Zasady opracowania
Zasady opracowania
planu kursu
planu kursu
Przepisy prawne
Przepisy prawne
Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym
Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym
Ratownictwie Medycznym, Rozporządzenia Ministra Zdrowia
Ratownictwie Medycznym, Rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu z zakresu
z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu z zakresu
kwalifikowanej pierwszej pomocy.
kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Rodzaj materiału
Rodzaj materiału
Budżet godzin
Budżet godzin
Charakterystyka grupy
Charakterystyka grupy
Ilość osób/liczebność grupy
Ilość osób/liczebność grupy
Dostępność pomieszczeń
Dostępność pomieszczeń
Ilość wykładowców
Ilość wykładowców
Możliwości zmian prowadzonych zajęć
Możliwości zmian prowadzonych zajęć
Możliwość sprawdzenia stanu wiedzy
Możliwość sprawdzenia stanu wiedzy
Przygotowanie nauczyciela do
Przygotowanie nauczyciela do
realizacji zadań dydaktycznych.
realizacji zadań dydaktycznych.
Roczny plan nauczania
Roczny plan nauczania
Okresowy plan nauczania
Okresowy plan nauczania
Konspekt lekcji
Konspekt lekcji
Konspekt lekcji
Konspekt lekcji
Szablon konspektu
Szablon konspektu
Data
Data
Osoba prowadząca:
Osoba prowadząca:
Klasa:
Klasa:
Przedmiot:
Przedmiot:
Czas realizacji:
Czas realizacji:
Cel główny (patrz program):
Cel główny (patrz program):
Temat lekcji:
Temat lekcji:
Cele operacyjne (patrz program, nie zakładaj
Cele operacyjne (patrz program, nie zakładaj
realizacji zbyt wielu celów!)
realizacji zbyt wielu celów!)
wyrażamy w następującej formie: uczeń wie,
wyrażamy w następującej formie: uczeń wie,
uczeń pozna, uczeń potrafi
uczeń pozna, uczeń potrafi
Część wstępna
Część wstępna
lekcji
lekcji
zawiera następujące etapy
zawiera następujące etapy
czynności organizacyjne: powitanie,
czynności organizacyjne: powitanie,
sprawdzenie obecności, sprawdzenie
sprawdzenie obecności, sprawdzenie
zadania domowego;
zadania domowego;
powtórzenie wiadomości.
powtórzenie wiadomości.
Część główna
Część główna
lekcji zawiera
lekcji zawiera
następujące elementy
następujące elementy
przygotowanie uczniów do nowego tematu:
przygotowanie uczniów do nowego tematu:
nawiązanie, podanie tematu lekcji
nawiązanie, podanie tematu lekcji
przekazanie nowego materiału: np.
przekazanie nowego materiału: np.
pogadanka, opis, praca z podręcznikiem i
pogadanka, opis, praca z podręcznikiem i
inne metody dydaktyczne
inne metody dydaktyczne
opracowanie nowego materiału:
opracowanie nowego materiału:
usystematyzowanie, uogólnienie, utrwalenie
usystematyzowanie, uogólnienie, utrwalenie
wiedzy (wspólne, zbiorowe ćwiczenia
wiedzy (wspólne, zbiorowe ćwiczenia
praktyczne typu – krzyżówka, rebus itp.),
praktyczne typu – krzyżówka, rebus itp.),
sprawdzenie wiedzy - zadanie indywidualne
sprawdzenie wiedzy - zadanie indywidualne
Część końcowa
Część końcowa
lekcji
lekcji
zawiera następujące
zawiera następujące
elementy
elementy
uporządkowanie, przypomnienie,
uporządkowanie, przypomnienie,
sprawdzenie stopnia zrozumienia, np.
sprawdzenie stopnia zrozumienia, np.
krótkie pytania dotyczące
krótkie pytania dotyczące
najważniejszych treści lekcji, które
najważniejszych treści lekcji, które
muszą być koniecznie zapamiętane i
muszą być koniecznie zapamiętane i
właściwie rozumiane
właściwie rozumiane
zadanie domowe
zadanie domowe
ocena pracy uczniów na lekcji
ocena pracy uczniów na lekcji
czynności porządkowe
czynności porządkowe
pożegnanie
pożegnanie