Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III
Czas trwania: 3 godz.
Blok tematyczny: Jesień w wiejskim gospodarstwie.
Temat dnia: Przygotowujemy się do opowiadania książki M. Kownackiej „Kajtkowe przygody”
Ustalenie kolejności zdarzeń w trzech pierwszych rozdziałach książki M. Kownackiej „Kajtkowe przygody”. Czasy czasownika. Porównywanie iloczynów i ilorazów w zakresie 100.
Cele ogólne:
Poznanie wyglądu i nazw niektórych zwierząt żyjących w polu;
Kształcenie umiejętności uważnego słuchania czytanych tekstów;
Poznanie treści książki M. Kownackiej „Kajtkowe przygody”;
Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na podany temat;
Rozwijanie umiejętności wyodrębniania kolejnych zdarzeń w opowiadaniu;
Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na podany temat;
Porównywanie iloczynów i ilorazów bez ich obliczania;
Utrwalenie piosenki „Jesień”;
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna treść książki M. Kownackiej „Kajtkowe przygody”;
potrafi wypowiadać się na zadawane pytania do treści przeczytanej lektury;
umie wyróżnić i nazwać niektóre zwierzęta żyjące w polu;
umie porządkować zdarzenia w opowiadaniu;
potrafi określić czasy czasowników;
potrafi porównać iloczyny i ilorazy bez ich obliczania;
potrafi zaśpiewać poznaną piosenkę z użyciem instrumentów perkusyjnych;
Metody: praca z tekstem, pokaz, obserwacja, rozmowa, ćwiczeń, analityczno-percepcyjna, problemowo-odtwórcza, zabawowa, naśladowcza, zadaniowa, metoda aktywna - burza mózgów, drama.
Formy: zbiorowa, indywidualna: jednolita i zróżnicowana, grupowa
Środki dydaktyczne: książka M. Kownackiej „Kajtkowe przygody”, wystawka książek
M. Kownackiej, rozsypanki zdaniowe dla trzech grup, instrumenty perkusyjne, postać bociana, elementy dekoracyjne na ławkach (gęś, świnka, pies), 3 sztalugi, słownictwo do lektury (bohaterowie), metryczka książki, ilustracje gospodarstwa wiejskiego, zwierząt w gospodarstwie, znaczki do losowania grup, kaseta z nagraniem utworu instrumentalnego Vivaldiego oraz odgłosów zwierząt w gospodarstwie domowym, karta pracy pt. „Czasy czasowników” (dla trzech poziomów), karta pracy „Zadania na porównywanie iloczynów i ilorazów” (dla dwóch poziomów), łańcuszek „Porównywanie ilorazów i iloczynów”, rekwizyty do scenek dramowych (dziób bociani, czarne bocianie skrzydła);
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie:
Prezentacja scenek dramowych (różne reakcje ludzi w sytuacji, gdy
znaleźli ptaka, który wypadł z gniazda i złamał sobie skrzydło).
Rozmowa na temat zachowań ludzi:
Co należy zrobić, gdy ptak już wyzdrowieje?
Dlaczego należy wypuścić ptaka?
Pokażcie mimiką, jak czują się zwierzęta żyjące na wolności, a jak żyjące w klatce.
Część właściwa:
Cześć polonistyczna
Przypomnienie tematu lekcji, metryczki książki, informacji o M. Kownackiej.
Odpowiadanie uczniów na pytania do trzech pierwszych rozdziałów książki „Kajtkowe przygody” (na dywanie)
Gdzie wychowywał się bocian od lata do jesieni?
Co stało się pewnego jesiennego dnia?
Co ustalono na sejmie bocianim?
Gdzie zamieszkał bocian po smutnym wypadku, gdy jego rodzice i bracia odlecieli?
Czym żywił się bociek ze złamanym skrzydłem?
Kto pomógł poszkodowanemu?
Gdzie w końcu zamieszkał Kajtek? (prezentacja odgłosów zwierząt w gospodarstwie wiejskim).
Jak bociek współżył z mieszkańcami podwórka?
Losowanie znaczków do poszczególnych grup i zajęcie odpowiednich miejsc oznaczonych rekwizytami bohaterów lektury.
Porządkowanie rozsypanek zdaniowych we właściwej kolejności, zgodnie z treścią pierwszych trzech rozdziałów „Kajtkowych przygód” (praca w grupach)-karta pracy 1
Prezentacja prac, odczytanie, przypięcie do tablic styropianowych.
Rozmowa na temat pisowni imion, nazwisk, tytułów wielką literą (ortografia).
Rozpoznawanie czasowników w zdaniach - podkreślenie ich.
Uzupełnianie kart pracy „Czasy czasowników” (indywidualna praca w trzech poziomach) przy muzyce Vivaldiego, karta pracy nr 2.
Zebranie kart pracy.
Rozmowa o czasie i miejscu akcji trzech pierwszych rozdziałów lektury.
Śpiewanie piosenki „Jesień” przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych.
Cześć matematyczna
Wspólne rozwiązywanie zadania na porównywanie iloczynów w zakresie 100.
Rozwiązanie karty pracy nr 3 „Zadania na porównywanie iloczynów” - praca w dwóch poziomach.
Rozwiązanie łańcuszka matematycznego (porównywanie iloczynów i ilorazów bez obliczania) - praca w trzech grupach, karta pracy nr 4.
