background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Robert Paszkiewicz 

 

 

 
 
 
Organizowanie technicznej obsługi rolnictwa i warsztatu 
naprawczego 723[03].Z3.01 
 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

dr inż. Tadeusz Bąkowski 
dr inż. Kazimierz Witosław 
 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
dr inż. Robert Paszkiewicz 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Kacperczyk

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  723[03].Z3.01 
,,Organizowanie  technicznej  obsługi  rolnictwa  i  warsztatu  naprawczego”,  zawartego 
w programie nauczania dla zawodu mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1. Struktura organizacyjna jednostek gospodarczych. Rodzaje działalności 

w przedsiębiorstwie 

 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2. Elementy procesu pracy. Metody, systemy i style kierowania 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3. Organizacja i wyposażenie techniczne warsztatu naprawczego 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

30 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie mechanik–operator pojazdów i maszyn 
rolniczych 723[03].Z3.01 

W poradniku zamieszczono: 

–  wymagania wstępne, 
−  cele kształcenia, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  ćwiczenia, które zawierają: 

−  wskazówki do realizacji ćwiczeń 
−  sposób wykonania ćwiczenia, 
−  metody nauczania–uczenia się, 
−  wykaz środków dydaktycznych, 

−  ewaluację osiągnięć ucznia, 
–  wykaz literatury.

 

 

W  procesie  nauczania-uczenia  się  proponuje  się  stosować  następujące  metody:  projektów, 

tekstu  przewodniego,  dyskusję  dydaktyczną,  pokaz  z  opisem  oraz  ćwiczenia  praktyczne. 
Podczas poznawania wyposażenia technicznego warsztatu naprawczego należy zwrócić uwagę 
na wyposażenie stanowisk obsługi, ich budowę, zastosowanie, oraz rodzaje. 

Podczas  ćwiczeń  uczniowie  powinni  posługiwać  się  narzędziami  warsztatowymi, 

wyposażeniem  technicznym  warsztatu,  katalogami,  instrukcjami  obsługi  oraz  poradnikami. 
Należy uzmysłowić uczniom konieczność stałego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. 

Podczas  wykonywania  ćwiczeń  należy  zwrócić  uwagę  na  stosowanie  przepisów  i  zasad 

bezpiecznej pracy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych

 

723[03].Z3 

Podstawy działalności gospodarczej 

w rolnictwie 

723[03].Z3.01 

Organizowanie technicznej 

obsługi rolnictwa i warsztatu 

naprawczego 

723[03].Z3.02 

Prowadzenie marketingu usług 

723[03].Z3.03 

Sporządzanie rachunku ekonomicznego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

   

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

 

posługiwać się instrukcjami i dokumentacją techniczną, 

 

posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  z zakresu  statyki, dynamiki i  kinematyki, takimi 
jak: masa, siła, prędkość, 

 

analizować etapy procesów produkcyjnych, usługowych, 

 

planować zakresy prac i usług, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować  schemat  struktury  organizacyjnej  przedsiębiorstwa  działającego 
w

 

agrobiznesie, 

– 

wykazać rolę człowieka w procesie pracy, 

– 

określić działania konieczne do uruchomienia warsztatu naprawczego, 

– 

zaplanować wyposażenie technologiczne do projektowanego warsztatu obsługi i naprawy, 

– 

dobrać wyposażenie do montażu i demontażu pojazdów rolniczych, 

– 

zaplanować i zorganizować pracę w warsztacie naprawczym, 

– 

zastosować  przepisy  bhp  podczas  organizacji  procesu  pracy  w  warsztacie  obsługi 
i naprawy pojazdów, 

– 

obliczyć wydajność pracy i objaśniać jej wpływ na wynagrodzenie, 

– 

obliczyć wynagrodzenie, objaśniać rolę i funkcje kierownika w przedsiębiorstwie, 

– 

zastosować zasady zarządzania małym zespołem pracowników, 

– 

objaśnić zjawisko konfliktu i jego źródła oraz metody rozwiązywania, 

– 

przeprowadzić skuteczne negocjacje. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

  

Osoba prowadząca  

…………………………………….…… 

Modułowy program nauczania:   Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03] 
Moduł: 

Podstawy działalności gospodarczej w rolnictwie 
723[03].Z3 

Jednostka modułowa: 

Organizowanie technicznej obsługi rolnictwa i warsztatu 
naprawczego 723[03].Z3.01 

 

Temat:    Klasyfikacja i charakterystyka procesu produkcyjnego. 

