monter instrumentow muzycznych 731[02] z2 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Arkadiusz Gromek






Wykonywanie napraw i konserwacji instrumentów
muzycznych 731[02].Z2.03





Poradnik dla nauczyciela









Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Iwona Skwarek
mgr Paweł Filipiak



Opracowanie redakcyjne:
mgr sztuki Arkadiusz Gromek



Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka











Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[02].Z2.03
„Wykonywanie napraw i konserwacji instrumentów muzycznych”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu monter instrumentów muzycznych.




















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1. Planowanie naprawy

11

5.2.1. Ćwiczenia

11

5.2. Dobór technik, materiałów i narzędzi

13

5.2.3. Ćwiczenia

13

5.3. Korekta, konserwacja i naprawa instrumentów muzycznych

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

6.

Sprawdzian osiągnięć

17

7.

Literatura

30

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie napraw i konserwacji

instrumentów muzycznych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w szkole kształcącej w zawodzie monter instrumentów muzycznych 731[02].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych wiadomości, które uczeń powinien
posiadać, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej,

cele kształcenia tej jednostki modułowej, które określają umiejętności, jakie uczeń
opanuje w wyniku procesu kształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

ć

wiczenia ze wskazówkami do realizacji, sposobem wykonania, zalecanymi metodami

nauczania – uczenia się oraz wykazem środków dydaktycznych,

ewaluację osiągnięć ucznia, zawierającą przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury dotyczącej programu jednostki modułowej.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne prowadzone były metodami aktywizującymi,

eksponującymi i praktycznymi takimi jak:

pokaz z objaśnieniami,

metoda tekstu przewodniego,

metoda projektów,

ć

wiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane – indywidualne

i zespołowe w grupach 3–7 osobowych.

Weryfikowanie osiągnięć edukacyjnych uczniów powinno być prowadzone w trakcie

realizacji zajęć.

Zalecane metody sprawdzania wiedzy i umiejętności to przede wszystkim testy osiągnięć

szkolnych i obserwacja aktywności uczniów w procesie uczenia się i w czasie wykonywania
ć

wiczeń.

Uczniowie powinni korzystać z pomocy dydaktycznych, podręczników i innych źródeł

obserwacji, tj. poradników, katalogów, instrukcji, norm i Internetu. Stanowiska do ćwiczeń
powinny być wyposażone w niezbędne materiały i środki dydaktyczne.

Wskazaną formą poszerzania wiedzy jest organizowanie wycieczek do muzeów,

pracowni lutniczych i korektorskich i zakładów produkujących instrumenty

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4





























Schemat układu jednostki modułowej

731[02].Z2

Technologia produkcji instrumentów

muzycznych

731[02].Z2.02

Nakładanie powłok lakierniczych

i wykończanie powierzchni

instrumentów muzycznych

731[02].Z2.03

Wykonywanie napraw

i konserwacji instrumentów

muzycznych

731[02].Z2.01

Montaż elementów

instrumentów

muzycznych

731[02].Z2.04

Wykonywanie korekty i strojenie

instrumentów

muzycznych

731[02].Z2.05

Ocenianie jakości instrumentów

muzycznych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować przyrządy pomiarowo – kontrolne zgodnie z ich przeznaczeniem,

organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,

rozróżniać instrumenty muzyczne, kwalifikować je w grupy instrumentów, a także
rozróżniać ich części,

wykonywać i odczytywać schematy, wykresy i szkice,

posługiwać się dokumentacją techniczną,

posługiwać się normami,

pracować w grupie i indywidualnie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,

ocenić stan techniczny instrumentu,

zaplanować technologię naprawy instrumentu muzycznego na podstawie dokumentacji
technologicznej,

obliczyć parametry akustyczne instrumentów w celu ich naprawy,

dobrać materiały do naprawy instrumentu muzycznego,

dobrać narzędzia i przyrządy do naprawy i konserwacji instrumentów muzycznych,

wykonać pomiary za pomocą specjalistycznych przyrządów kontrolno-pomiarowych
stosowanych w naprawie instrumentów muzycznych,

naprawić pęknięcia i uszkodzenia powierzchni elementów instrumentów muzycznych,

naprawić lub wymienić uszkodzone elementy mechanizmu,

naprawić mechanizmy instrumentu muzycznego,

określić rodzaje środków chemicznych stosowanych do konserwacji instrumentów
muzycznych,

wykonać konserwację elementów i mechanizmów instrumentu muzycznego,

obliczyć koszt zużycia materiałów oraz koszt wykonania naprawy instrumentu
muzycznego,

zastosować środki ochrony indywidualnej podczas wykonywania napraw i konserwacji
instrumentów muzycznych,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska oraz ochrony
przeciwpożarowej podczas wykonywania napraw i konserwacji instrumentów
muzycznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Monter instrumentów muzycznych 731[02]

