„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Joanna Miedzińska
Wykonywanie
korekty
i
strojenie
instrumentów
muzycznych 731[02].Z2.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Marian Maruszak
mgr Ireneusz Winiarski
Opracowanie redakcyjne:
mgr Joanna Miedzińska
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[02].Z2.04
„Wykonywanie korekty i strojenie instrumentów muzycznych”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu monter instrumentów muzycznych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
6
3.
Cele kształcenia
7
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
5.
Ćwiczenia
8
12
5.1. Organizacja stanowiska pracy do wykonywania korekty i strojenia
instrumentów muzycznych
12
5.1.1.
Ć
wiczenia
12
5.2. Systemy strojenia instrumentów muzycznych
14
5.2.1.
Ć
wiczenia
14
5.3. Narzędzia korektorskie i materiały stosowane do wykonywania korekty
16
5.3.1.
Ć
wiczenia
16
5.4. Korekta i strojenie instrumentów muzycznych
18
5.4.1.
Ć
wiczenia
18
6.
Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7.
Literatura
34
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter instrumentów muzycznych.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
−
literaturę.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik
dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.
Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają
podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie
uwagi na następujące elementy:
−
materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,
−
pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest
przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić uczniom
samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów, w formie
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, ponieważ
nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,
−
dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć
wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję
ć
wiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając różne
możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych
ć
wiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły.
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,
−
sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń nie
zainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy
może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,
−
testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną
liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona
jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić
proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich
umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
−−−−
pokaz,
−−−−
ć
wiczenie (laboratoryjne lub inne),
−−−−
projektów,
−−−−
przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
Schemat układu jednostek modułowych
731[02].Z2
Technologia produkcji
instrumentów muzycznych
731[02].Z2.02
Nakładanie powłok lakierniczych
i wykończanie powierzchni
instrumentów muzycznych
731[02].Z2.03
Wykonywanie napraw i konserwacji
instrumentów muzycznych
731[02].Z2.01
Montaż elementów instrumentów
muzycznych
731[02].Z2.04
Wykonywanie korekty i strojenie
instrumentów muzycznych
731[02].Z2.05
Ocenianie jakości instrumentów
muzycznych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
czytać rysunki techniczne oraz wykonywać rysunki konstrukcyjne różnych elementów,
podzespołów i zespołów instrumentów muzycznych.
−
stosować jednostki układu SI,
−
posługiwać się przyrządami do pomiaru wielkości geometrycznych,
−
rozróżniać interwały ze słuchu,
−
oceniać czystość stroju,
−
rozróżniać i klasyfikować instrumenty muzyczne na podstawie ich wyglądu,
−
rozróżniać części składowe instrumentów muzycznych,
−
grać na instrumentach muzycznych,
−
rozróżniać materiały stosowane do budowy instrumentów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
−
wyjaśnić pojęcia: korekta i strojenie instrumentów muzycznych,
−
ocenić poziom zużycia elementów poddawanych korekcie,
−
dobrać specjalistyczne narzędzia i przyrządy do korekty i strojenia instrumentów
muzycznych,
−
posłużyć się dokumentacja techniczną stosowaną podczas korekty instrumentów
muzycznych,
−
wykonać korektę mechanizmów i elementów instrumentów muzycznych za pomocą
odpowiednich narzędzi korektorskich,
−
wyregulować współdziałanie mechanizmów instrumentu,
−
ocenić jakość wykonanej korekty instrumentu,
−
zastosować narzędzia do strojenia instrumentu,
−
przeprowadzić strojenie wstępne i końcowe instrumentu muzycznego,
−
ocenić dokładność nastrojenia instrumentu muzycznego,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące wykonywania korekty
i strojenia instrumentów muzycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Monter instrumentów muzycznych 731[02]
Moduł:
Technologia
produkcji
instrumentów
muzycznych
731[02].Z2
Jednostka modułowa:
Wykonywanie
korekty
i
strojenie
instrumentów
muzycznych 731[02].Z2.04
Temat:
Klasyfikacja
elementów
i
mechanizmów
instrumentów
muzycznych
przeznaczonych do wykonywania korekty.
