LATO - SCENARIUSZ
17. 09. 2009 r.
Cele ogólne:
poznawanie świata przyrody jesienią:
- żywioł (ziemia, glina),
- kolor (czerwony),
- instrument (grzechotka),
- zapach (różany)
- smak (wiśniowy).
bezpośredni kontakt z przedmiotami z natury
stwarzanie ciepłego i pogodnego nastroju.
Cele operacyjne:
dziecko zna miejsca gdzie może odpocząć latem,
utrwala kolor czerwony,
poznaje zapach różany
utrwala pojęcie: słodki smak
poznaje znaczenie ognia
potrząsa rytmicznie grzechotką,
spokojnie słucha muzyki poważnej.
Środki dydaktyczne:
olejek zapachowy (różany), oliwka dla dzieci, tkanina w czerwonym kolorze, lampka zapachowa, instrument muzyczny - grzechotka, piłeczki plastikowe, radiomagnetofon, płyty CD, dżem wiśniowy.
Przebieg zajęcia:
1. Zapalenie lampki zapachowej - zapach różany, w kręgu razem z dziećmi zapalam lampkę zapachową, zachęcam do obserwowania płomienia świeczki, wdychania powietrza tak aby poczuć zapach róży.
2. Przywitanie się z dziećmi. Kolejno podchodzę do wszystkich dzieci powtarzając słowa piosenki jednocześnie masując oliwką dłoń dziecka.
„Witaj (imię dziecka) x 2
Jak się masz? x 2
Wszyscy Cię witamy, x 2
Bądź wśród nas”. x 2
3. Spotkanie z żywiołem - pokazuję dzieciom płomienie kolorowych świeczek zwracam uwagę na cechy ognia - ciepło oznacza „coś dobrego”, pożar „coś złego”
4. Przybliżenie informacji o lecie - gdzie odpoczywamy: dzieci oglądają obrazki i wskazują te, które przedstawiają gdzie można odpoczywać latem.
5. Śpiewanie piosenki „Skaczące piłeczki”.
6. Dzieci na grzechotce wystukują rytmicznie słowa piosenki, które naśladują podskoki piłeczki (hopla, hopla).
7. Rozsypanie wokół dzieci czerwonych plastikowych piłeczek, zabawa piłeczkami - toczenie, podrzucanie piłeczek, leżenie na nich.
8. Zakładanie chust na głowę w kolorze czerwonym, symbolizującym kolor lata - zabawa „Czerwony kapturek”. Dziecko samodzielnie lub z pomocą zsuwa chustę z głowy.
9. Poznanie bodźców smakowych - daję do zjedzenia dżem wiśniowy, informuję dżem jest słodki.
10. Słuchanie utworu A. Vivaldiego - lato.
11. Gaszenie lampki zapachowej - jedno wybrane dziecko zdmuchuje płomień świecy.
Wszystkie czynności wykonuję kolejno z każdym dzieckiem, pomagając mu na miarę jego możliwości.