Moduł:

Technologia produkcji instrumentów muzycznych
731[02].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie napraw i konserwacji instrumentów
muzycznych 731[02].Z2.03

Temat: Organizacja napraw aerofonów.

Cel ogólny: Stosowanie zasad naprawiania aerofonów.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić kolejność procesów naprawy,

opisać funkcje różnych technik używanych podczas naprawy zniszczonych elementów,

rozpoznać narzędzia służące do naprawy,

rozpoznać materiały służące do naprawy.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna.


Czas: 3 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

tablica, kreda,

katalog aerofonów,

notatnik,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Przebieg zajęć:
1.

Powitanie uczniów i sprawy organizacyjne.

2.

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.

3.

Przeprowadzenie pokazu z objaśnieniami z zastosowaniem przygotowanych pomocy
dydaktycznych.

4.

Przydzielenie stanowisk pracy do wykonania ćwiczenia.

5.

Realizacja ćwiczenia:

uczniowie zapoznają się z zasadami bhp,

uczniowie poznają poszczególne techniki,

uczniowie poznają materiały,

uczniowie przyporządkowują chronologicznie technologie naprawy,

nauczyciel nadzoruje prace uczniów i wyjaśnia wątpliwości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

7.

Uczniowie analizują wykonane ćwiczenia. Uczniowie prezentują wyniki swoich
obserwacji.

8.

Nauczyciel ocenia poprawność sformułowań i aktywność uczniów podczas zajęć.

9.

Zakończenie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, pożegnanie uczniów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Monter instrumentów muzycznych 731[02]

Moduł:

Technologia produkcji instrumentów muzycznych
731[02].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie napraw i konserwacji instrumentów
muzycznych 731[02].Z2.03

Temat: Zastosowanie techniki klejenia do łączenia różnego rodzaju materiałów,

służących do produkcji instrumentów muzycznych.

Cel ogólny: Charakteryzowanie rodzajów klejów i narzędzi do wykonania czynności klejenia

i montażu.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić zastosowanie materiałów do klejenia,

wymienić nazwy klejów i ich zastosowanie,

określić zasady posługiwania się różnego typu pędzlami wykorzystywanymi w procesie
klejenia,

przyporządkować odpowiednie techniki klejenia do odpowiednich etapów budowy
instrumentu,

wykonać klejenie elementów instrumentów muzycznych.


Metoda nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach 3–4 osobowych.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestaw klejów,

ś

rodki czyszczące,

pędzle do kleju,

naczynie do kleju,

waga szalkowa,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Przebieg zajęć:
1.

Powitanie uczniów i sprawy organizacyjne.

2.

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie głównego celu zajęć.

3.

Przeprowadzenie pokazu z objaśnieniem instrumentu lub jego modelu i wyjaśnieniem,
dlaczego proces klejenia, jest tak istotny przy wytwarzaniu instrumentów.

4.

Przydzielenie stanowisk pracy do wykonania ćwiczenia.

5.

Przypomnienie obowiązujących zasad BHP w trakcie zajęć.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

6.

Realizacja ćwiczenia:

uczniowie poznają i uczą się nazw klejów i charakteryzują poznane substancje,

uczniowie przyrządzają klej według wybranego przepisu,

uczniowie notują uwagi i spostrzeżenia z przeprowadzonych prób,

uczniowie wykonują próbę klejenia elementów dowolnego instrumentu,

nauczyciel nadzoruje prace uczniów i wyjaśnia wątpliwości.

7.

Uczniowie analizują wykonane ćwiczenia.

8.

Przedstawiciele grup prezentują wyniki swoich obserwacji.

9.

Nauczyciel ocenia poprawność sformułowań, aktywność uczniów podczas zajęć oraz
stopień przestrzegania zasad BHP przez uczniów.

