„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Krystyna Kwestarz
Prowadzenie marketingu usług
723[023].Z3.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Tomasz Kacperski
dr inż. Kazimierz Witosław
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Krystyna Kwestarz
Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Kacperczyk
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 723[03].Z3.02
,,Prowadzenie marketingu usług”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
mechanik operator maszyn i pojazdów rolniczych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
4
3. Cele kształcenia
5
4. Przykładowe scenariusze zajęć dydaktycznych
6
5. Materiał nauczania
10
5.1. Koncepcje marketingowe
10
5.1.1 Ćwiczenia
10
5.2. Elementy marketingu: produkt, cena, dystrybucja, promocja
14
5.2.1 Ćwiczenia
14
5.3. Badanie rynku
16
5.3.1 Ćwiczenia
16
5.4. Organizacja marketingu w warsztacie naprawczym, przedsiębiorstwie
usługowym
18
5.4.1. Ćwiczenia
18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
20
7. Literatura
32
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny wprowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie mechanik-operator maszyn i pojazdów
rolniczych.
W poradniku zamieszczono:
–
wymagania wstępne, czyli wykaz podstawowych pojęć i umiejętności, jakie uczeń
powinien mieć opanowane, aby mógł bez problemów korzystać z poradnika do realizacji
tej jednostki modułowej,
–
cele kształcenia jednostki modułowej, wykaz umiejętności jakie uczeń zdobędzie
podczas pracy z poradnikiem,
–
przykładowe scenariusze zajęć,
–
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do ich realizacji, zalecanymi metodami
nauczania oraz propozycją środków dydaktycznych umożliwiających ich realizację,
–
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
–
wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne prowadzone były różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem następujących metod nauczania, np. dyskusji dydaktycznej,
tekstu przewodniego, metody projektów oraz ćwiczeń praktycznych.
Formy pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od pracy samodzielnej do
pracy zespołowej.
Jednostka modułowa „Prowadzenie marketingu usług”, zawarta jest w module
723[03].Z3 i jest zaznaczona na j schemacie.
Schemat układu jednostek modułowych
723[03].Z3
Podstawy działalności gospodarczej
w rolnictwie
723[03].Z3.01
Organizowanie technicznej
obsługi rolnictwa i warsztatu
naprawczego
723[03].Z3.02
Prowadzenie marketingu usług
723[03].Z3.03
Sporządzanie rachunku
ekonomicznego
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
charakteryzować struktury organizacyjne przedsiębiorstwa,
–
określać działania konieczne do uruchomienia warsztatu naprawczego,
–
planować wyposażenie technologiczne do projektowanego warsztatu obsługi i napraw,
–
planować i organizować pracę w warsztacie naprawczym,
–
stosować zasady zarządzania małym zespołem pracowników,
–
wyróżniać rodzaje działalności w przedsiębiorstwie,
–
organizować działalność produkcyjną i usługową,
–
organizować zaopatrzenie i wybierać dostawców,
–
korzystać z różnych informacji,
–
korzystać z Internetu,
–
współpracować w grupie,
–
prezentować efekty własnej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
zdefiniować podstawowe pojęcia i kategorie marketingowe,
–
scharakteryzować koncepcje marketingowe,
–
skorzystać z różnych źródeł informacji marketingowych,
–
przewidzieć popyt na wybraną usługę,
–
wyróżnić metody badań rynku,
–
dobrać metody badań marketingowych do programu promocji usług,
–
zaprojektować reklamę planowanej działalności usługowej,
–
zaprezentować i sprzedać usługę na rynku.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca:...................................................................................................................
Modułowy program nauczania:
Mechanik operator maszyn i pojazdów rolniczych
723[03]
Moduł:
Podstawy działalności gospodarczej w rolnictwie
723[03].Z3
Jednostka modułowa:
Prowadzenie marketingu usług 723[03].Z3.02
Temat: Podstawowe pojęcia marketingowe.
Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności poprawnego stosowania podstawowych pojęć
z zakresu marketingu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
–
zdefiniować następujące pojęcia: produkt, towar, usługa, potrzeba, marketing,
użyteczność,
–
wyjaśnić istotę marketingu,
–
schierarchizować potrzeby człowieka zgodnie z teorią Maslowa,
–
określić rolę potrzeb w procesie podejmowania decyzji zakupu,
–
scharakteryzować rodzaje marketingu,
–
wymienić cechy usługi.
Metody nauczania–uczenia się:
–
wykład,
–
pogadanka,
–
inscenizacja,
–
gra dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
–
foliogramy z definicjami poszczególnych pojęć,
–
schemat piramidy potrzeb Maslowa,
–
opis sytuacji, którą mają uczniowie przedstawić,
–
poradnik dla ucznia,
–
szablon krzyżówki (ćwiczenie 1, Poradnik dla nauczyciela – str. 11).
