Konspekt zajęć z przyrody$ 03 11

Konspekt zajęć z przyrody dla klasy V Szkoły Podstawowej

Nauczyciel klasy: p. Grażyna Guzy

Prowadząca: Marta Niestrój

Klasa: V e

Temat dnia: Grzyby kapeluszowe.

Liczba godzin: 1

Cele zajęć:

  1. W aspekcie poznawczym:

Cele ogólne:

- Wprowadzenie nowego pojęcia „Grzyby kapeluszowe”

- Utrwalenie pojęć „Grzyb jadalny”, „Grzyb nie jadalny”

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- Wie co to są grzyby kapeluszowe

- wie co to są grzyby jadalne, nie jadalne i trujące.

  1. W aspekcie kształcącym:

Cele operacyjne:

- Zapoznanie z nazwami grzybów kapeluszowych (jadalnych i niejadalnych)

- Kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

- Doskonalenie umiejętności analizy tekstu i rysunku.

- Doskonalenie umiejętności zamykania myśli w granicach zdania.

- Uwrażliwianie na piękno i znaczenie przyrody.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- Wie co to są grzyby jadalne i niejadalne.

- Potrafi podać przykład grzyba jadalnego i niejadalnego.

- Wypowiada się pełnym zdaniem.

- Potrafi formułować i wyrażać własną opinię na zadany przez prowadzącą temat.

  1. W aspekcie wychowawczym:

Cele ogólne:

- Kształtowanie nawyku kulturalnego wyrażania własnej opinii.

- kształtowanie nawyku porządkowania swojego stanowiska pracy.

- uwrażliwienie na potrzebę okazywania bezinteresownej pomocy drugiej osobie.

- wdrażanie do życia w grupie.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- zna i przestrzega zasad kulturalnej rozmowy i wyrażania własnej opinii.

- chętnie pomaga koledze z klasy.

- sprząta swoje przybory po zajęciach.

- bierze aktywny udział w zadaniach grupowych.

  1. W aspekcie rewalidacyjnym:

Cele ogólne:

- usprawnianie motoryki małej.

- usprawnianie narządów mowy.

- kształtowanie poprawnej artykulacji.

- usprawnienie odczytywania mowy z ust.

- rozwijanie wrażliwości słuchowej.

- kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- poprawnie artykułuje poznane wyrazy

- doskonali koordynację wzrokowo-ruchową.

- prawidłowo odczytuje mowę z ust prowadzącej.

- prawidłowo wypowiada się pełnym zdaniem.

Metody pracy (według Kupisiewicza):

Formy pracy (według Kupisiewicza):

Kryteria podziału:

Środki dydaktyczne:

Plan zajęć.

  1. Część wprowadzająca

  1. Powitanie uczniów

  2. Przedstawienie się prowadzącej

  3. Przedstawienie się uczniów

  4. Sprawdzenie obecności

  5. Wprowadzenie do tematu zajęć – krzyżówka.

  6. Sprawdzenie poprawności wypełnienia krzyżówki.

  7. Zapisanie tematu zajęć na tablicy.

  1. Część Zasadnicza

  1. Prowadząca :

- Przypomnimy sobie teraz budowę grzyba, którą już poznaliście.

  1. Prowadząca rysuje na tablicy grzyb uczniowie uzupełniają.

  2. Prowadząca Prosi o przepisanie do zeszytu.

  3. Prowadząca zadaje pytanie:

- Kto z was wie co oznacza „grzyb jadalny, grzyb niejadalny” ?

- znacie jakieś grzyby jadalne i niejadalne?

Ja przyniosłam wam dziś kilka zdjęć różnych grzybów, niektóre z nich to grzyby jadalne inne to grzyby nie jadalne.(Sprawdzają w atlasach).