Cel  główny:  Ukształtowanie  umiejętności  klasyfikowania  oraz  charakteryzowania  procesu 
produkcyjnego. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  rozróżnić rodzaje działalności produkcyjnej, 

  wymienić rodzaje procesów produkcyjnych, 

  rozróżnić rodzaje procesów uzależnionych od udziału człowieka, 

  wymienić elementy składowe procesu produkcyjnego, 

  rozróżnić organizacje procesu produkcyjnego, 

  wymienić działania wpływające na skrócenie procesu produkcyjnego, 

  wymienić podstawowe typy produkcji, 

  scharakteryzować formy organizacji produkcji. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

  wykład problemowy, 

  pokaz, 

  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  grupowa. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne, 

  poradnik dla ucznia, 

  tablice poglądowe. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Przedstawienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

 

nauczyciel wyjaśnia celowość oraz kryteria klasyfikacji procesu produkcyjnego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

nauczyciel przedstawia oraz omawia rodzaje procesów produkcyjnych, 

 

nauczyciel  dzieli  grupę  na  dwuosobowe  zespoły.  Każdy  zespół  ma  scharakteryzować 
proces produkcyjny według zadanego kryterium, 

 

nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania, omawia popełnione błędy. 

4.  Po wykonaniu zadania, uczniowie porządkują swoje stanowisko pracy. 
5.  Przeprowadzanie dyskusji na temat wykonanych ćwiczeń. 
 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Zapoznaj się z materiałem nauczania, który będzie realizowany na następnych zajęciach. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
Ewaluacja poprzez uzyskanie informacji zwrotnej podczas dyskusji podsumowującej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03] 
Moduł: 

Podstawy działalności gospodarczej w rolnictwie 
723[03].Z3 

Jednostka modułowa: 

Organizowanie technicznej obsługi rolnictwa i warsztatu 
naprawczego 723[03].Z3.01 

 

Temat:  Metody organizacji napraw. 

Cel główny: Ukształtowanie umiejętności z zakresu istniejących metod organizacji napraw. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wymienić rodzaje organizacji napraw, 

  scharakteryzować metodę stanowiskową, 

  wymienić wady i zalety metody stanowiskowej, 

  scharakteryzować metodę gniazd naprawczych, 

  wymienić zalety i wady metody gniazd naprawczych, 

  scharakteryzować metodę potokową, 

  wymienić wady i zalety metody potokowej. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład problemowy, 

 

pokaz, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze dydaktyczne, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

tablice poglądowe. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie 
2.  Przedstawienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

  nauczyciel określa celowość organizacji napraw, 

  nauczyciel przedstawia oraz omawia rodzaje organizacji napraw, 

  nauczyciel dzieli grupę na dwuosobowe zespoły. Każdy zespół ma przedstawić schemat 

blokowy oraz scharakteryzować jedną z metod organizacji napraw, 

  nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania, omawia popełnione błędy. 

4.  Po wykonaniu zadania, uczniowie porządkują swoje stanowisko pracy. 
5.  Przeprowadzanie dyskusji na temat wykonanych ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zakończenie zajęć 
Zapoznaj się z materiałem nauczania, który będzie realizowany na następnych zajęciach. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
Ewaluacja poprzez uzyskanie informacji zwrotnej podczas dyskusji podsumowującej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1  Struktura organizacyjna jednostek gospodarczych. Rodzaje 

działalności w przedsiębiorstwie

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1 

Wymień  i  scharakteryzuj  rodzaje  przedsiębiorstw  według  ich  wielkości.  Zapisz  przykłady 

takich przedsiębiorstw.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  oraz  scharakteryzować  rodzaje  przedsiębiorstw  biorąc  pod  uwagę  kryterium  ich 
wielkości.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy 
2 osobowe.  Uczniowie  posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi,  w  formie  tabeli 
przedstawiają podział przedsiębiorstw według ich wielkości. Określają cechy charakterystyczne 
każdej  grupy  przedsiębiorstw  oraz  podają  ich  przykłady.  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel 
obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje 
dyskusję na temat przeprowadzonego ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przedstawić  w  formie  tabeli  podział  przedsiębiorstw  według  ich  wielkości.  Określić  ich 

cechy charakterystyczne, 

5)  korzystając  z  dostępnych  źródeł  przedstawić  przykłady  przedsiębiorstw  zgodnie 