10.

Zakończenie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach i pożegnanie
uczniów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1.

Planowanie naprawy

5.1.1.

Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj szkic zagospodarowania sali o wymiarach 9x13 metrów, z oknami o szerokości

3 metry, umieszczonymi centralnie z jednej strony – na pracownię przeznaczoną do naprawy,
korekty i konserwacji instrumentów strunowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

określić zadania pracowni,

2)

określić jej funkcję,

3)

określić gabaryty naprawianych instrumentów,

4)

stworzyć szkic podziału pomieszczenia,

5)

zanotować napotykane problemy,

6)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

wykaz narzędzi do rozmieszczenia,

linijka skalowa,

katalogi narzędzi specjalistycznych,

notatnik,

przybory do pisania,

fotografie instrumentów,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Określ zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas klejenia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i ochrony przeciwpożarowej,
obowiązujące podczas zajęć,

2)

sporządzić notatkę wymieniając i wyjaśniając kolejność postępowania przy klejeniu,

3)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.


Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

fotografie instrumentów i ich detali,

przybory do pisania,

przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowe oraz regulaminy pracowni,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wskaż materiały, które będą Ci potrzebne do sporządzenia środka do czyszczenia lakieru

nierozpuszczalnego w spirytusie.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

określić składniki środków czyszczących,

2)

określić proporcje składu środków czyszczących,

3)

wykonać notatkę o składnikach mieszaniny i ich właściwościach fizycznych,

4)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.


Ś

rodki dydaktyczne:

plansze i katalogi z ilustracjami materiałów,

notatnik,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Dobór technik, materiałów i narzędzi


5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dobierz materiały, techniki i narzędzia do sklejenia pęknięć w korpusie klarnetu.

Rysunek do ćwiczenia 1


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

określić, jakie narzędzia służą do naprawy tego typu uszkodzeń,

2)

określić, jakie techniki służą do naprawy tego typu uszkodzeń,

3)

określić, jakie materiały służą do naprawy tego typu uszkodzeń,

4)

zanotować, jakich materiałów technik i narzędzi należy użyć do tego rodzaju uszkodzeń,

5)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

przybory do pisania,

instrument lub jego fotografie,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 2

Zdefiniuj i opisz sposób naprawy ubytku w płycie rezonansowej kontrabasu.

Rysunek do ćwiczenia 2

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

rozpoznać ilość ubytków i ich wielkość,

2)

opisać rozpoznane ubytki wraz z ich wymiarami,

3)

rozpoznać techniki do zamontowania elementów uzupełniających i ułożyć schemat
wykonania elementów,

4)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

pęknięty kontrabas,

notatnik,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3.

Korekta,

konserwacja

i

naprawa

instrumentów

muzycznych


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Opracuj schemat naprawy pęknięć w czarze klarnetu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

rozróżnić części klarnetu i sposób ich wytworzenia,

2)

wskazać sposoby i narzędzia służące do naprawy,

3)

opracować schemat działania,

4)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

pęknięta czara klarnetu,

zdjęcia klarnetów,

notatnik,

blok rysunkowy,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj schemat szczegółowej naprawy ślimaka w wiolonczeli.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

scharakteryzować budowę wiolonczeli,

2)

narysować schemat z chronologicznym przedstawieniem zastosowanych materiałów
technik i narzędzi,

3)

określić wielkość zastosowanych narzędzi i ich rodzaj,

4)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.


Ś

rodki dydaktyczne:

wiolonczela i powiększone zdjęcia jej ślimaka,

notatnik,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Oblicz koszty materiałów naprawy 10 saksofonów. Pracownik pracował 20 godz. Jego

tygodniowy zarobek wyniósł 600 PLN (w 40 godzinnym trybie pracy). Jakie są koszty
robocizny pracownika przy jednym saksofonie. Wszystkie materiały na remont instrumentów
kosztowały 3500 PLN netto. Oblicz jednostkowy koszt naprawy jednego saksofonu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

określić koszt jednej godziny pracy pracownika,

2)

określić wysokość marży na towary z magazynu,

3)

obliczyć koszt pracy tego pracownika przy 10 saksofonach, a potem koszt pracy przy
naprawie jednego instrumentu,

4)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie napraw
i konserwacji instrumentów muzycznych”

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. b, 4. d, 5. a, 6. c, 7. a, 8. a, 9. d, 10. d, 11. b,
12. b, 13. d, 14. b, 15. b, 16 a, 17. a, 18. d, 19. b, 20. a.


Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić optymalny rodzaj oświetlenia

B

P

d

2

Określić minimalną ilość pomieszczeń
w pracowni korektorskiej

A

P

b

3

Określić optymalną temperaturę barwową

B

P

b

4

Określić minimalną powierzchnię
pomieszczeń dla naprawy lakieru fortepianu

A

P

d

5

Określić rodzaj nawierzchni podłogi
w pracowni korektorskiej

A

P

a

6

Określić przeznaczenie półek

B

P

c

7

Zdefiniować pojęcie korekty

B

P

a

8

Zdefiniować pojęcie renowacji

A

P

a

9

Wskazać narzędzie do oceny zużycia

B

P

d

10 Ocenić zużycie materiałów

B

P

d

11 Określić środek do czyszczenia powierzchni

lakierowanej

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

12 Wskazać środek do wstępnego czyszczenia

instrumentu

A

P

b

13 Określić czas schnięcia

B

P

d

14 Dobrać pędzel do napraw powłoki

lakierowanej

B

P

b

15 Określić materiały łatwopalne

A

P

b

16 Określić budowę narzędzi przydatnych do

klejenia

C

PP

a

17 Określić warunki schnięcia kleju

D

PP

a

18 Określić stosowanie skalpela

C

PP

d

19 Dobrać materiały do naprawy instrumentu

D

PP

b

20 Określić zastosowanie cytomierza

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na ich rozwiązanie.

5.

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

6.

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

7.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

8.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
Do każdego zadania dołączone są 4 możliwe odpowiedzi, tylko jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

8.

Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Optymalny rodzaj oświetlenia dla pracy korektora to światło

a)

dzienne rozproszone.

b)

słoneczne bezpośrednio padające.

c)

sztuczne halogenowe.

d)

sztuczne ksenonowe.


2. Optymalna ilość pomieszczeń dla pracowni korektorskiej to

a)

5.

b)

3.

c)

2.

d)

1.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

3. Najbliższa temperaturze barwowej światła dziennego jest temperatura barwowa światła

a)

ż

arówki zwykłej.

b)

jarzeniówki.

c)

specjalnej żarówki ze światłem białym.

d)

ś

wieczki.


4. Minimalna wielkość pomieszczenia do naprawy fortepianu wynosi

a)

55 m

2

b)

40 m

2

c)

60 m

2

d)

75 m

2

.


5. Nawierzchnia podłogi w pracowni powinna być wykonana z

a)

marmuru.

b)

drewna.

c)

ceramiki.

d)

linoleum.


6. Specjalne półki powinny być przygotowane pod

a)

strug ręczny.

b)

politurę.

c)

szlifierkę.

d)

dłuta.

7. Korekta w znaczeniu szerokim to

a)

ogół procesów zmierzających w celu przywrócenia pierwotnego stanu instrumentu.

b)

czynności zapobiegające niszczeniu instrumentów.

c)

przywrócenie funkcji starszych instrumentów.

d)

to odtworzenie instrumentu z istniejącej dokumentacji.

8

.

Renowacja to

a)

odnowa podniszczonych części.

b)

zapobieganie zniszczeniom.

c)

naprawa drobnych partii instrumentów.

d)

odtworzenie instrumentu z istniejącej dokumentacji.


Do oceniania stopnia zużycia stosujemy

a)

skalpel.

b)

szablon.

c)

nóż.

d)

dłuto.

10. Zużycie materiałów oceniamy na podstawie

a)

przenoszenia poszczególnych wymiarów rysunku na instrument.

b)

odlewu gipsowego.

c)

odlewu z masy plastycznej.

d)

przenoszenia poszczególnych przymiarów i porównujemy z rysunkiem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

11. Do oczyszczenia lakieru nie rozpuszczalnego w spirytusie używamy

a)

szelaku.

b)

spirytusu.

c)

kalafonii.

d)

acetonu.


12. Do wstępnego oczyszczenia instrumentu służy

a)

ś

rodek czyszczący.

b)

mieszanina wody z mydłem.

c)

politura.

d)

krzemionka.


