mechanik operator pojazdow i maszyn rolniczych 723[03] z3 01 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Robert Paszkiewicz




Organizowanie technicznej obsługi rolnictwa i warsztatu
naprawczego 723[03].Z3.01

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

dr inż. Tadeusz Bąkowski
dr inż. Kazimierz Witosław



Opracowanie redakcyjne:
dr inż. Robert Paszkiewicz




Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Kacperczyk

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 723[03].Z3.01
,,Organizowanie technicznej obsługi rolnictwa i warsztatu naprawczego”, zawartego
w programie nauczania dla zawodu mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych.




















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

4

3. Cele kształcenia

5

4. Przykładowe scenariusze zajęć

6

5. Ćwiczenia

10

5.1. Struktura organizacyjna jednostek gospodarczych. Rodzaje działalności

w przedsiębiorstwie

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Elementy procesu pracy. Metody, systemy i style kierowania

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Organizacja i wyposażenie techniczne warsztatu naprawczego

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

18

7. Literatura

30

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie mechanik–operator pojazdów i maszyn
rolniczych 723[03].Z3.01

W poradniku zamieszczono:

– wymagania wstępne,
− cele kształcenia,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− ćwiczenia, które zawierają:

− wskazówki do realizacji ćwiczeń
− sposób wykonania ćwiczenia,
− metody nauczania–uczenia się,
− wykaz środków dydaktycznych,

− ewaluację osiągnięć ucznia,
– wykaz literatury.

W procesie nauczania-uczenia się proponuje się stosować następujące metody: projektów,

tekstu przewodniego, dyskusję dydaktyczną, pokaz z opisem oraz ćwiczenia praktyczne.
Podczas poznawania wyposażenia technicznego warsztatu naprawczego należy zwrócić uwagę
na wyposażenie stanowisk obsługi, ich budowę, zastosowanie, oraz rodzaje.

Podczas ćwiczeń uczniowie powinni posługiwać się narzędziami warsztatowymi,

wyposażeniem technicznym warsztatu, katalogami, instrukcjami obsługi oraz poradnikami.
Należy uzmysłowić uczniom konieczność stałego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności.

Podczas wykonywania ćwiczeń należy zwrócić uwagę na stosowanie przepisów i zasad

bezpiecznej pracy.

















Schemat układu jednostek modułowych

723[03].Z3

Podstawy działalności gospodarczej

w rolnictwie

723[03].Z3.01

Organizowanie technicznej

obsługi rolnictwa i warsztatu

naprawczego

723[03].Z3.02

Prowadzenie marketingu usług

723[03].Z3.03

Sporządzanie rachunku ekonomicznego

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,

posługiwać się instrukcjami i dokumentacją techniczną,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu statyki, dynamiki i kinematyki, takimi
jak: masa, siła, prędkość,

analizować etapy procesów produkcyjnych, usługowych,

planować zakresy prac i usług,

korzystać z różnych źródeł informacji,

współpracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować schemat struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa działającego
w

agrobiznesie,

wykazać rolę człowieka w procesie pracy,

określić działania konieczne do uruchomienia warsztatu naprawczego,

zaplanować wyposażenie technologiczne do projektowanego warsztatu obsługi i naprawy,

dobrać wyposażenie do montażu i demontażu pojazdów rolniczych,

zaplanować i zorganizować pracę w warsztacie naprawczym,

zastosować przepisy bhp podczas organizacji procesu pracy w warsztacie obsługi
i naprawy pojazdów,

obliczyć wydajność pracy i objaśniać jej wpływ na wynagrodzenie,

obliczyć wynagrodzenie, objaśniać rolę i funkcje kierownika w przedsiębiorstwie,

zastosować zasady zarządzania małym zespołem pracowników,

objaśnić zjawisko konfliktu i jego źródła oraz metody rozwiązywania,

przeprowadzić skuteczne negocjacje.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………….……

Modułowy program nauczania: Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03]
Moduł:

Podstawy działalności gospodarczej w rolnictwie
723[03].Z3

Jednostka modułowa:

Organizowanie technicznej obsługi rolnictwa i warsztatu
naprawczego 723[03].Z3.01

Temat: Klasyfikacja i charakterystyka procesu produkcyjnego.

