SCENARIUSZ ZAJĘĆ
I ZESPÓŁ REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZY
Prowadząca: Agnieszka Bełdycka
Data 15. 09. 2009 r.
TEMAT: „SMAK LATA - WIŚNIE”, malowanie palcami farbą plakatową.
CELE OGÓLNE :
Usprawnianie rąk w zakresie motoryki małej.
Pobudzanie ukierunkowanej aktywności dziecka.
Przybliżenie dziecku otaczającego go świata.
Usprawnianie koordynacji wzrokowo - ruchowej.
Wzbudzanie pozytywnych emocji - radości, zadowolenia z tworzenia.
CELE OPERACYJNE
UCZEŃ:
Przy pomocy nauczyciela maluje palcami.
Wykazuje zainteresowanie przedmiotami omawianymi przez nauczyciela.
Reaguje na swoje imię.
Potrafi zachować prawidłową postawę podczas pracy przy stoliku
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
płyta z muzyką „Cztery Pory Roku” Vivaldiego - Jesień
ilustracja wiśni
plastykowe wiśnie
dżem wiśniowy
kartka techniczna z rysunkiem wiśni do malowania
czerwona i zielona farba plakatowa
Formy:
indywidualnych doświadczeń
Metody:
praktycznego działania
stymulacja ruchowa
stymulacja słuchowa
stymulacja wzrokowa
stymulacja smakowa
słowna, opis wykonywanej pracy
CZAS: 20 minut
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Wysłuchanie utworu „Cztery Pory Roku” Vivaldiego - Jesień,
2. Ćwiczenia usprawniające pracę dłoni:
masaż dłoni
dotykanie fakturami: gładka, śliska - szorstka
naśladowanie ruchów nauczyciela i reagowanie na polecenia wykonania ćwiczeń: zaciskamy - otwieramy dłonie, pocieramy dłonie, klaszczemy
3. Prezentowanie dzieciom plastykowych wiśni - dotykanie, zamykanie w dłoniach, oglądanie z każdej strony, nauczyciel opowiada o wiśniach, wielokrotnie głośno wymawiając nazwę.
4. Oglądanie koloru dżemu wiśniowego, wąchanie oraz smakowanie
5. Czas na wrażenia dotykowe związane z konsystencją farby jej temperaturą. Wykonanie plac z pomocą nauczyciela. Nauczyciel staje za uczniem, trzyma jego dłoń, macza palec w farbie, przenosi rękę nad papier, dotyka palcem dziecka do kartki stawiając „stempelki”. Kolorem czerwonym zapełnia wiśnie a zielonym listek. (Nauczyciel cały czas opisuje wykonywane czynności, zachęca słowem do pracy, chwali za wykonaną pracę).
6. Mycie rąk po skończonej pracy.
7. Wystawa pracy dziecka - przypinanie pracy w widocznym miejscu.
8. Ponowne smakowanie dżemu wiśniowego oraz kisielu wiśniowego