3 TEMAT BEZ DOC


Piotr Fender 2002-09-20

KONSPEKT LEKCJI - KOSZYKÓWKA.

TEMAT: Nauczanie rzutu z biegu po podaniu.

CELE GŁÓWNE LEKCJI:

UMIEJĘTNOŚCI: uczeń potrafi wykonać rzut z biegu do kosza.

2. MOTORYCZNOŚĆ: koordynacja, siła RR

3. WIADOMOŚCI: uczeń zna sygnalizację sędziowską dotyczącą błędu kroków

4. AKCENT WYCH.: uczeń wykazuje wytrwałość i dyscyplinę na zajęciach.

KLASA: V

MIEJSCE: sala gimnastyczna

CZAS: 45'

PRZYBORY I PRZYRZĄDY: piłki do gry w koszykówkę, pachołki, materace,

szarfy.

Ilość ćwiczących: 15

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

UWAGI ORG.-METOD.

1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć

  1. Zbiórka i sportowe przywitanie

  2. Sprawdzenie obecności, strojów sportowych i gotowości do zajęć

Dwuszereg przed N

Odłożenie niebezpiecznych przedmiotów i włożenie koszulek sportowych do spodenek

`3

2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji

  1. Podanie tematu lekcji.

  2. Wywołanie pozytywnej atmosfery na lekcji.

Ustawienie jw.

`2

3.Rozgrzewka,

psychomotoryka,

profilaktyka.

  1. Bieg dookoła sali - na sygnał N.:

  • krążenia RR (przód, tył, oburącz, naprzemianstronnie)

  • zmiana tempa biegu

  • zmiana kierunku biegu

  • obrót dookoła własnej osi

Pobranie piłek

  1. W biegu krążenia piłki dookoła głowy, bioder.,

  2. W biegu dookoła sali z piłką w RR, na sygnał kładziemy piłkę na ziemi, po czym podbiegamy dalej i bierzemy piłkę partnera.

  3. Bieg z piłką na sygnał, przysiad podparty, piłka obok (między RR) wykujemy przysiad podparty i wyrzut NN w tył.

  4. Przysiad podparty - „walka kogutów”

  5. Obaj z pary siad prosty z piłka między NN ( jeden z pary). Na sygnał krążenia wokół NN partnera.

  6. W staniu krążenia kolan i nadgarstków.

  7. Blisko siebie - stopy stykają się, w wyprostowanych RR . wykonujemy przysiady jednoczesne i naprzemienne.

  8. Podskoki - odl. od siebie ok. 3m piłka w RR wysoko. Na sygnał podskokami w górę przekazywanie sobie piłki.

  9. Zabawa ożywiająca - berek samolot.

Pobranie piłek i ustawienie w szeregu.

Każdy ma piłkę

10'

Piłka na parę.

4.Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności.

Pokaz przez N. rzutu z biegu. Zwrócenie uwagi na błędy.

  1. Ćwiczący siedzą w siadzie skrzyżnym trzymają prawidłowo piłkę oburącz przed klatką piersiową, po czym przenoszą ją ruchem ciągłym przed twarzą nad głowę jednocześnie skręcając ręce tak, aby piłka spoczywała na palcach dłoni R rzucającej, a następnie ruchem ciągłym prostują rękę i wyrzucają piłkę nad głową. Należy zwrócić uwagę na prawidłową pracę R, tzn. ręka po rzucie ma być wyprostowana w stawie łokciowym, a dłoń znajdowała się powyżej głowy.

  2. Ćwiczący ustawieni w szeregu wykonują wyprowadzenie rzutu do kosza według zasad podanych wyżej, z tym że wyprowadzenie piłki do góry jest połączone ze wspięciem się na palce lewej nogi (praworęczni) i uniesieniem w górę prawej zgiętej nogi w kolanie. Po wyrzuceniu piłki opad na obie stopy.