Cel główny: Ukształtowanie umiejętności klasyfikowania oraz charakteryzowania procesu
produkcyjnego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozróżnić rodzaje działalności produkcyjnej,

wymienić rodzaje procesów produkcyjnych,

rozróżnić rodzaje procesów uzależnionych od udziału człowieka,

wymienić elementy składowe procesu produkcyjnego,

rozróżnić organizacje procesu produkcyjnego,

wymienić działania wpływające na skrócenie procesu produkcyjnego,

wymienić podstawowe typy produkcji,

scharakteryzować formy organizacji produkcji.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład problemowy,

pokaz,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ćwiczenia.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

grupowa.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne,

poradnik dla ucznia,

tablice poglądowe.


Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Przedstawienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

nauczyciel wyjaśnia celowość oraz kryteria klasyfikacji procesu produkcyjnego,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

nauczyciel przedstawia oraz omawia rodzaje procesów produkcyjnych,

nauczyciel dzieli grupę na dwuosobowe zespoły. Każdy zespół ma scharakteryzować
proces produkcyjny według zadanego kryterium,

nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania, omawia popełnione błędy.

4. Po wykonaniu zadania, uczniowie porządkują swoje stanowisko pracy.
5. Przeprowadzanie dyskusji na temat wykonanych ćwiczeń.

Zakończenie zajęć

Praca domowa
Zapoznaj się z materiałem nauczania, który będzie realizowany na następnych zajęciach.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Ewaluacja poprzez uzyskanie informacji zwrotnej podczas dyskusji podsumowującej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03]
Moduł:

Podstawy działalności gospodarczej w rolnictwie
723[03].Z3

Jednostka modułowa:

Organizowanie technicznej obsługi rolnictwa i warsztatu
naprawczego 723[03].Z3.01

Temat: Metody organizacji napraw.

Cel główny: Ukształtowanie umiejętności z zakresu istniejących metod organizacji napraw.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wymienić rodzaje organizacji napraw,

scharakteryzować metodę stanowiskową,

wymienić wady i zalety metody stanowiskowej,

scharakteryzować metodę gniazd naprawczych,

wymienić zalety i wady metody gniazd naprawczych,

scharakteryzować metodę potokową,

wymienić wady i zalety metody potokowej.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład problemowy,

pokaz,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ćwiczenia.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

grupowa.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne,

poradnik dla ucznia,

tablice poglądowe.

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie
2. Przedstawienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

nauczyciel określa celowość organizacji napraw,

nauczyciel przedstawia oraz omawia rodzaje organizacji napraw,

nauczyciel dzieli grupę na dwuosobowe zespoły. Każdy zespół ma przedstawić schemat

blokowy oraz scharakteryzować jedną z metod organizacji napraw,

nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania, omawia popełnione błędy.

4. Po wykonaniu zadania, uczniowie porządkują swoje stanowisko pracy.
5. Przeprowadzanie dyskusji na temat wykonanych ćwiczeń.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Zakończenie zajęć
Zapoznaj się z materiałem nauczania, który będzie realizowany na następnych zajęciach.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Ewaluacja poprzez uzyskanie informacji zwrotnej podczas dyskusji podsumowującej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1 Struktura organizacyjna jednostek gospodarczych. Rodzaje

działalności w przedsiębiorstwie

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wymień i scharakteryzuj rodzaje przedsiębiorstw według ich wielkości. Zapisz przykłady

takich przedsiębiorstw.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić oraz scharakteryzować rodzaje przedsiębiorstw biorąc pod uwagę kryterium ich
wielkości. Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy
2 osobowe. Uczniowie posługując się dostępnymi środkami dydaktycznymi, w formie tabeli
przedstawiają podział przedsiębiorstw według ich wielkości. Określają cechy charakterystyczne
każdej grupy przedsiębiorstw oraz podają ich przykłady. W trakcie ćwiczenia nauczyciel
obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel prowokuje
dyskusję na temat przeprowadzonego ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,
3) zaplanować tok postępowania,
4) przedstawić w formie tabeli podział przedsiębiorstw według ich wielkości. Określić ich

cechy charakterystyczne,

5) korzystając z dostępnych źródeł przedstawić przykłady przedsiębiorstw zgodnie

z utworzoną klasyfikacją,

6) przeprowadzić analizę ćwiczenia,
7) zaprezentować pracę na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

