SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
Opracowała: mgr Teresa Kuboń
Temat: Kalendarz i czas.
Poziom nauczania: szkoła podstawowa
Czas: jedna jednostka lekcyjna- 45 minut
Termin realizacji: ..............................
Cele lekcji:
-rozwijanie zdolności poznawczych,
-kształcenie umiejętności powiązania wiadomości,
-dostrzeganie prawidłowości, rozwiązywanie problemów,
-zwracanie szczególnej uwagi na konkretyzację pojęć matematycznych i ścisłość sformułowania,
-wykorzystanie wiedzy w praktyce, w życiu codziennym,
-czytanie ze zrozumieniem treści zadania,
Formy pracy: indywidualna, grupowa,
Metody pracy: elementy rozwiązywania problemów ćwiczenia,
Środki pracy: karty pracy,
Przebieg lekcji:
1.Wprowadzenie:
-nauczyciel prosi uczniów, żeby przypomnieli podstawowe wiadomości o kalendarzu, godzinach, dniach i miesiącach:
*rok ile to miesięcy? (rok przestępny),
*miesiąc to ile dni?
*doba to ile godzin?
*godzina ile to minut?
*minuta to ile sekund?
*godzina ile to sekund?
2.Realizacj tematu:
-podanie tematu i celu lekcji,
-rozdanie kart pracy,
-uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania umieszczone w karcie pracy ( zadania 1-3 ) oraz wspólnie ( zadania 4-7).
Zadanie1.
Dziś jest sobota, godzina 8.00. Jaki dzień i jaka godzina będzie za:
a) 12 godzin
b) 20 godzin
c) 35 godzin?
0dpowiedzi:
a) sobota godzina 20.00
b) niedziela godzina 4.00
c) niedziela godzina 19.00
Zadanie 2.
Dziś jest sobota. Jaki dzień tygodnia będzie:
a) za 10 dni,
b) za 3 dni,
c) za tydzień?
d) za 8 dni?
Odpowiedzi:
a) wtorek
b) wtorek
c) sobota
d) niedziela
Zadanie 3.
W niedzielne popołudnie Janek wspomina miniony czas. Jaki dzień był:
a) 3 dni temu,
b) 5 dni temu,
c) 10 dni temu,
d) tydzień temu?
Odpowiedzi:
a) czwartek
b) wtorek
c) czwartek
d) niedziela
Chętni uczniowie przedstawiają rozwiązania zadań.
Zadanie 4.
Pewien zegar ścienny chodzi po nakręceniu 60 godzin. Stanął 15 maja o godzinie 11.00. O której godzinie, którego dnia miesiąca został nakręcony?
Odpowiedź:
Zegar został nakręcony 12 maja o godzinie 23.00.
Zadanie 5.
W autobusie, którym dojeżdżam do pracy, znajduje się zegar wyświetlający godziny i minuty. Zegar wskazuje godzinę 7.00. Czeka mnie godzina jazdy tym autobusem.
a) Ile razy w czasie tej godziny pojawi się na wyświetlaczu cyfra 1?
b) Ile razy w czasie tej godziny pojawi się na wyświetlaczu cyfra 6?
c) Która z cyfr pojawi się w czasie tej godziny najczęściej, a która najrzadziej?
Odpowiedzi:
a) 15 razy
b) 6 razy
c) najczęściej 0-18 razy 6,7,9-sześć razy
Zadanie 6.
Ile razy w ciągu doby i w jakich godzinach zegar wybija trzy razy po rząd tę samą ilość uderzeń?
Odpowiedź:
2 razy w ciągu doby np. 12.30, 13.00, 13.30.
Zadanie 7.
Zegar na wieży wybija majestatycznie godziny. Popatrzyłem na mój elektroniczny zegarek w momencie, gdy zaczął wybijać godzinę 6.00. Od pierwszego do ostatniego uderzenia minęło 11 sekund, przy czym odstęp pomiędzy kolejnymi uderzeniami trwał jedną sekundę. Jak długo ten zegar będzie wybijał godzinę 12.00?
Odpowiedź:
Zegar będzie wybijał godzinę 12.00, 23 sekundy.
3.Podsumowanie lekcji:
-ocenienie pracy uczniów,
-podanie i wyjaśnienie zadania domowego,
Zadanie domowe:
Dostałeś zabawkę „tamagoczi” i bawisz się nią średnio pół godziny dziennie.
Oblicz:
a) Jak długo będziesz się bawił w czasie tygodnia?
b) Ile czasu poświęcasz jej w czasie miesiąca trwającego 30 dni?
c) Jak dużo czasu poświęciłbyś tej zabawce w roku (365) dni?
Odpowiedzi:
a) 3,5 godziny
b) 15 godzin
c) 182, 5 godziny
1