  3. j.w ale wyrzut piłki po odbiciu z LN w górę

  4. Ćwiczący w parach wykonują rzuty do siebie kierując piłkę łukiem do partnera (zmiana ręki)

  5. Ćwiczenie dwutaktu bez piłki. Na podłodze materac w odl. 1m od siebie. Uczniowie biegnąc wykonują przed materacem odbicie z LN, za materacem lądują na PN, przeskakują na LN, z niej odbijają się w górę i markują rzut.

  6. w biegu po całej sali, na sygnał wykonywany jest dwutakt i markowany rzut.

  7. Ćwiczący ustawieni jak na rys. pojedynczo maszerują dookoła sali wykonując rzut do kosza po odbiciu z lewej nogi. (ewentualna zmiana kierunku na LR)

  8. Jeden z uczniów stoi prawym bokiem do tablicy. Trzyma piłkę na wyciągniętej dłoni. Drugi z uczniów podchodzi do piłki i ustawia się tak aby wyciągając RR do przodu nie mógł jej dosięgnąć. Przyjmuje poz. rozkroczno - wykroczną (LN z przodu). Odbija się z LN i wykonując długi krok PN „zbiera” piłkę z ręki podającego, następnie robi krok na LN (krótki, ustawiając lewą stopę palcami w kier. kosza). Odbicie z przeniesieniem piłki nad głowę i rzutem do kosza. Po rzucie uczeń zbiera piłkę i staję jako podający, a podający przechodzi na koniec rzędu.

  9. j.w. z większą odl. od kosza - w marszu

  10. j.w. w biegu

  11. Podajemy piłkę kozłem

  12. Podanie wbiegającym pod kosz - na wprost, następnie ze skrzydła.

Korygowanie błędów przez nauczyciela.

Ustawienie na 2 kosze

Pozostali uczniowie kozłują piłkę i rzucają do siebie w parach doskonaląc rzut oburącz sprzed klatki piersiowej czekając na swoją kolej.

5.Uspokojenie org.

  1. Zabawa uspokajająca - „Kto zmienił miejsce”

`3

6.Czynności org.-wychowawcze.

  1. UU odnoszą piłki do magazynu

  2. Pochwalenie najlepiej wykonujących rzuty.

`1

Zbiórka w dwuszeregu

7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym.

  1. Zachęcenie UU do doskonalenia rzutu z biegu do kosza.

  2. Sportowe pożegnanie

Ust, jw. `1

Opis techniki: Rzut do kosza z biegu jest poprzedzony wykonaniem przez ucznia „przeskoku” -dwutaktu. Uczeń wbiegający z prawej strony kosza przed chwytem piłki wykonuje odbicie z lewej nogi lądując w momencie przyjęcia piłki na nogę prawą, następnie wykonuje krok prawą noga, potem odbicie lewą nogą w górę z uniesieniem prawej nogi w górę zgiętej w stawie kolanowym o kąt 90 stopni. Najdogodniejszą pozycją jest ustawienie względem tablicy o 45 stopni. Pierwszy krok stosunkowo długi i nisko nad podłożem. Drugi krótszy, efektem którego powinno być najtrafniejsze i wygodne ustawienie stopy i wykonanie z niej maksymalnego odbicia wzywż. Po chwycie, w momencie wykonywania przeskoku piłka powinna być trzymana oburącz, blisko tułowia, na wysokości klatki piersiowej. Dzięki pracy w stawach ramieniowych, wyproście kończyn górnych w stawach łokciowych piłka trzymana oburącz przenoszona jest jednostajnym ruchem ponad głowę. Ręka prawa zgięta grzbietowo w stawie promieniowo-nadgarstkowym, ułożona jest z tyłu nieco z dołu piłki, lewa przytrzymuje piłkę z góry lekko z boku. W ostatniej fazie rzutu, ręka lewa opuszcza piłkę, prawa maksymalnie wyprostowana w stawie łokciowym wzniesiona zostaje do góry. Wyrzut piłki następuje przez zgięcie dłoniowe ręki w stawie promieniowo-nadgarstkowym, dopchnięcie piłki końcami palców i skierowanie jej w odpowiedni punkt na tablicy.