Formy organizacji pracy uczniów:
–
praca indywidualna z poradnikiem dla ucznia,
–
praca w trzyosobowych grupach podczas wykonywania ćwiczenia.
Czas trwania: 3 godz. Dydaktyczne.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Wyjaśnienie tematu i określenie celu zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:
– nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny, którego celem jest wyjaśnienie roli
marketingu w gospodarce rynkowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. Realizacja tematu:
– nauczyciel
kontynuuje
wykład,
definiując
podstawowe
pojęcia
związane
z marketingiem,
– nauczyciel prezentuje schemat piramidy potrzeb Maslowa i przestawia jego teorię,
nauczyciel zadaje pytanie uczniom – Jaką rolę pełnią potrzeby człowieka
w podejmowaniu decyzji o zakupie?
– nauczyciel do odpowiedzi typuje uczniów, odpowiedzi są rejestrowane na tablicy,
– nauczyciel wyznacza dwa dwuosobowe zespoły do przeprowadzenia inscenizacji,
uczniowie otrzymują opis granych przez siebie ról (akwizytor – sprzedawca oleju
silnikowego i klient nie posiadający pojazdu; akwizytor – sprzedawca oleju
silnikowego i klient posiadający pojazd), uczniowie formułują wnioski,
– nauczyciel przypomina pojęcie usługi i poleca zapoznanie się z cechami usług – praca
indywidualna z poradnikiem dla ucznia, nauczyciel określa czas wykonania zadania,
cechy usług opisują wskazani przez nauczyciela uczniowie.
5. Realizacja ćwiczenia:
– praca w zespołach 3–4 osobowych,
– nauczyciel dokonuje podziału grupy na zespoły,
– każdy zespół otrzymuje szablon krzyżówki (ćwiczenie 1, Poradnika dla nauczyciela),
– nauczyciel
wyjaśnia
zasady
prowadzenia
gry:
zespół
wyznacza
lidera
reprezentującego zespół, lider w imieniu zespołu losuje pytanie i udziela odpowiedzi,
– nauczyciel określa limit czasu na udzielenie odpowiedzi i kontroluje go w czasie
prowadzenia gry,
– zespół za poprawną odpowiedź otrzymuje 1 punkt,
– punkty rejestruje nauczyciel na tablicy.
6. Podsumowanie zajęć:
– po wpisaniu wszystkich haseł do szablonu krzyżówki zespoły zapisują rozwiązanie
krzyżówki.
7. Ewaluacja osiągnięć uczniów:
– nauczyciel ocenia pracę każdego zespołu stosownie do ilości otrzymanych punktów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca:.......................................................................................................................
Modułowy program nauczania:
Mechanik operator maszyn i pojazdów rolniczych
723[03]
Moduł:
Podstawy działalności gospodarczej w rolnictwie
723[03].Z3
Jednostka modułowa:
Prowadzenie marketingu usług 723[03].Z3.02
Temat: Opracowanie projektu prowadzenia marketingu usług wybranego warsztatu
naprawczego maszyn i pojazdów rolniczych.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności konstruowania planu marketingowego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
–
wymienić elementy planu marketingowego,
–
opracować założenia planu,
–
sporządzić opis w działalności warsztatu, który powinien zawierać: nazwę, określenie
formy organizacyjnej, opis lokalizacji, strukturę organizacyjną, charakterystykę
wyposażenia technicznego, opis zakresu świadczonych usług, charakterystykę firm
konkurencyjnych, opis dostawców, określenie rynku docelowego,
–
opracować analizę SWOT,
–
określić cele działań marketingowych,
–
opracować narzędzia działań marketingowych,
–
zaprezentować projekt.
Metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
–
foliogramy z elementami planu marketingowego,
–
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
–
prasa zawierające ogłoszenia np. ANONSE.
Formy organizacji pracy uczniów:
–
praca w 3–4 osobowych zespołach.
Czas trwania: 5 godz. dydaktycznych.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Wyjaśnienie tematu i określenie celu zajęć.
3. Faza I
Wprowadzenie do tematu:
– przypomnienie elementów marketingu,
– określenie zasad opracowywania planu marketingowego.
4. Faza II
Określenie zasad realizacji projektu:
Praca w zespołach 3–4 osobowych,
–
nauczyciel dokonuje podziału grupy na zespoły,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
–
uczniowie zapoznają się z treścią zadania do wykonania,
–
nauczyciel wyjaśnia zasady opracowania planu marketingowego,
–
nauczyciel zapisuje schemat planu marketingowego na tablicy.