Środki dydaktyczne:

stanowisko z dostępem do Internetu,

plansze dydaktyczne przedstawiające podział przedsiębiorstw według ich wielkości,

arkusz papieru,

przybory do pisania, ołówek, linijka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Ćwiczenie 2

Wymień i scharakteryzuj etapy procesu przygotowania produkcji. Jakie elementy tego

procesu mają decydujący wpływ na wydajność produkcji? Odpowiedź uzasadnij.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić oraz omówić, kolejne etapy procesu przygotowania produkcji. Przed
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 osobowe. Uczniowie
posługując się dostępnymi środkami dydaktycznymi określają kolejne etapy procesu
przygotowania produkcji, przeprowadzają ich charakterystykę oraz określają ich wpływ na
wydajność produkcji. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie
potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat wpływu
poszczególnych etapów procesu produkcji na jej wydajność.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) przedstawić proces przygotowania produkcji. Scharakteryzować jego poszczególne

elementy,

5) określić elementy mające decydujący wpływ na wydajność produkcji,
6) przeprowadzić analizę ćwiczenia,
7) zaprezentować pracę na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne przedstawiające proces przygotowania produkcji,

arkusz papieru,

przybory do pisania, ołówek, linijka.


Ćwiczenie 3

Wymień i scharakteryzuj fazy cyklu życia produktu. Przedstaw oraz uzasadnij zasady

ustalania cen w każdej fazie tego cyklu.


Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić oraz omówić kolejne fazy cyklu życia produktu. Przed przystąpieniem do
wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 osobowe. Uczniowie posługując się
dostępnymi środkami dydaktycznymi określają kolejne fazy cyklu życia produktu, uzasadniając
sposoby ustalania cen w każdej jego fazie. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat
przeprowadzonego ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) wymienić fazy cyklu życia produktu,
5) przedstawić oraz uzasadnić zasady ustalania cen,
6) przeprowadzić analizę ćwiczenia,
7) zaprezentować pracę na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne przedstawiające fazy cyklu życia produktu,

arkusz papieru,

przybory do pisania, ołówek, linijka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2 Elementy procesu pracy. Metody, systemy i style kierowania

5.2.1 Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Opracuj schemat blokowy przedstawiający elementy procesu pracy. Scharakteryzuj te

procesy oraz określ, jaką rolę pełnią w całym procesie pracy.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić elementy wchodzące w skład procesu pracy, określić ich charakterystykę oraz
rolę, jaką spełniają. Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na
grupy 2 osobowe. Uczniowie posługując się dostępnymi środkami dydaktycznymi opracowują
schemat blokowy klasyfikacji procesu pracy. Następnie przedstawiają charakterystykę oraz
rolę, jaką pełnią w całym procesie pracy. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę
uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat
roli poszczególnych elementów w całym procesie pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) opracować schemat blokowy elementów procesu pracy, scharakteryzować je, oraz określić

pełnioną role w całym procesie pracy,

5) przeprowadzić analizę ćwiczenia,
6) zaprezentować pracę na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne przedstawiające elementy procesu pracy,

arkusz papieru,

przybory do pisania, ołówek, linijka.


Ćwiczenie 2

Przedstaw w formie tabeli rodzaje stylów kierowania. Określ ich cele oraz charakterystykę.



Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić rodzaje stylów kierowania. Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia
uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

dzieli uczniów na grupy 2 osobowe. Uczniowie posługując się dostępnymi środkami
dydaktycznymi opracowują w formie tabeli rodzaje stylów kierowania, przedstawiając ich
charakterystykę oraz rolę, jaką spełniają. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę
uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat
roli, jaką odgrywają poszczególne style kierowania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) przedstawić w formie tabeli rodzaje stylów kierowania, przedstaw charakterystykę

każdego z nich i cele jakie są w nich realizowane,

5) przeprowadzić analizę ćwiczenia,
6) zaprezentować pracę na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne przedstawiające rodzaje stylów kierowania,

arkusz papieru,

przybory do pisania, ołówek, linijka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Organizacja i wyposażenie techniczne warsztatu
naprawczego