z utworzoną klasyfikacją, 

6)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
7)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko z dostępem do Internetu, 

  plansze dydaktyczne przedstawiające podział przedsiębiorstw według ich wielkości, 

  arkusz papieru, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Ćwiczenie 2 

Wymień  i  scharakteryzuj  etapy  procesu  przygotowania  produkcji.  Jakie  elementy  tego 

procesu mają decydujący wpływ na wydajność produkcji? Odpowiedź uzasadnij.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  oraz  omówić,  kolejne  etapy  procesu  przygotowania  produkcji.  Przed 
przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment 
rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe.  Uczniowie 
posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  określają  kolejne  etapy  procesu 
przygotowania  produkcji,  przeprowadzają  ich  charakterystykę  oraz  określają  ich  wpływ  na 
wydajność  produkcji.  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie 
potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat  wpływu 
poszczególnych etapów procesu produkcji na jej wydajność. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przedstawić  proces  przygotowania  produkcji.  Scharakteryzować  jego  poszczególne 

elementy, 

5)  określić elementy mające decydujący wpływ na wydajność produkcji, 
6)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
7)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne:

 

  plansze dydaktyczne przedstawiające proces przygotowania produkcji, 

  arkusz papieru, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka. 

 
Ćwiczenie 3 

Wymień  i  scharakteryzuj  fazy  cyklu  życia  produktu.  Przedstaw  oraz  uzasadnij  zasady 

ustalania cen w każdej fazie tego cyklu.

 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  oraz  omówić  kolejne  fazy  cyklu  życia  produktu.  Przed  przystąpieniem  do 
wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe.  Uczniowie  posługując  się 
dostępnymi środkami dydaktycznymi określają kolejne fazy cyklu życia produktu, uzasadniając 
sposoby  ustalania  cen  w  każdej  jego  fazie.  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

uczniów,  w  razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat 
przeprowadzonego ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  wymienić fazy cyklu życia produktu, 
5)  przedstawić oraz uzasadnić zasady ustalania cen, 
6)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
7)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne przedstawiające fazy cyklu życia produktu, 

  arkusz papieru, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2  Elementy procesu pracy. Metody, systemy i style kierowania 

 

5.2.1  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj  schemat  blokowy  przedstawiający  elementy  procesu  pracy.  Scharakteryzuj  te 

procesy oraz określ, jaką rolę pełnią w całym procesie pracy.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  elementy  wchodzące  w  skład  procesu  pracy,  określić  ich  charakterystykę  oraz 
rolę,  jaką  spełniają.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni 
przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na 
grupy 2 osobowe. Uczniowie posługując się dostępnymi środkami dydaktycznymi opracowują 
schemat  blokowy  klasyfikacji  procesu  pracy.  Następnie  przedstawiają  charakterystykę  oraz 
rolę,  jaką  pełnią  w  całym  procesie  pracy.  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę 
uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat 
roli poszczególnych elementów w całym procesie pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  opracować schemat blokowy elementów procesu pracy, scharakteryzować je, oraz określić 

pełnioną role w całym procesie pracy, 

5)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
6)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne przedstawiające elementy procesu pracy, 

  arkusz papieru, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka. 

 
Ćwiczenie 2 

Przedstaw w formie tabeli rodzaje stylów kierowania. Określ ich cele oraz charakterystykę.

 

 
 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  rodzaje  stylów  kierowania.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia 
uczniowie powinni  przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe.  Uczniowie  posługując  się  dostępnymi  środkami 
dydaktycznymi  opracowują  w  formie  tabeli  rodzaje  stylów  kierowania,  przedstawiając  ich 
charakterystykę  oraz  rolę,  jaką  spełniają.  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę 
uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat 
roli, jaką odgrywają poszczególne style kierowania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przedstawić  w  formie  tabeli  rodzaje  stylów  kierowania,  przedstaw  charakterystykę 

każdego z nich i cele jakie są w nich realizowane, 

5)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
6)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne przedstawiające rodzaje stylów kierowania, 

  arkusz papieru, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3. Organizacja i wyposażenie techniczne warsztatu 
naprawczego 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw  w  formie  tabeli  rodzaje  obsługi  technicznej.  Określ  ich  charakterystykę  oraz 

zakres wykonywanej obsługi.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić celowość oraz rodzaje przeprowadzanej obsługi technicznej. Przed przystąpieniem 
do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 osobowe. Uczniowie posługując się 
dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  przedstawiają  w  formie  tabeli  rodzaje  obsługi 
technicznej,  określają  ich  charakterystykę  oraz  zakres  wykonywanej  obsługi.  W trakcie 
ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w  razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek. 
Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat celowości oraz zakresu wykonywanej obsługi. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przedstawić  w  formie  tabeli  rodzaje  obsługi  technicznej.  Określić  ich  cechy 

charakterystyczne oraz zakres prac podczas wykonywania danej obsługi, 

5)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
6)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  arkusz papieru, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka. 

