Temat: O czym marzą dzieci?
Cele — PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIA
- dostosowuje potrzeby do możliwości ekonomicznych rodziny
- wyszukuje w tekście potrzebne informacje
- pisze wybrane wyrazy z rz
- tworzy rodziny wyrazów i dobiera wyrazy bliskoznaczne
- mnoży i dzieli w zakresie 30
- zgodnie bawi się w grupie.
PLAN ZAJĘĆ
1 Rozmyślania o marzeniach, zapisanie własnego marzenia na gwiazdce i przedstawienie go ruchem, wyjaśnienie powiedzenia.
2 Głośne czytanie wiersza „0 czym marzą dzieci", rozmowa na temat treści wysłuchanego utworu, porównywanie dziecięcych marzeń z własnymi. rozmowa na temat marzeń do spełnienia i nie do spełnienia.
3 Tworzenie w grupach listy marzeń dzieci z różnych stron świata, Dyskusja na temat: Czy dzieci na całym Świecie mają podobne marzenia?, zabawa ruchowa z papierowymi kulami, tworzenie sylwety gołąbka pokoju.
4 Rozwiązywanie krzyżówki, rysowanie marzenia, wyszukiwanie w tekście wyrazów z rz.
5.Podział wyrazów na pochodne od marzyć i inne formy tego wyrazu, uzupełnianie zdań, wyszukiwanie wyrazów o podobnym znaczeniu, układanie zdań, zabawa ruchowa.
6. Nauka piosenki .„0 czym marzą dzieci", rytmizacja zdań.
7.Zabawa w sklep, obliczenia pieniężne.
8. Mnożenie i dzielenie w zakresie 30, rozwiązywanie zadań.
9. Gry i zabawy na placu zabaw, stacje, zabawy przy piosence, zabawy dowolne.
10. Podsumowanie zajęć: przyklejenie gwiazdek z marzeniami na balonie, śpiewanie piosenki "O czym marzą dzieci".
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Chcę gwiazdkę z nieba! - wyjaśnienie powiedzenia wprowadzeniem w tematykę zajęć.
- Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel podrzuca kolorowe gwiazdki, a każde dziecko łapie jedną, zamyka oczy i myśli o swoim największym marzeniu (nie mówi o nim).
- Dzieci zapisują swoje marzenia na gwiazdkach i przyczepiają je do tablicy. Wspólne oglądanie gwiazdek, wskazywanie marzeń możliwych do realizacji.
- „Kalambury" - dzieci indywidualnie, za pomocą ruchu, ilustrują swoje marzenia, które muszą odgadnąć pozostali. Łączenie odpowiedzi z gwiazdkami. Dziecko, które pierwsze odnalazło gwiazdkę ze zilustrowanym marzeniem, zachowuje ją. Zwycięża ten, kto zbierze najwięcej gwiazdek.
- Wspólne wyjaśnienie powiedzenia: Chcę dostać gwiazdkę z nieba! (marzenie o czymś nieosiągalnym)
2. „O czym marzą dzieci" - praca z tekstem.
- Głośne czytanie wiersza,
- Rozmowa na temat wysłuchanego tekstu: Kto wypowiada się w wierszu? Co chcą mieć dzieci? Co chcą robić? Jakie są te marzenia? Jakie są wspólne marzenia dzieci? Dlaczego dzieci chciałyby rządzić krajami?
- Porównanie marzeń uczniów przedstawionych na gwiazdkach z marzeniami dzieci wypowiadających się w wierszu.
- Rozmowa na temat marzeń, które są do spełnienia, i tych, które są tylko „gwiazdką z nieba": Które z marzeń Waszych i dzieci z wiersza są nie do spełnienia? Dlaczego? Czy możemy żądać od rodziców spełnienia marzeń, na które ich nie stać? Dlaczego? Czy warto mieć wobec tego te niebosiężne marzenia? Dlaczego?
3. Marzenia dzieci na świecie - wypowiedzi na temat marzeń dzieci z innych kontynentów.
- Utworzenie listy marzeń dzieci z różnych stron świata - praca w grupach. Porównywanie utworzonych list.
- Dyskusja na temat: Czy dzieci na całym świecie mają podobne marzenia? - uzasadnianie własnego zdania, np.: Niektóre dzieci marzą o kromce chleba, ponieważ w ich kraju panuje głód. Są dzieci, które marzą o życiu bez wojen i zagrożeń, ponieważ w ich kraju wciąć rozlegają się wystrzały, wybuchają bomby. Są dzieci, które chciałyby chodzić z rówieśnikami do szkoły, ale nie mogą: (np. Australia), gdyż mieszkają tak daleko od siebie, że muszą się uczyć w domach. Są dzieci, które marzą, by zobaczyć i poczuć śnieg, bo tam, gdzie mieszkają, śnieg nigdy nie pada.