Cel ogólny: Rozpoznawanie elementów instrumentów przeznaczonych do wykonania
korekty.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozpoznać elementy i mechanizmy instrumentów muzycznych,
−
rozróżnić surowce do wykonania korekty elementów i mechanizmów,
−
rozpoznać zakres korekty,
−
opisać ogólne zasady korekty poszczególnych instrumentów.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach.
Czas: 6 godzin dydaktycznych.
Środki dydaktyczne:
−
filmy, plansze, prezentacje multimedialne przedstawiające techniki korekty instrumentów
muzycznych,
−
instrumenty muzyczne,
−
elementy instrumentów muzycznych,
−
zestaw próbek materiałów do wykonywania korekty instrumentów.
Przebieg zajęć:
1.
Powitanie uczniów.
2.
Sprawy organizacyjne.
3.
Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.
4.
Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5.
Realizacja tematu:
−
każdy uczeń otrzymuje próbki materiałów do wykonywania korekty instrumentów
oraz mechanizmy i części elementów mechanicznych instrumentów,
−
emisja materiału filmowego,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
−
uczniowie dokonuje rozpoznania tworzyw,
−
uczniowie dokonuje rozpoznania elementów mechanicznych instrumentów,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, podpowiada rozwiązania.
6.
Po rozpoznaniu wszystkich materiałów i narzędzi uczeń próbuje dokonać analizy
wykonanego ćwiczenia.
7.
Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
8.
Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy z każdym następnym ćwiczeniem
czyni postępy.
9.
Uczniowie prezentują wyniki swoich prac.
10.
Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Podsumowanie zajęć, wyciągnięcie wniosków.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat nowych tworzyw drzewnych, metalowych
i syntetycznych materiałów stosowanych do ich produkcji instrumentów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Monter instrumentów muzycznych 731[02]
Moduł:
Technologia
produkcji
instrumentów
muzycznych
731[02].Z2
Jednostka modułowa:
Wykonywanie
korekty
i
strojenie
instrumentów
muzycznych 731[02].Z2.04
Temat: Strojenie wstępne i ostateczne instrumentu muzycznego.
Cel ogólny: Wykonywanie strojenia instrumentu w zależności od jego rodzaju.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
nastroić instrumenty w zależności od ich rodzaju,
−
rozpoznać czy instrument jest nastrojony,
−
rozróżnić instrumenty, do których strojenia niezbędne jest użycie specjalistycznych
narzędzi.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
praca w 2–3 osobowych zespołach.
Czas: 20 godzin dydaktycznych.
Środki dydaktyczne:
−
filmy, plansze, prezentacje multimedialne przedstawiające techniki i zasady strojenia
instrumentów muzycznych,
−
instrumenty muzyczne,
−
zestaw narzędzi specjalistycznych niezbędnych do strojenia instrumentów,
−
urządzenia elektroniczne i akustyczne pomocne w strojeniu instrumentów.
Przebieg zajęć:
1.
Powitanie uczniów.
2.
Sprawy organizacyjne.
3.
Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.
4.
Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5.
Realizacja tematu:
−
każdy uczeń poznaje zasady dotyczące strojenia poszczególnych instrumentów,
−
emisja materiału filmowego,
−
uczeń dokonuje przypisania stroju do grup instrumentów,
−
uczeń zapoznaje się z narzędziami i ich wykorzystaniem w procesie strojenia,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, podpowiada rozwiązania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
6.
Po prezentacji wszystkich grup instrumentów i narzędzi specjalistycznych uczeń próbuje
dokonać analizy wykonywanego ćwiczenia.
7.
Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
8.
Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy z każdym następnym ćwiczeniem
czyni postępy.
9.
Uczniowie prezentują wyniki swoich prac.
10.
Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Podsumowanie zajęć, wyciągnięcie wniosków.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat sposobów strojenia instrumentów
elektrycznych klawiszowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Organizacja stanowiska pracy do wykonywania korekty
i strojenia instrumentów muzycznych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zorganizuj stanowisko pracy do wykonania korekty instrumentów strunowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
:
1)
zapoznać się z zasadami organizacji stanowiska pracy ręcznej obróbki stolarskiej,
2)
wyliczyć pisemnie elementy, z których składają się instrumenty strunowe,
3)
wskazać elementy podlegające korekcie przy zastosowaniu ręcznej obróbki stolarskiej,
4)
wyjaśnić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązujące na stanowisku ręcznej
obróbki stolarskiej,
5)
zanotować wyniki w arkuszu,
6)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
karta ćwiczeń,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wyszukaj w dostępnych Ci źródłach i wypisz znaczenia pojęć: wykonawca, wyrób,
usługa.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z zasadami organizacji stanowiska pracy i podaną charakterystyką pojęć,
2)
wyjaśnić, w jakim stopniu człowiek wpływa na proces wytwarzania wyrobów i usług,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
3)
określić, jakie warunki (oprócz człowieka) wpływają na proces wytwarzania oraz jakość
wyrobów i usług,
4)
zanotować wnioski w arkuszu,
5)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
karta ćwiczeń,
–
przybory do pisania,
–
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2.