 
Ćwiczenie 2 

Przedstaw  w  formie  tabeli  metody  organizacji  napraw.  Określ  ich  charakterystykę  oraz 

wady i zalety każdej metody.

 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  oraz  omówić  metody,  jakie  występują  w  trakcie  organizacji  napraw.  Przed 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment 
rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe.  Uczniowie 
posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  przedstawiają  w  formie  tabeli  metody 
organizacji  napraw,  ich  charakterystykę  oraz  wady  i  zalety.  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel 
obserwuje  pracę  uczniów,  w  razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje 
dyskusję na temat przeprowadzonego ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przedstawić  w  formie  tabeli  metody  organizacji  napraw.  Określić  ich  cechy 

charakterystyczne, 

5)  dla poszczególnych metod przedstawić ich wady i zalety, 
6)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
7)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne przedstawiające metody organizacji napraw, 

  arkusz papieru, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka. 

 
Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj  rodzaje  stanowisk  obsługowo-naprawczych.  Przedstaw  przykładowe 

wyposażenie każdego z nich. Określ ich przeznaczenie.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  rodzaje  stanowisk  obsługowo-naprawczych  oraz  ich  przykładowe  wyposażenie. 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 
fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe. 
Uczniowie  posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  przeprowadzają  podział 
stanowisk  obsługowo-naprawczych,  określając  ich  charakterystykę,  konieczne  wyposażenie 
oraz  przeznaczenie.  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie 
potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat przeprowadzonego 
ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

4)  przedstawić  w  formie  tabeli  metody  organizacji  napraw.  Określić  ich  cechy 

charakterystyczne, 

5)  dla poszczególnych metod przedstawić ich wady i zalety, 
6)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
7)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne przedstawiające przykładowe stanowiska obsługowo-naprawcze, 

  arkusz papieru, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Organizowanie  technicznej 

obsługi rolnictwa i warsztatu naprawczego” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 12, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 5, 10, 11, 13, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  c,  3.  b,  4.  d, 5. b, 6. c, 7. d, 8. a, 9. c, 10. a, 11. a, 
12. d, 13. c, 14. c, 15. a, 16. a, 17. b, 18. d, 19. c, 20. b.

 

 

Plan testu  

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić rodzaje przedsiębiorstw 

Rozróżnić rodzaje spółek 

Scharakteryzować więzi występujące w 
strukturze organizacyjnej 

PP 

Rozróżnić rodzaje struktur 
organizacyjnych przedsiębiorstwa 

Scharakteryzować płaszczyznę celu 

PP 

Rozróżnić grupy dostawców 

Rozróżnić rodzaje produkcji 

Rozróżnić funkcje handlowe 

Rozróżnić rodzaje władzy 

10  Scharakteryzować styl kierowania 

PP 

11  Scharakteryzować wydajność pracy 

PP 

12  Wskazać procesy ergonomii pracy 

13 

Scharakteryzować zasadę organizacji 
pracy 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

14  Określić wydolność organizmu 

15  Rozróżnić rodzaje obsługi technicznej 

16 

Określić koszt naprawy bieżącej 
pojazdu 

17 

Scharakteryzować metodę organizacji 
napraw 

PP 

18  Rozróżnić rodzaje dźwigników 

19 

Określić cykl naprawczy ciągnika 
rolniczego 

20 

Określić liczbę okresów 
agrotechnicznych 

 
Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu. 
5.  Jeśli są jakieś wątpliwości co do zrozumienia instrukcji wyjaśnij wątpliwości. 
6.  Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 min. 

Powodzenia! 

 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.   Przedsiębiorstwo, którego roczny obrót netto nie przekracza 10 mln euro, to 

a)  mikro przedsiębiorstwo. 
b) małe przedsiębiorstwo. 
c)  średnie przedsiębiorstwo. 
d) duże przedsiębiorstwo. 

