(szkolenie podstawowe) T 4 Ćwiczenia w obserwacji


ZATWIERDZAM:

.................................

.............................

(data)

ZEZWALAM NA UŻYCIE

Stopień, imię i nazwisko

Data

Podpis

PLAN - KONSPEKT

Do przeprowadzenia zajęć ze szkolenia strzeleckiego ze słuchaczami przeszkolenia wojskowego

TEMAT 4: Ćwiczenia w obserwacji.

CEL: Zapoznać szkolonych z ćwiczeniami w obserwacji.

CZAS: 2*40 min

MIEJSCE: Strzelnica piechoty (świetlica)

FORMA: Teoretyczno - praktyczna

ZAPOTRZEBOWANIE MATERIAŁOWE: - zeszyt, długopis

WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO METODYCZNE:

-Trzy dni przed zajęciami przeprowadzić instruktaż w miejscu zajęć i zatwierdzić konspekt.

-W przeddzień zajęć sprawdzić ukompletowanie środków materiałowo-technicznych i przygotowanie instruktorów.

-W czasie zajęć przestrzegać ustaleń zawartych w metodyce szkolenia i programie strzelań z broni strzeleckiej.

-Bezwzględnie dopilnować przestrzegania warunków bezpieczeństwa.

-W części wstępnej omówić warunki bezpieczeństwa i układ organizacyjny zajęć oraz dokonać podziału plutonu na grupy szkoleniowe.

-Przed i po zajęciach przejrzeć broń.

-W części końcowej omówić zajęcia wskazując najczęściej popełniane błędy, najlepiej i najsłabiej ćwiczących, postawić zadania na naukę własną.

LITERATURA, ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE:

  1. Mtodyka szkolenia strzeleckiego

  2. Program strzelań z broni strzeleckiej (DD/7.0.2).

Lp.

Czas

Zagadnienia

1.

2.

3.

4.

5.

5 min

10 min

10 min

10 min

10 min

10 min

5 min

Część wstępna.

Zasady prowadzenia obserwacji i wskazywania celów.

Sposoby meldowania oraz notowania wyników obserwacji.

Sposoby określania odległości.

Obserwacja skuteczności i poprawianie skuteczności ognia.

Przeznaczenie i budowa lornetki.

Część końcowa.

Zagadnienie

Czas

minut

Treść zagadnienia

Wskazówki metodyczne

i zastosowane środki

audiowizualne

1.Określanie odległości na podstawie stopnia widoczności celu.

35 min

Ćwiczenia w obserwacji służą nauczaniu żołnierzy prowadzeniu obserwacji pola walki. Podczas nich szkoleni powinni obserwować umiejętności wykrywania, rozpoznawania celów, określania odległości od nich a także wskazywania celów. Ćwiczenia w obserwacji prowadzi się na terenie umożliwiającym w różnych porach doby, warunków atmosferycznych w ramach samodzielnych zajęć, treningów strzeleckich, a także w punktach nauczania organizowanych podczas innych ćwiczeń i strzelań. Ćwiczenia poprzedza się szkoleniem z zakresu znajomości lornetek zasad prowadzenia obserwacji i określania odległości oraz rozpoznawania charakterystycznych cech sprzętu przeciwnika.

Odległość od celów określa się za pomocą lornetek (z wykorzystaniem ich podziałek) oraz „na oko” (na podstawie stopnia widoczności celów metodą porównawczą za pomocą przyborów podręcznych itp.).

Obiektami obserwacji mogą być: figury bojowe, makiety, sprzęt bojowy, a także żołnierze, obsługi broni zespołowej zajmującej stanowisko lub prowadzące ogień i przebiegający lub czołgający się łącznicy itp.

W nocy demaskuje się obiekty obserwacji przez oświetlenie ich światłem rozproszonym, prowadzenie rozmów, otwieranie i zamykanie zamków broni, warkot silnika pojazdu, wystrzały błyski latarek i świateł reflektorów, palenie papierosów itp.

Zezwala się skracać odległości do celu w granicach do 50% w warunkach ograniczonej widoczności lub gdy teren uniemożliwia właściwe ich rozmieszczenie. Jednak w drugim przypadku należy proporcjonalnie do skrócenia odległości zmniejszyć również wymiary figur bojowych. Aby należycie przygotować ćwiczenia kierownik przed jego rozpoczęciem powinien: wyznaczyć dobrze widoczne przedmioty terenowe - jako dozory określić sektory i rejony rozmieszczenia celów, obiektów obserwacji oraz miejsce punktu obserwacyjnego, ustalić sygnały do kierowania polem otwartym i pozorowaniem zmierzyć rzeczywiste odległości do przedmiotów terenowych obiektów obserwacji i celów oraz ustalić dopuszczalny błąd określenia do nich odległości, opracować szkic pola terenowego i obiektów obserwacji oraz ustalić kolejność

