SCENARIUSZ ZAJĘĆ
I ZESPÓŁ REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZY
Prowadzący: Agnieszka Bełdycka
Data: 12. 11. 2009 r.
TEMAT : „PTAKI” RYSOWANIE KREDKAMI
CELE OGÓLNE :
Usprawnianie rąk w zakresie motoryki małej.
Pobudzanie ukierunkowanej aktywności dziecka.
Przybliżenie dziecku otaczającego go świata.
Usprawnianie koordynacji wzrokowo - słuchowo - ruchowej.
CELE OPERACYJNE
DZIECKO:
Reaguje na odgłosy różnych ptaków.
Przy pomocy nauczyciela wypełnia kredką kontur rysunku.
Wykazuje zainteresowanie przedmiotami omawianymi przez nauczyciela.
Przez chwilę skupia uwagę na bodźcach słuchowych.
Reaguje na swoje imię.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Płyta z odgłosami ptaków,
ilustracje ptaków ,
opowiadanie Jana Grabowskiego pt. „Uniwersytet na jesionie”
kontur ptaka do wypełniania kredkami,
kredki ołówkowe.
Formy:
indywidualnych doświadczeń
Metody:
praktycznego działania
stymulacja ruchowa
stymulacja słuchowa
stymulacja wzrokowa
CZAS: 20 - 30 minut
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Przywitanie się z dziećmi.
Nauczyciel kolejno podchodzi do wszystkich dzieci powtarzając słowa piosenki:
„Witaj (imię dziecka) x 2
Jak się masz? x 2
Wszyscy Cię witamy, x 2
Bądź wśród nas”. x 2
2. Głośne odczytanie opowiadania Jana Grabowskiego pt. „Uniwersytet na jesionie”. Włączenie płyty z odgłosami ptaków.
3. Zabawa ruchowa - naśladowanie lotu ptaka, zgodnie z możliwościami dzieci (wymachiwanie rękami z chodzeniem, na siedząco, z pomocą nauczyciela lub bez pomocy.)
4. Przygotowanie pomocy do zajęć.
5. Rysowanie kredkami ołówkowymi - zamalowanie konturu ptaka (pomoc nauczyciela, chwalenie itp.)
6. Wystawa pracy dziecka - przypinanie pracy w widocznym miejscu.
7. Ponowne słuchanie z płyty odgłosów ptaków i innych odgłosów jesieni - rozluźnianie napięcia emocjonalnego.