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przedstaw w formie tabeli rodzaje obsługi technicznej. Określ ich charakterystykę oraz

zakres wykonywanej obsługi.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić celowość oraz rodzaje przeprowadzanej obsługi technicznej. Przed przystąpieniem
do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiał nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 osobowe. Uczniowie posługując się
dostępnymi środkami dydaktycznymi przedstawiają w formie tabeli rodzaje obsługi
technicznej, określają ich charakterystykę oraz zakres wykonywanej obsługi. W trakcie
ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek.
Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat celowości oraz zakresu wykonywanej obsługi.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) przedstawić w formie tabeli rodzaje obsługi technicznej. Określić ich cechy

charakterystyczne oraz zakres prac podczas wykonywania danej obsługi,

5) przeprowadzić analizę ćwiczenia,
6) zaprezentować pracę na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,

przybory do pisania, ołówek, linijka.


Ćwiczenie 2

Przedstaw w formie tabeli metody organizacji napraw. Określ ich charakterystykę oraz

wady i zalety każdej metody.


Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić oraz omówić metody, jakie występują w trakcie organizacji napraw. Przed

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 osobowe. Uczniowie
posługując się dostępnymi środkami dydaktycznymi przedstawiają w formie tabeli metody
organizacji napraw, ich charakterystykę oraz wady i zalety. W trakcie ćwiczenia nauczyciel
obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel prowokuje
dyskusję na temat przeprowadzonego ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) przedstawić w formie tabeli metody organizacji napraw. Określić ich cechy

charakterystyczne,

5) dla poszczególnych metod przedstawić ich wady i zalety,
6) przeprowadzić analizę ćwiczenia,
7) zaprezentować pracę na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne przedstawiające metody organizacji napraw,

arkusz papieru,

przybory do pisania, ołówek, linijka.


Ćwiczenie 3

Scharakteryzuj rodzaje stanowisk obsługowo-naprawczych. Przedstaw przykładowe

wyposażenie każdego z nich. Określ ich przeznaczenie.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić rodzaje stanowisk obsługowo-naprawczych oraz ich przykładowe wyposażenie.
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 osobowe.
Uczniowie posługując się dostępnymi środkami dydaktycznymi przeprowadzają podział
stanowisk obsługowo-naprawczych, określając ich charakterystykę, konieczne wyposażenie
oraz przeznaczenie. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie
potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat przeprowadzonego
ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

4) przedstawić w formie tabeli metody organizacji napraw. Określić ich cechy

charakterystyczne,

5) dla poszczególnych metod przedstawić ich wady i zalety,
6) przeprowadzić analizę ćwiczenia,
7) zaprezentować pracę na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne przedstawiające przykładowe stanowiska obsługowo-naprawcze,

arkusz papieru,

przybory do pisania, ołówek, linijka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Organizowanie technicznej

obsługi rolnictwa i warsztatu naprawczego”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 12, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 3, 5, 10, 11, 13, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. d, 5. b, 6. c, 7. d, 8. a, 9. c, 10. a, 11. a,
12. d, 13. c, 14. c, 15. a, 16. a, 17. b, 18. d, 19. c, 20. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić rodzaje przedsiębiorstw

A

P

b

2

Rozróżnić rodzaje spółek

A

P

c

3

Scharakteryzować więzi występujące w
strukturze organizacyjnej

C

PP

b

4

Rozróżnić rodzaje struktur
organizacyjnych przedsiębiorstwa

A

P

d

5

Scharakteryzować płaszczyznę celu

C

PP

b

6

Rozróżnić grupy dostawców

A

P

c

7

Rozróżnić rodzaje produkcji

A

P

d

8

Rozróżnić funkcje handlowe

A

P

a

9

Rozróżnić rodzaje władzy

A

P

c

10 Scharakteryzować styl kierowania

C

PP

a

11 Scharakteryzować wydajność pracy

C

PP

a

12 Wskazać procesy ergonomii pracy

B

P

d

13

Scharakteryzować zasadę organizacji
pracy

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

14 Określić wydolność organizmu

B

P

c

15 Rozróżnić rodzaje obsługi technicznej

A

P

a

16

Określić koszt naprawy bieżącej
pojazdu

B

P

a

17

Scharakteryzować metodę organizacji
napraw

C

PP

b

18 Rozróżnić rodzaje dźwigników

A

P

d

19

Określić cykl naprawczy ciągnika
rolniczego

B

P

c

20

Określić liczbę okresów
agrotechnicznych

B

P

b


Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu.
5. Jeśli są jakieś wątpliwości co do zrozumienia instrukcji wyjaśnij wątpliwości.
6. Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko

jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 35 min.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Przedsiębiorstwo, którego roczny obrót netto nie przekracza 10 mln euro, to

a) mikro przedsiębiorstwo.
b) małe przedsiębiorstwo.
c) średnie przedsiębiorstwo.
d) duże przedsiębiorstwo.


2. Do spółki prawa cywilnego należy spółka

a) akcyjna.
b) komandytowa.
c) cywilna.
d) jawna.

3. Więzi wynikające z podziału pracy oraz funkcji pełnionych przez poszczególne stanowiska

i komórki organizacyjne, to więzi
a) hierarchiczne.
b) funkcjonalne.
c) informacyjne.
d) technologiczne.

4. Poniższy schemat obrazuje przykładową strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa.

Jest to struktura organizacyjna
a) liniowa.
b) funkcjonalna.
c) sztabowa.
d) sztabowo-liniowa.

5. Płaszczyzna celu, która związana jest z poprawą rentowności, wzrostem sprzedaży,

poszerzaniem rynku, jest celem

a) społecznym.
b) przedsiębiorstwa.
c) indywidualnym.
d) obrotowym.


6. Do grupy dostawców nie zaliczamy

a) producentów.
b) hurtowników.
c) detalistów.
d) agentów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

7. Produkcję mającą na celu wytwarzanie dużej liczy wyrobów nazywamy produkcją

a) jednostkową.
b) indywidualną.
c) seryjną.
d) masową.

8. Funkcja handlowa mająca na celu zaspokojenie potrzeb klienta, to funkcja

a) marketingowa.
b) sprzedażowa.
c) produkcyjna.
d) społeczna.


9. Władza opierająca się na lojalności i utożsamianiu się, to władza

a) nagradzania.
b) wymuszania.
c) odniesienia.
d) ekspercka.


10. Styl kierowania, w którym istnieje wyraźny podział kierownik – podwładny, to styl

a) autokratyczny.
b) demokratyczny.
c) ingerujący.
d) nie ingerujący.

11. Wydajność pracy określona jako ilość wykonanej pracy do czasu przeznaczonego na jej

wykonanie, to

a) wydajność technicznego.
b) wydajność ekonomicznego.
c) wydajność społecznego.
d) wydajność produkcyjnego.

12. Ergonomia pracy nie uwzględnia

a) obciążenia fizyczne.
b) obciążenia psychiczne.
c) czynniki materialne środowiska pracy.
d) stosunki międzyludzkie.

13. Zasada organizacji pracy mająca na celu połączenie wyspecjalizowanych wykonawców

w grupę zajmującą się razem jednym zadaniem, to zasada

a) harmonizacji.
b) intensywności pracy.
c) koncentracji pracy.
d) optymalnego wyniku działania.

14. Wydolność organizmu wzrasta powyżej średniej w ciągu doby w godzinach

a) od 6-14 i od 15-21.
b) od 6-13 i od 15-22.
c) od 6-14 i od 16-22.
d) od 6-12 i od 13-21.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

15. Do obsługi technicznej pojazdu nie zaliczamy

a) przeglądów okresowych.
b) obsługi codziennej.
c) konserwacji.
d) obsługi sezonowej.


16. Koszt naprawy bieżącej pojazdu nie powinien przekroczyć

a) 10% wartości nowej maszyny.
b) 15% wartości nowej maszyny.
c) 17% wartości nowej maszyny.
d) 20% wartości nowej maszyny.


17. Metoda organizacji napraw polegająca na dokonywaniu demontażu i montażu maszyny na

odpowiednich stanowiskach demontażowych i montażowych, nazywana jest metodą

a) stanowiskową.
b) gniazd naprawczych.
c) potokową.
d) indywidualną.