Systemy strojenia instrumentów muzycznych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyszukaj za pomocą sieci Internet informacje na temat historycznych systemów
temperacji i zanotuj ich cechy charakterystyczne.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału 4.2.1. Materiału nauczania dotyczącego systemów strojenia instrumentów
muzycznych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
połączyć się z Internetem,
2)
użyć programów do znajdowania informacji w sieci Internet,
3)
wyszukać niezbędne informacje,
4)
wybrać najbardziej wiarygodne źródła informacji,
5)
zanotować cechy charakterystyczne dawnych systemów temperacji,
6)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
stanowisko komputerowe z dostępem do sieci Internet,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Oblicz częstotliwości tonów podstawowych dla dźwięków z zakresu c
1
-c
2
, następujących
po sobie chromatycznie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału 4.2.1. Materiału nauczania dotyczącego systemów strojenia instrumentów
muzycznych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się procedurą obliczania częstotliwości tonu podstawowego,
2)
obliczyć częstotliwości tonu podstawowego dla wszystkich dźwięków z podanego
zakresu,
3)
zapisać przebieg obliczeń,
4)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
kalkulator naukowy,
–
przybory do pisania,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3.
Narzędzia
korektorskie
i
materiały
stosowane
do
wykonywania korekty
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj narzędzia, które służą do dokonywania korekty instrumentów muzycznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
:
1)
przygotować duży zestaw narzędzi do obróbki drewna,
2)
zapoznać się z zasadami klasyfikacji narzędzi,
3)
dokonać podziału na odpowiednie grupy,
4)
wybrać właściwe narzędzia służące do korekty instrumentów,
5)
zanotować wyniki w arkuszu,
6)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
zestaw narzędzi,
–
karta ćwiczeń,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj typy pilników i dokonaj ich klasyfikacji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przygotować zestaw pilników do drewna i do metalu,
2)
wyjaśnić, jakie kryteria decydują o tym, jaki pilnik stosowany jest w procesie obróbki
drewna i w procesie obróbki metalu,
3)
zapoznać się z zasadami klasyfikacji i charakterystyką narzędzi,
4)
dokonać podziału pilników na odpowiednie grupy,
5)
zanotować wnioski w arkuszu,
6)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
zestaw pilników do drewna i do metalu,
–
karta ćwiczeń,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Przedstaw możliwości zastosowania dłut do różnych zabiegów korekcyjnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
:
1)
przygotować zestaw dłut i próbek drzewnych,
2)
zapoznać się z literaturą dotyczącą zastosowania odpowiednich rodzajów dłut do
odpowiednich rodzajów materiału,
3)
wymienić zalety i wady stosowania różnego rodzaju dłut, podczas czynności
korektorskich,
4)
przedstawić w formie opisowej informacje z polecenia 4,
5)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
zestaw próbek drzewnych,
–
zestaw dłut,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4.
Korekta i strojenie instrumentów muzycznych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Narysuj element instrumentu muzycznego w rzutach prostokątnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
:
1)
zapoznać się z kształtem i wymiarami elementu instrumentu muzycznego,
2)
zapoznać się z literatura tego rozdziału,
3)
przygotować zestaw narzędzi pomiarowych i kreślarskich,
4)
wybrać metodę rzutowania i wymiarowania,
5)
dobrać odpowiednie grubości linii do elementu instrumentu,
6)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
elementy z których zbudowany jest klarnet lub ich modele,
−
plansze, na których przedstawiona jest budowa klarnetu w przekroju,
−
plansze, na których przedstawione są: budowa stroika i ustnika w przekroju,
−
przybory kreślarskie i pomiarowe,
−
arkusz techniczny,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj strojenie dowolnego instrumentu smyczkowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
:
1)
określić wysokości poszczególnych strun instrumentu,
2)
zastosować tuner elektroniczny,
3)
dokonać strojenia strun w kolejności np.: a, d, g, e,
4)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
instrument smyczkowy,
−
smyczek i kalafonia,
−
tuner elektroniczny.
