„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Ireneusz Winiarski
Montaż elementów instrumentów muzycznych
731[02]Z2.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Tomasz Knot
mgr Arkadiusz Gromek
Opracowanie redakcyjne:
mgr Ireneusz Winiarski
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[02].Z2.01
„Montaż elementów instrumentów muzycznych”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu monter instrumentów muzycznych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Rodzaj maszyn i urządzeń montażowych
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Główne elementy robocze urządzeń montażowych
15
5.2.1. Ćwiczenia
15
5.3. Linie montażowe
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
19
7. Literatura
27
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela – Montaż elementów instrumentów
muzycznych, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie monter instrumentów muzycznych 731[02].
W poradniku zamieszczono:
− Wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych umiejętności, które uczeń powinien
posiadać, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej.
− Cele kształcenia, które określają umiejętności, jakie uczeń opanuje w wyniku procesu
kształcenia.
− Przykładowe scenariusze zajęć.
− Ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, sposobem wykonania, zalecanymi metodami
nauczania – uczenia się oraz wykazem środków dydaktycznych.
− Ewaluację osiągnięć ucznia, zawierającą przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
− Wykaz literatury dotyczącej programu jednostki modułowej.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone metodami aktywizującymi
oraz praktycznymi takimi jak:
− metoda projektów,
− pokaz z objaśnieniem,
− samokształcenie kierowane,
− metoda tekstu przewodniego,
− ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane począwszy od
indywidualnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Ćwiczenia mogą być wykonywane indywidualnie lub w grupach 2–4-osobowych.
Weryfikowanie
osiągnięć
edukacyjnych
uczniów
powinno
być
prowadzone
systematycznie w trakcie realizacji zajęć.
Zaleca sprawdzanie wiedzy i umiejętności uczniów za pomocą testów osiągnięć
szkolnych i obserwacji aktywności uczniów w czasie wykonywania ćwiczeń.
Oceniając stopień opanowania umiejętności przez uczniów mogą Państwo skorzystać
z zamieszczonych w poradniku przykładowych narzędzi pomiaru dydaktycznego. Końcowa
ocena osiągnięć po zrealizowaniu jednostki modułowej powinna uwzględniać wyniki
wszystkich stosowanych przez nauczyciela metod sprawdzania umiejętności uczniów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
731[02].Z2
Technologia produkcji instrumentów
muzycznych
731[02].Z2.02
Nakładanie powłok lakierniczych
i wykończanie powierzchni
instrumentów muzycznych
731[02].Z2.03
Wykonywanie napraw i konserwacji
instrumentów muzycznych
731[02].Z2.01
Montaż elementów instrumentów
muzycznych
731[02].Z2.04
Wykonywanie korekty i strojenie
instrumentów muzycznych
731[02].Z2.05
Ocenianie jakości instrumentów
muzycznych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
korzystać z różnych źródeł informacji,
–
odróżniać proces technologiczny od procesu produkcyjnego,
–
dobierać podstawowe części elementów muzycznych,
–
dobierać podstawowe połączenia elementów muzycznych,
–
wykonywać połączenia klejone i kształtowe,
–
rozróżniać podstawowe urządzenia wchodzące w skład instalacji sprężonego powietrza,
–
uczestniczyć w dyskusji,
–
prezentować efekty swojej pracy,
–
współpracować w grupie,
–
wyciągać i uzasadniać wnioski z wykonanych ćwiczeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
–
zaplanować operacje montażowe na podstawie dokumentacji technologicznej,
–
dobrać materiały pomocnicze stosowane przy montażu instrumentów muzycznych.
–
dobrać przyrządy i narzędzia do montażu elementów,
–
przygotować prasy i urządzenia do montażu podzespołów i zespołów konstrukcyjnych
instrumentów muzycznych,
–
zastosować prasy i urządzenia do montażu podzespołów instrumentu muzycznego,
–
zastosować narzędzia specjalistyczne do montażu elementów instrumentów muzycznych,
–
zmontować elementy obudowy instrumentu muzycznego,
–
zmontować szkielet korpusu instrumentu muzycznego,
–
zamontować podzespoły do korpusu instrumentu,
–
zastosować sposoby regulacji elementów i podzespołów instrumentów podczas montażu
elementów instrumentów muzycznych,
–
ocenić jakość montażu za pomocą specjalistycznych przyrządów kontrolno –
pomiarowych,
–
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska i ochrony
przeciwpożarowej podczas wykonywania prac montażowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
....................................................................
