Temat: Kubuś Puchatek – spotkanie z lekturą
CELE - PRZEWIDYWANE OSĄGNIĘCA UCZNIA
- Swobodnie wypowiada się na temat przeczytanej lektury
- Zachowuje poprawność ortograficzną w pisowni wielkiej litery i wyrazów z ó wymiennym
- Rozwiązuje łamigłówki
- Tworzy i zapisuje opis bohatera
-Aktywnie i sprawnie uczestniczy w grach i zabawach ruchowych.
PLAN ZAJĘĆ
1 Swobodne wypowiedzi na temat lektury.
2 Prezentacja książki, zapoznanie z genezą przygód Kubusia Puchatka, uzupełnianie metryczki
3 :Sprawdzenie zrozumienia lektury: układanie pytań i odpowiedzi, uzupełnienie testu, odczytanie hasła.
4 Układanie w grupach puzzli przedstawiających bohaterów lektury i gromadzenie wyrazów opisujących ich cechy, rozpoznawanie bohaterów po ich wypowiedziach.
5 Zagadki ruchowe, wybór najpopularniejszego bohatera książki, porządkowanie opisu jednego z bohaterów, układanie opisu klasowego ulubieńca.
6 Ćwiczenia ułatwiające pisownię wyrazów z ó wymiennym.
7 Zorganizowanie zawodów sportowych nawiązujących do bohaterów lektury.
8. Podsumowanie zajęć
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1 Zaproszenie cło Stumilowego Lasu - wprowadzenie do tematu zajęć.
- Nauczyciel aranżuje rozmowę między Prosiaczkiem a Kubusiem Puchatkiem, posługując się przy tym maskotkami:
- Powiedz, Puchatku, co ty mówisz jak się budzisz z samego rana?
- Mówię: „Co też dziś będzie na śniadanie?". A co ty mówisz, Prosiaczku?
- Ja mówię „ Ciekaw jestem co się dzisiaj wydarzy ciekawego".
-To na jedno wychodzi. Dzieci jak sądzicie, co może się dzisiaj ciekawego wydarzyć?
- Swobodne wypowiedzi na temat przewidywań związanych z dniem zajęć.
2 O Kubusiu Puchatku dziś będzie mowa! - informacje O książce.
- Kilkuzdaniowe wypowiedzi na temat samodzielnie przeczytanej lektury.
- Prezentacja książki. Podanie kilku ciekawostek o lekturze: Książkę tę autor napisał dla swojego synka Krzysia, a inspiracją do pisania był misio, którego Krzyś dostał od mamy na swoje pierwsze urodziny. Chłopiec bardzo pokochał misia. Obserwując zabawy synka maskotką, Milne postanowił je opisać. Większość bohaterów lektury to maskotki którymi bawił się synek pisarza.
- Wykonanie metryczki książki: autor, tytuł, ilustrator, tłumacz, wydawnictwo.
- Uzupełnienie metryczki książki. Przypomnienie O pisowni imion, nazwisk i tytułów.
3. Pięknie czytam sam, więc lektury znam! - sprawdzenie znajomości lektury.
- Zadawanie pytań dotyczących lektury i udzielanie odpowiedzi - konkurs w parach.
- Samodzielne wykonanie testu wyboru. Odczytanie odpowiedzi przez wybranego ucznia i wspólne ustalenie ich poprawności.
- Odkodowanie hasła (wielka litera i cudzysłów w tytułach książek).
- Krótka prezentacja książki „Chatka Puchatka".
4 Kim jestem? - rozpoznawanie bohaterów na podstawie opisów.
- Dzieci w grupach układają puzzle przedstawiające jednego z bohaterów lektury. Następnie wyszukują w książce fragmenty go opisujące. Na kartce wokół wpisanej na środku nazwy bohatera gromadzą wyrazy i wyrażenia opisujące jego cechy.
- Dokonanie prezentacji bohaterów przez poszczególne grupy. Umieszczenie na tablicy ilustracji i kart z cechami bohaterów.
- Rozpoznawanie bohaterów na podstawie ich wypowiedzi.
- Prezentacja Tygryska - jedno z dzieci z wykorzystaniem maskotki inscenizuje wypowiedź bohatera.
5 Kto z mieszkańc6w Stumilowego lasu jest ulubieńcem naszej klasy? - uszeregowanie promyczkowe bohaterów.
- „Kto to jest?" - dzieci kolejno prezentują ruchem swojego ulubionego bohatera, zadaniem pozostałych jest odgadnięcie, która to postać z lektury.
- Każde dziecko wpisuje na kartce imię swojego ulubionego. bohatera. Dzieci kolejno umieszczają swoje kartki na tablicy zgodnie z zasadą uszeregowania promyczkowego. Bohater. który utworzy najdłuższy promyk, zostaje ogłoszony ulubieńcem klasy.
- Przypomnienie zasad tworzenia opisu (części, akapity itp.) - porządkowanie na tablicy fragmentów opisu bohatera (nauczyciel powinien mieć przygotowane opisy 2 bohaterów zapisane na dużym arkuszu papieru i pocięte na 4 fragmenty (wstęp, opis wyglądu zewnętrznego, usposobienie, zakończenie).
- Wspólne układanie opisu ulubionego bohatera z uwzględnieniem cech zgromadzonych w poprzedniej sytuacji dydaktycznej. Przepisanie opisu do zeszytów ze zwróceniem uwagi na graficzny i ortograficzny poziom zapisu.
6. U czy ó, trudna sprawa, ortografia nie zabawa!- utrwalenie pisowni wyrazów z ó wymiennym.
- Wyszukanie w lekturze wyrazu ilustracji przedstawiającej garnek z miodem. Omówienie błędnego zapisu wyrazu miód i zasad pisowni, według których powinien być zapisany.
- Uczniowie kolejno podają wyrazy z głoską u. Zadaniem pozostałych jest wskazanie za pomocą Lizaka, jak zapisujemy tę głoskę w podanym wyrazie. Jeśli jest to ó wymienne, wyjaśnia pisownię, podając wyraz, w którym ó wymienia się w o.