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj korektę ustawienia podstawka i duszy w skrzypcach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
:
1)
przygotować instrument smyczkowy – skrzypce,
2)
zapoznać się z zasadami obowiązującymi przy ustawieniu podstawka oraz duszy,
3)
dokonać wyboru narzędzi niezbędnych do korekty,
4)
scharakteryzować zalety i wady poszczególnych ustawień,
5)
dokonać rejestracji dźwiękowej poszczególnych ustawień,
6)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
instrument smyczkowy – skrzypce,
−
narzędzia lutnicze,
−
aparatura do rejestracji audio,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Dokonaj korekty mechanizmu młoteczkowego w fortepianie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z literaturą dotyczącą budowy mechanizmu młoteczkowego,
2)
scharakteryzować wymagania, jakie muszą spełniać materiały użyte do budowy
młoteczków,
3)
dokonać
doboru
narzędzi
niezbędnych
do
dokonania
korekty
mechanizmu
młoteczkowego,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
4)
przeanalizować dokumentację techniczną, dotyczącą budowy fortepianu,
5)
zastosować odpowiednią kolejność demontażu pojedynczych młoteczków,
6)
dokonać renowacji lub wymienić zużyte elementy,
7)
zmontować mechanizm młoteczkowy,
8)
wyregulować mechanizm młoteczkowy,
9)
przedstawić powyższe w formie opisowej,
10)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
fortepian z uszkodzonym mechanizmem młoteczkowym,
−
narzędzia lutnicze i ciesielskie,
−
materiały służące do korekty mechanizmu młoteczkowego w fortepianie,
−
dokumentacja techniczna fortepianu,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Wykonywanie korekty
i strojenie instrumentów muzycznych”
Test składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 są z poziomu
podstawowego,
−
zadania 20, 21, 22 ,23, 24 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−−−−
dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
−−−−
bardzo dobry – za rozwiązanie 21 zadań, w tym, co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. c, 4. b, 5. d, 6. b,7. a, 8. a, 9. c, 10. d, 11. a,
12. d, 13. c, 14. a, 15. c, 16. a, 17. c, 18. d, 19. d, 20. d, 21. b, 22. c, 23. a, 24. b.
Plan testu
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone umiejętności ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Podać cechy stanowiska pracy
A
P
c
2
Rozpoznać warunki pracy
A
P
a
3
Określić wymagania dotyczące wielkości
przedmiotów na stanowisku pracy
A
P
c
4
Nazwać poszczególne struny instrumentu
A
P
b
5
Określić wielkość oboju
A
P
d
6
Wymienić rodzaje gitar
A
P
b
7
Zidentyfikować
przeznaczenie
elementów
mechanizmów fortepianu
A
P
a
8
Zdefiniować sposoby konserwacji puzonu
A
P
a
9
Podać definicję temperatury instrumentu
A
P
c
10
Zaklasyfikować
flet
poprzeczny
do
grupy
instrumentów dętych
A
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
11 Określić skalę klarnetu
A
P
a
12 Określić budowę klarnetu
A
P
d
13 Podać strój trąbki
B
P
c
14 Określić elementy budowy puzonu suwakowego
A
P
a
15 Wymienić elementy budowy stroika oboju
A
P
c
16 Wymienić metody korekty mechanizmu klapowego
A
P
a
17 Podać wielkość werbla
B
P
c
18 Określić elementy budowy werbla
B
P
d
19 Wyjaśnić metody czyszczenia instrumentów dętych
B
P
d
20 Określić rodzaje drewna używanego do korekty
C
PP
d
21 Dobrać odpowiedni rodzaj dłuta
C
PP
b
22 Obliczyć częstotliwość tonu podstawowego
C
PP
c
23 Zastosować teorię temperacji w praktyce
D
PP
a
24 Zastosować tuner chromatyczny
D
PP
b
.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajami zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5.
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7.
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8.
Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10.
Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11.
Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12.
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4.