Modułowy program nauczania: Monter instrumentów muzycznych 731[02]
Moduł:
Technologia produkcji instrumentów muzycznych 731[02].Z2.
Jednostka modułowa:
Montaż elementów instrumentów muzycznych 731[02].Z2.01.
Temat: Rodzaje narzędzi, maszyn i urządzeń montażowych.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności dobierania, przygotowania oraz bezpiecznej obsługi
urządzeń montażowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozpoznać narzędzia, maszyny i urządzenia montażowe,
−
dokonać wyboru urządzeń do określonych prac montażowych,
−
przygotować maszyny, narzędzia i urządzenia montażowe do pracy,
−
rozpoznać elementy konstrukcyjne urządzeń montażowych,
−
wyjaśnić sposób obsługi maszyn, narzędzi i urządzeń montażowych,
−
bezpiecznie obsługiwać maszyny i narzędzia pneumatyczne oraz urządzenia montażowe.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
ćwiczenia w grupach 3–4-osobowych.
Czas: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
schematy kinematyczne maszyn,
−
modele narzędzi pneumatycznych,
−
plansze i tablice urządzeń montażowych,
−
instrukcje obsługi maszyn i urządzeń,
−
katalogi, prospekty maszyn i urządzeń montażowych,
−
czasopisma fachowe,
−
filmy, przeźrocza, foliogramy tematyczne.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Nawiązanie do tematu zajęć.
3. Przeprowadzenie wykładu uzupełnionego pokazem ilustracji fotografii prospektów
o tematyce przewidzianej zakresem ćwiczeń.
4. Realizacja tematu:
−
uczniowie zapoznają się z urządzeniami montażowymi,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
uczniowie dokonują podziału urządzeń montażowych ze względu na konstrukcję
montowanych wyrobów,
−
uczniowie dokonują podziału elementów konstrukcyjnych wchodzących w skład
poszczególnych urządzeń montażowych,
−
uczniowie zapoznają się z zasadami przygotowania poszczególnych urządzeń
dowykonywania prac montażowych,
−
uczniowie zapoznają się z zasadami obsługi oraz z maszynami stosowanych podczas
montażu,
−
uczniowie zapoznają się z zasadami bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń
montażowych.
5. Po wykonaniu czynności związanych z wykonaniem ćwiczenia uczniowie dokonują
samooceny wykonanego ćwiczenia.
6. Uczniowie wyjaśniają mocne i słabe strony wykonanego zadania.
7. Uczniowie przezentują własną pracę z wykonanego ćwiczenia przed nauczycielem
i innymi grupami.
8. Nauczyciel analizuje pracę uczniów, określa poprawność wykonanego ćwiczenia
wnosząc własne spostrzeżenia, stwierdza czy uczeń czyni postępy, ocenia jego
aktywność oraz poprawność wykonania ćwiczenia.
9. Zakończenie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, pożegnanie uczniów.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze lub w stronach internetowych informacji dotyczących rodzaju
narzędzi, maszyn i urządzeń montażowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zjęciach:
−
ankieta anonimowa dotycząca prowadzonych zajęć oraz uzyskanych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
........................................................................
Modułowy program nauczania: Monter instrumentów muzycznych 731[02]
Moduł:
Technologia produkcji instrumentów muzycznych 731[02].Z2.
Jednostka modułowa:
Montaż elementów instrumentów muzycznych 731[02].Z2.01.
