Scenariusz do zajęć z muzyki
Temat: Czy choinki rosną w lesie?
Klasa: III
Czas:45 minut
Cele ogólne:
-rozwijanie inwencji twórczej,
-rozwijanie umiejętności tworzenia akompaniamentu perkusyjnego,
-rozwijanie wrażliwości słuchowej.
Cele szczegółowe (operacyjne):
Dzieci:
-potrafią słuchać piosenki,
-potrafią zaśpiewać nowo poznaną piosenkę,
-potrafią słuchać utworu muzycznego,
-umieją bawić się przy piosence,
-umie współpracować w grupie,
-potrafi stworzyć akompaniament do poznanej piosenki
Metody:
-analityczno-percepcyjna
-problemowo- twórcza
-organizowania i rozwijania działalności muzycznej
Formy:
-indywidualna
-zbiorowa
Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniem piosenki ,,Stała pod śniegiem”, płyta CD z nagraniem piosenki Anny Jurksztowicz „Zima lubi dzieci”, instrumenty perkusyjne
Przebieg zajęć:
1.Ćwiczenie oddechowe- dzieci stoją swobodnie w lekkim rozkroku, ręce wzdłuż tułowia. Wykonują szybki wdech z równoczesnym uniesieniem ramion w bok. Wydychają wolno opuszczając ręce do pozycji wyjściowej.
2.Ćwiczenie fonacyjne- dzieci stoją swobodnie w lekkim rozkroku, ręce wzdłuż tułowia. Wykonują szybki wdech z równoczesnym uniesieniem ramion w bok. Podczas wydechu zaś wybrzmiewają samogłoski kolejno od a po o do u, równocześnie opuszczając ramiona.
3. Ćwiczenie artykulacyjne- dzieci wymawiają kolejno: r-r-r-r, re-re-re-re, ru-ru-ru-ru, ri-ri-ri-ri.
4. Wysłuchanie piosenki ,,Stała pod śniegiem” z magnetofonu.
5. Nauka piosenki „Stała pod śniegiem”.
6.Gra na instrumentach- tworzenie akompaniamentu w grupach do wcześniej poznanej piosenki przy wykorzystaniu instrumentów perkusyjnych.
7.Słuchanie utworu Anny Jurksztowicz „Zima lubi dzieci”.
8. Zabawa ruchowa przy muzyce- dzieci wyobrażają sobie duża choinkę stojącą na środku sali. Podczas słuchania piosenki Anny Jurksztowicz ,,Zima lubi dzieci” wykonują ruchy naśladując przystrajanie choinki bombkami, łańcuchami oraz rozpakowywanie prezentów.