Test zawiera 24 zadania o różnym stopniu trudności. Każde zadanie zawiera cztery
alternatywy, tylko jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, odłóż jego rozwiązanie na
później i wróć, gdy zostanie czas wolny.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Podstawową cechą stanowiska pracy nie jest
a)
metoda pracy.
b)
wykonawca.
c)
producent.
d)
wyroby i usługi.
2. Warunki pracy obejmują
a)
eliminowanie warunków szkodliwych dla zdrowia i życia.
b)
działalność specjalną.
c)
dobór kadr.
d)
ś
rodki ostrożności.
3. Struny skrzypiec strojone są w interwale
a)
kwarty.
b)
tercji.
c)
kwinty.
d)
tercji wielkiej.
4. Struny kontrabasu noszą nazwy
a)
E A B C.
b)
E A D G.
c)
A D G C.
d)
E A C H.
5. Obój posiada
a)
stroik pojedynczy.
b)
stroik podwójny.
c)
ustnik kielichowy.
d)
płytkę wargową.
6. Instrument występujący w odmianach: klasyczna, akustyczna, basowa, nazywamy
a)
mandoliną.
b)
gitarą.
c)
harfą.
d)
fletnią.
7. Kontrklawiatura, listwa pedałowa, przekaźnik pedału to elementy mechanizmów
a)
fortepianu.
b)
harfy.
c)
akordeonu
d)
organów.
8. Do pokrycia metalowych elementów suwaka puzonu używany jest
a)
teflon.
b)
kalafonia.
c)
ż
ywica.
d)
35% roztwór wody z solą.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
9. Temperacja, to zakres dźwięków od a do
a)
c
1
.
b)
b
1
.
c)
a
1
.
d)
e
1
.
10. Flet, to instrument dęty drewniany z grupy aerofonów
a)
stroikowych.
b)
podwójnostroikowych.
c)
ustnikowych.
d)
wargowych.
11. Klarnet stroi się poprzez
a) wysuwanie baryłki z korpusu górnego.
b) korektę średnic otworów dźwiękowych.
c) zmianę ciśnienia wdmuchiwanego powietrza.
d) częściowe zatkanie otworu w czarze głosowej.
12. Częścią klarnetu nie jest
a) baryłka.
b) czara głosowa.
c) ustnik.
d) roztrąb.
13. Typowym strojem trąbki jest strój
a) H.
b) Cis.
c) B.
d) Ges.
14. W puzonie suwakowym zmiana długości instrumentu odbywa się za pośrednictwem
a) krąglika.
b) ustnika.
c) suwaka.
d) stroika.
15. Arundo, Dalbergia Nigra to trzcina do budowy elementów
a) akordeonu.
b) cymbałów.
c) oboju.
d) skrzypiec.
16. Podklejając filcowe lub korkowe podkładki do elementów mechanizmu
a) zapobiega się stukom.
b) wzmacnia się brzmienie instrumentu.
c) ułatwia wydobycie dźwięku.
d) tłumi „syk” powietrza.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
17. Standartowe werble mają średnicę i głębokość
a) 12”, 3”.
b) 13”, 4,3”.
c) 14”, 5,5”.
d) 15”, 5,8”.
18. Na budowę werbla nie składa się
a) ług.
b) naciąg górny i dolny.
c) mechanizm naciągający sprężyny.
d) wentyl.
19. Technika Blow-Ball dotyczy instrumentów
a) skrzypiec, altówki.
b) gitary, harfy.
c) puzonu, klarnetu.
d) waltorni, trąbki.
20. Frake, Bodo, Padouk to
a) producenci gąbek Blow-Ball.
b) twórcy mechanizmu strojenia kotłów.
c) rodzaje podstawka wiolonczeli.
d) rodzaje egzotycznego drewna.
21. Kąt fazy dłuta rzeźbiarskiego wynosi
a) 36°.
b) 38°.
c) 40°.
d) 45°.
22. Częstotliwość tonu podstawowego b
1
wynosi
a) 447,57 Hz.
b) 448,20 Hz.
c) 466,16 Hz.
d) 469,20 Hz.
23. Kwintę zmniejszoną można podzielić na
a) 6 najmniejszych interwałów.
b) 5 najmniejszych interwałów.
c) 7 najmniejszych interwałów.
d) 4 najmniejsze interwały.
