JESIEŃ - SCENARIUSZ
06. 10. 2009 r.
Cele ogólne:
poznawanie świata przyrody jesienią:
- żywioł (powietrze),
- kolor (żółty),
- instrument (dzwony rurowe),
- smak (miód),
- zapach (lawendowy).
bezpośredni kontakt z przedmiotami z natury
polisensoryczne poznawanie środowiska przyrody
Cele operacyjne:
dziecko potrafi skupić uwagę na muzyce
potrafi samodzielnie lub przy pomocy nauczyciela poruszać rękami;
uczy się rozpoznawać sytuację poprzez muzykę.
utrwala kolor żółty
utrwala zapach lawendy
wielozmysłowo poznaje świat;
Środki dydaktyczne:
muzyka relaksacyjna do metody Knilla, olejek zapachowy (lawenda), oliwka dla dzieci, tkanina w żółtym kolorze, lampka zapachowa, instrument muzyczny - dzwony rurowe, liście, kasztany lub inne jesienne atrybuty, masy sypkie: kasza, ryż, sól, wachlarz, suszarka do włosów, miód, łyżeczka dla każdego dziecka, radiomagnetofon, płyty CD
Przebieg zajęcia:
1. Zapalenie lampki zapachowej - zapach lawendy, w kręgu razem z dziećmi zapalam lampkę zapachową, zachęcam do obserwowania płomienia świeczki, wdychania powietrza tak aby poczuć zapach lawendy
2. Przywitanie się z dziećmi. Kolejno podchodzę do wszystkich dzieci powtarzając słowa piosenki jednocześnie masując oliwką dłoń dziecka.
„Witaj (imię dziecka) x 2
Jak się masz? x 2
Wszyscy Cię witamy, x 2
Bądź wśród nas”. x 2
3. „Skarby jesieni - szyszki, liście, kasztany, żołędzie” , pokazuję kosz ze skarbami, zachęcam do dotykania, oglądania, pomagam wziąć w ręce i dotykać poszczególne skarby natury. Dziecko z pomocą nauczyciela zanurza ręce w ryżu, kaszy, soli i wyjmuje ukryte tam przedmioty - kasztany, szyszki.
4. Spotkanie z żywiołem - za pomocą suszarki do włosów rozwiewam włosy dzieci, zebrane liście, oraz to samo wykonuję z wykorzystaniem wachlarza, z moją pomocą dzieci robią „wiatr” i wachlują sobie buzię
5. Słuchanie wiatru - nagranie CD
6. Demonstracja dzwonów rurowych - pokazuję różne sposoby gry na tym instrumencie:
- dmuchanie na dzwony strumieniem powietrza z suszarki do włosów;
- potrząsanie instrumentem;
- uderzanie w dzwony pałeczką.
Dziecko gra na tym instrumencie z pomocą nauczyciela.
7.Włączenie muzyki „Program pierwszy” Knilla. Przeprowadzenie ćwiczeń przy pomocy nauczyciela wg określonego scenariusza
8. Zakładanie chust na głowę w kolorze żółtym, symbolizującym kolor jesieni - zabawa „A ku, ku”. Dziecko samodzielnie lub z pomocą zsuwa chustę z głowy
9. Poznanie bodźców smakowych - smaruję usta dzieci miodem, zlizywanie miodu z łyżeczki
10. Gaszenie lampki zapachowej - jedno wybrane dziecko zdmuchuje płomień świecy
Wszystkie czynności wykonuję kolejno z każdym dzieckiem, pomagając mu na miarę jego możliwości.