KONSPEKT ZAJĘĆ
PROWADZĄCY: Markiewicz Marta, Moździerz Jolanta, Pietras Paulina
CZAS ZAJĘĆ: 45 minut
TEMAT: Agresja – plakat o tematyce zapobiegającej agresji w szkole.
CELE GŁÓWNE:
Eliminowanie zachowań agresywnych i przemocy wśród młodzieży.
Wzrost poczucia bezpieczeństwa.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Przypomnienie podstawowych pojęć – agresja, przemoc, złość.
Przypomnienie wiadomości na temat przyczyn występowania agresji.
Integracja uczniów w klasie, szkole.
FORMY: praca zespołowa w małych grupach.
METODY: burza mózgów, praktyczne.
POMOCE: szary papier, pisaki, pastele.
TOK ZAJĘĆ |
CZYNNOŚCI WYCHOWAWCY |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
1. Wprowadzenie
Pogadanka na temat agresji
|
Powitanie wychowanków. Zapowiedź tematu: „na dzisiejszych zajęciach będziemy rysować plakat o tematyce zapobiegającej agresji w szkole” Pogadanka, przypomnienie podstawowych wiadomości, pytania: 1. co to jest agresja? 2. przyczyny agresji w szkole? 3. czym jest przemoc? 4. jakie są formy przemocy? 5. co to jest złości? (załącznik nr1)
|
Uczniowie na podstawie wcześniej zdobytych informacji omawiają pojęcia. |
2. Część główna realizacja tematu – wykonanie plakatu
|
Polecenie: 1.„Proszę podzielić się na cztery grupy, każda z grup ma za zadanie narysować plakat o tematyce zapobiegającej agresji w szkole”. 2.„Proszę uporządkować swoje miejsce pracy” Prezentacja wykonanych prac plastycznych. Polecenie: „proszę zaprezentować i omówić swój plakat”
|
Uczniowie w grupach wykonują plakat.
Uczniowie sprzątają miejsca pracy.
Zaprezentowanie i omówienie swojego plakatu. |
3. Zakończenie zajęć |
Wystawienie prac na gazetce szkolnej. Podziękowanie za zajęcia |
Wystawienie i oglądanie prac. |
Załącznik nr 1
Agresja
(łac. aggresio
– napaść) to w psychologii określenie zachowania ukierunkowanego
na zewnątrz lub do wewnątrz, mającego na celu spowodowanie szkody
fizycznej lub psychicznej.
Wyróżniana jest m.in.:
agresja wroga – agresja, która ma na celu zranienie lub zadanie bólu.
agresja instrumentalna – agresja służąca innemu celowi niż zranienie lub zadanie bólu, np. zastraszenie, usunięcie konkurencji itp.
agresja prospołeczna – chroniąca interesy społeczne, obrona
agresja indukowana – powstająca w efekcie psychomanipulacji
autoagresja - agresja skierowana na własną osobę
Przemoc - wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby bez jej przyzwolenia. Wyróżnia się przemoc fizyczną i przemoc psychiczną.
Formy
przemocy:
Fizyczne:
a) bezpośrednie:
— bicie
—
kopanie
— plucie
— wymuszanie pieniędzy
—
niszczenie własności
— rzucanie kamieniami
b)
pośrednie:
— włączanie innych osób do atakowania ofiar w
różny sposób
Słowne:
a) bezpośrednie:
—
wyzywanie
— przezywanie
— wyśmiewanie
—
ośmieszanie
— obrażanie
— grożenie
b)
pośrednie:
— namawianie innych do wyzywania, grożenia,
wyśmiewania
— rozpowszechnianie plotek
Niewerbalne:
a)
bezpośrednie:
— grożenie (pięścią) i pokazywanie
nieprzyzwoitych gestów
b) pośrednie:
— chowanie rzeczy
— rozmyślne wykluczanie z grupy czy działań (izolowanie)
Przyczyny istniejące w szkole:
Czynniki
związane z instytucją i organizacją szkoły:
· hałas, mała
przestrzeń i ograniczona ruchliwość
· czas spędzony głównie
w sposób ukierunkowany
· stała sytuacja oceny i narzucony z
góry porządek
· zbyt wiele sytuacji bez możliwości wyboru,
wycofania się z pracy grupy
· anonimowość uczniów i
nauczycieli
Czynniki związane z relacjami nauczyciele–
uczniowie, typu:
· chłód emocjonalny w stosunku do uczniów
· niewłaściwe sposoby komunikowania się nauczyciela z
uczniami (poniżanie, ośmieszanie, przed klasą, straszenie,
podkreślanie władzy nauczyciela)
· agresja i przemoc
dorosłych na terenie szkoły
· rozwiązywanie konfliktów
dorośli– uczniowie metodami siłowymi
· relacje oparte na
wymaganiach bez nagradzania i wzmacniania pozytywnych postaw
dzieci
Czynniki związane z procesem nauczania:
·
zbyt dużo wymagań bez uwzględniania potencjału i możliwości
uczniów
· brak doceniania i podkreślania wysiłków i
postępów uczniów
· niesprawiedliwość w traktowaniu i
ocenianiu uczniów
· mało uwagi poświęconej rozładowaniu
napięć podczas lekcji
Złość - jest emocją przykro przeżywaną. W samej złości nie ma nic złego. Jest symptomem, że coś w naszym środowisku nie podoba się. Wybuch złości jest jedną z najczęstszych przyczyn występowania zachowań agresywnych i przemocy.