Temat: Główne elementy robocze urządzeń montażowych
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności dobierania urządzeń do wywierania nacisku
stosowanych w urządzeniach montażowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wyróżnić poszczególne rodzaje urządzeń do wywierania nacisku,
−
wyjaśnić sposoby obsługi urządzeń pneumatycznych,
−
wyjaśnić sposoby obsługi urządzeń hydraulicznych,
−
scharakteryzować zasadę działania elementów roboczych, układów hydraulicznych
i pneumatycznych,
−
właściwie zastosować materiały konstrukcyjne używane w budowie urządzeń
montażowych.
Metody nauczania–uczenia się:
−
samokształcenie kierowane,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach.
Czas: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
urządzenia do wywierania nacisku,
−
elementy (zgodnie z zaplanowanymi ćwiczeniami),
−
plansze i tablice siłowników,
−
instrukcje obsługi siłowników,
−
katalogi, prospekty,
−
filmy, przeźrocza, foliogramy tematyczne,
−
eksponaty materiałów konstrukcyjnych.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawy organizacyjne.
3. Nawiązanie do tematu zajęć, omównienie celów zajęć, pokaz urządzeń do wywierania
nacisku.
4. Zorganizowanie stanowisk do wykonania ćwiczeń.
5. Realizacja tematu:
−
uczniowie indywidualnie dokonują analizy poszczególnych urządzeń do wywierania
nacisku,
−
uczniowie określają zalety i wady urządzeń do wywierania nacisku,
−
uczniowie projektują urządzenie do montażu ram,
−
uczniowie analizują zakres stosowania poszczególnych urządzeń do wywierania
nacisku.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
6. Po wykonaiu wszystkich czynności związanych z ćwiczeniem uczeń dokonuje analizy
wykonanego ćwiczenia.
7. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
8. Nauczyciel analizuje pracę uczniów, upewnia się czy wszyscy uczniowie rozumieją
materiał, dokonują oceny wkładu pracy w wykonane ćwiczenie, zwraca uwagę na
aktywność oraz poprawność wykonanego ćwiczenia.
9. Podsumowanie zajęć i wyciągnięcie wniosków.
10. Zakończenie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, pożegnanie uczniów.
Praca domowa
Odszukaj w Internecie lub stronach internetowych elementy konstrukcyjne, z których
zbudowane są urządzenia montażowe. Określ ich zalety i wady.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zjęciach:
−
ankieta anonimowa dotycząca prowadzonych zajęć oraz uzyskanych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Rodzaj narzędzi, maszyn i urządzeń montażowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj prace przy urządzeniu do montażu ram, przygotowujące to urządzenie do
montażu elementu kwadratowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić wymiary gabarytowe elementu kwadratowego,
2) na płycie nośnej ustawić odpowiednio elementy oporowe,
3) na płycie nośnej zamontować cylindry pneumatyczne mechanizmów dociskowych,
4) ustalić wartość ciśnienia (w praktyce przyjmuje się ciśnienie jednostkowe, które wynosi
60÷80 N/cm
2
),
5) zaworem redukcyjnym ustawić odpowiednią wartość ciśnienia powietrza,
6) sprawdzić zaplanowaną wartość ciśnienia na manometrze,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
uniwersalne urządzenie do montażu ram,
–
śruby do zamocowania płyt oporowych i siłowników pneumatycznych,
–
klucze o odpowiednich rozmiarach,
–
literatura z jednostki modułowej,
–
przymiar kreskowy.
Ćwiczenie 2
Dokonaj montażu ośmiokątnego wyrobu za pomocą ścisku śrubowego z łańcuchem
dociskowym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować ścisk śrubowy z łańcuchem dociskowym,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
2) przygotować elementy wyrobu do montażu,
3) dobrać elementy według struktury i koloru drewna,
4) dokonać montażu kontrolnego „na sucho”,
5) pokryć złącza elementów klejem,
6) zacisnąć montowany zespół ściskiem śrubowym z łańcuchem dociskowym,
7) usunąć klej wyciśnięty ze złączy,
8) sprawdzić prawidłowość klejenia (sprawdzian kształtu),
9) sezonować w czasie zaciśnięcia i po wyjęciu,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
ścisk śrubowy z łańcuchem dociskowym,
–
elementy wyrobu,
–
dozownik z klejem,
–
materiał do usunięcia wyciśniętego kleju,
–
sprawdzian kształtu,
–
literatura z jednostki modułowej.