5. Faza III
Realizacja projektów:
–
uczniowie wykonują zadanie wg schematu przestawionego przez nauczyciela,
–
nauczyciel w czasie pracy uczniów udziela im rad i wskazówek.
6. Faza IV
Prezentacja projektów:
–
po wykonaniu projektów przedstawiciele zespołów prezentują wyniki pracy.
7. Faza V
Podsumowanie zajęć:
–
nauczyciel ocenia wyniki pracy poszczególnych zespołów i uzasadnia ocenę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Koncepcje marketingowe
5.1.1 Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozwiąż krzyżówkę.
Wskazówki do realizacji:
–
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przedstawić zasady
pracy grupowej (skład grup, określić limit czasu na udzielenie odpowiedzi, określić
sposób rejestracji punktów otrzymanych przez poszczególne grupy),
–
podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę powinien zwrócić uczeń na numer
losowanego pytania przez inne grupy oraz na limit czasowy związany z udzieleniem
odpowiedzi,
–
ćwiczenie powinno być wykonywane w trzech grupach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) współuczestniczyć w zorganizowaniu pracy w grupie (wybór lidera, wyznaczenie osoby
do zapisywania haseł w szablonie krzyżówki, monitorowanie czasu odpowiedzi),
2) aktywnie uczestniczyć w wyborze numeru hasła,
3) słuchać uważnie określenia danego hasła podawanego przez nauczyciela,
4) przyporządkować hasło odpowiadającemu mu numerowi wiersza krzyżówki zarówno
w przypadku hasła wybranego przez twoją grupę jak również przez grupy konkurencyjne,
5) umieścić w każdej kratce krzyżówki tylko jedną literę wpisując hasło do krzyżówki,
6) odszukać pola oznaczone cyframi w/g kolejności po wpisaniu wszystkich haseł do
krzyżówki,
7) wpisać do kolumn odczytane litery z pól oznaczonych cyframi wg kolejności
stanowiących rozwiązanie krzyżówki,
8) zdefiniować hasło stanowiące rozwiązanie krzyżówki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
gra dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
1) szablon krzyżówki,
2) szablon rozwiązania krzyżówki,
3) określenia haseł:
−
efekt procesu produkcji,
−
produkt przeznaczony na sprzedaż,
−
twórca piramidy potrzeb,
−
jedna z potrzeb fizjologicznych,
−
użyteczna czynność,
−
charakteryzuje się nią usługa,
−
różnorodność usług,
−
stan braku czegoś,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
−
zapotrzebowanie na usługi,
−
ilość usług oferowanych klientom,
−
wartość usługi,
−
związany jest z nim zakup usługi,
−
jest na szczycie piramidy Maslowa,
−
rynek, któremu przedsiębiorstwo oferuje swoje usługi,
−
nie ma charakteru rzeczowego
Szablon krzyżówki:
1
2
3
3
1
4
9
5
2
6
8
7
7
8
9
6
10
11
12
4
13
14
5
15
Szablon rozwiązania krzyżówki:
Rozwiązanie krzyżówki:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
Ćwiczenie 2
Uporządkuj wymienione poniżej potrzeby zgodnie z hierarchią Maslowa: potrzeba
zaspokojenia głodu, potrzeba mieszkania w czystym środowisku naturalnym, potrzeba
przynależności do partii politycznej, potrzeba uznania przez grupę rówieśniczą, potrzeba
wyprawy dookoła świata.
Wskazówki do realizacji:
–
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien wyjaśnić zasady
wykonania ćwiczenia,
–
ćwiczenie powinno być w zespołach 3–4 osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie nazwy potrzeb,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
2) przyporządkować każdą potrzebę określonej grupie zgodnie z hierarchią Maslowa,
3) umieścić potrzeby w załączonym schemacie piramidy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenie przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
–
nazwy potrzeb,
–
schemat piramidy.
Ćwiczenie 3
Spośród wymienionych przedsiębiorstw: hurtownia części zamiennych, warsztat naprawy
maszyn rolniczych, stacja paliw , dębickie zakłady produkcji, biuro rachunkowe, kancelaria
notarialna, warsztat wulkanizacyjny, warszawskie zakłady produkcji ciągników, dealer
ciągników rolniczych, rafineria płocka, stacja diagnostyczna, „Plus”; wyodrębnij
przedsiębiorstwa prowadzące działalność produkcyjną, usługową oraz handlową oraz nazwij
działalność prowadzoną przez każde z tych przedsiębiorstw.
