DŹWIĘKI ORÓŻNEJ WYSOKOŚCI kl V


Aleksandra Pilarska

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI

(klasa V)

Temat: Dźwięki o różnej wysokości , czasie trwania, natężeniu, barwie
i nastroju.

Cel główny lekcji:

♪ Zaprezentowanie utworów

Przykłady muzyczne:

◦ C. Saint- Saens, Karnawał zwierząt, cz. „Akwarium”

◦ M. Musorgski, Obrazki z wystawy, cz………………….

◦ R. Schumann - "Marzenie" ze zbioru "Sceny dziecięce" op. 15 nr 7

◦ M. Rymski - Korsakow - "Lot trzmiela"- rytmika

◦ E. Grieg - "W grocie króla gór"- dynamika

◦ M. Musorgski - "Obrazki z wystawy" porównanie opracowania

orkiestrowego z wykonaniem na fortepianie

Cele operacyjne lekcji:

Uczeń potrafi:

♪ wyjaśnić co to jest melodia

♪ rozróżnić dźwięki wysokie oraz niskie w prezentowanym utworze muzycznym

♪ określić charakter melodii (smutna, wesoła)

♪ za pomocą gestów wyrazić charakter melodii (smutna, wesoła)

♪ wyjaśnić pojęcia dynamiki

♪ wyjaśnić pojęcie rytmu

♪ określić barwę dźwięku słuchanego utworu

♪ wyjaśnić słowo nastrój oraz w jaki sposób objawia się on w muzyce

♪ zrelaksować się przy muzyce, podczas gdy nauczyciel opowiada uczniom treść

słuchanego utworu

♪ za pomocą mimiki oraz gestów oddać charakter słuchanej melodii

♪ dopasować tekst do prezentowanej melodii

♪ ułożyć melodię smutną i wesołą do krótkiego tekstu

♪ na gest nauczyciela reagować na zmiany dynamiczne

♪ przedstawić przy pomocy rysunku graficznego ( kropki, kreski) dynamikę oraz

rytm utworu

Formy:

♪ zbiorowa, grupowa;

♪ słuchanie muzyki

♪ wiadomości

Metody:

analityczno - percepcyjna

♪ problemowo - twórcza

♪ problemowo - analityczna

♪ organizowania i rozwijania działalności muzycznej ucznia podczas lekcji

Media:

♪ płyty i odtwarzacz CD

♪ przygotowane wiadomości

♪ teksty wierszy do rytmizowania

♪ tablica

♪ czyste kartki, kredki lub pisaki

Przebieg lekcji:

1. Powitanie, sprawdzenie obecności.

2. Podanie tematu lekcji.

3. Rozmowa kierowana dotycząca wiadomości na temat dźwięków o różnej wysokości,

natężeniu, barwie oraz nastroju. Przypomnienie wiadomości o wybranych elementach

dzieła muzycznego:

♪ melodyka i rytm (wysokość i długość trwania dźwięku),

♪ dynamika (natężenie dźwięku- głośne lub ciche),

♪ barwa dźwięku (kolorystyka instrumentalna).

4. Wysłuchanie utworu Akwarium z cyklu „Karnawał zwierząt” C. Saint Saens'a

( nauczyciel nie podaje tytułu).

Zwrócenie uwagi na zmiany dynamiki, dźwięki wysokie i niskie oraz charakter melodii.

Analiza dzieła.

Uczniowie przedstawiają swoje spostrzeżenia, nadają własny tytuł utworowi

- uzasadniają go.

5. Zabawa ruchowa

Uczniowie, na tle muzyki, ruchami rąk, w których trzymają kolorowe wstążki, naśladują

kierunek melodii, zwracając jednocześnie uwagę na zmiany dynamiczne.

6. Określanie nastrojów w utworach..

Nauczyciel prezentuje cztery utwory o różnym charakterze. Spośród klasy wybiera także

cztery osoby, które będą przy pomocy gestów i mimiki sugerowały określony nastrój

danej melodii.

Pierwszy uczeń ma za zadanie w trakcie słuchanej muzyki pokazać smutek, drugi

radość, trzeci złość, czwarty zadumanie (rozmarzenie). Zadaniem reszty klasy jest

odgadnąć jakie po kolei nastroje wystąpiły.

Utwory:

♪ - smutek -

♪ - radość -

♪ - złość -

♪ - zadumanie -

  1. Przedstawienie utworu za pomocą grafiki.

Nauczyciel prezentuje utwór ♪…………………………………………

Zadaniem uczniów jest przedstawić go rysując na kartce odpowiednie symbole(kreski, kropki) zwracając uwagę na długość trwania dźwięków ich wysokość.

Prezentacja oraz uzasadnienie wykonanych prac.

8. Relaks z zamkniętymi oczami przy muzyce; uczniowie wyobrażają sobie pobyt w

filharmonii; słuchając utworu układają w głowie opowiadanie; próbują wymienić

słyszane instrumenty

Utwór:

♪………………………………………..

Ogniwo rezerwowe:

  1. Dopasowanie tekstu do charakteru utworu (praca w parach)

Nauczyciel każdej parze rozdaje po trzy krótkie teksty, następnie puszcza trzy fragmenty muzyczne.

Zadaniem uczniów jest dopasować każdy tekst do odpowiedniej melodii. Swój wybór

należy uzasadnić .

CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE

1


