Scenariusz zajęć dydaktycznych prowadzonych w Przedszkolu nr 27 w Bielsku-Białej
Prowadząca: Justyna Momot
Data prowadzonych zajęć: 30.06.2011
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Żegnamy zabawki przedszkola.
Temat zajęć: „Idź do przodu, idź do tyłu..” – zajęcia w małych zespołach.
Cel główny: Wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i dalszej edukacji.
Cele szczegółowe:
-obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to , co mówią i czego oczekują,
- grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do
tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
- liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
- ustala równoliczność dwóch zbiorów,
- określa kierunki i ustala położenie obiektów
w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej, stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych oraz w świecie dorosłych,
Metody: podająca, słowna, czynna,
Formy : zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: krzesełka, zabawki, klocki, nagrody( cukierki)
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela | Czynności dzieci | Uwagi, organizacja |
---|---|---|
1. Zabawa na orientacje w terenie i liczenie- n. zaprasza dzieci na dywan, prosi by każde dziecko wzięło sobie krzesełko i jakąś zabawkę. Następnie instruuje dzieci: połóż misia na krzesełku, pod krzesełkiem, za krzesełkiem, obok krzesełka itp. 2. Prosi dzieci aby odłożyły krzesełka na swoje miejsce i sam zostawia tylko dwa na dywanie. Prosi dzieci o przyniesienie pudełka z klockami, wybiera niego kilka klocków i rozkłada na krzesełkach, najpierw ilościowo, potem według kolorów i pyta dzieci: Na którym krzesełku jest więcej klocków? Ile klocków jest na tym krześle, a ile na tym? Jakiego koloru są klocki na tym krześle? Jakie kolory klocków tutaj widzicie, wymieńcie wszystkie i wskażcie je. Prosi chętne dziecko-połóż na tym krzesełku 3 klocki, a na drugim 5klocków.(itp.) 3.„Idź do przodu idź do tyłu- poszukiwacz skarbu”- nauczyciel prosi chętne dzieci do zabawy w poszukiwanie skarbu, tłumaczy zasady zabawy a następnie instruuje chętne dzieci: najpierw zakryj oczy i nie podglądaj- w tym czasie nauczyciel chowa w jakimś miejscu w sali cukierek, a potem prosi dziecko by się odwróciło i kieruje nim: idź do przodu/ idź do tyłu- tak aby dziecko dotarło do ukrytego „skarbu”. |
Zabierają zabawkę i krzesełko , stawiają je na dywanie i postępują według instrukcji nauczyciela- kładą zabawkę na/pod/za/przed/obok krzesełka. Zasiadają z nauczycielem przed dwoma krzesełkami, uważnie obserwują, słuchają, zgłaszają się, odpowiadają na pytania, wskazują gdzie jest ilościowo więcej/mniej klocków, niektóre dzieci potrafią policzyć, określają kolory położonych klocków. Dzieci (pojedynczo) wykonują polecenia nauczyciela, poruszają się według instrukcji nauczyciela , odnajdują skarb i są z siebie zadowolone, zjadają odnalezione cukierki. Ostatnie dziecko odnajduje największy skarb- cała miskę cukierków i częstuje nimi nauczycielkę oraz cała grupę. |
Zabawa na orientacje w terenie/przestrzeni i liczenie- połóż misia na/pod/obok/ przed/za krzesełkiem. Połóż jeden/dwa /trzy/cztery/pięć klocków na/obok/pod krzesełkiem, policz ile jest klocków np. pod krzesełkiem, gdzie jest więcej , gdzie jest mniej klocków/zabawek? Dzieci orientują się w przestrzeni i terenie, potrafią określić gdzie jest więcej/mniej klocków, a na wet podać ich ilość w liczbach w zakresie 5. Zabawa na właściwe gospodarowanie własnym ruchem oraz na koncentrację uwagi, koordynacja słuchowo- ruchowa. (dla chętnych dzieci) |