Wskazówki do realizacji:
–
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien wyjaśnić zasady
wykonania ćwiczenia,
–
ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zidentyfikować wymienione przedsiębiorstwa,
2) wyodrębnić przedsiębiorstwa prowadzące działalność produkcyjną,
3) nazwać działalność prowadzoną przez określone przedsiębiorstwo,
4) wyodrębnić przedsiębiorstwa prowadzące działalność usługową,
5) nazwać działalność prowadzoną przez określone przedsiębiorstwo usługowe,
6) wyodrębnić przedsiębiorstwa prowadzące działalność handlową,
7) nazwać działalność prowadzoną przez określone przedsiębiorstwo,
8) przedstawić efekty ćwiczenia w tabeli, wg podanego wzoru:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Rodzaje prowadzonej działalności
Przedsiębiorstwa prowadzące
działalność produkcyjną
Przedsiębiorstwa prowadzące
działalność handlową
Przedsiębiorstwa prowadzące
działalność usługową
Nazwa
przedsiębiorstwa
Nazwa
działalności
Nazwa
przedsiębiorstwa
Nazwa
działalności
Nazwa
przedsiębiorstwa
Nazwa
działalności
warsztat
naprawy maszyn
rolniczych
naprawa
maszyn
rolniczych
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenie przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
–
arkusz z wzorem tabeli,
–
przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Elementy marketingu: produkt, cena, dystrybucja, promocja
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ kwotę, jaką zapłaci właściciel ciągnika, któremu w zakładzie naprawczym
wymieniono olej silnikowy. Do wymiany zużyto 7 l oleju, który właściciel zakładu zakupił
bezpośrednio od producenta w cenie 3000 zł/100l. Oferując olej w ramach usługi, właściciel
zakładu stosuje 20% marżę handlową. Koszty pracy związane z wykonaniem usługi wynoszą
30 zł.
Wskazówki do realizacji:
–
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien wyjaśnić zasady
wykonania ćwiczenia,
–
ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie treść zadania,
2) obliczyć koszt oleju zużytego do wymiany,
3) określić kwotę, jaką zapłaci właściciel ciągnika za wykonanie usługi,
4) zaprezentować wyniki obliczeń.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
arkusz z treścią ćwiczenia,
–
kalkulator,
–
poradnik ucznia.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj i porównaj opakowania oleju silnikowego. Które z otrzymanych
opakowań oleju silnikowego spełnia Twoje oczekiwania i dlaczego?
Wskazówki do realizacji:
–
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien wyjaśnić zasady
wykonania ćwiczenia,
–
ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć otrzymane opakowania,
2) określić poszczególne cechy wg skali:
–
bardzo dobry poziom badanej cechy opakowania – 3 pkt,
–
dobry poziom badanej cechy opakowania – 2 pkt,
–
słaby poziom badanej cechy opakowania – 1 pkt,
wykorzystując załączony szablon:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Cechy
opakowania
W
ie
lko
ść
op
ako
w
an
ia
Ł
at
wo
ść
t
ra
n
spo
rtu
Ł
at
wo
ść
o
tw
ie
ra
n
ia
O
dpo
rno
ść
n
a
u
sz
kod
ze
n
ia
m
ec
h
an
icz
ne
Wp
ły
w
n
a
śr
odo
w
is
ko
K
o
lo
ry
st
yka
K
o
m
p
le
tno
ść
in
fo
rm
ac
ji
u
mi
es
zcz
on
ej
n
a
et
yk
iec
ie
C
ena
O
ce
n
a
w
ar
to
śc
i u
ży
tko
w
ej
op
ako
w
an
ia
(ilo
ść
punków
raze
m)
Opakowanie
oleju A
Opakowanie
oleju B
3) dokonać oceny opakowania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
opakowania oleju silnikowego,
–
arkusz z treścią ćwiczenia,
–
szablon do wykonania ćwiczenia.
Ćwiczenie 3
Zidentyfikuj usługi, na które popyt jest zaspokojony.
Wskazówki do realizacji:
–
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien wyjaśnić zasady
wykonania ćwiczenia,
–
ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału źródłowego,
2) określić wielkość popytu na określone usługi oraz wielkość podaży,
3) wybrać usługi, na które popyt został zaspokojony.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenie przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
–
arkusz z treścią ćwiczenia,
–
załącznik z materiałem źródłowym,
–
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Badanie rynku
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przedstaw w kolejności etapy procesu badania rynku oraz określ czynności wykonywane
w poszczególnych etapach.
Wskazówki do realizacji:
–
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien wyjaśnić zasady
wykonania ćwiczenia,
–
ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić etapy procesu badawczego,
2) uporządkować je w kolejności,
3) sprecyzować czynności wykonywane podczas prowadzenia badania rynku,
4) przyporządkować poszczególne czynności do odpowiedniego etapu,
5) wyniki ćwiczenia przedstawić w tabeli wg załączonego wzoru.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
–
poradnik dla ucznia.