Zagadnienie

Czas

minut

Treść zagadnienia

Wskazówki metodyczne

i zastosowane środki

audiowizualne

0x08 graphic

a także czas ukazywania się celów, udzielić instruktażu oraz sporządzić plan przeprowadzenia ćwiczenia. Takie ćwiczenie należy rozpoczynać od wprowadzenia szkolonych w sytuacje taktyczną (zapoznać z położeniem przeciwnika, charakterem prowadzonych przez niego zadań, a następnie wskazać dozory i sektory prowadzenia obserwacji). Na rozkazie ćwiczenia kierownika żołnierze zajmują wskazany punkt obserwacyjny i przygotowują się do ćwiczenia. Na komendę: ”OBSERWOWAĆ” przystępują do prowadzenia obserwacji w nakazanym sektorze i wypełniają listę wyników obserwacji lub szkic terenu. Po upływie określonego czasu kierownik ćwiczenia podaje komendę. Przerwać obserwację po czym zbiera listę wyników obserwacji, sprawdza a następnie omawia i ocenia czynności szkolonych. W miarę nabywania umiejętności przez żołnierzy ćwiczenia powtarza się stopniując trudności przez skrócenie czasu obserwacji i ukazywanie się celów zmniejszenie dopuszczalnego błędu oceny odległości oraz ich prowadzenie w nocy i w maskach przeciwgazowych, a także z pozorowaniem pola walki (huk, ogień, kurz). Jedną trzecią ćwiczeń w obserwacji należy prowadzić w nocy a część z nich co najmniej jedno w ciągu kwartału w maskach przeciwgazowych. Czas ukazania się jednego celu nie może być dłuższy niż 40 sek.

W ćwiczeniach zezwala się na wielokrotne ukazywanie się tego samego celu, jednak czas tej operacji nie może przekraczać 40 sekund.

Dopuszczalne błędy przy określaniu odległości.

Tabela dopuszczalnych błędów określenia odległości odnosi się do nieruchomego punktu obserwacyjnego. Wszystkie ćwiczenia ocenia się następująco - odległości w granicach dopuszczalnych błędów do:

  • 9 celów - bdb

  • 8 celów db

  • 7 celów dst

Zagadnienie

Czas

minut

Treść zagadnienia

Wskazówki metodyczne

i zastosowane środki

audiowizualne

2.Określanie

odległości

metodą porównywania

3.Wykrywanie, rozpoznawanie i określanie odległości za pomocą lornetek lub przyborów podręcznych, oraz wskazywanie celów.

25 min

35 min

Ćwiczenia nr 1

Określa odległości na podstawie

stopnia widoczności celów.

Cele : 10 różnych celów naturalnych i przedmiotów terenowych

Odległość : 200 - 2000 m

Wskazówki: przed ćwiczeniem zapoznaje się szkolonych z tabelą widoczności celów (znajduje się ona w Metodyce szkolenia ogniowego ) oraz najprostszymi sposobami wskazywania celów. Następnie kierownik ćwiczenia wskazuje szkolonym stanowiska, sektor obserwacji, w którym znajduje się 4-5 charakterystycznych przedmiotów terenowych (wolno stojące domy, drzewa, krzaki, słupy telefoniczne) i 5-6 celów naturalnych (czołg, karabin maszynowy, żołnierz w marszu) oraz podaje komendę „OBSERWOWAĆ”. Po upływie określonego czasu kierownik ćwiczenia podaje komendę w tył zwrot i nakazuje składać meldunki o ukrytych i rozpoznanych celach oraz określonych odległościach do nich, następnie omawia i ocenia wyniki osiągnięte przez poszczególnych szkolonych.

Ćwiczenie nr 2

Określanie odległości metodą porównywania

Cele: 10 różnych figur bojowych

Odległość: jak w ćwiczeniu nr1

Wskazówki: przed ćwiczeniem rozpoznaje się szkolonych z zasadami określania odległości metodą porównywania poczym wskazuje się im stanowiska i sektor obserwacji a także dozory i rubieże terenowe wraz z dokładnymi odległościami od nich.

Ćwiczenie nr 3.

Wykrywanie i określanie odległości za pomocą lornetek lub przyborów podręcznych oraz wskazywania celów.

Cele: 10 różnych celów ukazujących się (mogą to być cele naturalne lub figury bojowe)

Odległość: 200-2000m

Czas: ograniczony, ukazywanie się celów.

Wskazówki: przed ćwiczeniem zapoznaje się szkolonych w wymiarami podstawowych środków ogniowych i figur bojowych oraz przypomina im zasady obliczania odległości za pomocą wzroku. Następnie kierownik ćwiczenia wskazuje sektor obserwacji i po zajęciu przez szkolonego stanowiska podaje komendę obserwować oraz nakazuje pokazywać cele. Szkolony rozpoczyna obserwację i obliczanie odległości do wykrytych celów,

Zagadnienie

Czas

minut

Treść zagadnienia

Wskazówki metodyczne

i zastosowane środki

audiowizualne

a wyniki zapisuje się na liście wykazów obserwacji, lub wskazuje kierownikowi ćwiczenia ucząc się ukazywania celów. Po upływie określonego czasu kierownik ćwiczenia podaje komendę w tył zwrot odbiera listę wyników obserwacji oraz omawia i ocenia szkolonych.

OPRACOWAŁ

.....................................................

Lp

Sposoby prowadzenia i określania odległości

Dopuszczalny błąd w obserwacji w %

W dzień

W nocy

1.

Na oko

  • metoda porównywania

  • wg stopnia widoczności

  • przy wykorzystaniu przedmiotów podręcznych (ołówek, pudełko zapałek)

15

20

2.

Za pomocą podziałek lornetek

10

15