Ćwiczenie 3
Dobierz maszyny i urządzenia do montażu pudła gitary.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić wymiary gabarytowe pudła,
2) ustawić belkę nośną zgodnie z wymiarami gabarytowymi pudła,
3) ustawić płyty oporowe,
4) ustawić siłowniki pneumatyczne prostopadle do płyt oporowych,
5) określić wartość ciśnienia (60÷80 N/cm
2
),
6) zaworem redukcyjnym ustawić odpowiednią wartość ciśnienia powietrza,
7) sprawdzić zaplanowaną wartość ciśnienia na manometrze,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
uniwersalne urządzenie do montażu pudeł,
–
literatura z jednostki modułowej,
–
kalkulator,
–
przymiar kreskowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ćwiczenie 4
Dokonaj montażu ramki za pomocą ścisku śrubowego ramieniowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować ścisk śrubowy ramieniowy,
2) przygotować elementy ramki do montażu,
3) dobrać elementy według struktury i koloru drewna,
4) dokonać montażu kontrolnego „na sucho”,
5) pokryć złącza elementów klejem,
6) zacisnąć montowany podzespół ściskiem śrubowym ramieniowym,
7) usunąć klej wyciśnięty ze złącza,
8) dokonać klejenia pozostałych trzech narożników,
9) sprawdzić prawidłowość klejenia (prostopadłość poszczególnych elementów)
10) sezonować w czasie zaciśnięcia i po wyjęciu,
11) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
ścisk śrubowy ramieniowy,
–
elementy ramki,
–
dozownik z klejem,
–
materiał do usunięcia wyciskanego kleju (flanela),
–
kątownik,
–
literatura z jednostki modułowej.
Ćwiczenie 5
Przygotuj przenośną zszywarkę pistoletową do prac montażowych zgodnie z zasadami
BHP.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) poznać budowę i działanie zszywarki pistoletowej,
2) dokonać sprawdzenia elastycznych przewodów doprowadzających powietrze (długość
nie może przekraczać 5 m.),
3) sprawdzić czy przewód elastyczny posiada łącznik obrotowy do połączenia z pistoletem,
4) sprawdzić czy końcówka w sieci sprężonego powietrza ma sprawny zawór odcinający,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5) dokonać załadunku magazynka zszywkami,
6) podłączyć pistolet do sieci sprężonego powietrza,
7) sprawdzić prawidłowość działania urządzenia na specjalnych próbnych elementach
w normalnym roboczym położeniu pistoletu, (nie wolno oddawać strzałów na odległość,
zszywka leci z dużą siłą na odległość 30 m),
8) łączyć elementy, które są prawidłowo podparte,
9) zabezpieczyć pistolet przed przypadkowym uruchomieniem jeżeli występuje przerwa
w pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zszywarka pistoletowa,
−
zszywki,
−
przewód elastyczny z prawidłowymi końcówkami,
−
instalacja sprężonego powietrza,
−
instrukcja obsługi pistoletu.
Ćwiczenie 6
Scharakteryzuj (w formie opisowej) podstawowe zagrożenia podczas obsługi
przenośnych zszywarek.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić zagrożenia występujące przy obsłudze pistoletów,
2) określić niedopuszczalne zachowania podczas obsługi pistoletów pneumatycznych
3) ustalić podstawowe czynności w wypadku awarii i zacięć urządzenia lub podczas
konserwacji urządzenia,
4) wskazać przyczyny i skutki niezamierzonego uruchomienia pistoletu,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne
−
notatnik,
−
papier w kratkę formatu A-4,
−
długopis, ołówek,
−
instrukcje obsługi pistoletu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.2. Główne elementy robocze urządzeń montażowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaprojektuj urządzenie montażowe do montażu ram z dociskiem dwukierunkowym.
