SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 19.11.2009r.
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat dnia: Wraz z Kolczatkiem przygotowujemy się do zimy
Cele operacyjne: dziecko:
- kształci umiejętność swobodnego wypowiadania się,
- wciela się w rolę,
- poprawnie rozwiązuje zagadki,
- wie, jak wygląda i czym się charakteryzuje jeż,
- uważnie słucha opowiadania,
- potrafi udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu,
- tworzy własną ilustrację opowiadania.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, drama, aktywność ruchowa oraz plastyczna, słuchanie opowiadania, ćw. oddechowe oraz wzorkowe.
- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka, zadawanie pytań, kierowanie samodzielną aktywnością dziecka, czytanie opowiadania, zadawanie zagadek, instruktaż, pokaz, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: opowiadania „Jak Kolczatek szuka mieszkania” wraz z ilustracjami do tekstu, plansza-leśne zwierzęta, cienie zwierząt, kolczaste przedmioty (szczotka do włosów, do zębów, do butów, kaktus, kasztan w łupinieitp.), gazety, szablon jeża, liście, piosenka
„A to jeż” oraz melodia z odgłosami lasu, kartki, kredki świecowe, czarna farba plakatowa, wykałaczki.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie w tematykę zajęć
Na tablicy zawieszona została plansza ukazująca las i jego mieszkańców. Dzieci wymieniają zaobserwowane zwierzęta, opisują ich wygląd, wiedzą w jaki sposób przygotowują się one do zimy. Nazywają swoje ulubione leśne zwierzę.
2. Zabawa dydaktyczno-wzrokowa „Dopasuj zwierzę do cienia”
Nauczyciel prezentuje cienie zwierząt. Dzieci muszą odgadnąć ich nazwy i przyporządkować do oryginalnego obrazka.
3. Improwizacja muzyczno-ruchowa „Śpiący las”
Dzieciom przydzielamy role do odegrania. Będą mieszkańcami lasu, zarówno zwierzętami, jak i roślinami (zwierzęta: sarenka, zajączek, dzięcioł, itp.; rośliny: drzewa, grzyby, itp.). Gdy usłyszą melodię instrumentalną z odgłosami lasu powoli się budzą i wykonują charakterystyczne dla swej roli ruchy - zwierzęta chodzą, drzewa szumią, grzyby rosną. Gdy muzyka cichnie las zasypia.
4. Rozwiązanie zagadki „Kto jeszcze mieszka w lesie?”
Prezentujemy dzieciom kolczaste przedmioty (różnego rodzaju szczotki, kasztan w łupinie, kaktus). Pytamy, które ze zwierząt się kojarzy z tymi rzeczami? (jeż)
5. Prezentacja jeża
Pokazujemy szablon jeża. Pytamy:
- ile ma łapek?
- jak wygląda jego ryjek?
- czym pokryte jest ciało jeża?
6. Rytmizowanie tekstu
Rytmizowanie tekstu w różnym tempie i głośności: Chociaż na grzbiecie jeżyk kolce ma, wszyscy lubią go jak ja.
7. Zabawa gazetowa „Jeż” (wg „Papierowe czary ...”)
Każde dziecko otrzymuje gazetę i wykonuje z nią następujące czynności:
Idzie jeżyk: tup, tup, tup - 3-krotnie uderzają palcami o gazetę
Je jabłuszko: chrup, chrup, chrup - 3-krotne zgniatają gazety w rękach
Cicho drzwiami trzasnął - rzucają o podłogę gazetową kulą
Po obiadku zasnął - rozkładają gazetę i układają na niej głowę do snu
8. Słuchanie opowiadania „Jak Kolczatek szukał mieszkania?” (do fragm. zaśnięcia)
W trakcie opowieści o Kolczatku ilustrujemy poszczególne sceny obrazkami, a następnie zadajemy dzieciom pytania:
- kto to był Kolczatek?
- dlaczego Kolczatek szukał mieszkania?
- do kogo zwrócił się po pomoc?
- jakie jest najlepsze miejsce na sen zimowy dla jeża?
- jakie jeszcze zwierzęta zapadają w sen zimowy?
9. Zabawa przy muzyce z elem. czworakowania „Kolczasty jeż”
Przy dźwiękach piosenki poruszają się na czworakach, szukając noclegu na zimę (tempo chodu dostosowane do tempa melodii). Gdy nauczyciel wyciszy muzykę - zwijają się
w kłębek i zasypiają.
10. Odgadywanie zagadek chochoła, wierzby i kamienia
- jak wyglądali ci, którzy spali pod chochołem, wierzbą i kamieniem?
- kto to mógł być?
Weryfikowanie odpowiedzi dzieci poprzez przeczytanie dalszej części opowiadania wraz
z prezentacją ilustracji.
11. Ćwiczenie oddechowe „Jeżyk i liście”
Kładziemy szablon jeża na dywanie. Zadaniem dzieci jest go przykryć liściastą kołderką, by nie zmarzł podczas zimowego snu. Robią to dmuchając w liście rozłożone na podłodze.
12. Praca plastyczna
Każdy musi stworzyć własną ilustrację do wybranego fragmentu opowieści o Kolczatku. Dzieci kolorują kartkę świecowymi kredkami na różne kolory, nast. zamalowują ją czarną farbą plakatową. Po wyschnięciu kartki, wykałaczkami wyskrobują obrazek.