–
arkusz ze schematem tabeli:
L.p.
Rodzaj etapu badawczego
Czynności wykonywane w ramach etapu
badawczego
1
2
3
4
Ćwiczenie 2
Wskaż pytania otwarte oraz zamknięte zawarte w kwestionariuszu ankiety.
Wskazówki do realizacji:
–
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien wyjaśnić zasady
wykonania ćwiczenia,
–
przed zajęciami należy przygotować ankietę, zawierającą różnego rodzaju pytania dla
każdego ucznia,
–
ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie pytania zawarte w przygotowanym przez nauczyciela kwestionariusz
ankiety,
2) wyodrębnić pytania otwarte,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
3) wyodrębnić pytania zamknięte,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
–
kwestionariusz ankiety,
–
poradnik dla ucznia,
–
arkusze do prezentacji wyników ćwiczenia.
Ćwiczenie 3
Opracuj kwestionariusz ankiety badawczej, której celem jest zebranie informacji
w zakresie zapotrzebowania na świadczenie usług technicznych dla rolnictwa w Twojej
okolicy.
Wskazówki do realizacji:
–
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien wyjaśnić zasady
wykonania ćwiczenia,
–
ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) opracować metryczkę ankiety (listę pytań, które określą cechy osoby wypełniającej
ankietę),
2) opracować listę pytań (co najmniej dwadzieścia) zgodnie z treścią ćwiczenia,
3) zaprezentować wyniki pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
arkusze papieru,
–
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4. Organizowanie marketingu w warsztacie naprawczym,
przedsiębiorstwie usługowym
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj analizę działalności marketingowej warsztatu naprawy maszyn rolniczych.
Wskazówki do realizacji:
–
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien wyjaśnić zasady
wykonania ćwiczenia,
–
ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wskazać, w materiale źródłowym, opis działań marketingowych warsztatu naprawy
maszyn rolniczych,
2) określić w oparciu o materiał źródłowy:
– strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa (czy jest wyodrębniony dział marketingu?),
– określić rodzaj świadczonych usług i ich poziom,
– określić pozycję przedsiębiorstwa na rynku,
– ocenić poziom cen świadczonych usług,
– wymienić sposoby promocji stosowane przez warsztat naprawy maszyn rolniczych,
3) sformułować wnioski,
4) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
materiał z tekstem źródłowym,
–
poradnik dla ucznia,
–
arkusze A4.
Ćwiczenie 2
Opracuj projekt działań marketingowych dla warsztatu naprawy maszyn rolniczych.
Wskazówki do realizacji:
–
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien wyjaśnić zasady
wykonania ćwiczenia,
–
ćwiczenie powinno być wykonywane w 3–4 osobowych zespołach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
–
wypisać elementy planu marketingowego,
–
opracować poszczególne elementy planu:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
– przedstawić aktualną sytuację warsztatu (lokalizacja, struktura organizacyjna, zakres
i poziom świadczonych usług, sytuację ekonomiczną, konkurencję),
– wykonać analizę SWOT,
– sformułować cel strategiczny przedsiębiorstwa,
– opracować strategię marketingową,
– sporządzić zakres i harmonogram działań operacyjnych,
4) zaprezentować rezultaty ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
–
poradnik dla ucznia,
–
stanowisko komputerowe z dostępem do internetu,
–
arkusze do prezentacji wyników ćwiczenia.
Ćwiczenie 3
Opracuj program promocji (z uwzględnieniem reklamy prasowej) wybranej usługi oraz
określ koszt jego realizacji.
Wskazówki do realizacji:
–
przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien wyjaśnić zasady
wykonania ćwiczenia,
–
ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać rodzaj usługi,
2) opracować projekt ogłoszenia reklamowego w prasie (np. ANONSE),
3) opracować projekt innych działań promocyjnych,
4) sporządzić kosztorys realizacji tego projektu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
stanowisko komputerowe z dostępem do internetu,
–
ogłoszenia prasowe (ANONSE),
–
cennik ogłoszeń prasowych i innych działań promocyjnych,
–
kalkulator,
–
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Prowadzenie marketingu
usług”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 9, 12, 15, 16, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – a rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. b, 4. d, 5. b, 6. d, 7. b, 8. d, 9. d, 10. c, 11. b,
12. b, 13. a, 14. a, 15. a, 16. b, 17. a, 18. d, 19. c, 20. a.
