Scenariusz zajęcia ścieżki czytelniczo- medialnej
Temat: Jak powstały ,,młode” środki przekazu - film, radio, telewizja, Internet.
Cele ogólne:
zapoznanie uczniów z historią najpopularniejszych środków przekazu.
Cele szczegółowe:
Uczeń wie do czego służą środki przekazu.
Uczeń potrafi podać daty powstania i rozpowszechnienia się środków przekazu.
Uczeń potrafi określić kolejność pojawiania się mediów masowych.
Uczeń zna wady i zalety środków przekazów.
Metody: rozmowa, pokaz, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne: krzyżówka, karta ucznia, słownik.
Przebieg zajęcia:
I. Wprowadzenie do zajęcia
Wspólne rozwiązanie krzyżówki na tablicy, odczytanie hasła.
1 |
|
ś |
w |
i |
a |
t |
||||||||||||
2 |
|
e |
k |
r |
a |
n |
|
|
||||||||||
3 |
|
k |
o |
m |
p |
u |
t |
e |
r |
|||||||||
4 |
|
k |
o |
m |
e |
d |
i |
a |
|
|||||||||
5 |
|
m |
u |
z |
y |
k |
a |
|
|
|||||||||
6 |
|
t |
e |
l |
e |
w |
i |
z |
o |
r |
|
|||||||
7 |
|
p |
r |
o |
g |
r |
a |
m |
||||||||||
8 |
|
s |
e |
r |
i |
a |
l |
|
||||||||||
9 |
|
p |
o |
c |
z |
t |
a |
|
|
|||||||||
10 |
|
|
n |
e |
t |
|
|
|
||||||||||
11 |
|
|
|
k |
l |
a |
w |
i |
a |
t |
u |
r |
a |
|||||
12 |
|
|
r |
a |
d |
i |
o |
|
||||||||||
13 |
|
m |
y |
s |
z |
k |
a |
|
|
|||||||||
14 |
|
|
a |
u |
d |
y |
c |
j |
a |
1.Dokończ tytuł czasopisma ,,Komputer..........”.
2.W kinie oglądasz film na .......... .
3.Każdy internauta ma w domu ......... .
4.Film który śmieszy to....... .
5.RMF FM najlepsza............ .
6.W każdym domu okno na świat to........... .
7.W gazecie na cały tydzień.
8.M jak Miłość to......... .
9.Każdy internauta posiada ją na wp., interii, o2pl.
10.Internet inaczej.
11.Do pisania na komputerze potrzebna jest........ .
12.Słuchasz go kiedy jedziesz samochodem.
13.Znajdziesz ją przy komputerze.
14.Radiowa lub telewizyjna.
II. Zajęcie zasadnicze
1.Rozmowa z uczniami.
Co to są środki masowego przekazu?
Co to są mass media?
Dlaczego wymienione środki przekazu nazwano ,,młodymi”?
(Film pojawił się 100 lat temu, co w perspektywie historii jest bardzo krótkim okresem).
2.Wyszukanie definicji w słowniku.
Środki masowego przekazu- środki techniczne, za pomocą których dokonuje się przekazywania informacji na masową skalę, np. telewizja, radio, prasa, mass media. ( Popularny Słownik Języka Polskiego s. 701).
Mass media - środki za pomocą których dociera się do masowego odbiorcy: prasa, radio, telewizja; środki masowego przekazu.( Popularny Słownik Języka Polskiego).
3. Rozdanie kart ucznia - nauczyciel podaje krótką informację o środkach przekazu:
Film(kino)
1891r.- T. Edison opatentowuje perforowaną taśmę filmową.
1893r.- E.J. Marej konstruuje aparat projekcyjny. Edison i Dikson zaczynają produkcję filmów.
1895r.- pierwsza publiczna projekcja filmu na 35 milimetrowej taśmie.
1927r.- projekcja pierwszego filmu dźwiękowego (,,Śpiewak jazz- bandu”).
1932r.- pojawienie się filmu w kolorze.
Radio
1888- H.Herz wykazał istnienie fal elektromagnetycznych.
E.Branly, potem A.S. Popow zbudowali pierwszy detektor fal radiowych.
1901r.- pierwsze połączenie radiotelegraficzne między Ameryką a Europą z wykorzystaniem alfabetu Morse'a dokonane przez G. Marconiego.
1947r.- wynalazek tranzystora.
Telewizja
1878r.- Portugalczyk de Paiva opracowuje przyrząd selenowy do przenoszenia obrazów na odległość.
1926r.- pierwsza próbna transmisja telewizyjna.
1929r.- zbudowanie pierwszego odbiornika telewizyjnego (V. Zworykin).
1953r.- pojawienie się telewizji kolorowej.
Internet
Koniec lat 60- powstanie pierwszej sieci, zwanej Arpanet, dla potrzeb armii amerykańskiej.
1982r.- powstanie sieci Internetu, z którego początkowo korzystali pracownicy naukowi w celu wymiany informacji.
Początek lat 90 powstanie systemu Web pozwalającego na powszechne korzystanie z Internetu.
III. Podsumowanie
1. Uczniowie wykonują polecenia w karcie ucznia.
Wypisz co najmniej po trzy wady i zalety mediów.
Podaj datę i ustal kolejność pojawiania się mediów.
Przygotowała: Irena Boczniewicz
Karta ucznia
Temat: Jak powstały ,,młode” środki przekazu - film, radio, telewizja, Internet.
Środki masowego przekazu- środki techniczne, za pomocą których dokonuje się przekazywania informacji na masową skalę, np. telewizja, radio, prasa, mass media.
Mass media - środki za pomocą których dociera się do masowego odbiorcy: prasa, radio, telewizja; środki masowego przekazu.
1.Krótka historia najpopularniejszych środków przekazu:
FILM…………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
RADIO……………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
TELEWIZJA……………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
INTERNET……………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
2.Zastanów się i podaj co najmniej trzy wady i zalety środków przekazu?
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
3. Podaj datę i ustal kolejność pojawiania się mediów.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………....
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………