18. Poniżej na rysunku przedstawiono przykład dźwignika. Jest to dźwignik

a) hydrauliczny.
b) pneumatyczny.
c) hydrauliczno-pneumatyczny.
d) mechaniczny.


19. Dla ciągnika rolniczego cykl wykonania naprawy głównej wynosi

a) 2000–3000 mtg.
b) 3000–5000 mtg.
c) 4000–5000 mtg.
d) 5000–6000 mtg.


20. W trakcie tworzenia bilansu siły roboczej uwzględniane jest

a) 5 okresów agrotechnicznych.
b) 6 okresów agrotechnicznych.
c) 7 okresów agrotechnicznych.
d) 8 okresów agrotechnicznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Organizowanie technicznej obsługi rolnictwa i warsztatu naprawczego


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Organizowanie technicznej

obsługi rolnictwa i warsztatu naprawczego”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 12,15,16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 3, 5, 10, 11, 13, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. d, 4. a, 5. c, 6. c, 7. a, 8. a, 9. d, 10. b, 11. b,
12. a, 13. b, 14. d, 15. c, 16. a, 17. a, 18. c, 19. a, 20. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić rodzaje przedsiębiorstw

A

P

c

2

Rozróżnić rodzaje spółek

A

P

c

3

Scharakteryzować więzi występujące
w strukturze organizacyjnej

C

PP

d

4

Rozróżnić rodzaje struktur
organizacyjnych przedsiębiorstwa

A

P

a

5

Scharakteryzować płaszczyznę celu

C

PP

c

6

Rozróżnić rodzaje działalności
gospodarczej

A

P

c

7

Rozróżnić rodzaje produkcji

A

P

a

8

Rozróżnić rodzaje sprzedaży

A

P

a

9

Rozróżnić rodzaje władzy

A

P

d

10 Scharakteryzować styl kierowania

C

PP

b

11 Scharakteryzować wydajność pracy

C

PP

b

12 Rozróżnić procesy ergonomii pracy

A

P

a

13

Scharakteryzować zasadę organizacji
pracy

C

PP

b

14 Scharakteryzować cechy planu

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

15 Rozróżnić rodzaje wynagrodzeń

A

P

c

16

Określić koszt naprawy głównej
pojazdu

B

P

a

17

Scharakteryzować metodę organizacji
napraw

C

PP

a

18 Rozróżnić rodzaje dźwigników

A

P

c

19

Rozróżnić czynności wykonywane w
ramach obsługi pojazdu

A

P

a

20

Określić elementy wchodzące w skład
organizacji pracy

B

P

b


Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu.
5. Jeśli są jakieś wątpliwości co do zrozumienia instrukcji wyjaśnij wątpliwości.
6. Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Test składa się z 20 zadań, do każdego masz 4 możliwości wyboru, tylko jedna jest

prawidłowa. Na karcie odpowiedzi przy odpowiednim zadaniu postaw X, w razie pomyłki
zaznacz kółeczkiem błędną odpowiedź, następnie zaznacz odpowiedź prawidłową.

4. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
5. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
6. Pracuj samodzielnie, będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Na rozwiązanie masz 35 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Przedsiębiorstwa, w których suma aktywów z bilansu na koniec roku obrotowego nie

przekroczyła 43 mln euro, to
a) mikroprzedsiębiorstwo.
b) małe przedsiębiorstwo.
c) średnie przedsiębiorstwo.
d) duże przedsiębiorstwo.


2. Do spółki prawa handlowego nie należy spółka

a) akcyjna.
b) komandytowa.
c) cywilna.
d) jawna.

3. Więzi wynikające z przedmiotu działania i zapewniające sprawny przebieg procesu, to

więzi
a) hierarchiczne.
b) funkcjonalne.
c) informacyjne.
d) technologiczne.

4. Poniższy schemat obrazuje przykładową strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa.

Jest to struktura organizacyjna
a) liniowa.
b) funkcjonalna.
c) sztabowa.
d) sztabowo-liniowa.

5. Płaszczyzna celu, która między innymi związana jest ze wzrostem wynagrodzeń, udziałem

w zyskach, utrzymaniem miejsc pracy, jest celem

a) społecznym.
b) przedsiębiorstwa.
c) indywidualnym.
d) obrotowym.


