zajęcia muzyczne

KONSPEKT ZAJĘĆ

I część statyczna

  1. DATA: 22.05.2009

  2. GRUPA WIEKOWA: 6–latki

  3. LICZBA DZIECI BIORĄCYCH UDZIAŁ W ZAJECIACH: cała grupa

  4. RODZAJ ZAJĘĆ: umuzykalniające

  5. TEMAT ZAJĘĆ:

Zabawy umuzykalniające

  1. CELE ZAJĘĆ

Dziecko:

-reaguje na zmiany tempa i dynamiki w utworze

-umie bawić się przy muzyce

- odczuwa radość ze wspólnej zabawy oraz chętnie współdziała

z grupą

-potrafi odtworzyć na instrumentach perkusyjnych podany rytm

  1. METODY PRACY:

  1. FORMY PRACY:

zbiorowa

  1. SRODKI DYDAKTYCZNE:

szarfy, CD A. Vivaldiego, chusty, tamburyno, bębenki, grzechotki

II część dynamiczna

Tok zajęć Czynności nauczyciela Czynności dzieci

Część wstępna

  1. Powitanie z dziećmi

b) Wprowadzenie do tematu

1. Nauczyciel wita się z dziećmi.

Indywidualne rozpoznanie możliwości głosowych i inwencji melodycznej.

Każde z dzieci ma zaśpiewać swoje imię.

Dzieci siedzą w kole w siadzie skrzyżnym.

Część główna

a)Zabawy ruchowe przy muzyce A. Vivaldiego

1. „Taniec kwiatów” do utworu A. Vivaldiego

2.Dzieci dzielimy na 2 grupy:

1)kwiaty- poruszają się gdy słychać orkiestrę,

2)ptaki- poruszają się gdy słychać skrzypce

(kwiaty zakładają kolorowe szarfy)

3. Gra muzyka. W chwilach, gdy muzyka milknie padają polecenia wykonania krótkich działań w ruchu np.:

-uścisnąć jak najwięcej rąk,

-uścisnąć jak najwięcej kostek u nóg,

-spojrzeć jak największej liczbie osób głęboko w oczy

Dzieci poruszają chustami w rytm muzyki.
b)Zabawy muzyczno-ruchowe

4. Rozdanie dzieciom grzechotek, tamburyna, bębenków, proszenie o wysłuchanie rytmu wyklaskiwanego dłońmi i powtórzenie go za pomocą rozdanych instrumentów. Po kolei każda grupa instrumentów, na koniec wszystkie instrumenty.

5. Dzieci pozostają w tych samych grupach co wcześniej. każda grupa będzie naśladować inne zwierzątko
1-kotki-miau
2-pieski -hau
3- myszki -pi
4-żabki –kum
Nauczycielka śpiewa piosenkę „Wlazł kotek na płotek”.

6. Mam chusteczkę haftowaną

Piosenka:
Mam chusteczkę haftowaną, wszystkie cztery rogi,
kogo kocham, kogo lubię rzucę mu pod nogi.
Tej nie kocham, tej nie lubię, tej nie pocałuję,
a chusteczkę haftowaną tobie podaruję.

W czasie trwania piosenki w środku kołka spaceruje jedno z dzieci z chusteczką w dłoni. Na koniec piosenki dziecko, które trzyma chusteczkę, podaje ją osobie przez siebie wybranej. Para rozkłada chusteczkę na podłodze, staje na niej i dzieci podają sobie dłoń.
Następnie wybrana osoba wchodzi do środka koła, osoba wcześniej wybierająca dołącza do kółeczka. Ponownie dzieci śpiewają piosenkę i zabawa toczy się dalej.

Dzieci dostają instrumenty, powtarzają wybijany rytm.

Zadaniem dzieci jest powtórzyć za pomocą umówionych dźwięków piosenkę.

Dzieci siedzą w kole w siadzie skrzyżnym

Część końcowa Podziękowanie i pochwała nauczycielki za udział dzieci w zajęciu.

1.Nauczyciel wita się z dziećmi.

Każde z dzieci ma zaśpiewać swoje imię.

2.„Taniec kwiatów” do utworu A. Vivaldiego

-dzieci poruszają chustami

3. 2.Dzieci dzielimy na 2 grupy:

1)kwiaty- poruszają się gdy słychać orkiestrę,

2)ptaki- poruszają się gdy słychać skrzypce

(kwiaty zakładają kolorowe szarfy)

4. Gra muzyka, dzieci spacerują po sali lecz milknie:

-uścisnąć jak najwięcej rąk,

-uścisnąć jak najwięcej kostek u nóg,

-spojrzeć jak największej liczbie osób głęboko w oczy

-przywitajcie się łokciami

-przywitajcie się prawym kolanem

5. grzechotek, tamburyna, bębenków,

ja klaszcze rytm-dzieci

powtarzają na instrumentach

6. w tych samych grupach

każda grupa naśladuje inne zwierzątko
1-kotki-miau
2-pieski -hau
3- myszki -pi
4-żabki –kum
piosenka:„Wlazł kotek na płotek”.

5. Mam chusteczkę haftowaną
Mam chusteczkę haftowaną, wszystkie cztery rogi,
kogo kocham, kogo lubię rzucę mu pod nogi.
Tej nie kocham, tej nie lubię, tej nie pocałuję,
a chusteczkę haftowaną tobie podaruję.