24. Tunera chromatycznego używa się
a) zawsze.
b) w trudnych warunkach akustycznych.
c) nigdy.
d) tylko po nastrojeniu alikwotowym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie korekty i strojenie instrumentów muzycznych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
21
a
b
c
d
22
a
b
c
d
23
a
b
c
d
24
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie korekty
i strojenie instrumentów muzycznych”
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 17, 18, 19, 20, 21, 22 są z poziomu ponad podstawowego
.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponad podstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym, co najmniej 5 z poziomu ponad
podstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. d, 4. c, 5. c, 6. b, 7. c, 8. d, 9. b, 10. c, 11. c,
12. a, 13. d, 14. a, 15. b, 16. c, 17. c, 18. b, 19. b, 20. a, 21. a, 22. d.
Plan testu
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone umiejętności ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić budowę skrzypiec
A
P
a
2
Określić budowę smyczka
A
P
a
3
Określić strój gitary
A
P
d
4
Określić wpływ elementów budowy na barwę
A
P
c
5
Określić wpływ elementów budowy na strój
A
P
c
6
Określić budowę fletu
B
P
b
7
Zdefiniować interwał
B
P
c
8
Sklasyfikować aerofony
B
P
d
9
Podać nazwę puzonu
B
P
b
10 Wyjaśnić pojęcie intonacji
B
P
c
11 Zdefiniować system dźwiękowy
B
P
c
12 Określić mechanizmy strojenia kotłów
B
P
a
13 Wymienić rodzaje kamertonów.
A
P
d
14 Zdefiniować zjawiska fizyczne.
B
P
a
15 Zastosować w praktyce metodę strojenia fortepianu
B
P
b
16 Określić zasady wymiarowania
A
P
c
17 Sklasyfikować narzędzia
C
PP
c
18
Określić sposób postępowania w przypadku
stwierdzenia rozstrojenia instrumentu
D
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
19 Ocenić brzmienie instrumentu
D
PP
b
20 Określić rozmiar interwału
C
PP
a
21 Obliczyć częstotliwość tonu podstawowego
C
PP
a
22 Określ grupy instrumentów transponujących
C
PP
d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania wielokrotnego wyboru.
5.
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7.
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8.
Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9.
10 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10.
Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11.
Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12.
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 22 zadania o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego
wyboru. Dla każdego zadania są podane 4 odpowiedzi, tylko jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
8.
Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
9.
Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 2
1.
Na budowę skrzypiec składają się
a)
boczki.
b)
ustnik.
c)
stroik.
d)
kulka.
2. Do mechanizmu naciągu smyczka stosuje się
a)
ś
rubkę.
b)
blachę.
c)
napinacz.
d)
gąbkę.
3. Gitara ma 6 strun o nazwach
a)
E,D,G,E,H,C.
b)
A,B,C,D,E,F.
c)
C,D,E,A,H,E.
d)
E,A,D,G,B,E.
4.
Wysuwanie i wsuwanie stroika oboju spowoduje
a)
zmianę barwy na ciemniejszą.
b)
zmianę barwy na jaśniejszą.
c)
rozstrojenie całego instrumentu.
d)
dostrojenie do tonu podstawowego.
5. Przesunięcie podstawka powoduje
a)
zmianę stroju o 2>.
b)
dostrojenie instrumentu
c)
zmianę menzury.
d)
podwyższenie strun.
6. Flet poprzeczny posiada
a)
karafułkę.
b)
klapy.
c)
podstrunnice.
d)
stroik.
7. Odległość między dwoma dźwiękami to
a)
ton podstawowy.
b)
interferencja.
c)
interwał.
d)
akord.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
8. Do grupy areofonów ustnikowych należą
a)
ksylofon.
b)
klawesyn.
c)
helikoks.
d)
puzon.
9. Puzon podwójny, w stroju B niskim to
a)
drappo.
b)
doppio.
c)
duplo.
d)
dippo.
10. Precyzja intonacji zależy od
a)
tempa wykonywania utworu.
b)
rodzaju materiału z którego powstał rezonator.
c)
sprawności posługiwania się instrumentem.
d)
odległości rezonatora od odbiorcy.
11. Ze względu na kryterium tonalności rozróżniamy systemy dźwiękowe
a)
tonalne i atoniczne.
b)
toniczne i atonalne.
c)
tonalne i atonalne.
d)
toniczne i etniczne.