6. Do rodzajów działalności gospodarczej nie zaliczamy działalności

a) produkcyjnej.
b) handlowej.
c) detalicznej.
d) usługowej.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

7. Produkcję mająca na celu wytworzenie pojedynczych wyrobów nazywamy produkcją

a) jednostkową.
b) indywidualną.
c) seryjną.
d) masową.

8. Pośrednictwo między producentem a kolejnym pośrednikiem nazywamy

a) sprzedażą hurtową.
b) sprzedażą detaliczną.
c) sprzedażą indywidualną.
d) działalnością agenta.


9. Władza opierająca się na posiadaniu odpowiedniej wiedzy fachowej, to władza

a) nagradzania.
b) wymuszania.
c) odniesienia.
d) ekspercka.


10. Styl kierowania, w którym nie istnieje wyraźny podział kierownik – podwładny, to styl

a) autokratyczny.
b) demokratyczny.
c) ingerujący.
d) nie ingerujący.

11. Wydajność pracy określona jako wartość uzyskanej produkcji do czasu wykorzystanego

na jej wytworzenie, to wydajność

a) techniczna.
b) ekonomiczna.
c) społeczna.
d) produkcyjna.

12. Wydatki energetyczne uzależnione od ilości energii zużywanej przez pracownika podczas

pracy, uwzględnione podczas badania stanowiska pracy, zaliczamy do

a) obciążeń fizycznych.
b) obciążeń psychicznych.
c) czynników materialnych środowiska pracy.
d) stosunków międzyludzkich.

13. Zasada organizacji pracy informująca o tym, że wzrost wydajności pracy można uzyskać

przez jej intensyfikację pod względem przestrzennym, czasowym, energetycznym oraz
ilościowym, to zasada

a) harmonizacji.
b) intensywności pracy.
c) koncentracji pracy.
d) optymalnego wyniku działania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

14. Cecha planu uwzględniająca różne możliwości działania, pozwalająca na jego realizację

także w zmienionych warunkach, to
a) operatywność.
b) kompletność.
c) perspektywiczność.
d) elastyczność.


15. Jaki rodzaj wynagrodzeń nie zaliczamy do systemu akordowego

a) prosty.
b) progresywny.
c) prowizyjny.
d) zryczałtowany.


16. Koszt naprawy głównej pojazdu waha się w granicach

a) 30-70% wartości nowej maszyny.
b) 50-80% wartości nowej maszyny.
c) 20-60% wartości nowej maszyny.
d) 40-90% wartości nowej maszyny.


17. Metoda organizacji napraw polegająca na dokonywaniu całego lub prawie całego zakresu

czynności naprawy na jednym stanowisku, nazywana jest metodą

a) stanowiskową.
b) gniazd naprawczych.
c) potokową.
d) indywidualną.


18. Poniżej na rysunku przedstawiono przykład dźwignika. Jest to dźwignik

a) hydrauliczny.
b) pneumatyczny.
c) hydrauliczno-pneumatyczny.
d) mechaniczny.


19. Sprawdzenie poziomu oleju w silniku wykonuje się w ramach

a) obsługi codziennej.
b) obsługi sezonowej.
c) obsługi okresowej.
d) przeglądów technicznych.

20. Do organizacji pracy nie zaliczamy

a) podziału pracy.
b) wydajności pracy.
c) czasu pracy.
d) przerw w pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Organizowanie technicznej obsługi rolnictwa i warsztatu naprawczego


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

7. LITERATURA

1. Klepacki B.: Przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej. Format-AB, Warszawa 1999
2. Kożuch A., Mirończuk A.: Podstawy ekonomiki agrobiznesu część 1. WSiP, Warszawa

2000

3. Niedzielski E., Łacińska A.: Zarządzanie firmą. WSiP, Warszawa 1999
4. Rychter T.: Mechanik pojazdów samochodowych. WSiP, Warszawa 2006
5. Stachak S.: Ekonomika agrofirmy. PWN, Warszawa 1998

Czasopisma:
– Mechanik
– Przegląd Mechaniczny

LITERATURA METODYCZNA
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
3. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. Cz. 1 i 2.

ITeE, Radom 1999

