kl V cywilizacje starożytne rola rzek


Justyna Kogut

Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy V.

Temat: Praca podstawą cywilizacji starożytnych w Mezopotamii, Egipcie, Grecji i Rzymie.

Cele poznawcze: uczeń

Cele kształcące: uczeń

Cele wychowawcze: uczeń

Środki dydaktyczne:

    1. Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 5. Człowiek i jego cywilizacja, Wyd. ARKA

    2. Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 5. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, Wyd. ARKA

    3. Mapa ścienna

Metody dydaktyczne:

  1. Opis

  2. Opowiadanie

  3. Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia, ikonografię, mapę

  4. Pogadanka

Tok lekcji:

Przebieg lekcji

Treści dydaktyczne

Przeznaczony czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Czynności organizacyjne

Wzajemne powitanie.

Sprawdzenie obecności.

8:15-8:18

Rekapitulacja wtórna + wprowadzenie do tematu

Kontrola zadania domowego.

Prosi uczniów o przypomnienie co to jest cywilizacja.

Posługując się mapa pokazuje oraz opisuje pierwsze cywilizacje starożytnego Wschodu: Mezopotamii, Indii, Chin i Egiptu.

Przypominają sobie wiadomości z poprzedniej lekcji oraz odpowiadają na pytania nauczyciela.

8:18-8:23

Lekcja właściwa

Opowiada oraz pokazuje gdzie rozwijały się pierwsze cywilizacje, nad jakimi rzekami powstały oraz opisuje klimat jaki wtedy panował.

Opisuje jak i kiedy wylewały rzeki.

Prosi uczniów o przeczytanie fragmentu tekstu dotyczącego tego, jak uprawiano pola.

Wyjaśnia co to jest socha, spichlerz, klepisko.

Opowiada, że część mieszkańców zajmowała się handlem i rzemiosłem.

Opisuje systemy nawadniające, posługuje się ilustracją.

Przedstawia cywilizacje śródziemnomorskie: Fenicję, Palestynę, Grecję i Rzym.

Opisuje klimat oraz charakteryzuje środowisko, bogactwa naturalne oraz zajęcia ludności (uprawa winnej latorośli, oliwek, rybołówstwo i handel morski).

Przestawia rolę morza w życiu ludów starożytnych.

Czytają wskazany fragment.

Analizują ilustracje.

8:23-8:43

Rekapitulacja pierwotna

Praca pod kierunkiem - w oparciu o podręcznik: prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia w podręczniku na s. 19 - rysują tabelkę w zeszycie (państwo, kontynent, charakterystyka środowiska, zajęcie ludności) oraz uzupełniają.

Rozwiązują wskazane zadanie.

8:43-8:58

Zadanie domowe

Podaje zadanie domowe i wyjaśnia uczniom polecenie.

Zapisują w zeszytach zadanie domowe.

8:58-9:00