Wskazówki do realizacji
–
ćwiczenie powinno być wykonane indywidualnie,
–
uczeń powinien wykonać ćwiczenie posługując się wiedzą z poprzednich jednostek
i literatury,
–
należy zwrócić uwagę na poprawność wykonanego ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić elementy konstrukcyjne urządzeń montażowych,
2) wybrać urządzenia do wywierania nacisku,
3) zaplanować rozmieszczenie elementów oporowych,
4) zaplanować rozmieszczenie elementów ustalających,
5) zaplanować rozmieszczenie siłowników,
6) przedstawić całość w formie graficznej (schematycznie),
7) wykonać opis działania urządzenia montażowego,
8) ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
–
przybory do rysowania,
–
kartka papieru formatu A-4,
–
długopis,
–
materiał nauczania z jednostki modułowej,
–
literatura z rozdziału 6.
Ćwiczenie 2
Określ zadania pompy niskiego i wysokiego ciśnienia podczas montażu wyrobów za
pomocą docisku hydraulicznego.
Wskazówki do realizacji
–
ćwiczenie powinno być wykonane indywidualnie,
–
uczeń powinien wykonać ćwiczenie posługując się wiedzą z jednostki modułowej
i literaturą,
–
należy zwrócić uwagę na poprawność i czas wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) scharakteryzować zasadę działania elementów roboczych układu,
2) wyjaśnić w jaki sposób następuje przepływ cieczy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
3) określić, w którym momencie pompa niskiego ciśnienia będzie pracować na przelew,
4) wyjaśnić, jakie zadanie spełnia pompa niskiego ciśnienia we wstępnym etapie montażu,
5) wyjaśnić, jakie zadanie ma do spełnienia pompa wysokiego ciśnienia,
6) wyjaśnić, jakie zadanie spełniają w układzie zawory: zwrotny, zwrotny przelewowy,
zawór z tłoczkiem,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
–
notatnik,
–
ołówek, długopis,
–
arkusz papieru w kratkę A-4,
–
materiał nauczania z jednostki modułowej,
–
literatura z rozdziału 6.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Linie montażowe
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sprawdź czy uzasadnione będzie wprowadzenie linii montażowej.
Wskazówki do realizacji
–
ćwiczenie powinno być realizowane indywidualnie,
–
uczniowie powinni wykonać ćwiczenie posługując się wiedzą z jednostki modułowej,
–
należy zwrócić uwagę na poprawność i samodzielność wykonania,
–
dane do ćwiczenia należy założyć.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać instrument o dowolnej konstrukcji (z pracowni szkolnej),
2) odszukać w jednostce modułowej informacji na ten temat,
3) obliczyć współczynnik wykorzystania czasu linii montażowej (zakładając czas przerw na
śniadanie i doraźne czynności),
4) określić przykładowy czas montażu,
5) określić przykładową liczbę montowanych wyrobów,
6) określić, z ilu operacji będzie się składać montaż,
7) dokonać obliczeń,
8) ocenić poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda tekstu przewodniego,
–
ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
–
notatnik,
–
kalkulator,
–
ołówek, długopis,
–
materiał nauczania z jednostki modułowej.
Ćwiczenie 2
Określ liczbę pracowników, których trzeba zatrudnić aby wykonać prace zaplanowane
w ćwiczeniu 1, wylicz podstawowy czas taktu.