Plan testu
Nr
zadania
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Zdefiniować pojecie marketingu
A
P
d
2
Wyjaśnić pojęcie potrzeby
B
P
b
3
Zhierarchizować potrzeby człowieka zgodnie
z teorią Maslowa
B
P
b
4
Wyjaśnić działalność usługową
B
P
d
5
Określić cechy usługi
B
P
b
6
Wyjaśnić rodzaje marketingu
B
P
d
7
Wyjaśnić rodzaje koncepcji marketingowych
B
P
b
8
Zdefiniować elementy marketing mix
A
P
d
9
Scharakteryzować funkcje opakowania
C
PP
d
10
Zinterpretować wykres cyklu życia produktu
B
P
c
11
Wyjaśnić fazy cyklu życia produktu
B
P
b
12
Scharakteryzować poziom popytu na rynku
C
PP
b
13
Wyjaśnić pojęcie ceny równowagi rynkowej
B
P
a
14
Scharakteryzować metody ustalania cen
C
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
15
Rozróżnić rodzaje kanałów dystrybucyjnych
A
P
a
16
Scharakteryzować rodzaje dystrybucji
C
PP
b
17
Wskazać źródła informacji marketingowych
B
P
a
18
Scharakteryzować narzędzia pomiarowe
C
PP
d
19
Rozróżnić rodzaje planów
A
P
c
20
Scharakteryzować istotę monitoringu
C
PP
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Wyjaśnij uczniom cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Poinformuj uczniów o rodzajach zadań podanych w zestawie oraz o zasadach
punktowania.
3. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
4. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
5. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia
6. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
7. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
8. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Przeczytaj zestaw zadań testowych.
4. Test zwiera 20 zadań, z poziomu podstawowego i ponadpodstawowego.
5. Do każdego zadania dołączone są cztery możliwości odpowiedzi. Tylko jedna odpowiedź
jest prawidłowa. Udziel odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając
w odpowiedniej rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie.
7. Na rozwiązanie testu masz 35 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Marketing jest to zespół
a) działań związanych z dystrybucją produktu.
b) działań w celu wytworzenia określonego produktu.
c) działań związanych wytworzeniem i dystrybucją produktu.
d) zintegrowanych działań mających na celu rozpoznanie potrzeb klienta i zaspokojenie
ich z zyskiem.
2. Stan braku czegoś, co jest niezbędne danej osobie do prawidłowego jej funkcjonowania
nazywamy
a) podażą.
b) potrzebą.
c) popytem.
d) produktem.
3. Podstawę piramidy Maslowa stanowią potrzeby
a) społeczne.
b) fizjologiczne.
c) samorealizacji.
d) bezpieczeństwa.
4. Usługą jest
a) produkcja opon.
b) sprzedaż oleju napędowego.
c) sprzedaż części zamiennych.
d) zamontowanie instalacji gazowej.
5. Usługa posiada następujące cechy:
a) ma charakter rzeczowy, jest nienamacalna.
b) jest nietrwała, nie można jej przechowywać.
c) jest wytwarzana i konsumowana jednocześnie, jest trwała.
d) nie ma charakteru rzeczowego, można ją przechowywać.
6. Zespół działań mających na celu zaoferowanie klientowi usługi nazywamy
a) marketingiem towarów.
b) marketingiem produkcji.
c) marketingiem sprzedaży.
d) marketingiem usług.
7. Przedsiębiorstwo koncentrujące swoje działania na osiągnięciu wysokiej wydajności
produkcji i szerokiej dostępności produktu przy niskiej jego cenie stosuje koncepcję
a) produktu.
b) produkcji.
c) sprzedaży.
d) marketingową.
8. Marketing mix obejmuje następujące elementy:
a) popyt, cenę.
b) usługę, potrzebę.
c) podaż, dystrybucję.
d) produkt, promocję.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
9. Częścią produktu ułatwiającą jego obrót towarowy jest
a) logo.
b) marka.
c) etykieta.
d) opakowanie.
10. Wykres przedstawia
a) krzywą popytu.
b) krzywą podaży.
c) cykl życia produktu.
d) cenę równowagi rynkowej.
11. Zahamowanie tempa sprzedaży produktu następuje w fazie
a) spadku.
b) dojrzałości.
c) wzrostu sprzedaży.
d) wprowadzania produktu na rynek.
12. Popyt na określony produkt jest zaspokojony wtedy gdy podaż
a) substytutów jest mniejsza niż popyt.
b) produktu jest większa niż popyt na ten produkt.
c) produktu jest mniejsza niż popyt na ten produkt.
d) dóbr komplementarnych jest mniejsza niż popyt.
13. Ceną równowagi rynkowej nazywamy cenę
a) przy której popyt jest równy podaży.
b) przy które popyt jest mniejszy niż podaż.
c) przy której popyt jest większy niż podaż.
d) która gwarantuje zwrot producentowi poniesionych kosztów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
14. Metodę ustalania poziomu ceny uwzględniającą poniesione koszty produkcji nazywamy
metodą
a) kosztową.
b) popytową.
c) porównawczą.
d) analizy cen konkurencji.