 
2.   Do spółki prawa cywilnego należy spółka 

a)  akcyjna. 
b) komandytowa. 
c)  cywilna. 
d) jawna. 

 

3.   Więzi wynikające z podziału pracy oraz funkcji pełnionych przez poszczególne stanowiska 

i komórki organizacyjne, to więzi 
a)  hierarchiczne. 
b)  funkcjonalne. 
c)  informacyjne. 
d)  technologiczne. 
 

4.  Poniższy schemat obrazuje przykładową strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa. 

 

Jest to struktura organizacyjna 
a)  liniowa. 
b)  funkcjonalna. 
c)  sztabowa. 
d)  sztabowo-liniowa. 

 

5.  Płaszczyzna  celu,  która  związana  jest  z  poprawą  rentowności,  wzrostem  sprzedaży, 

poszerzaniem rynku, jest celem 

a)  społecznym. 
b)  przedsiębiorstwa. 
c)  indywidualnym. 
d)  obrotowym. 

 
6.  Do grupy dostawców nie zaliczamy 

a)  producentów. 
b)  hurtowników. 
c)  detalistów. 
d)  agentów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

7.  Produkcję mającą na celu wytwarzanie dużej liczy wyrobów nazywamy produkcją 

a)  jednostkową. 
b)  indywidualną. 
c)  seryjną. 
d)  masową. 

 

8.  Funkcja handlowa mająca na celu zaspokojenie potrzeb klienta, to funkcja 

a)  marketingowa. 
b)  sprzedażowa. 
c)  produkcyjna. 
d)  społeczna. 

 
9.  Władza opierająca się na lojalności i utożsamianiu się, to władza 

a)  nagradzania. 
b)  wymuszania. 
c)  odniesienia. 
d)  ekspercka. 

 
10. Styl kierowania, w którym istnieje wyraźny podział kierownik – podwładny, to styl 

a)  autokratyczny. 
b) demokratyczny. 
c)  ingerujący. 
d) nie ingerujący. 
 

11.  Wydajność  pracy  określona  jako  ilość  wykonanej  pracy  do  czasu  przeznaczonego  na  jej 

wykonanie, to 

a)  wydajność technicznego. 
b)  wydajność ekonomicznego. 
c)  wydajność społecznego. 
d)  wydajność produkcyjnego. 

 

12.  Ergonomia pracy nie uwzględnia 

a)  obciążenia fizyczne. 
b)  obciążenia psychiczne. 
c)  czynniki materialne środowiska pracy. 
d)  stosunki międzyludzkie. 
 

13. Zasada  organizacji  pracy  mająca  na  celu  połączenie  wyspecjalizowanych  wykonawców 

w grupę zajmującą się razem jednym zadaniem, to zasada 

a)  harmonizacji. 
b) intensywności pracy. 
c)  koncentracji pracy. 
d) optymalnego wyniku działania. 

 

14.  Wydolność organizmu wzrasta powyżej średniej w ciągu doby w godzinach 

a)  od 6-14 i od 15-21. 
b) od 6-13 i od 15-22. 
c)  od 6-14 i od 16-22. 
d) od 6-12 i od 13-21. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

15.  Do obsługi technicznej pojazdu nie zaliczamy 

a)  przeglądów okresowych. 
b) obsługi codziennej. 
c)  konserwacji. 
d) obsługi sezonowej. 

 
16.  Koszt naprawy bieżącej pojazdu nie powinien przekroczyć 

a)  10% wartości nowej maszyny. 
b) 15% wartości nowej maszyny. 
c)  17% wartości nowej maszyny. 
d) 20% wartości nowej maszyny. 

 
17. Metoda organizacji napraw polegająca na dokonywaniu demontażu i montażu maszyny na 

odpowiednich stanowiskach demontażowych i montażowych, nazywana jest metodą 

a)  stanowiskową. 
b) gniazd naprawczych. 
c)  potokową. 
d) indywidualną. 

 
18.  Poniżej na rysunku przedstawiono przykład dźwignika. Jest to dźwignik 

 

a)  hydrauliczny. 
b) pneumatyczny. 
c)  hydrauliczno-pneumatyczny. 
d) mechaniczny. 

 
19. Dla ciągnika rolniczego cykl wykonania naprawy głównej wynosi 

a)  2000–3000 mtg. 
b) 3000–5000 mtg. 
c)  4000–5000 mtg. 
d) 5000–6000 mtg. 