Wskazówki do realizacji:
–
ćwiczenie powinno być realizowane indywidualnie,
–
uczniowie powinni wykonać ćwiczenie posługując się wiedzą z jednostki modułowej,
–
należy zwrócić uwagę na poprawność i samodzielność wykonania,
–
wykorzystać dane z poprzedniego ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykorzystać dane jak w ćwiczeniu 1,
2) odszukać informacji w jednostce modułowej na ten temat,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
3) ustalić przykładowy współczynnik przekroczenia normy,
4) dokonać wyliczenia taktu,
5) ustalić liczbę pracowników których należy zatrudnić,
6) ocenić poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda tekstu przewodniego,
–
ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
–
notatnik,
–
kalkulator,
–
ołówek, długopis,
–
materiał nauczania z jednostki modułowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż elementów
instrumentów muzycznych”
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, są poziomu podstawowego,
−
zadania 16, 17, 18, 19, 20 są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. d, 4. c, 5. b, 6. c, 7. d, 8. d, 9. a, 10. b, 11. c,
12. b, 13. a, 14. d, 15. b, 16. a, 17. d, 18. b, 19. c, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Zdefiniować wiązadło
A
P
d
2
Zdefiniować termin boczki instrumentu
A
P
a
3
Określić miejsce umieszczania kołków
A
P
d
4
Określić element połączenia
A
P
c
5
Określić połączenie gryfu
A
P
b
6
Określić położenie strun
A
P
c
7
Określić położenie duszy
B
P
d
8
Dobrać spoiwo elementów
B
P
d
9
Określić położenie guzika
B
P
a
10
Określić położenie belki basowej
B
P
b
11
Określić położenie ślimaka
A
P
c
12
Rozpoznać materiał na smyczek
A
P
b
13
Określić zastosowanie kołków
A
P
a
14
Zdefiniować karafułkę
A
P
d
15
Zdefiniować termin intarsja
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
16
Określić materiał na struny
D
PP
a
17
Zdefiniować termin: języczek
C
PP
d
18
Określić najwyższy punkt skrzypiec
C
PP
b
19
Określić miejsce połączenia szyjki
D
PP
c
20
Wyjaśnić termin efy
D
PP
d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcje.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności, są to zadania wielokrotnego wyboru.
Do każdego zadania dołączone są cztery odpowiedzi, tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Test zawiera zadania o różnym stopniu trudności:
zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,
zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
na później i wróć do niego, kiedy zostanie czas wolny.
9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Element łączący strunociąg z guzikiem to
a) nitka.
b) gumka.
c) więzadło.
d) wiązadło.
2. Element łączący płyty rezonansowe to
a) boczki.
b) podstrunnica.
c) szyjka.
d) pieńki.
3. Kołki umieszczamy w
a) podstawku.
b) strunociągu.
c) duszy.
d) komorze kołkowej.
4. Podstawek z główną płytą rezonansową łączy się poprzez
a) serduszko.
b) łuk.
c) nóżki.
d) krawędź boczną.
5. Gryf łączymy z
a) pudłem rezonansowym.
b) szyjką.
c) efem.
d) podbródkiem.
6. Struny umieszczamy na
a) dece dolnej.
b) guziku.
c) strunociągu.
d) ślimaku.
7. Dusza łączy się z
a) podstawkiem.
b) ślimakiem.
c) proszkiem.
d) płytą główną.
8. Płyty łączymy z boczkami
a) plasteliną.
b) gumą do żucia.
c) kitem.
d) klejem kostnym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
9. Guzik umieszczamy w
a) boczku.
b) szyjce.
c) ślimaku.
d) podstawku.
10. Belka basowa łączy się z
a) dolną płytą.
b) górną płytą.
c) kołkami.
d) efami.
11. Ślimak to
a) płaziniec.
b) rożek.
c) zakończenie szyjki.
d) żyłka ozdobna.
12. Pręt smyczka wykonany jest z
a) sosny.
b) drzewa fernambukowego.
c) osiki.
d) drzewa bukowego.
13. Kołki służą do
a) naciągania strun.
b) klinowania gryfu.
c) wytworzenia belki basowej.
d) umieszczania podbródka.
14. Karafułka łączy się z drzewcem poprzez
a) nit.
b) klin.
c) gwóźdź.
d) śrubkę regulacyjną.
15. Intarsja to
a) wykładanie powierzchni drewnianych innym gatunkiem drewna.
b) wykładanie drewna innym materiałem, np. metalem.
c) rzeźbienie.
d) tatuaż.
16. Struny jelitowe to
a) z jelita baraniego.
b) nylonowe.
c) z jelit ptasich.
d) plastikowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
17. Języczek jest połączony z
a) strunociągiem.
b) belką basową.
c) pieńkiem.
d) dolną płytą.