13. Czas schnięcia, jaki można przyjąć dla lakierowania 1 warstwy lakieru instrumentu

wynosi
a)

5 godzin.

b)

20 minut.

c)

12 godzin.

d)

2 doby.

14. Do drobnych uzupełnień lakieru stosujemy pędzel

a)

retuszerski.

b)

wiewiórczy.

c)

okrągły.

d)

płaski.

15. Materiały niezdolne do samozapłonu to

a)

szelak.

b)

papier.

c)

drewno.

d)

terpentyna.


16. Ścisk do klejenia korpusu składa się z

a)

dwóch podkładek i śruby.

b)

3 ramion i podkładek.

c)

3 ramion.

d)

dźwigni i przełożenia.

17. Czas schnięcia instrumentów zależy od

a)

gęstości lakieru.

b)

jakości podkładu.

c)

gęstości pędzla.

d)

jakości pędzla.

18. Skalpel to

a)

nóż kuchenny.

b)

miękki nóż.

c)

wybierak do żyłki.

d)

rodzaj noża przydatnego w otwieraniu korpusu instrumentów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

19. Szelak to

a)

specjalny rodzaj benzoesu.

b)

rodzaj składnika lakieru.

c)

specjalny rodzaj kleju z pęcherzy jesiotra.

d)

rodzaj kleju kazeinowego.


20. Cytomierz

a)

to przyrząd do mierzenia grubości płyt.

b)

służy do klejenia ustnika.

c)

wykonany jest w kształcie litery c.

d)

służy do ściskania korpusu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Wykonywanie napraw i konserwacji instrumentów muzycznych


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie napraw
i konserwacji instrumentów muzycznych”

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. a, 4. d, 5. d, 6. d, 7. c, 8. d, 9. b, 10. a, 11. c,
12. a, 13. a, 14. c, 15. c, 16 c, 17. a, 18. d, 19. a, 20. d, 21. a, 22. b.


Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić optymalne warunki oświetlenia

B

P

d

2

Określić znaczenie pojęć

A

P

b

3

Określić istotne cechy światła

B

P

a

4

Określić wielkość pomieszczeń dla lakierowania
fortepianu

A

P

d

5

Określić czas schnięcia

A

P

d

6

Określić rodzaj materiałów niebezpiecznych

B

P

d

7

Określić minimalną ilości pomieszczeń

A

P

c

8

Wskazać pojęcia

B

P

d

9

Rozpoznać materiały

B

P

b

10 Rozpoznać techniki oceniania materiałów

B

P

a

11 Określić zastosowanie materiałów

B

P

c

12 Określić wiek zabytku i znajomość pojęć

A

P

a

13 Określić czas schnięcia kleju

B

P

a

14 Rozpoznać specyficzne narzędzia

B

P

c

15 Określić pracę w warunkach ochrony

przeciwpożarowej

A

P

c

16 Określić sytuacje niebezpieczne

C

PP

c

17 Określić rodzaje narzędzi

D

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

18 Rozróżnić materiały nienadające się do

poszczególnych czynności

C

PP

d

19 Rozróżnić narzędzie do zastosowanych

czynności

C

PP

a

20 Rozpoznać narzędzia do klejenia

C

PP

d

21 Rozpoznać materiały i ich specyficzne

właściwości

D

PP

a

22 Rozpoznać narzędzia służące do naprawy

C

PP

b


Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na ich rozwiązanie.

5.

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

6.

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

7.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

8.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 22 zadania o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego
wyboru. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwe odpowiedzi, tylko jedna jest
prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

8.

Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Ściany pracowni korektorskiej powinny być

a)

koloru ciemnego.

b)

z materiału światłoczułego.

c)

z materiału odblaskowego.

d)

koloru jasnego.


2. Korekta, w wąskim znaczeniu, to

a)

ogół procesów zmierzających do przywrócenia instrumentowi pierwotnego stanu.

b)

czynności, naprawy jedynie drobnych części.

c)

czynności, zapobiegające niszczeniu instrumentów.

d)

odtworzenie instrumentu z istniejącej dokumentacji.


3. Najdalsza temperaturze barwowej światła dziennego jest temperatura barwowa światła

a)

lampy ultrafioletowej.

b)

halogenu.

c)

jarzeniówki.

d)

ś

wieczki.


