Elżbieta Bowdur
1
Scenariusz zajęcia nr 26
grupa 0
Obszar IV Poznawanie i rozumienie świata przyrody
Temat: Zwierzęta też lubią wiosnę
I.
Cele
•
Zapoznanie z różnymi źródłami zdobywania wiadomości.
•
Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
•
Wyszukiwanie figur spełniających podane kryteria.
•
Doskonalenie koordynacji wzrokowo - motorycznej.
•
Doskonalenie percepcji wzrokowej.
Podstawa programowa (…):
Pkt 12.1 „Dziecko wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na
polu, na łące, w lesie”.
II.
Środki dydaktyczne
albumy, książki, ilustracje przedstawiające zwierzęta (zając, sarna, owca,
krowa, bocian, skowronek, żaba, motyl, biedronka itp.)
komputer z projektorem
CD2 Audio ABC
gra/plansza interaktywna „Zielony”
Karty „Razem w przedszkolu” cz.4
Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.4
zielone kółeczka z kartoników różnej wielkości dla każdego dziecka
III.
Przebieg zajęć
1.
Zwierzęta wiosną - rozmowa
Dzieci oglądają ilustracje, książki i albumy ze zwierzętami. Nauczycielka
rozmawia z dziećmi o tym, jak nazywają się oglądane zwierzęta?, gdzie
mieszkają?, czym się żywią?, co robiły zimą?
Dzieci wymieniają zwierzęta, które mieszkają w lesie, na polu, na łące, zwierzęta
domowe. Nauczyciel omawia zachowanie zwierząt wiosną – budzą się, zmieniają
pokrycie, zakładają gniazda, rozmnażają się itp.
Elżbieta Bowdur
2
2.
Zabawa rytmiczna do piosenki pt. „Daj rękę, wiosenko” – CD2Audio ABC
Słuchanie i omówienie piosenki „Daj rękę, wiosenko”.
Wyjaśnienie słów: „Wiosna w lesie kolorowym z żabką gra w zielone”.
Nauczycielka pyta dzieci:
- Grasz w zielone?
- Gram.
- Masz zielone?
- Mam. (dzieci łapią za część swojego ubioru w kolorze zielonym, jeśli mają)
Następnie dzieci stają w kole i trzymając się boki, poruszają w rytmie piosenki.
Na słowa: „Daj rękę, wiosenko” dzieci łapią się za ręce i podskakują rytmicznie
w koło - pląs.
3.
Gra/plansza interaktywna „Zielony”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:
→
Tęcza
→
Zielony
Opis interaktywności
Gra „Zielony” polegająca na doskonaleniu umiejętności wyszukiwania figur
spełniających podane kryteria.
Omówienie gry
Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Przyglądają się
obrazkowi na ekranie, rozpoznają koła różnej wielkości.
Następnie wybierane kolejno dzieci, podchodzą do żabki i przeciągają
odpowiedniej wielkości koło na żabkę.
Wspólne omówienie techniki wykonania żabki z zielonych kółek.
4.
Zawody – Wyścig żabek
Dzieci stoją w szeregach 5 osobowych. Czworo dzieci otrzymuje zielone kółeczka
różnej wielkości. Na sygnał nauczycielki dziecko musi skakać jak żabka do
krążka, położyć w nim kółeczko i wrócić na miejsce - dopiero wtedy rusza
następna osoba.
Elżbieta Bowdur
3
Ostanie, piąte dziecko układa wszystkie kółeczka od najmniejszego do
największego.
5.
Zwierzęta i ich dzieci – Karty cz.4, str.31
Dzieci siadają do stolików, na których leżą przygotowane Karty cz.4. Nazywają
zwierzęta na obrazkach. Dobierają i przyklejają nalepki.
Rysowanie szlaczka litero-podobnego.
6.
Dobieranie podpisów do obrazków zwierząt – Wyprawka cz.4, str.21
Czytanie podpisów pod obrazkami zwierząt. Dobieranie drugiego podpisu do
obrazków.
7.
Zabawa „Zgadnij, kim jestem?”
Dziecko losuje karteczkę z nazwami zwierząt (z Wyprawki w poprzednim
ćwiczeniu). Zadaniem wybranego dziecka jest przedstawienie głosem, mimiką,
gestem wylosowanego zwierzęcia. Pozostałe dzieci zgadują, jakie to zwierzę.
8.
Podsumowanie zajęć
Uporządkowanie sali.
Propozycja na następny dzień – zabawa przy piosence „Daj rękę, wiosenko”.