WTOREK ( 06 zabawa muzyczna

Scenariusz zajęć muzycznych prowadzonych w Przedszkolu nr 27 w Bielsku-Białej

Prowadząca: Justyna Momot

Data prowadzonych zajęć: 28.06.2011

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Żegnamy zabawki przedszkola.

Temat zajęć: „Nasze przedszkolne piosenki”.

Cel główny: Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne.

Cele szczegółowe(dziecko):

-potrafi rozpoznać po pierwszych dźwiękach i śpiewa wcześniej poznane piosenki z dziecięcego repertuaru , chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;

- dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, reaguje na przerwę w muzyce

-tworzy muzykę przy pomocy własnego ciała( pstrykając na palcach, klaskając, tupiąc, gwiżdżąc itp.) a także improwizuje ją ruchem;

Metody: słowna, czynna, oglądowa, waloryzująca, aktywizująca

Formy : praca z całą grupą; praca indywidualna.

Środki dydaktyczne: płyty z nagraniami piosenek, krążki, tamburyno,

Przebieg zajęć:

Czynności nauczyciela Czynności dzieci Uwagi, organizacja

1.Zagadki muzyczne- n. zaprasza dzieci do zabawy, prosi by usiadły w kręgu na dywanie i zapowiada zabawę ,prosi o ciszę i skupienie. Tłumaczy zasady zabawy, następnie włącza płytę z wcześniej poznanymi i ulubionymi przez dzieci piosenkami i prosi o odgadnięcie jaki to utwór.

2. „Budzenie własnego ciała”- n. rozmawia z dziećmi o tym, że nie tylko za pomocą dźwięków można tworzyć muzykę i pyta je jak jeszcze można to robić samemu bez użycia przedmiotów?

3. Zabawa „Samochody”- n. rozdaje dzieciom krążki imitujące kierownicę samochodu i tłumaczy zasady zabawy. Gra na tamburyno.

Zasiadają w kręgu, wyciszają się, skupiają i uważnie słuchają.

Nasłuchują włączanych przez nauczyciela utworów piosenek i próbują odgadnąć ich tytuły.

Zgłaszają się i podają swoje odpowiedzi, następnie chętne dziecko lub dzieci próbują wspólnie z nauczycielem zaśpiewać fragment tego utworu lub nawet cały jeśli mają na to ochotę.

Dzieci podają swoje propozycje „burza mózgów”- odkrywają różne sposoby wydobywania dźwięków przy pomocy własnego ciała: rąk, nóg, głosu: klaszczą w dłonie, uderzają dłońmi o kolana i klatkę piersiową, pstrykają palcami, tupią nogami, gwiżdżą, syczą pohukują, śmieją się, udają płacz.

Wyobrażają sobie, że są samochodami i poruszają się, biegają po dywanie w różnych kierunkach, reagują na sygnał nauczyciela – kiedy nauczyciel gra –samochody jeżdżą, kiedy muzyka milknie- zatrzymują się natychmiast i stoją nieruchomo.

Rozpoznawanie i wspólne śpiewanie wybranych utworów muzycznych. Ulubione utwory dzieci: „Krasnoludki”, „Jestem sobie przedszkolaczek”, „Ola i liście”, „Bawiły się dzieci paluszkami”- wspólnie z chętnymi dziećmi improwizujemy te piosenki ruchem.

Wspólne tworzenie muzyki przy użyciu własnego ciała.

Reagowanie na przerwę w muzyce, koordynacja wzrokowo- ruchowo- słuchowa. Zwrócenie uwagi na zasadę bezpiecznego poruszania się po dywanie.

