dlaczego pada deszcz kl II


Scenariusz zajęć nauczania zintegrowanego.

Klasa: 2

Krąg tematyczny: Płyną chmurki, płyną mgiełki

Temat dnia: Dlaczego pada deszcz?

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody pracy: podające, problemowe (aktywizujące), eksponujące,

praktyczne, programowane

Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita, grupowa jednolita

Środki dydaktyczne: komputer, ekran, rzutnik, płyta DVD Encyklopedia wiedzy dla dzieci, płyta z prezentacją „Jak powstaje deszcz?”, klej, białe kartki

A - 4, pastele, płyta Celtic Music Group, karty pracy, mandale, papier do origami, ołówki z origami służące do zgłaszania wykonania zadania w grupie lub problemów z wykonaniem zadania


Przebieg zajęć:

Faza wprowadzająca:

Układanie puzzli w grupach - uczniowie otrzymują elementy parasolki z rozciętym napisem: „Dlaczego pada deszcz?” Zadaniem dzieci jest ułożenie jej i przeczytanie pytania.

Faza realizacyjna:

  1. Film z serii: Encyklopedia wiedzy dla dzieci - Rodzina Pytalskich

Uczniowie oglądają krótki film animowany pt. Skąd bierze się deszcz?, który przybliża im problem wędrówki wody w przyrodzie i zjawisko powstawania deszczu.

  1. Prezentacja multimedialna w programie Microsoft Power Point

Dzieci oglądają na ekranie prezentację ”Dlaczego pada deszcz”? . Nauczyciel objaśnia zjawisko parowania wody, opadów.

  1. Ćwiczenia w wypowiadaniu się - rodzaje deszczu

Dzieci różnicują rodzaje deszczu oraz związane z nimi zjawiska przyrodnicze: deszczyk, kapuśniaczek, wiatr, wietrzysko, huragan, burza, ulewa, błyskawica.

  1. Ćwiczenia w rozpoznawaniu części mowy i układaniu prostych zdań zdań.

Uczniowie rozpoznają rzeczowniki i czasowniki, łączą je w zdania.

(załącznik nr 1)

Uczniowie, którzy pracują w szybszym tempie otrzymują mandale i samodzielnie układają tematyczne zdania złożone z rzeczownika i czasownika. Kolorują mandale.

  1. Ćwiczenia na stabilizację lateralną - kreślenie linii prostych

Dzieci przyklejają do stołu kartki A - 4. Każdy wybiera dwie pastele, w dwóch odcieniach koloru niebieskiego i w rytm muzyki kreśli linie proste. Na sygnał nauczyciela następuje zmiana miejsc.

  1. Ćwiczenia kompozycyjne, w składaniu papieru

Dzieci wykonują parasolki techniką origami płaskie z koła, wg instrukcji nauczyciela. Przyklejają je na wcześniej wykonanych pracach.

  1. Ćwiczenia matematyczne - obliczenia w zakresie 100

Nauczyciel umieszcza na tablicy prace dzieci a pod nimi umieszcza kartoniki z cenami. Dzieci otrzymują kwotę jaką dysponują. Następnie dokonują zakupu zgodnie z tym warunkiem. Obliczają ile reszty im zostanie.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wypełniają karty przedstawiające wędrówkę wody w przyrodzie.

(załącznik nr 2)

ZAŁĄCZNIK NR 1

Ułóż zdania łącząc odpowiednie rzeczowniki z czasownikami i napisz je poprawnie. Podkreśl w zdaniach jedną kreską rzeczowniki, a dwiema kreskami czasowniki.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic

ZAŁĄCZNIK NR 2

0x08 graphic

PAROWANIE, CHMURA, OPADY - DESZCZ,

WODY GRUNTOWE

wietrzyk

leje

deszczyk

deszcz

wieje

wiatr

pada

dmucha


