SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z TERAPII PEDAGOGICZNEJ
DLA DZIECI Z ZABURZENIAMI LATERALIZACJI.
Prowadząca: Małgorzata Świerc.
Temat: Doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała w oparciu
O piosenkę ludową „ Nie chcę cię znać”.
Cel główny:
rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała.
Cele operacyjne:
dziecko potrafi odtworzyć wzór graficzny odpowiedni do danej śpiewanki,
nawinąć wełnę na kłębek prawą i lewą ręką,
wykonać skoki na prawej i lewej nodze zgodnie z poleceniem.
Metody:
pedagogika zabawy,
elementy „ Metody Dobrego Startu”.
Środki:
woreczek z piaskiem, taca z kasza, arkusz szarego papieru, kartki z bloku
rys., miseczka z farbą, gruby pędzel, węgiel rys., plastelina, plansza ze
znakiem graficznym, kartka z zeszytu z powiększoną liniaturą, instrument
muzyczny.
Przebieg:
Marsz parami przy akompaniamencie.
Ćwiczenia dyscyplinujące „ baczność, spocznij z wysunięciem prawej nogi.
Przywitanie się dzieci przez podanie prawej ręki.
Słuchanie piosenki „ Nie chcę cię znać” i rozmowa na jej temat.
Ćwiczenia ruchowe. Zabawa ruchowa w parach związana z treścią piosenki, naprzemienne wymachy rąk raz prawą raz lewą ręką, równoczesne ruchy rąk- przywołanie kolegi, podanie rąk prawych, potem lewych z jednoczesnym skrzyżowaniem. Prezentacja maskotki kangura - ustawienie dzieci i pobranie kłębków wełny, trzymanie kłębka oburącz nad głową i przechylanie ciała w prawą, lewą stronę, położenie kłębka na dywanie, kopanie prawą nogą, podnoszenie i nawijanie prawą ręką, skoki na prawej i lewej nodze, krążenie i grożenia palcem, skłony głowy i wodzenie oczu w prawo i w lewo, ćwiczenia relaksacyjne, zaciskanie pięści i rozwieranie dłoni.
Ćwiczenia ruchowo- słuchowe. Ćwiczenia ruchowe ręki prawej, lewej na woreczkach, wykonywane w rytm piosenki, ćw. Ruchów całego ciała powiązanych ze śpiewaną piosenką, klaśnięcie nad głową, uderzenie o blat stołu, klaśnięcie o uda.
Ćwiczenia ruchowo- słuchowo- wzrokowe. Dowolna indywidualna interpretacja ruchowa rytmu piosenki, prezentacja wzoru graficznego, wodzenie palcami po wzorze- praca indywidualna, odtwarzanie wzoru różnymi technikami, w powietrzu, na planszy, kreślenie wzoru na podłodze, palcem na stole, na tackach z piaskiem, wykonanie wzoru z plasteliny, węglem na kartonie, pędzlem na kartce, wspólne omówienie prac.
Rysowanie w liniaturze wzorów .
Zakończenie zajęcia przy piosence „ Praczki”.