Cecylia Brzezińska- Szczesiak
Sieradz 17 listopada 2014 r.
do przedmiotu INFORMATYKA
Program nauczania 17/T
Temat: 10. Tworzenie prezentacji multimedialnej – zadania (temat B3)
Liczba godzin na realizację tematu: 1
Klasa: II Te
Podręcznik oraz literatura uzupełniająca: G. Koba - Informatyka dla szkól ponadgimnazjalnych - zakres podstawowy.
Podstawa programowa Uczeń:
4.8. tworzy rozbudowaną prezentację multimedialną na podstawie konspektu i przygotowuje ją do pokazu, przenosi prezentację do dokumentu i na stronę internetową, prowadzi wystąpienie wspomagane prezentacją;
2.3. dobiera odpowiednie formaty plików do rodzaju i przeznaczenia zapisanych w nich informacji;
Pomoce dydaktyczne i środki techniczne:
pracownia komputerowa z zainstalowanym programem PowerPoint i Internetem.
podręcznik
Wymagane wiadomości i umiejętności przed lekcją (wcześniej powtórzone i zlecone jako zadanie domowe):
a) znajomość pojęć prezentacja multimedialna.
b) znajomość zasad przygotowywania prezentacji multimedialnych.
3. Cele zajęć:
A. Cele ogólne:
Doskonalenie pracy w tworzeniu prezentacji.
Wykorzystanie możliwości tworzenia prezentacji komputerowej do przygotowywania prac domowych z różnych przedmiotów.
B. Cele szczegółowe:
uczeń będzie wiedział
jak planować prezentację
jak projektować i modyfikować slajdy: umieszczać na slajdach obiekty, hiperłącza i przyciski akcji, dodawać animacje i przejścia między slajdami.
Jak stosować szablony.
Jak dodać narrację, dźwięki i filmy.
Jak drukować materiały informacyjne, notatki.
Jakie są zasady prowadzenia pokazu.
Jak zapisywać prezentację i publikować w Internecie.
uczeń będzie pamiętał
zasady tworzenia prezentacji
jak planować prezentację
uczeń będzie umiał (potrafił)
wykonać rozbudowaną prezentację multimedialną
przygotować ją do pokazu
przenosić prezentację do dokumentu i na stronę internetową
prowadzić wystąpienie wspomagane prezentacją;
dobiera odpowiednie formaty plików do rodzaju i przeznaczenia zapisanych w nich informacji
C. Cele wychowawcze:
wyrabianie nawyku porządku na stanowisku pracy
doskonalenie umiejętności pracy w grupie
kultura dyskusji
poszanowanie cudzej pracy
4. Dominująca metoda nauczania: metoda ćwiczeń
Wspomagające metody nauczania: metoda pracy z podręcznikiem
5. Dominująca forma nauczania: indywidualna, z podziałem na podgrupy
6. Dominująca zasada nauczania: zasada stopniowania trudności
Wspomagające zasady nauczania: zasada łączenia teorii z praktyką
7. Przebieg lekcji:
Uwaga! W tabeli 4 (S. 24) w 6. kolumnie należy wpisywać propozycje wymagań dla poszczególnych zagadnień nowej lekcji i poinformować o tym uczniów