SOCJOTERAPIA
Scenariusz zajęć- zaniżona samoocena
90 min.
I Opis grupy:
Grupa uczestnicząca w zajęciach liczy 10 osób. Są to dzieci w wieku 10-12 lat. Zgłosili ich wychowawcy szkoły, do której uczęszczają. Wszystkie dzieci borykają się na co dzień z zaniżoną samooceną przez co nierzadko brakuje im pewności siebie, a małe wyzwanie czyni w ich obliczu coś bardzo trudnego do zrealizowania. Wątpią w swoje kompetencje.
II Temat:
Wyjaśnijmy czym nazywamy samoocenę- samoocena jest to
„ocena własnej wartości, dokonywaną przez ludzi- tzn. w
jakiej mierze uważają siebie za dobrych, kompetentnych i
przyzwoitych” (Aronson). W literaturze psychologicznej
samoocena definiowana jest zwięźle: „ogólna ocena swoich
możliwości (Reykowski)” jest to także „postawa wobec
samego siebie, zwłaszcza wobec własnych możliwości oraz
innych cech wartościowych społecznie (Szewczuk)”. Samoocena
zaczyna się rozwijać u dziecka bardzo wcześnie albowiem
wtedy gdy zaczyna pojawiać się w jego umyśle poczucie
indywidualności, istnienia siebie jako odrębnej jednostki.
Badacze jednoznacznie twierdzą, iż samoocena znacznie wpływa
na zachowanie jednostki i jej funkcjonowania w społeczeństwie.
Poziom tego jak postrzegamy samego siebie zależy w dużej
mierze od dotychczasowych osiągnięć (wzlotów,upadków)
podejmowanych działań oraz spełnianiu wymagań jakie stawia
przed nami kontrola społeczna, głównie rodzice, grupa
rówieśnicza.
Dziś nikt już nie posiada wątpliwości,
że cały system własnego JA nie jest jednolity. Odnajduje się
zależności elementów, które najbardziej wpływają na
kształcenie w człowieku poczucia własnej wartości. Schemat
D. Lawrence zależności między płaszczyznami kształtowania
własnego JA u dziecka w wieku szkolnym wygląda następująco:
OBRAZ SIEBIE
wyobrażenia siebie SAMOOCENA idealny obraz siebie
samoocena z
zakresie samoocena
osiągnięć
szkolnych „pozaszkolna”
osiąganie wyników w poszczególnych
umiejętności sprawność przedmiotach
szkolnych społeczne fizyczna
(Za:E. Furmańska 2002, www.vulcan.edu.pl)
Niektóre przyczyny zaniżonej samooceny wg Lindenfield' a :
niezaspokajanie najważniejszych potrzeb dziecka, ale także nadopiekuńczość;
ignorowanie uczuć, nieliczenie się z jego opiniami;
niesprawiedliwe, zbyt surowe karanie, poniżanie, ośmieszanie;
oskarżanie, stosowanie każdego rodzaju przemocy;
Uważam, że bardzo istotną przyczyną zaniżenia samooceny jest powierzanie dziecku zajęć ponad jego siły,nieadekwatne do wieku i kompetencji, po czym karcenie go za to, że dane zadanie źle wykonało.
III Cele zajęć:
a) Poznawcze:
uczestnicy grupy zapoznają się ze sobą;
wzbudzenie poczucia odpowiedzialności w dziecku, która wynika z tego, że
należy ono do grupy;
poczucie akceptacji w grupie;
dziecko wie czym jest komunikacja interpersonalna;
zwiększanie samooceny;
b) Kształcące:
dziecko potrafi określić norny funkcjonowania w grupie;
uczestnik zdaje sobie sprawę, że każdy może posiadać własne zdanie na temat ludzi i przedmiotów;
dostrzeganie swoich zalet i umiejętność mówienia o nich;
kształtowanie umiejętności pracy w grupie;
rozwijanie myślenia kreatywnego;
Wychowawcze:
rozwijanie poczucia akceptacji własnej osoby;
praca nad świadomością własnych możliwości;
umiejętność konfrontacji z emocjami towarzyszącymi wypowiadaniu się publicznego;
umiejętność rozpoznawania, nazywania swoich uczuć i emocji;
budowanie wiary we własne siły;
d) Socjoterapeutyczne:
radzenie sobie w sytuacjach stresujących;
dziecko chętniej nawiązuje nowe znajomości;
zwiększenie ambicji;
uczestnicy odbierają siebie jako osobę „wartościową”;
lepsze samopoczucie;
IV Metody:
metoda aktywizująca;
klasyczna metoda problemowa;
„burza mózgów”
dyskusja;
pogadanka;
V Tok zajęć:
„Przedstawienie się osoby prowadzącej zajęcia oraz dzieci biorących w nich udział.”