 
20. W trakcie tworzenia bilansu siły roboczej uwzględniane jest 

a)  5 okresów agrotechnicznych. 
b) 6 okresów agrotechnicznych. 
c)  7 okresów agrotechnicznych. 
d) 8 okresów agrotechnicznych. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Organizowanie technicznej obsługi rolnictwa i warsztatu naprawczego

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

TEST 2

 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Organizowanie  technicznej 

obsługi rolnictwa i warsztatu naprawczego” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 12,15,16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 5, 10, 11, 13, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  c,  3.  d,  4.  a,  5.  c,  6. c, 7. a, 8. a, 9. d, 10. b, 11. b, 
12. a, 13. b, 14. d, 15. c, 16. a, 17. a, 18. c, 19. a, 20. b.

 

 

Plan testu  

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić rodzaje przedsiębiorstw 

Rozróżnić rodzaje spółek 

Scharakteryzować więzi występujące 
w strukturze organizacyjnej 

PP 

Rozróżnić rodzaje struktur 
organizacyjnych przedsiębiorstwa 

Scharakteryzować płaszczyznę celu 

PP 

Rozróżnić rodzaje działalności 
gospodarczej 

Rozróżnić rodzaje produkcji 

Rozróżnić rodzaje sprzedaży 

Rozróżnić rodzaje władzy 

10  Scharakteryzować styl kierowania 

PP 

11  Scharakteryzować wydajność pracy 

PP 

12  Rozróżnić procesy ergonomii pracy 

13 

Scharakteryzować zasadę organizacji 
pracy 

PP 

14  Scharakteryzować cechy planu 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

15  Rozróżnić rodzaje wynagrodzeń 

16 

Określić koszt naprawy głównej 
pojazdu 

17 

Scharakteryzować  metodę organizacji 
napraw 

PP 

18  Rozróżnić rodzaje dźwigników 

19 

Rozróżnić czynności wykonywane w 
ramach obsługi pojazdu 

20 

Określić elementy wchodzące w skład 
organizacji pracy 

 
Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu. 
5.  Jeśli są jakieś wątpliwości co do zrozumienia instrukcji wyjaśnij wątpliwości. 
6.  Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Test  składa  się  z  20  zadań,  do  każdego  masz  4  możliwości  wyboru,  tylko  jedna  jest 

prawidłowa. Na karcie odpowiedzi przy odpowiednim zadaniu postaw X, w razie pomyłki 
zaznacz kółeczkiem błędną odpowiedź, następnie zaznacz odpowiedź prawidłową. 

4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
6.  Pracuj samodzielnie, będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Na rozwiązanie masz 35 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Przedsiębiorstwa,  w  których  suma  aktywów  z  bilansu  na  koniec  roku  obrotowego  nie 

przekroczyła 43 mln euro, to 
a)  mikroprzedsiębiorstwo. 
b)  małe przedsiębiorstwo. 
c)  średnie przedsiębiorstwo. 
d)  duże przedsiębiorstwo. 

 
2.  Do spółki prawa handlowego nie należy spółka 

a)  akcyjna. 
b)  komandytowa. 
c)  cywilna. 
d)  jawna. 

 

3.  Więzi  wynikające  z  przedmiotu  działania  i  zapewniające  sprawny  przebieg  procesu,  to 

więzi 
a)  hierarchiczne. 
b)  funkcjonalne. 
c)  informacyjne. 
d)  technologiczne. 
 

4.  Poniższy schemat obrazuje przykładową strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa. 

 

Jest to struktura organizacyjna 
a)  liniowa. 
b)  funkcjonalna. 
c)  sztabowa. 
d)  sztabowo-liniowa. 

 

5.  Płaszczyzna celu, która między innymi związana jest ze wzrostem wynagrodzeń, udziałem 

w zyskach, utrzymaniem miejsc pracy, jest celem 

a)  społecznym. 
b)  przedsiębiorstwa. 
c)  indywidualnym. 
d)  obrotowym. 

 
6.  Do rodzajów działalności gospodarczej nie zaliczamy działalności 

a)  produkcyjnej. 
b)  handlowej. 
c)  detalicznej. 
d)  usługowej. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

7.  Produkcję mająca na celu wytworzenie pojedynczych wyrobów nazywamy produkcją 

a)  jednostkową. 
b)  indywidualną. 
c)  seryjną. 
d)  masową. 

