Anna Cis
Pedagogika
ZEWiWP, gr 1
studia niestacjonarne
KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI SZEŚCIOLETNICH
Blok tematyczny: W krainie wierszy dla dzieci.
Temat dnia: Razem z Maćkiem poznajemy owoce i drzewa owocowe, liczymy i bawimy się w teatr.
Ramowy plan dnia:
7.00 – 8.30 Schodzenie się dzieci. Zabawy dowolne w kącikach zabaw. Zabawa integracyjna „Ludzie do ludzi”.
Ćwiczenia poranne:
- rytmiczny marsz po obwodzie koła przy dźwiękach bębenka
- „Jabłoń na wietrze”,
- stojąc na całych stopach ręce w górę i skręty tułowia w lewą i prawą stronę
- leżenie przodem, ręce oparte na przedramionach głowa do góry, ręce nad czołem i powrót do pozycji pierwotnej
- koń ciągnie wóz pełen jabłek – dzieci w parach jedno za drugim, pierwsze dziecko podaje ręce drugiemu w przysiadzie na całych stopach i ciągnie go do przodu
- rytmiczny marsz po obwodzie koła ze śpiewem piosenki „Jabłoneczka” - śpiew coraz cichszy
8.30 – 9.30 Przygotowania do śniadania. Śniadanie. Przygotowanie do zajęć – zabawa doskonaląca pamięć wzrokową „czego nie ma” nawiązująca do tematyki zajęć dydaktycznych.
9.30 – 10.30 Zajęcia wychowawczo – dydaktyczne organizowane przez nauczyciela
- pierwsze zajęcie dydaktyczne
Temat zajęcia: Jakie drzewa i owoce ukryły się w wierszu „Kto powie”.
Cele ogólne:
stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci
rozpoznawanie i nazywanie owoców i drzew owocowych
inscenizowanie wiersza
liczenie liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 1 – 6
Cele szczegółowe:
Dziecko:
uważnie słucha recytacji
odpowiada na pytania
liczy liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 6 – ciu
porównuje liczebność zbiorów
stosuje określenia: mniej, więcej, tyle samo, najmniej, najwięcej
rozpoznaje, nazywa owoce i drzewa owocowe
porusza się zgodnie z akompaniamentem muzycznym
wyraża uczucia: radości (uśmiechu), zaskoczenia, zdziwienia, zadowolenia
ruchem ciała, mimiką twarzy odtwarza treść wiersza
chętnie wykonuje polecenia nauczyciela
dokonuje analizy i syntezy sylabowej wyrazów nazwy drzew i owoców
Cele wychowawcze:
zachęcanie do pojedynczego wypowiadania się
dziecko rozumie potrzebę spożywania owoców jako źródła witamin
Metody nauczania:
metody oparte na słowie – pogadanka, objaśnianie, rozmowa
metoda aktywizująca – inscenizacja/ drama
metoda oparta na praktycznej działalności uczniów – praktyczna praca plastyczna
Formy pracy:
praca z całą grupą oraz praca indywidualna dzieci
Środki dydaktyczne:
treść wiersza „Kto powie”, pacynka Maćka, makieta sadu, płyta CD z melodiami, liczmany, owoce, rysunki przedstawiające jabłko, gruszkę, śliwkę, tarcza słoneczna, wycięte z papieru owoce, karta pracy
Literatura:
Wiersz pt.: „Kto powie” Marii Czerkawskiej – „Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu” H. Kruk
Przebieg zajęć:
(3min.)Powitanie: Nauczyciel wita wszystkie dzieci, które lubią owoce ( jabłka, gruszki, śliwki, itp.), kiedy dzieci usłyszą nazwę swojego ulubionego owocu mają pomachać ręką.
(3min.)Odtworzenie treści wiersza: nauczyciel prosi dzieci by usiadły na podłodze i bardzo uważnie słuchały wiersza. N. recytuje wiersz i porusza pacynką Maciusia.
(M. Czerkawska „Kto powie”)
Przez sad idzie mały Maciuś
Śmieje się do słonka,
a tu pac! – czerwone jabłko
rzuca mu jabłonka.
Podniósł jabłko, idzie dalej,
a wtem obok dróżki
pac, pac, pac – co to? Stara grusza
zrzuciła dwie gruszki.
Podniósł Maciuś żółte gruszki
bardzo jest szczęśliwy.
Znów pac, pac, pac – trzy śliweczki
spadły z gęstej śliwy.