18. Piersi skrzypiec to
a) najwyższy punkt dolnej płyty.
b) najwyższy punkt górnej płyty.
c) wypukłość gryfu.
d) łuk podstawka.
19. Szyjka łączy się z korpusem instrumentu
a) przez wcięcie.
b) przez śrubowanie.
c) przez gniazdo szyjki.
d) przez otwory rezonansowe.
20. Efy to
a) stworzenia leśne.
b) litery alfabetu greckiego.
c) dziury.
d) otwory rezonansowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko
...............................................................................
Montaż elementów instrumentów muzycznych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Test 2
Test praktyczny typu „próba pracy” do jednostki modułowej „Montaż
elementów instrumentów muzycznych”
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
Ocena
Liczba punktów
Dopuszczająca
50–60
Dostateczna
61–75
Dobra
76–90
Bardzo dobra
91–100
Treść zadania
Sklej podstrunnicę z szyjką skrzypiec.
Uczeń powinien mieć udostępnione:
–
2 ściski stolarskie z podkładkami filcowymi,
–
klej kostny,
–
woda,
–
urządzenie do podgrzania wody,
–
ściereczka, mieszadełko, naczynie szklane o pojemności 200 ml,
–
naczynie metalowe o pojemności ok. 2l.
Nauczyciel powinien:
–
przygotować szyjkę i podstrunnicę,
–
przygotować ściski stolarskie,
–
przygotować klej, wodę naczynie i urządzenie do podgrzania wody,
–
określić czas na wykonanie zadania,
–
nadzorować na bieżąco pracę ucznia,
–
dokonać oceny wykonanej pracy ucznia.
Instrukcja dla ucznia
Uczeń powinien wykonać następujące czynności:
–
przygotować stanowisko pracy pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy,
–
połączyć granulki kleju kostnego z zimną wodą i pozostawić do rozpuszczenia,
–
na palniku postawić naczynie metalowe z wodą, do którego należy wstawić szklane
naczynie z przygotowanym wcześniej klejem,
–
mieszając klej należy doprowadzić do powstania płynnej konsystencji,
–
na szyjkę skrzypiec równomiernie nanieść odpowiednią warstwę kleju,
–
dopasować szyjkę do podstrunnicy i precyzyjnie zespolić oba elementy ściskami
stolarskimi,
–
wilgotną szmatką zetrzeć nadmiar kleju z powierzchni szyjki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Lp.
Czynność wykonywana przez ucznia
Punkty do
uzyskania
Punkty
przyznane
1
Przygotowanie stanowiska pracy w pracowni lutniczej
10
2
Przygotowanie kleju
– dobór właściwych proporcji składników kleju,
– ocena konsystencji kleju.
10
5
3
Wykonanie zadania właściwego
– nałożenie odpowiedniej warstwy kleju,
– właściwe zespolenie podstrunnicy z szyjką,
– odpowiednie umieszczenie ścisków stolarskich,
– wyczyszczenie z nadmiaru kleju szyjki skrzypiec,
– sprawdzenie wykonanego połączenia.
10
20
15
10
10
4
Samoocena wykonanej pracy.
10
Razem
100
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
7. LITERATURA
1. Bajkowski J., Bieniek S., Duchnowski K.: Obrabiarki i urządzenia w stolarstwie. WSiP,
Warszawa 1972
2. Bieniek S., Duchnowski K.: Obrabiarki i urządzenia w stolarstwie. WSiP, Warszawa
1992
3. Mętrak Cz.: Meblarstwo – podstawy konstrukcji i projektowania. WNT, Warszawa 1982
4. Praca zbiorowa: Obrabiarki i urządzenia techniczne dla techników przemysłu drzewnego.
Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1982
5. Prusinowski S.: Obrabiarki i urządzenia w stolarstwie. WSiP, Warszawa 1987
6. Prządka W., Szczuka J.: Stolarstwo. Cz. 2. WSiP, Warszawa 1987
7. Prządka W., Szczuka J.: Technologia meblarstwa. Cz. 2. WSiP, Warszawa 1994