 

8.  Pośrednictwo między producentem a kolejnym pośrednikiem nazywamy 

a)  sprzedażą hurtową. 
b)  sprzedażą detaliczną. 
c)  sprzedażą indywidualną. 
d)  działalnością agenta. 

 
9.  Władza opierająca się na posiadaniu odpowiedniej wiedzy fachowej, to władza 

a)  nagradzania. 
b)  wymuszania. 
c)  odniesienia. 
d)  ekspercka. 

 
10. Styl kierowania, w którym nie istnieje wyraźny podział kierownik – podwładny, to styl 

a)  autokratyczny. 
b)  demokratyczny. 
c)  ingerujący. 
d)  nie ingerujący. 
 

11.  Wydajność  pracy  określona  jako  wartość  uzyskanej  produkcji  do  czasu  wykorzystanego 

na jej wytworzenie, to wydajność 

a)  techniczna. 
b)  ekonomiczna. 
c)  społeczna. 
d)  produkcyjna. 

 

12.  Wydatki energetyczne uzależnione od ilości energii zużywanej przez pracownika podczas 

pracy, uwzględnione podczas badania stanowiska pracy, zaliczamy do 

a)  obciążeń fizycznych. 
b)  obciążeń psychicznych. 
c)  czynników materialnych środowiska pracy. 
d)  stosunków międzyludzkich. 
 

13. Zasada  organizacji  pracy  informująca  o  tym,  że  wzrost  wydajności  pracy  można  uzyskać 

przez  jej  intensyfikację  pod  względem  przestrzennym,  czasowym,  energetycznym  oraz 
ilościowym, to zasada 

a)  harmonizacji. 
b) intensywności pracy. 
c)  koncentracji pracy. 
d) optymalnego wyniku działania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

14.  Cecha  planu  uwzględniająca  różne  możliwości  działania,  pozwalająca  na  jego  realizację 

także w zmienionych warunkach, to 
a)  operatywność. 
b)  kompletność. 
c)  perspektywiczność. 
d)  elastyczność. 

 
15. Jaki rodzaj wynagrodzeń nie zaliczamy do systemu akordowego  

a)  prosty. 
b)  progresywny. 
c)  prowizyjny. 
d)  zryczałtowany. 

 
16. Koszt naprawy głównej pojazdu waha się w granicach 

a)  30-70% wartości nowej maszyny. 
b)  50-80% wartości nowej maszyny. 
c)  20-60% wartości nowej maszyny. 
d)  40-90% wartości nowej maszyny. 

 
17. Metoda  organizacji  napraw  polegająca  na dokonywaniu  całego lub prawie  całego zakresu 

czynności naprawy na jednym stanowisku, nazywana jest metodą 

a)  stanowiskową. 
b)  gniazd naprawczych. 
c)  potokową. 
d)  indywidualną. 

 
18.  Poniżej na rysunku przedstawiono przykład dźwignika. Jest to dźwignik 

 

a)  hydrauliczny. 
b) pneumatyczny. 
c)  hydrauliczno-pneumatyczny. 
d) mechaniczny. 

 
19. Sprawdzenie poziomu oleju w silniku wykonuje się w ramach

 

a)  obsługi codziennej. 
b) obsługi sezonowej. 
c)  obsługi okresowej. 
d) przeglądów technicznych. 

 

20. Do organizacji pracy nie zaliczamy 

a)  podziału pracy. 
b)  wydajności pracy. 
c)  czasu pracy. 
d)  przerw w pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Organizowanie technicznej obsługi rolnictwa i warsztatu naprawczego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10  

 

11  

 

12  

 

13  

 

14  

 

15  

 

16  

 

17  

 

18  

 

19  

 

20  

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

7. LITERATURA

 

 

1.  Klepacki B.: Przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej. Format-AB, Warszawa 1999 
2.  Kożuch  A.,  Mirończuk  A.:  Podstawy  ekonomiki  agrobiznesu  część  1.  WSiP,  Warszawa 

2000 

3.  Niedzielski E., Łacińska A.: Zarządzanie firmą. WSiP, Warszawa 1999 
4.  Rychter T.: Mechanik pojazdów samochodowych. WSiP, Warszawa 2006 
5.  Stachak S.: Ekonomika agrofirmy. PWN, Warszawa 1998 
 
Czasopisma: 
–  Mechanik 
–  Przegląd Mechaniczny 
 
LITERATURA METODYCZNA 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele  

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
3.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  1  i  2. 

ITeE, Radom 1999