Prezentacja rozwiązania łańcuszka i odczytanie hasła.
Ewaluacja - Dokończ wypowiedź: Najbardziej podobał mi się rozdział ......, ponieważ -burza mózgów.
Ocena aktywności uczniów (rozdanie karteczek z delfinkami)- przypomnienie o celowości nagród za pracę na lekcjach.
Karta pracy nr 3
„Porównywanie iloczynów i ilorazów”
Poziom I
Rozwiąż zadanie na podstawie rysunku i pytania:
Kto uzbierał więcej ziemniaków?
Pan Orczyk Pani Orczykowa
Przedstaw obydwa rozwiązania na osi.
Pan Orczyk
Pani Orczykowa
Porównaj wyniki
.............................................................................................
Odpowiedź
Weronka ma 12 koszyków. Rozłożyła je po równo w 4 rzędach. Antek ma 12 koszyków, ale rozłożył je po równo w 6 rzędach. Które z dzieci ma więcej koszyków w rzędzie? Narysuj.
Weronka Antek
Porównaj wyniki
Więcej koszyków w rzędzie ma.........................................................................
Karta pracy nr 3
„Porównywanie iloczynów i ilorazów”
Poziom II
1. Rozwiąż zadanie na podstawie rysunku i pytania:
Kto uzbierał więcej ziemniaków?
Pan Orczyk Pani Orczykowa
3 x 5 4 x 5
Dopasuj iloczyny do właściwego rysunku i połącz.
Porównaj wyniki
.............................................................................................
Odpowiedź
Więcej ziemniaków uzbierał (a)
2.Weronka ma 12 koszyków. Rozłożyła je po równo w 4 rzędach. Antek ma 12 koszyków, ale rozłożył je po równo w 6 rzędach. Które z dzieci ma więcej koszyków w rzędzie? Narysuj.
Weronka Antek
12 : 4 12 : 6
Dopasuj ilorazy do właściwego rysunku i połącz.
Porównaj wyniki
Więcej koszyków w rzędzie ma.........................................................................
Karta pracy nr 4
Łańcuszek „Porównywanie iloczynów i ilorazów”
1. Porównaj iloczyny i ilorazy. Znak większości wskaże sylaby, które utworzą hasło.
I grupa
ŁA |
54 : 9 |
|
56 : 7 |
ZNA |
MY |
36 : 4 |
|
36 : 6 |
KA |
DOB |
9 x 9 |
|
5 x 9 |
NIE |
MIA |
7 x 7 |
|
7 x 9 |
RZE |
|
|
II grupa |
|
|
KAJT |
30 : 3 |
|
15 : 3 |
CO |
KA |
40 : 8 |
|
48 : 8 |
KO |
SO |
5 x 5 |
|
5 x 6 |
WE |
|
|
III grupa |
|
|
WI |
2 x 8 |
|
4 x 8 |
PRZY |
WO |
35 : 5 |
|
45 : 5 |
GO |
DY |
64 : 8 |
|
48 : 8 |
BA |
Duży format hasła
ZNA |
MY |
DOB |
RZE |
KAJT |
KO |
WE |
PRZY |
GO |
GY |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Karta pracy nr 1 - grupa 1
Kolejność zdarzeń w I rozdziale „Kajtkowych przygód”
1. Bocian mieszkał w rodzinnym gnieździe.
2. Bracia walczyli o ślimaka.
3. Młody bociek wypadł z gniazda.
4. Dzieci znalazły Kajtka pod drzewem.
5. W dzień świętego Bartłomieja zebrał się sejm bociani.
6. Wszyscy bracia odlecieli do ciepłych krajów.
Karta pracy nr 1 - grupa 2
Kolejność zdarzeń w II rozdziale „Kajtkowych przygód”
Samotny bociek szukał pożywienia.
Głodny - przyglądał się zwierzętom w gospodarstwie Orczyków.
Kajtek sfrunął z dachu stodoły do zagrody.
Najadł się ziemniaków z osypką.
Odleciał z powrotem na dach.
Karta pracy nr 1 - grupa 3
Kolejność zdarzeń w III rozdziale „Kajtkowych przygód”
Bocian przyglądał się zwierzętom w zagrodzie Orczyków.
Zrobił wreszcie porządek na podwórku.
Następnie pokłócił się z Bukietem.
Antek uspokajał psa, który szczekał niby na wiatr.
Karta pracy nr 2
Poziom III
Czasy czasowników
Określ i zapisz czas wykonywanych czynności.
złamał |
Czas |
stoi |
Czas |
przyleci |
Czas |
walczyli |
Czas |
znajdą |
Czas |
Karta pracy nr 2
Poziom II
Czasy czasowników
1. Zapisz podane czasowniki w odpowiednich miejscach tabeli.
przygotowali, naprawia, wykopią, łatają, idę, poszedł, złapie, pilnuje, pomagała, zawiezie |
Czasowniki |
||
Czas teraźniejszy |
Czas przeszły |
Czas przyszły |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Karta pracy nr 2
Poziom I
Czasy czasowników
1. Do podanych czasowników w czasie przeszłym dopisz czasowniki w czasie teraźniejszym i przyszłym.
Czasowniki |
||
Czas przeszły |
Czas teraźniejszy |
Czas przyszły |
szukał |
|
|
leżakował |
|
|
robił |
|
|
zdejmował |
|
|
czyścił |
|
|