4. Minimalne gabaryty pomieszczenia przeznaczonego na lakiernię fortepianu wynoszą

a)

5 x 6 m.

b)

8 x 7m.

c)

6 x 3 m.

d)

3 x 5 m.


5. Klej naturalny do wyschnięcia, w temperaturze pokojowej zostawiamy na

a)

6 godzin.

b)

9 godzin.

c)

7 godzin.

d)

5 godzin.


6. Odrębna szafka w pracowni korektorskiej przeznaczona jest na

a)

olej makowy.

b)

politurę.

c)

olejki eteryczne.

d)

ś

rodki żrące.

7. Minimalna ilość pomieszczeń, dla pracowni naprawy fortepianu wynosi

a)

5.

b)

3.

c)

2.

d)

1.

8

.

Konserwacja, to

a)

odnowa podniszczonych części.

b)

odtworzenie instrumentu z istniejącej dokumentacji.

c)

naprawa drobnych partii instrumentów.

d)

zapobieganie zniszczeniom.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

9. Do konserwacji instrumentów dętych stosuje się

a)

kalafonie.

b)

olejki.

c)

balsamy.

d)

oleje szybkoschnące.

10. Liczba znanych technik spasowania elementów wynosi

a)

2.

b)

3.

c)

4.

d)

5.

11. Do mieszaniny służącej do czyszczenia lakieru spirytusowego dodajemy

a)

sandaraku.

b)

aloesu i szelaku.

c)

oleju lnianego i kwasu solnego.

d)

perhydrolu, acetonu, ksylenu.


12. 33-letni instrument

a)

jest zabytkiem.

b)

nie jest zabytkiem.

c)

jest zabytkiem, ale mógłby nie być za taki uznany, na specjalny wniosek korektora.

d)

nie jest zabytkiem, ale mógłby być za taki uznany, na specjalny wniosek korektora.


13. Schnięcie 3 sklejonych pęknięć płyty rezonansowej trwa

a)

5 godzin.

b)

200 minut.

c)

40 godzin.

d)

26 minut.

14. Do niezbędnego wyposażenia pracowni naprawy instrumentów muzycznych należą

a)

lampa przeciw insektom.

b)

lapitograf.

c)

dłuto płaskie.

d)

komora próżniowa.

15. Maszynka do podgrzewania kleju nie może być ustawiona

a)

obok naczynia z pumeksem.

b)

na płycie metalowej.

c)

w pobliżu materiałów takich jak alkohol i substancje żrące.

d)

na płycie kamiennej.


16.

Narzędzia, których nie wykorzystujemy do naprawy instrumentów muzycznych to

a)

miarka giętka.

b)

ż

ytomierz.

c)

koszenila.

d)

ś

cisk taśma.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

17. Czas schnięcia kleju nie zależy od

a)

jakości włosia.

b)

jakości kleju.

c)

temperatury powietrza.

d)

wilgotności powietrza.

18. Do klejenia instrumentów nie nadaje się

a)

klej zajęczy.

b)

klej skórny.

c)

karuk.

d)

butapren.

19

.

Ś

ciski używane do naprawy pęknięć pudła rezonansowego nazywamy

a)

ś

ciskami do klejenia korpusu.

b)

ś

ciskami stolarskimi.

c)

klamerkami.

d)

ś

ciskami korektorskimi sztywnymi.


20. Do klejenia używamy

a)

sztabki.

b)

tkaniny.

c)

kamertonu.

d)

pędzelka.


21. Najmocniejszy klej to

a)

karuk.

b)

rybi.

c)

kazeinowy.

d)

kostny.


22. Duszostawiacze wykonane są z

a)

drewna.

b)

metalu.

c)

plastiku.

d)

silikonu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Wykonywanie napraw i konserwacji instrumentów muzycznych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

21

a

b

c

d

22

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

7. LITERATURA

1.

Kamiński Wł. Świrek J.: Lutnictwo. PWM, Warszawa 1972

2.

Panufnik T.: Sztuka lutnicza. Warszawa 1926

3.

Panufnik T.: Technologia lutnicza. Warszawa 1934

4.

Poniatowska I.: Muzyka. Słownik szkolny. WSiP, Warszawa 1991

5.

Weisshar J.: Violin restoration. Landon 2000

6.

strona internetowa: http://www.eorchestr.cz

7.

strona internetowa: http://www.wikipedia.pl

8.

strona internetowa: Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu

