Mariusz Hałasik
KONSPEKT LEKCJI RYTMIKI
Temat lekcji: Ćwiczenia ruchowe przy muzyce. Kształtowanie estetyki ruchu i poczucia rytmu. Nauka kroku podstawowego i figur jednego z tańców towarzyskich „cha-cha-cha”.
Cele lekcji: kształcący - kształtowanie wyczucia rytmu i estetyki ruchu, nauka kroku podstawowego i figur tańca
poznawczy - „cha-cha-cha” jako jeden z tańców latynoamerykańskich
wychowawczy - zachowanie się przed i po zakończeniu tańca
Metody realizacji zadań ruchowych: zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła, ruchowej ekspresji twórczej, indywidualizacji
Przybory i przyrządy: magnetofon, nagrania (muzyka disco, latynoamerykańska, instrumentalna), spódniczki
Ilość ćwiczących: 20
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Klasa: VIII
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Metoda |
Czas [min] i dozowanie |
Uwagi metodyczno-organizacyjne |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Część główna
|
l) w miejscu, 2) w przód i w tył, 3) w bok, 4) ze skrętem tułowia,
l) z przodu, 2) z tyłu, 3) z boku z lewej i z prawej strony.
c) skłon tułowia do nogi,
|
Zadaniowa ścisła, Naśladowcza ścisła
|
2
1
15
|
Wejście na salę. Przed zbiórką odłożenie biżuterii.
Ćwiczenia kształtujące przy muzyce w ustawieniu przodem do N w luźnej rozsypce. Muzyka disco. |
|
|
|||
Część główna Kształtowanie umiejętności dostosowania ruchu do charakteru muzyki i do odtwarzania ruchu |
a) indywidualnie - na liczenie, - przy muzyce, b) w parach - na liczenie, - przy muzyce.
- przy muzyce, b) w parach - na liczenie, - przy muzyce.
|
Zadaniowa ścisła
Indywidualizacji |
22 |
Ustawienie w rozsypce. Muzyka latynoamerykańska w rytmie „cha-cha-cha". Korekta błędów. Pomoc uczennicom słabszym. |
Część końcowa Uspokojenie organizmu.
Czynności organizacyjne i wychowawcze
Nastawienie do pracy samodzielnej |
|
Ruchowej ekspresji twórczej |
5 |
Muzyka instrumentalna |