15. Najkrótszym kanałem dystrybucyjnym jest
a) sprzedaż hurtowa.
b) sprzedaż bezpośrednia.
c) Producent – hurtownik – konsument.
d) Producent – hurtownik – detalista – konsument.
16. Przedsiębiorstwo ograniczające liczbę pośredników na określonym szczeblu kanału
dystrybucyjnego stosuje dystrybucję
a) masową.
b) wyłączną.
c) bezpośrednią.
d) nieograniczoną.
17. Podstawowym źródłem informacji o preferencjach nabywców są
a) badania rynku.
b) strony internetowe.
c) dane zwarte w Roczniku Statystycznym.
d) dokumenty finansowe przedsiębiorstwa.
18. Najczęściej stosowanym narzędziem pomiarowym wykorzystywanym do badania rynku
jest
a) ankieta.
b) wywiad.
c) obserwacja.
d) kwestionariusz ankiety.
19. Całościowy plan organizacji działań marketingowych w przedsiębiorstwie zawiera
a) plan finansowy.
b) plan inwestycyjny.
c) plan marketingowy.
d) plan organizacji produkcji.
20. Monitorowanie cen usługi oznacza
a) analizę cen określonych usług.
b) informowanie klientów o cenach produktów.
c) dostosowanie poziomu cen do możliwości klienta.
d) ustalanie cen z wykorzystaniem metody kosztowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...............................................................................
Prowadzenie marketingu usług
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Test nr 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Prowadzenie marketingu
usług”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 5, 6, 7, 9, 10, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania: 3, 4, 8, 11, 12, 14 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań
–
uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – a rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. c, 4. b, 5. c, 6. c, 7. d, 8. c, 9. b, 10. a, 11. c,
12. b, 13. d, 14. d, 15. d, 16. b, 17. d, 18. a, 19. c, 20. b.
Plan testu
Nr
zadania
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wyjaśnić istotę marketingu
B
P
c
2
Rozróżnić pojęcie towary
A
P
a
3
Scharakteryzować rolę potrzeb
w życiu człowieka
C
PP
c
4
Scharakteryzować działalność
usługową
C
PP
b
5
Wyróżnić rodzaje marketingu
A
P
c
6
Wyjaśnić koncepcje marketingowe
B
P
c
7
Zdefiniować produkt w ujęciu
marketingowym
A
P
d
8
Scharakteryzować fazy cyklu życia
produktu
C
PP
c
9
Rozróżnić elementy marketing mix
A
P
b
10
Scharakteryzować elementy marketing
mix
C
P
a
11
Scharakteryzować istotę
dyskryminacji cenowej
C
PP
c
12
Scharakteryzować poziom sprzedaży
w zależności od fazy cyklu życia
produktu
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
13
Określić czynniki decydujące
o długości kanału dystrybucyjnego
B
P
d
14
Scharakteryzować instrumenty public
relations
C
PP
d
15
Wyróżnić etapy badania rynku
A
P
d
16
Wyróżnić rodzaje pytań stosowanych
w kwestionariuszu ankiety
B
P
b
17
Rozróżnić
czynniki
decydujące
o pozycji firmy na rynku
A
P
d
18
Scharakteryzować analizę SWOT
C
P
a
19
Wyróżnić metody ustalania poziom
wydatków na promocję
A
P
c
20
Określić sposób dostarczenia usługi
klientowi
B
P
b
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Wyjaśnij uczniom cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Poinformuj uczniów o rodzajach zadań podanych w zestawie oraz o zasadach
punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcje.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Przeczytaj zestaw zadań testowych.
4. Test zwiera 20 zadań, z poziomu podstawowego i ponadpodstawowego.
5. Do każdego zadania dołączone są cztery możliwości odpowiedzi.
6. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie
odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce znak X.
7. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłowa.
8. Pracuj samodzielnie.
9. Na rozwiązanie testu masz 35 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Istotą działań marketingowych jest
a) sprzedaż produktu.
b) organizowanie dystrybucji produktów.
c) rozpoznanie potrzeb klienta i ich zaspokojenie.
d) oferowanie klientowi produktu wysokiej jakości.
2. Towarem jest olej napędowy
a) w stacji paliw.
b) w ciągniku rolnika.
c) w zakładzie transportowym.
d) produkowany przez rafinerię płocką.
3. Motywacją działań człowieka są
a) nawyki.
b) pieniądze.
c) potrzeby.
d) zainteresowania.
4. Warsztat naprawy maszyn rolniczych prowadzi działalność
a) handlową.
b) usługową.
c) produkcyjną.
d) inwestycyjną.