Służy zapoznaniu się
uczestników.
Wszyscy siadają w kręgu, najpierw przedstawia
się osoba prowadząca zajęcia po czym każde dziecko kolejno
wypowiada swoje imię -2min.
„Buźka”
Ocena nastroju.
Każde
dziecko wybiera sobie papierową buźkę- np. smutną,wesołą,
rozgniewaną itd., która odpowiada jego nastrojowi i przyczepia ją
agrafką do ubrania- 4min.
„Paweł i Gaweł”
Zapamiętanie imion
uczestników oraz rozładowanie napięcia.
Ochotnik wychodzi na
środek koła,dostaje zwiniętą w rulon gazetę. Wskazuje
uczestnika, który wymawia głośno imię innego uczestnika.
Zadaniem ochotnika jest „zidentyfikowanie” jej i klepnąć
gazetą w kolano na tyle szybko by ona sama nie zdążyła
wykrzyknąć imię innego dziecka. Jeśli jednak ochotnik okaże się
szybszy siada na jego miejsce. To samo się dzieje kiedy osoba
wykrzyknie imię niewystępujące w grupie– 10min.
„Spisanie regulaminu zajęć.”
Każdy z uczestników, będzie miał obraz jak powinien
zachowywać się na zajęciach.
Brystol wisi na tablicy,
pierwszy punkt zapisuje prowadzący, następnie dzieci w parach
obmyślają kolejny i jedna osoba z każdej pary zapisuje go –
7min.
„Jaki jestem?”
Umiejętność mówienia o sobie w dobrym świetle.
Dziecko
siada w środku kręgu i rzuca kostką wymienia tyle swoich zalet
ile wypadanie oczek na kostce. Może także uzasadnić, dlaczego tak
uważa – 8min.
„Zabawa kto tak jak ja...”
Poczucie przynależności do grupy, integracja.
Ochotnik
staje na środku kręgu i kończy zdanie:”kto tak jak ja...” np.
lubi piłkę nożną, wtedy wszystkie osoby lubiące piłkę nożną
wstają i muszą zająć inne miejsce niż te, na którym siedziało.
Osoba, która zostaje bez miejsca również kończy zdanie. Należy
pamiętać by było jedno krzesło mniej niż uczestników grupy -
9min.
„Otwierające słoneczka”
Integracja i budowanie postawy otwartości.
Każde dziecko
dostaje buźkę słoneczka, na które wpisuje swoje imię oraz
promyki-paski. Dziecko wyobraża sobie, że jest kwiatem i na
promyczkach wypisuje co potrzebuje by rozkwitnąć np. miłość,
zrozumienie. Następnie każde prezentuje swoje słoneczko –
15min.
„Dyskusja na temat zalet i wad”
Dziecko dowiaduje się jak wzmacniać zalety a osłabiać
wady.
Dzieci kolejno wymieniają jedną zaletę i wadę po czym
wspólnie uczestnicy grupy podają przykłady jak można daną
zaletę wzmocnić a jak walczyć z wadą. - 12min.
„Pękające problemy”
Dziecko zyskuje poczucie zniknięcia negatywnych emocji.
Każde
dziecko dostaje balon, może napompować go osobiście bądź
poprosić o to prowadzącego zajęcia. Gdy wszystkie baloniki są
już gotowe, dziecko wypisuje na nim flamastrem swoje obawy, lęki,
smutki, które chciałoby wyrzucić ze swojego życia. Kiedy
wszystkie dzieci już to zrobią należy nakazać dziecku zniszczyć
balon, dzieci mogą go kopać, deptać do czasu aż pęknie –
12min.
„Buźka na koniec”
Ocena nastroju po zajęciach.
Każde dziecko wybiera buźkę
jak ja początku zajęć i przyczepia do ubrania i siada na miejsce.
Każdy uczestnik grupy opowiada kolejno, dlaczego wygrał taka
buźkę- 10min.
„Pożegnanie grupy”
Zachowanie miłej atmosfery i informacje
organizacyjne.
Poinformowanie grupy kiedy odbędą się
następne zajęcia oraz pożegnanie grupy.- 1min.
BOBLIOGRAFIA:
1. Doliński A.,Gajewska G.,Rewińska E.: Teoretyczno- metodyczne aspekty korekcji zachowań. GAJA Zielona Góra 2004;
Red:Doliński A.: Ucieczka z drogi donikąd. Profilaktyka
zachowań ryzykownych.
Żary 2005;
Gajewska G., Szczęsna A., Rewińska E.: Warsztat opiekuna- wychowawcy młodszych dzieci. Zielona Góra 2004;
Red: Skorek E.M.: Terapia pedagogiczna. Impuls Kraków 2007;