SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ- UMUZYKALNIENIE
DATA: 17.01.2003
GRUPA: 3 - latki
PROWADZĄCA:
TEMAT: Zabawa rytmiczna na podstawie piosenki pt.: „Bal w przedszkolu”.
CELE OGÓLNE:
swobodne wyrażanie swoich przeżyć,
rozpoznawanie i określanie odgłosów z otoczenia,
doskonalenie podskoków obunóż,
próby tworzenia par,
rozwijanie pojemności płuc poprzez dmuchanie.
DZIECKO POTRAFI:
odtwarzać ruchy odpowiadające wybranym fragmentom muzycznym,
wypowiadać się na określony temat,
nazywać przedmioty wydające dźwięki.
DZIECKO UMIE:
poprawnie formułować wypowiedzi pod względem gramatycznym,
rozpoznawać odgłosy z otoczenia,
podskakiwać obunóż,
utworzyć parę,
prawidłowo oddychać - nabierać powietrze nosem, a wydmuchiwać ustami.
DZIECKO ZNA:
nazwy przedmiotów,
zasady posługiwania się przyborami plastycznymi,
zasady uważnego i dokładnego wykonywania poleceń
METODY:
Słowna ( wypowiadanie się dzieci na określony temat),
- Wielostronne działanie
FORMA: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
POMOCE: obrazki i rekwizyty balu karnawałowego ( maska, baloniki, czapeczki); przedmioty: klucze, papier, miska z wodą, łyżeczki; kaseta z piosenką pt.: „Bal w przedszkolu”, opaski z emblematami misiów i lalek, bibuła, kredki.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Rozmowa nawiązująca do balu karnawałowego - dzieci opisują postać, z którą przebrały się w dniu balu karnawałowego w przedszkolu.
2.Rozpoznawanie i nazywanie na obrazkach rekwizytów związanych z zabawą karnawałową ( czapeczka, balonik, maska).
3.Ćwiczenia słuchowe - słuchanie zjawisk akustycznych - rozpoznawanie i określanie odgłosów z otoczenia ( plusk wody, dźwięk kluczy, szelest papieru).
4.Zabawa rytmiczna do piosenki pt.: „Bal w przedszkolu”. Podział na dwie grupy: dziewczynki i chłopcy. Podskoki obunóż w miejscu przy słowach „hopsa, hopsa”.
5.Ćwiczenia oddechowe - rozwijanie pojemności płuc poprzez umiarkowane dmuchanie na bibułę. Zwrócenie uwagi dzieciom na nabieranie powietrza nosem, a wydmuchiwanie ustami.
6.Zabawa rytmiczna piosenki „Bal w przedszkolu”. Podział na dwie grupy: misie (chłopcy), i lale (dziewczynki). Próby tworzenia par i taniec w małych kółeczkach.
7.Z chętnymi dziećmi kolorowanie rozpoznawanych wcześni8ej rekwizytów związanych z zabawą karnawałową ( baloniki, maski, czapeczki).