5. Koncepcję, której istotą jest uwzględnienie w działaniach marketingowych interesu
ogólnospołecznego nazywamy marketingiem
a) mix.
b) sprzedaży.
c) cenowym.
d) społecznym.
6. Przedsiębiorstwo koncentrujące swoje działania na organizacji sprzedaży realizuje
koncepcję
a) produktu.
b) produkcji.
c) sprzedaży.
d) marketingowa.
7. Ciecz wykorzystywana do silnika nazywana olejem w ujęciu marketingowym stanowi
produkt
a) globalny.
b) materialny.
c) dodatkowy.
d) podstawowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
8. Najwyższy poziom sprzedaży produktu występuje w fazie
a) spadku.
b) wzrostu.
c) dojrzałości.
d) wprowadzania produktu na rynek.
9. Marketing mix nie obejmuje
a) ceny.
b) potrzeb.
c) produktu.
d) dystrybucji.
10. Najbardziej zmiennym elementem marketing mix jest
a) cena.
b) produkt.
c) potrzeba.
d) dystrybucja.
11. Dyskryminacja cenowa polega na
a) obniżeniu ceny w związku z wysoką podażą.
b) wprowadzeniu wyższej ceny w związku z wysokim popytem.
c) zróżnicowaniu ceny na ten sam produkt w zależności od grupy odbiorców.
d) stosowaniu ceny promocyjnej przy wprowadzaniu produktu na rynek.
12. Największy wzrost tempa sprzedaży produktu następuje w fazie
a) spadku.
b) wzrostu.
c) dojrzałości.
d) wprowadzania produktu na rynek.
13. Długość kanału dystrybucyjnego jest uzależniona od
a) rodzaju produktu.
b) wielkości popytu.
c) wielkości podaży.
d) liczby pośredników.
14. Instrumentem public relations jest
a) pokaz.
b) degustacja.
c) rabat cenowy.
d) akcja charytatywna.
15. Czynności polegające na określeniu celu badania, jego zakresu, doborze próby badawczej,
opracowaniu instrumentu pomiarowego wykonywane są na etapie
a) analizy wyników.
b) zbierania informacji.
c) opracowywania narzędzia badawczego.
d) przygotowania badań marketingowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
16. Pytanie z narzuconą formą odpowiedzi nazywamy pytaniem
a) otwartym.
b) zamkniętym.
c) półotwartym.
d) retorycznym.
17. Do zewnętrznych czynników decydujących o pozycji firmy na rynku należą
a) lokalizacja firmy i struktura zatrudnienia.
b) kwalifikacje pracowników i wyposażenie techniczne.
c) organizacja zaopatrzenia i zakres działań promocyjnych.
d) intensywność konkurencji na rynku i obowiązujące przepisy podatkowe.
18. Analizę polegającą na określeniu słabych i mocnych stron firmy oraz jej szans i zagrożeń
nazywamy analizą
a) SWOT.
b) ekonomiczną.
c) marketingową.
d) wskaźnikową.
19. Metodą ustalania poziomu wydatków na reklamy jest metodą
a) kosztową.
b) popytową.
c) „na co nas stać”.
d) porównawczą.
20. W przypadku sprzedaży usług najczęściej wykorzystywanym kanałem jest
a) sprzedaż hurtowa.
b) sprzedaż bezpośrednia.
c) producent – hurtownik – konsument.
d) producent – hurtownik – detalista – konsument.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...............................................................................
Prowadzenie marketingu usług
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedzi
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
7. LITERATURA
1. Belka M.:Ekonomia stosowana. Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Warszawa
2005
2. Cholewicka – Goździk K.: Marketing produktów rolno – żywnościowych. Centrum
Doradztwa i Edukacji w Rolnictwie, Warszawa 1997
3. Dobiegała – Korona B.: Marketing. Przesłanki i narzędzia decyzji marketingowych.
Wydawnictwa Prywatnej Wyższej Szkoły Businessu i Administracji, Warszawa 1996
4. Encyklopedia Multimedialna. PWN 2000
5. Garbarski L., Rutkowski I., Wrzosek W.: Marketing. PWE, Warszawa 2000
6. Kłeczek R. i inni: Strategiczne planowanie marketingowe. PWE. Warszawa 1999
7. Mazur J., Sznajder A.: Marketingowa orientacja przedsiębiorstwa. First Business College
2000
8. Merta T.: Z ekonomią na ty. Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawa 2004
9. Mazur J.: Decyzje marketingowe w przedsiębiorstwie. Difin, Warszawa 2002
10. Wiśniewski A.: Marketing. WSiP, Warszawa 2001
Literatura metodyczna
1. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
2. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, Radom 1995