  1. Prowadząca rozdaje uczniom karty pracy.

  2. Prowadząca wraz z uczniami rozwiązują zadania z karty pracy.

  3. Prowadząca zadaje ćwiczenie:

Teraz każdy z was otrzyma ode mnie taką kartę z atlasu, waszym zadaniem będzie przeczytać ten tekst obok a następnie przedstawić kolegom „swojego grzyba” – powiedzieć gdzie rośnie, jak wygląda i czy jest jadalny czy niejadalny.

  1. Prowadząca zadaje pytanie:

  1. Prowadząca rozdaje uczniom notatki do wklejenia do zeszytu – budowa grzyba oraz najważniejsze do zapamiętania.

  1. Część końcowa.

  1. Powtórzenie wiadomości zdobytych na zajęciach:

- o czym mówiliśmy dziś na zajęciach ?

- co to jest motyw wędrowny?

b) Zadanie pracy domowej.

c) Podziękowanie za wspólną pracę.

d) Pożegnanie uczniów.

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA CZYNNOŚCI UCZNIA
  1. Część wprowadzająca

  1. Powitanie uczniów

  2. Przedstawienie się prowadzącej

  3. Przedstawienie się uczniów

  4. Sprawdzenie obecności

  5. Wprowadzenie do tematu zajęć – krzyżówka.

  6. Sprawdzenie poprawności wypełnienia krzyżówki.

  7. Zapisanie tematu zajęć na tablicy.

  1. Część Zasadnicza

  1. Prowadząca :

- Przypomnimy sobie teraz budowę grzyba, którą już poznaliście.

  1. Prowadząca rysuje na tablicy grzyb uczniowie uzupełniają.

  2. Prowadząca Prosi o przepisanie do zeszytu.

  3. Prowadząca zadaje pytanie:

- Kto z was wie co oznacza „grzyb jadalny, grzyb niejadalny” ?

- znacie jakieś grzyby jadalne i niejadalne?

Ja przyniosłam wam dziś kilka zdjęć różnych grzybów, niektóre z nich to grzyby jadalne inne to grzyby nie jadalne.(Sprawdzają w atlasach).

  1. Prowadząca rozdaje uczniom karty pracy.

  2. Prowadząca wraz z uczniami rozwiązują zadania z karty pracy.

  3. Prowadząca zadaje ćwiczenie:

Teraz każdy z was otrzyma ode mnie taką kartę z atlasu, waszym zadaniem będzie przeczytać ten tekst obok a następnie przedstawić kolegom „swojego grzyba” – powiedzieć gdzie rośnie, jak wygląda i czy jest jadalny czy niejadalny.

  1. Prowadząca zadaje pytanie:

  • A kto z was wie co to takiego grzybobranie?

  • Teraz ułożymy sobie taki regulamin grzybobrania – co wolno a czego nie wolno podczas zbierania grzybów!

  • Uczniowie wraz z prowadzącą układają regulamin – przepisują do zeszytów.

  1. Prowadząca rozdaje uczniom notatki do wklejenia do zeszytu – budowa grzyba oraz najważniejsze do zapamiętania.

  1. Część końcowa.

  1. Powtórzenie wiadomości zdobytych na zajęciach:

- o czym mówiliśmy dziś na zajęciach ?

c) Podziękowanie za wspólną pracę.

d) Pożegnanie uczniów.

  1. Część wprowadzająca

  1. Powitanie nauczyciela

  2. Przedstawienie się prowadzącej

  3. Przedstawienie się uczniów

  4. Sprawdzenie obecności

  5. Wprowadzenie do tematu zajęć:

Odpowiadają na zadawane pytania.

  1. Sprawdzenie poprawności wypełnienia krzyżówki.

  2. Zapisanie tematu zajęć na tablicy.

  1. Część Zasadnicza

Odpowiadają na zadawane pytania i rozwiązują zadania.

Wykonują polecenie.

wykonują

Odpowiadają na pytania.

  1. Część końcowa.

  1. Powtórzenie wiadomości zdobytych na zajęciach:

Odpowiadają na pytania.

  1. Podziękowanie za wspólną pracę.

  2. Pożegnanie uczniów.

