Scenariusz zajęć muzycznych dla kl.I
Data prowadzonych zajęć:19.03.2010
Imię i nazwisko prowadzącego:Marzena Komendera
Temat dnia:” W marcu jak w garncu”
Cele ogólne:
-rozwijanie aktywności twórczej
-wzbudzanie zainteresowania muzyką
-Śpiewanie piosenek z repertuaru dziecięcego
-wyrażanie nastroju muzyki
-realizacja prostych schematów rytmicznych
Cele szczegółowe:dziecko:
- potrafi samodzielnie tworzy melodię wygrywając ją na konkretnych instrumentach
-chętnie uczestniczy w zajęciach
-zna marcowe przysłowia
-potrafi powiedzieć, co dzieje się z przyrodą w czasie marca
-potrafi ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej
-potrafi zaśpiewać piosenkę „Marzec czarodziej „
-potrafi improwizować piosenkę ruchem
-potrafi wystukać rytm piosenki na plecach sąsiada lub odtworzyć rytm wystukany na jego plecach
-potrafi odpowiednio uzupełnić kalendarz pogody w oparciu o obserwację
Metody:słowna: rozmowa na temat marca
czynna:praca dzieci, układanie zdań, tworzenie melodii, wystukiwanie rytmu, śpiew
oglądowa :pokaz jak wykonywać ruchy do piosenki
Formy:
-śpiew
-gra na instrumentach
-tworzenie
-ruch z muzyką
Formy aktywności muzycznej:
-Śpiew
-ruch
-gra na instrumentach
-słuchanie
-tworzenie
Środki dydaktyczne:magnetofon, płyta CD z muzyką, tamburyna bębenki i cymbałki, rozsypanki wyrazowe , kalendarze pogodowe i symbole z wyklejanki,
Przebieg zajęć
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Uwagi |
1. Nauczyciel wita się z dziećmi piosenką.
„Wszyscy są, witam was zaczynamy już czas, jestem ja, jesteś ty raz dwa trzy.”
2.Zabawa „Marcowa muzyka” - próby samodzielnego tworzenia melodii za pomocą wygrywania na instrumentach różnych dźwięków wymyślonych przez dzieci Nauczycielka rozdaje dzieciom instrumenty. Objaśnia zasady zabawy.
Rozmawia z dziećmi na temat miesiąca marca . Zadawanie przez nauczycielkę pytań o marcowe przysłowia.
Nauczycielka rozdaje dzieciom rozsypankę wyrazów. Zadaniem dzieci jest ułożyć wyrazy w odpowiedniej kolejności by powstało zdanie. 5.Nauczycielka odtwarza na magnetofonie poznany na ostatnich zajęciach utwór pt.„Marzec czarodziej”
Nauczycielka prosi dzieci by usiadły w kole i objaśnia zasady zabawy.
8.Nauka nowej piosenki Nauczycielka odtwarza podkład do piosenki pt. ”Wiosna tuż tuż” i uczy dzieci śpiewając . Wiosna tuż, tużJuż ozimina szumieć zaczyna,
9.Podsumowanie zajęć. Nauczycielka pyta dzieci : „Które zadanie podobało Ci się najbardziej?”, „Czego nauczyłeś się na dzisiejszych zajęciach?”. |
1. Dzieci wspólnie z nauczycielką śpiewają piosenkę na powitanie i pokazują poszczególne elementy piosenki.
2. Dzieci otrzymują od nauczycielki bębenki tamburyna i cymbałki. Ich zadaniem jest z wykorzystaniem któregoś z tych instrumentów wymyślić wesołą melodię i zaprezentować ją klasie.
3. Dzieci odp. Na pytania nauczycielki. Opowiadają o marcu i wymieniają marcowe przysłowia.
4.Dzieci z rozsypanki wyrazów tworzą zdanie „Bałwanek w marcu boi się topnienia”
5.Dzieci śpiewają piosenkę i improwizują ją ruchem. 6. Dzieci obserwują jaka jest pogoda za oknem i przyklejają odpowiednią naklejkę w pole Pogoda 7.Grupa siedzi w kole, a jedno dziecko wybiera sobie w myśli jakąś piosenkę i wystukuje rytm tej piosenki na plecach sąsiada. Ten przekazuje rytm sąsiadowi i tak do końca kółka. Ostatnie dziecko głośno wystukuje rytm, który został mu przekazany. Jeżeli zgadza się on z pierwotnym, wówczas ktoś inny rozpoczyna zabawę, jak na początku.
8.Dzieci słuchają piosenki śpiewanej przez nauczycielkę i próbują śpiewać razem z nią
9.Dzieci wypowiadają swoją opinię na temat zajęć.
|
|