- Odczytanie ostatnich wersów piosenki - udzielenie odpowiedzi na pytanie Co jest najważniejsze dla dzieci i zapewne dla dorosłych na całym świecie?
- „Papierowa wojna" - dzieci siedzą naprzeciwko siebie W 2 grupach w wyznaczonym skakankami polu. Robią kule z kartek i na sygnał nauczyciela rzucają nimi w drugą grupę. Wygrywa zespół, na którego polu jest mniej- kul.
- Ułożenie z kul sylwety gołębia - symbolu pokoju.
4. Twoje, moje, nasze marzenia - rozwiązywanie krzyżówki.
- Indywidualne wyszukiwanie haseł do krzyżówki - ciche czytanie ze zrozumieniem fragmentów wiersza „O czym marzą dzieci". Wspólne ustalenie poprawności wyszukanych wyrazów i wpisywanie ich do diagramu. Odczytanie hasła.
- Rysowanie własnych marzeń.
- Indywidualne prezentacje prac.
- Zorganizowanie wystawy tematycznej „Nasze marzenia".
5. Zabawy ze słowami - tworzenie wyrazów b1iskznacznych.
Wyszukiwanie i wypisywanie z tekstu wyrazów z rz, wskazanie wśród wypisanych wyrazów czasownika - praca samodzielna, sprawdzenie przez odczytanie przez wybranego ucznia.
- Dzieci dzielą wyrazy umieszczone na tablicy na 2 grupy: rodzina wyrazu marzyć (wymarzony, marzyciel marzenie, rozmarzony) i inne formy tego wyrazu (marzycie, marzę, marzymy, marzysz, marzą). . Uzupełnianie zdań odpowiednią formą czasownika marzyć.
- Wyszukiwanie wyrazów o znaczeniu podobnym do wyrazu marzę.
- Układanie zdań o marzeniach, wykorzystanie wyrazów bliskoznacznych.
- Dzieci z wyrazami swobodnie poruszają się po sali. Na sygnał nauczyciela dobierają się w grupy wyrazów O podobnym znaczeniu, np. dzieci, dziatwa, maluchy; cukierki słodycze, słodkości; zabawa, gra, rozrywka.
6. „O czym marzą dzieci" - nauka piosenki.
- Wysłuchanie nagrania piosenki.
- Nauka słów piosenki - ćwiczenia dykcyjne - poprawne, wyraziste powtarzanie tekstu po nauczycielu.
- Śpiew zespołowy z nagraniem i śledzeniem słów W podręczniku.
- Rytmizowanie zdań o własnych marzeniach.
7. Robimy zakupy - zabawa w sklep, obliczenia pieniężne. . Przygotowanie wystawki artykułów z cenami, utworzenie stoisk z określonymi artykułami, wybór sprzedawców (pozostałe dzieci to kupujący). Dzieci dysponują ustaloną kwotą i robią zakupy.
- Co może kupić Kacper, a co Julek? - rozwiązanie zadania.
8 . Tabliczka mnożenia bez tajemnic - doskonalenie umiejętności mnożenia w zakresie 30.
- „Mnożę i dzielę w mig"- gra matematyczna.
- Indywidualne rozwiązanie zadania - dzielenie jako mieszczenie.
- Mnożenie w zakresie 30 - obliczanie ilości cukierków.
- Porównywanie iloczynów.
- „Kto pierwszy, ten lepszy!" - obliczenia iloczynów na czas.
9. Baw się razem z nami - gry i zabawy na placu zabaw.
-. Zabawy ze śpiewem: Baloniku nasz malutki, Kółko graniaste, Stary niedźwiedź mocno śpi.
- Współzawodnictwo metodą stacyjną, np. skoki przez skakankę jednonóż i obunóż (po 10 razy), zjazdy na zjeżdżalni, kozłowanie piłki na wyznaczonych odcinkach, przechodzenie pod unieruchomioną huśtawką lub bujawką równoważną, bieg na wyznaczonym odcinku. Dzieci wykonują zadania w dwuosobowych drużynach.
- Zabawy dowolne według upodobań dzieci.
- Zabawa w „Kolanko" - rzuty i chwyty piłki.
10. Marzenia się spełniają! - klasowy balon marzeń na podsumowanie zajęć.