KONSPEKT ZAJĘĆ
MIEJSCE: Kurs zastępowych,
TEMAT: Zadanie zespołowe
CEL: Prezentacja i omówienie zasad budowy zadania zespołowego.
ZAMIERZENIA: Po ukończeniu zajęć uczestnik będzie:
wiedział czym jest zadanie zespołowe;
wiedział, gdzie poszukiwać pomysłów na zadanie zespołowe;
potrafił poprawnie zaplanować i rozpisać zadnie zespołowe dla zastępu;
umiał podzielić poszczególne elementy zadania zespołowego pośród członków zastępu.
FORMY PRACY: dyskusja, pląsy, praca w grupach, sztafeta, puzzle,
POTRZEBNE MATERIAŁY: plastelina, wykałaczki, szary papier, mazaki, kartki, pocięte opisy zadania zespołowego, kulki papieru z zasadami budowania zadania zespołowego, sznurówki.
CZAS TRWANIA: 120 minut
PRZEBIEG
Powitanie, prezentacja imion, rundka - czuję się dziś jak.... czas 5 minut
Podział na grupy - zwierzyniec. Praca w grupach - budowa wieży z plasteliny i wykałaczek. Każda grupa ma do dyspozycji wykałaczki i plastelinę. Ćwiczenie ma trzy części :
pierwsza, mają 2 minuty na uzgodnienie zasad budowy, jak będzie wyglądać wieża;
druga, jedna minuta na wymyślenie jak najwięcej odpowiedzi na pytanie jak można się porozumiewać. Kursanci nie mogą się porozumiewać;
trzecia, budowa wieży, każdy po kolei dokłada jedną wykałaczkę i na kartce zapisuje odpowiedź na pytanie.
Podsumowanie: jak im się pracowało, jakie mieli trudności, czy omówili wszystkie pomysły na budowę, czy lepiej im było pracować w grupie czy samemu budować wieże. Czas 10 minut
Ćwiczenie - krzesło
Jeden ochotnik podnosi najpierw samemu krzesło, potem musi podnieść je siedząc na nim. Na koniec jeden z kursantów musi podnieść krzesło, na którym siedzi osoba.
Dyskusja: co robimy w grupach, kiedy lepiej działać razem, co nam to daje, co ułatwia, co w zastępie możemy zrobić wszyscy razem. Czas 10 minut
Pląs - proponują kursanci (muszą wspólnie nauczyć go prowadzącego)
W grupach planujemy swoje wymarzone wakacje - wszystkie elementy (miejsce, kiedy, za ile, co zabieramy, co trzeba wcześniej załatwić). Prezentacja prac, wspólne uzgodnienie kolejnych kroków. Czas 15 minut
Sztafeta - w zespołach kursanci mają powiązane lewe nogi. Muszą dojść do rozsypanki, zebrać ją. Nie mogą zderzyć się z pozostałymi grupami ani przewrócić. Ułożenie rozsypanek (opis, czym jest zadanie zespołowe). Omówienie poszczególnych części. Czas 10 minut
Kula parzy - kursanci stają w kręgu. Każdy dostaje papierową kulkę, którą na sygnał rzuca się do siebie nawzajem. Kulki muszą być cały czas w ruchu i nie mogą spaść na ziemię. Po minucie każdy rozwija kulkę, rozszyfrowuje wiadomość - zasady tworzenia zadania zespołowego. Ułożenie w kolejności. Czas 5 minut
Wspólne rozpisanie zadania zespołowego - urodziny zastępu, na bazie zaplanowanych wcześniej wymarzonych wakacji. Czas 5 minut
Dyskusja 3*6*9 - pomysły na zadania zespołowe. Czas 5 minut
Pląs ruchowy.
Kursanci podzieleni na dwuosobowe zespoły rozpisują zadanie zespołowe czas 20 minut.
Podsumowanie zajęć - opowiadamy bajkę o harcerzach malujących swoją harcówkę. Rozdanie Materiałów metodycznych. Czas 5 minut
Materiał edukacyjny rozdawany bezpłatnie w ramach szkolenia.