SCENARIUSZ ZAJĘĆ
„Kto nam szyje ubrania?”
Grupa: V 5-latki
Data: 25.11.2015r.
Nauczycielka: Katarzyna Królik
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Metody pracy: czynna, słowna.
Pomoce i środki dydaktyczne: ubrania charakterystyczne dla czterech pór roku, symbole 4 pór roku, kredki, ołówki.
Cel ogólny:
-Zapoznanie z pracą krawcowej oraz obrazem graficznym głoski i.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-wypowiada się na temat wiersza,
-zna obowiązki zawodu krawcowej,
-wie, czy podana głoska występuje w słowie,
-wyróżnia głoskę i,
-czyta globalnie wyraz igła,
-rysuje w tunelu i po śladzie zgodnie ze wskazanym kierunkiem,
-dobiera wybór ubrania do warunków pogodowych.
Przebieg zajęć:
„Zimno-ciepło” - zabawa dydaktyczna. N. chowa w sali różne ubrania, kiedy dzieci nie widzą. Następnie wybiera chętne dzieci do ich odszukania. N. naprowadza dzieci mówiąc ciepło-zimno.
Klasyfukowanie ubrań wg przydatności ze względu na porę roku. N. przygotowuje symbole czterech pór roku. Dzieci porządkują, klasyfikują zgromadzone wcześniej ubrania zgodnie z porą roku.
„Burza mózgów” - rozmowa na temat ubierania się odpowiednio do pogody. "Jak ubrać się odpowiednio do pory roku? Co to znaczy odpowiednio? Czym może grozić ubieranie się nieodpowiednio do pogody? Jak to wpływa na nasze zdrowie?” Na koniec N. podsumowuje zebrane informacje, a dzieci wskazują ubranie pasujące do dzisiejszej pogody.
„Krawcowa” - wysłuchanie wiersza M. Platy. Rozmowa dotycząca treści wiersza: „Co robi krawcowa? Jakie przybory krawieckie były wymienione w wierszu?”
„Igła z nitką” - zabawa ruchowa. N, to igła zaś dzieci to nitka. Dzieci idą gęsiego za N., który chodzi po całej sali w rytmie: ćwierćnuta, ćwierćnuta, półnuta.
Praca z Zeszytem Grafomotorycznym - rozwiązanie labiryntu; połączenie ubrań z przedmiotami, za pomocą, których zostały wykonane.
Zabawa słuchowa - dzielenie na sylaby wyrazów: ig-ła, in-dyk, I-za, itp. N. podaje wyraz, dzieci dzielą go na sylaby i próbują wyróżnić pierwszą głoskę.
„Wyszukiwanie głoski i” - zabawa dydaktyczna. Zadaniem dzieci jest wyszukanie w Sali przedmiotów, które zaczynają się taką samą głoską, jak wyraz igła.
„Czy jest tu głoska i?” - zabawa dydaktyczna. N. wypowiada dowolne wyrazy. Gdy dzieci usłyszą głoskę i, wstają. Głoska może być na początku, końcu lub w środku wyrazu.
Praca z książką - wyróżnianie głoski i; kolorowanie kółeczka - miejsca występowania głoski i; czytanie globalne wyrazu igła. Następnie wodzenie palcem, potem ołówkiem po śladzie; zapoznanie z obrazem graficznym głoski i.