Niesie Maciuś jabłko, śliwki
gruszki co się złocą.
Kto z was powie Maciusiowi
ile ma owoców?
(5min.)Analiza treści wiersza:
Nauczyciel zadaje pytania:
- Czy ktoś już wie ile Maciuś ma owoców?
- Gdzie był Maciuś?
- Co przyniósł? - ile jabłek, ile gruszek, ile śliwek? Zaklaszczcie tyle razy, ułóżcie tyle samo patyczków.
- Ile razem miał owoców, czego miał najwięcej, a czego najmniej?
- Co Maciuś zrobił z owocami?
- Czy potraficie nazwać drzewa, które zrzucały chłopcu owoce?(jabłoń, grusza, śliwa)
(5min.)Liczenie liczebnikami głównymi i porządkowymi po kolei i wspak owoców z koszyczka Maćka. Rytmiczne wyklaskiwanie nazw drzew i owoców – podział na sylaby.
(3min.)Zabawa muzyczno – ruchowa „Zbieramy owoce”.
Dzieci poruszają się zgodnie z akompaniamentem muzycznym (spacerują lub biegają po „sadzie” - sali). Gdy usłyszą dźwięki wysokie naśladują zrywanie owoców, gdy usłyszą dźwięki niskie schylają się i podnoszą owoce z ziemi.
(7min.)Inscenizowanie treści wiersza przez dzieci:
Przed inscenizacją dzieci ćwiczą wyrażanie uczuć: radości (uśmiechu), zaskoczenia, zdziwienia, zadowolenia. Troje dzieci oznaczonych owocami (jabłkiem, gruszką, śliwką) – są drzewami, stoją w różnych miejscach „sadu” (sali). Każde dziecko – drzewo ma kilka przyczepionych owoców. Na podwyższeniu stoi czwarte dziecko – słonko z tarczą słoneczną, którą obraca raz w jedną, raz w drugą stronę. Chętni aktorzy ruchem ciała oraz mimiką twarzy odtwarzają treść recytowanego przez nauczyciela wiersza. Pozostałe dzieci są widzami.
(3min.)Zabawa muzyczno – ruchowa „Podaj gruszkę”
Dzieci siedzą w kole i słuchają muzyki. Klaszczą w momencie zaakcentowania pierwszej części taktu. Po chwili jedno z dzieci otrzymuje od nauczyciela gruszkę, którą na akcent ma podać koledze siedzącemu po prawej stronie.
(3min.)Podsumowanie:
Nauczyciel nagradza dzieci za udział w zajęciach owocami. Dzieci rozumieją potrzebę spożywania owoców jako źródła witamin.
- drugie zajęcie dydaktyczne:
Temat zajęcia:Wykonanie koszyczka na owoce według instrukcji nauczyciela
Czas trwania zajęcia: 30 -35 min
Przebieg zajęcia:
Przygotowanie stanowiska pracy
Zwrócenie uwagi na bezpieczne posługiwanie się nożyczkami
Rozwiązanie zagadki jako zapowiedź wykonania pracy plastyczno – technicznej: N. pyta dzieci co to jest?:
„Upleciony ze słomy, z wikliny
chętnie nosi owoce, jarzyny.
Podwieczorek też weźmie czasem,
a i grzyby przyniesie z lasu.”
Słowna instrukcja nauczyciela
Praca dzieci
10.30 – 11.45 Pobyt na świeżym powietrzu – spacer, wycieczka (np. do sadu), obserwacje przyrodnicze, zabawa w ogrodzie przedszkolnym. Na niepogodę – zabawy swobodne rozwijające percepcję wzrokową i słuchową, zabawy przy muzyce, zabawy kołowe i plastyczne.
11.45 – 13.00 Przygotowanie do obiadu. Obiad. Cisza poobiednia – prezentacja literatury dziecięcej, słuchanie muzyki relaksacyjnej. Rozchodzenie się dzieci korzystających z 2 posiłków – 12.30
13.00 – 14.30 Improwizacje wokalne nawiązujące do treści wiersza : „Zaśpiewaj Maciusiowi ile ma owoców” . Zabawa w teatr (dzieci samodzielnie bawią się w teatr – wcielają się w role poznanych w ciągu dnia drzew i owoców)
14.30 – 16.00 Przygotowanie do podwieczorku. Podwieczorek. Swobodne zabawy. Rozchodzenie się dzieci.
Aneksy:
Karta pracy - koszyczek