12. System zapadkowo-sprzęgłowy, w którym występuje mechanizm zapadkowy,
przytrzymujący pedał w jednej pozycji to element
a)
kotłów.
b)
fortepianu.
c)
harfy.
d)
pianina.
13. Metalowa rurka, wewnątrz której umieszczony jest metalowy języczek to
a)
saksofon sopranowy.
b)
stroik klarnetu.
c)
obój.
d)
kamerton.
14. Okresowe zmiany amplitudy drgania powstałego ze złożenia dwóch drgań o zbliżonych
częstotliwościach to:
a)
dudnienia.
b)
interferencje.
c)
wibracje.
d)
funkcja tunera elektrycznego.
15. Do temperacji resztę dźwięków dostraja się w odległości
a)
kwarty.
b)
oktawy.
c)
kwinty.
d)
kwarty wiedeńskiej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
16. Stopka c i stopka h to elementy
6)
interwałów C i H.
7)
fletu prostego.
8)
fletu poprzecznego.
9)
klarnetu B.
17. Zdzierak, równak, gładzik to rodzaje
a)
piły.
b)
papieru ściernego.
c)
pilnika.
d)
dłuta.
18. Aby zapobiec rozstrajaniu skrzypiec należy
a)
wywiercić większe otwory kołków.
b)
posmarować kołki.
c)
wymienić struny.
d)
założyć opaskę na kołek.
19. Gitara najlepiej brzmi przy a
1
=
a)
438 Hz.
b)
440 Hz.
c)
442 Hz.
d)
436 Hz.
20. Kwartę zwiększoną można podzielić na
a) 6 najmniejszych interwałów.
b) 5 najmniejszych interwałów.
c) 7 najmniejszych interwałów.
d) 4 najmniejsze interwały.
21. Częstotliwość tonu podstawowego a wynosi
a)
444 Hz.
b)
440 Hz.
c)
466.15 Hz.
d)
438 Hz.
22. Instrumenty transponujące to
a)
kontrabas, skrzypce, trąbka.
b)
klarnet, obój, flet.
c)
pianino, altówka, werbel.
d)
kontrabas, klarnet, trąbka.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..................................................................................
Wykonywanie korekty i strojenie instrumentów muzycznych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
21
a
b
c
d
22
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1.
Buchanan J.: A dorling Kindersley Book, Dorlihg Kindersley Limited, Great Britain 1991
2.
Buchner A.: Encyklopedia Instrumentów Muzycznych. R.A.F. Scriba, Racibórz 1995
3.
Drobner M.: Instrumentoznawstwo i Akustyka. Podręcznik dla średnich szkół
muzycznych, PWM
4.
Habela J. Słowniczek Muzyczny. PWM 1977
5.
Flesh C.: Sztuka gry skrzypcowej. PWM, Kraków 1964
6.
Marcuse S.: Comprehensive Dictionary. Library of Congress 1964
7.
Panufnik T.: Sztuka Lutnicza. Warszawa 1926
8.
Panufnik T.: Technologia Lutnicza. Warszawa 1934
9.
Prószyński S.: Świat mechanizmów grających. Wiedza Powszechna, Warszawa
10.
Sachs C.: Real Lexikon der Musikinstrumente. Hildeshei 1962
11.
Sikorski K.: Instrumentoznawstwo. PWM, Łódź 1952
12.
Wielka Encyklopedia Muzyczna PWM
13.
http://pl.wikipedia.org/wiki/skrzypce; pobranie: 20.XI’07
14.
http://pl.wikipedia.org/wiki/gitara; pobranie: 20.XI’07
15.
http://pl.wikipedia.org/wiki/fortepian; pobranie: 20.XI’07
16.
http://pl.wikipedia.org/wiki/flet poprzeczny; pobranie: 20.XI’07
17.
http://pl.wikipedia.org/wiki/klarnet; pobranie: 20.XI’07
18.
http://pl.wikipedia.org/wiki/saksofon; pobranie: 20.XI’07
19.
http://pl.wikipedia.org/wiki/trąbka; pobranie: 20.XI’07
20.
http://pl.wikipedia.org/wiki/werbel; pobranie: 20.XI’07
21.
http://www.blizinski.pl/gitara/Strojenie_gitary; pobranie: 20.XI’07
22.
Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, 1998