Scenariusz zajęć muzycznych prowadzonych w Przedszkolu nr 27 w Bielsku-Białej
Prowadząca: Justyna Momot
Data prowadzonych zajęć: 30.06.2011
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Żegnamy zabawki przedszkola.
Temat zajęć: „Nasze przedszkolne instrumenty” – rozpoznawanie poznanych instrumentów, improwizacja ruchowa do muzyki Klanzy, tworzenie pracy plastycznej techniką „malowanie ze słuchu”.
Cel główny: Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne.
Cele szczegółowe:
- potrafi rozpoznać i nazwać niektóre instrumenty perkusyjne,
- rozpoznaje podstawowe kolory ,
-śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz chętnie
uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
- dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża
je, pląsając lub tańcząc;
-tworzy muzykę, korzystając z instrumentów perkusyjnych (oraz innych
przedmiotów), a także improwizuje ją ruchem;
- w skupieniu słucha muzyki, w tym także muzyki poważnej;
- próbuje narysować „to co słyszy”, oddać nastrój muzyki w pracy plastycznej;
- ma poczucie sprawstwa „potrafię to zrobić” i odczuwa radość z wykonanej pracy,
- utrzymuje porządek w swoim otoczeniu;
Metody: słowna, czynna, oglądowa, waloryzująca, aktywizująca
Formy : praca z całą grupą; praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: kolorowe bransoletki z papieru, instrumenty m.in.: tamburyno, dzwonki, talerze, grzechotki, płyta CD z utworami „Deszczyk” Klanzy oraz „Lot trzmiela” Korsakova, kartki z bloku rysunkowego, kredki, klej.
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela | Czynności dzieci | Uwagi, organizacja |
---|---|---|
1. Zabawa ruchowa w ramach ćwiczeń porannych (przed śniadaniem) – „Znajdź swój kolor”- nauczycielka rozdaje dzieciom bransoletki i tłumaczy zasady zabawy. Gra na tamburynie. 2. N. zaprasza dzieci do kręgu na dywanie i prezentuje dzieciom różne instrumenty, prosi by zgłosiły się jeśli wiedzą co to za instrument, spróbowały go nazwać i zaprezentowały jak się na nim gra, rozmawia z dziećmi o prezentowanych instrumentach. 3.Improwizowacja ruchowa ze śpiewem utworu „Pada deszczyk” do muzyki Klanzy- n. wstaje i prosi dzieci o to samo. Prezentuje dzieciom ruchy jakie należy wykonać do słów piosenki i prosi o powtórzenie. Następnie włącza odtwarzacz CD z piosenką :Pada deszczyk” i wspólnie z dziećmi śpiewa i improwizuje ją ruchem. 4. - Nauczycielka włącza płytę z nagraniem „Lot trzmiela” Rimskiego- Korsakowa, i prosi dzieci by wybrały dogodną dla siebie pozycje i zamkniętymi oczami słuchały muzyki i spróbowały wczuć się w jej nastrój. Po wysłuchaniu utworu przez dzieci, rozdaje kartki z bloku A4 i prosi by słuchając muzyki powtórnie, spróbowały namalować „to co słyszą”. Odtwarza utwór kilka razy na prośbę dzieci. 5. Po zakończeniu pracy przez dzieci n. zaprasza wszystkie dzieci do kręgu i prosi je , aby zaprezentowały swoje pracę i opowiedziały o nich, co narysowały i dlaczego. 6. N. chwali wszystkie dzieci za wykonane prace, komentuje, uważa, że wszystkie są wspaniałe, bo każda jest inna, oryginalna, podpisuje je i przywiesza je do tablicy w Sali, prosi dzieci o posprzątanie stoliczków. |
Słuchają, zakładają bransoletki i postępują według instrukcji nauczyciela-Swobodnie biegają po sali, podczas gdy gra tamburyno, na hasło nauczycielki: „znajdź swój kolor”- tamburyno milknie, a każde dziecko odszukuje i bierze za rękę do pary kolegę z takim samym kolorem szarfy jakim sam posiada. Zasiadają z nauczycielem w kręgu na dywanie, zgłaszają się –nazywają prezentowane przez n. instrumenty i demonstrują grę na nich, „posyłają je dalej po kręgu” tak, aby każde dziecko mogło dotknąć, obejrzeć i spróbować zagrać na poszczególnym instrumencie. Rozmawiają z n. o instrumentach- opisują jego wygląd, kształt, materiał z jakiego jest zrobiony, dźwięk jaki wydobywa, itp. Później próbują zabawić się w orkiestrę i według wskazówek nauczyciela zaczynają na nich grać, po kolei , a potem wszyscy razem. Wstają, uważnie słuchają tego co mówi nauczyciel i obserwują jego ruchy, następnie próbują powtarzać słowa piosenki i ruchy za nauczycielem wsłuchując się zarazem w rytm muzyki. Kładą się lub siadają na dywanie i wsłuchują się w muzykę, próbują wczuć się w jej nastrój. Zasiadają przy stolikach i słuchając powtórnie utworu próbują namalować kredkami „to co słyszą”. Niektóre dzieci tworzą np. samoloty z kartek papieru. Zasiadają z n. na dywanie i prezentują swoje prace- komentują co narysowały, uzasadniają dlaczego , mówią o swoich odczuciach, próbują wybrać najładniejsze ich zdaniem prace. Dziękują za zabawę, sprzątają swoje miejsca pracy, pomagają przywieszać swoje prace na tablicy. |
Bransoletki są w różnych kolorach( kolory się powtarzają, bo to by dziecko mogło odnaleźć swoją parę). Reagowanie na sygnał dźwiękowy i próba odszukania „swojego koloru” – wspomaganie koordynacji wzrokowo- słuchowo- ruchowej. Rozpoznawanie i nazywanie poznanych wcześniej instrumentów. Gra na instrumentach przez chętne dzieci, próby tworzenia muzyki z poznanych instrumentów- swobodna ekspresja dzieci. Zabawa ruchowa- czas. Około 5min.- dzieci śpiewają i wykonują ruchy w rytm piosenki symulując deszcz- koordynacja wzrokowo- słuchowo- ruchowa. Ilustracja plastyczna utworu „Lot trzmiela”, działanie na wyobraźnię poprzez bodźce słuchowe. Nie jest to łatwe zadanie, zatem nauczyciel powinien doglądać prac dzieci, próbować pobudzać ich wyobraźnię, dopingować im, wspierać, aczkolwiek nie powinien sugerować co powinny namalować. Rozmowa z dziećmi na temat ich prac i odczuć. |