konspekt zajęć poranny krąg 18.03.2005, terapeutyczne, Poranny krąg


KONSPEKT ZAJĘĆ

Miejsce: Przedszkole nr 3 w Andrychowie

Oddział: integracyjny dzieci cztero - pięcioletnich

Tematyka kompleksowa: Wiosna tuż tuż

Temat zajęć: Poznajemy zwiastuny wiosny. Stymulujemy nasze zmysły podczas zajęć prowadzonych w oparciu o metodę „ Porannego kręgu”

Data: 18. 03. 2005 r.

Prowadzące: mgr Ewa Majka

Lic. Katarzyna Zątek (pedagog wspomagający)

CEL OGÓLNY: rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Dzieci pełnosprawne:

Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych:

FORMY:

METODY:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

SYTUACJA EDUKACYJNA

Czynności nauczyciela

CZYNNOŚCI DZIECI

CZYNNOŚCI DZIECI O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH

  1. Zaproszenie dzieci do kręgu w zaciemnionej części sali

  2. Zapalenie lampki zapachowej - stymulacja węchu

  3. Powitanie każdego dziecka z osobna

  • Nauczycielka śpiewa piosenkę witając w ten sposób każde dziecko z osobna. Podczas śpiewu masuje każdemu dziecku rączkę olejkiem cytrynowym - stymulacja dotyku; prosi każde dziecko o powąchanie rączki - stymulacja węchu

4. Zapalenie świeczki - określanie cech ognia (stymulacja wzroku)

    • Nauczyciel zwraca dzieciom uwagę na zachowanie ostrożności podczas obserwacji ognia

    • Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka z osobna, zwraca uwagę na kolor ognia, przybliża do ognia w bezpiecznej odległości ręce dziecka i pyta go, co czuje (ciepło)

  1. Przeczytanie opowiadania i rozmowa na temat jego treści

  • Ustalenie, jakiej pory roku szukały dzieci

  • Ustalenie zwiastunów wiosny na podstawie wiersza, rozmowa na ich temat

6. Zagadki słuchowe - odgadywanie dźwięków (klekot bociana, ćwierkanie wróbla), naśladowanie odgłosów

7. Zabawa przy muzyce Vivaldiego „Wiosenne kwiaty”- poza zaciemnionym pomieszczeniem

Nauczycielka wybiera jedno dziecko, które będzie „panią wiosną”. Ma ona założony płaszcz wiosenny i piękne, zielone włosy. Pozostałe dzieci to kwiaty. Kwiaty śpią pod śniegiem, w tle gra muzyka Vivaldiego, pani wiosna tańczy przy muzyce, podchodzi do każdego kwiatka i budzi go do życia poprzez jego dotknięcie. Kwiaty budzą się do życia i zaczynają tańczyć wiosenny taniec.

8. Zgromadzenie dzieci w zaciemnionej części sali.

  • Stymulacja smaku - nauczycielka daje każdemu dziecku kawałek cytryny do spróbowania.

  • Określanie smaku cytryny i jej koloru

  • Wręczenie orderów uśmiechu dla dzieci

  1. Ćwiczenia oddechowe - zdmuchiwanie zapalonej świeczki

  2. Ewaluacja - rozmowa na temat tego, co się dzieciom w tych zajęciach podobało a co nie

11. Praca przy stolikach - tworzenie obrazka na powitanie wiosny przy użyciu kredek

  • Siedzą w kręgu, wąchają zapach z lampki

  • Wąchają swoje rączki, określają, do czego jest ten zapach podobny

  • Obserwują ogień, doświadczają odczuć ciepła, nazywają te odczucia, określają cechy ognia (kolor i temperaturę - jest ciepły)

  • Słuchają opowiadania

  • Nazywają porę roku, o której jest mowa w opowiadaniu

  • Nazywają zwiastuny wiosny - topnienie śniegu, świergot ptaków, kwitnące bazie, przebiśniegi- pierwsze kwiaty wiosny

  • Słuchają odgłosów ptaków, próbują odgadnąć, kto wydaje dany dźwięk, naśladują te odgłosy

  • Aktywnie uczestniczą w zabawie, tańczą do muzyki, wyrażają ją ruchem

  • Próbują cytrynę, określają jej smak, kolor

  • Każde dziecko otrzymuje order uśmiechu w nagrodę za dzielne zjedzenie cytryny

  • Próbują zdmuchnąć świeczkę

  • Wypowiadają się na temat odczuć podczas zajęć, co im się podobało a co nie

  • Chętne dzieci malują obrazki na powitanie wiosny

  • Siedzą w kręgu, wąchają zapach z lampki

  • Wąchają swoje rączki, określają, do czego jest ten zapach podobny

  • Obserwują ogień, doświadczają odczuć ciepła, nazywają te odczucia, określają cechy ognia (kolor i temperaturę - jest ciepły), Mikołaj odpowiada logicznie na pytanie: czujesz ciepło, czy to jest ciepłe?

  • Słuchają opowiadania

  • Nazywają porę roku, o której jest mowa w opowiadaniu, Mikołaj powtarza za nauczycielem wyraz wiosna

  • Nazywają zwiastuny wiosny - topnienie śniegu, świergot ptaków, kwitnące bazie, przebiśniegi- pierwsze kwiaty wiosny, Mikołaj zapoznaje się z wyglądem bazi i przebiśniegu

  • Słuchają odgłosów ptaków, próbują odgadnąć, kto wydaje dany dźwięk

  • Naśladują te odgłosy

  • Aktywnie uczestniczą w zabawie, tańczą do muzyki, wyrażają ją ruchem, Mikołaj tańczy razem z nauczycielem

  • Próbują cytrynę, określają jej smak, nazywają kolor, Mikołaj odpowiada logicznie na pytanie: stwierdzając w ten sposób kwaśny smak cytryny

  • Każde dziecko otrzymuje order uśmiechu w nagrodę za dzielne zjedzenie cytryny

  • Próbują zdmuchnąć świeczkę

  • Wypowiadają się na temat odczuć (Sylwia, Paulina, Janek)

  • Jeżeli mają ochotę samodzielnie tworzą obrazek na powitanie wiosny


