Scenariusz zajęć
Klasa; II
Czas trwania: 3,5 godziny
Temat zajęć; "Poznajemy ważne daty listopada"
Usytuowanie tematu w podstawie programowej;
- obdarza uwagą dzieci i dorosłych, słucha ich wypowiedzi i chce zrozumieć co przekazują; komunikuje w jasny sposób swoje spostrzeżenia, potrzeby, odczucia;
- rozumie sens kodowania oraz dekodowania informacji; odczytuje uproszczone rysunki, piktogramy, znaki informacyjne i napisy;
- recytuje wierszyki i rymowanki, śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego;
- wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a Polska znajduje się w Europie; zna symbole narodowe (flaga, godło, hymn narodowy), rozpoznaje flagę i hymn Uni Europejskiej;
- zapisuje rozwiązanie zadania z treścią przedstawionego słownie w konkretnej sytuacji, stosując zapis cyfrowy i znaki działań;
- zna zagrożenia wynikające z niewłaściwego używania narzędzi i urządzeń technicznych;
- uczestniczy w zajęciach rozwijających sprawność fizyczną, zgodnie z regułami.
Miejsce tematu programie pracy klasy;
Kształtowanie uczuć patriotycznych:
poznanie ważniejszych wydarzeń historycznych,
piękno rodzinnego kraju,
różne sposoby czczenia osób zasłużonych,
Godło Polski,
Człowiek i jego emocje:
przestrzeganie kultury zachowania,
Prawa i obowiązki człowieka:
przygotowanie do uczestnictwa w życiu społecznym.
Cele zajęć
Cele ogólne;
wdrażanie informacji na temat ważnych świąt narodowych i ich znaczeniu,
poznanie polskich symboli narodowych,
dodawanie do 7 z przekroczeniem progu dziesiątkowego,
zapoznanie z rzeczownikiem i jego rodzajem w liczbie pojedyńczej.
Cele operacyjne;
Uczeń:
wymieni dwie daty ważnych świąt w listopadzie,
wypowie się conajmniej w dwóch zdaniach na temat ważnych dat listopada,
dowie się do wydarzyło się 11 listopada 1918r. i zrozumie znaczenie tych wydarzeń dla narodu polskiego,
wypowie się conajmniej w czterech zdaniach na temat wysłuchanego tekstu,
przeczyta tekst ze zrozumieniem,
zarecytuje z pamięci krótki fragment wiersza,
rozpozna cztery podane przykłady rzeczowników w liczbie pojedyńczej w różnych rodzajach ,
uporządkuje wyrazy z tabeli,
wykona chorągiewkę w barwach narodowych,
wymieni trzy polskie symbole narodowe,
rozwiąże trzy zadania z dodawania do 7 w przekroczeniem progu dziesiątkowego,
wzbudzi w sobie patriotyzm.
Obszary edukacji;
polonistyczno-społeczny, matematyczny, polonistyczny, plastyczno-techniczny, ruchowy.
Procedury realizacji celów
Materiał nauczania;
Wiedza na temat świąt obchodzonych w listopadzie, wiedza na temat Święta Odzyskania Niepodległości i jego znaczenia, poznanie symbolów narodowych, postaci szczególnie czczonych i zasłużonych dla Polski, wykonanie chorągiewki biało – czerwonej, poznanie rzeczownika i jego rodzajów w liczbie pojedyńczej, dodawanie do 7 z przekroczeniem progu dziesiątkowego, recytacja wiersza.
Strategie nauczania;
informacyjna, problemowa, operacyjna.
Środki i materiały wykorzystywane na zajęciach;
zdjęcia, albumy, ilustracje związane z przeszłością Polski i wydarzeniem z 11 listopada 1918 roku, kaseta z nagraniem pieśni legionowych, magnetofon, wiersz L. Wiszniewskiego pt. "11 listopada", liczydło kolarowe, wcześniej przygotowane przykłady prac, biała i czerwona bibuła lub kolorowy papier, nożyce, klej, patyczki, M. cz. 1 s. 70-71, Ćw. cz. 1 z. 2 s. 101, P. cz. 1 s. 58, Ćw. cz.1 z.1 s.101, bębenek.
Metody uczenia się;
metoda asymilacji wiedzy; opis, opowiadanie, pogadanka, wykład informacyjny, objaśnienie, praca z książką
metoda problemowa; nauczanie problemowe, wykład problemowy, dyskusja dydaktyczna
metoda badawcza
metoda eksponująca; wystawa/ekspozycja, pokaz
Zadanie |
Obszar edukacji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Środki i materiały |
Samodzielne rezultaty |
Uwagi o realizacji |
1. Pogadanka na temat świąt obchodzonych w listopadzie. |
Polonistyczno- społeczny |
Nauczyciel zachęcając uczniów do rozmowy na temat świąt obchodzonych w listopadzie prezentuje zdjęcia, albumy i ilustracje związane z przeszłością Polski, wydarzeniami z 11 listopada 1918 r. Zadaje uczniom pytanie; - Jakie święta są w listopadzie? Aby wprowadzić uczniów w tematykę zajęć puszcza kasetę z nagraniem pieśni legionowych. |
Uczeń uważnie przygląda się materiałom przedstawionym przez nauczyciela.
Chętnie zgłasza się do odpowiedzi. Słucha nagrań pieśni legionowych. |
Zdjęcia, albumy, ilustracje związane z przeszłością Polski i wydarzeniem z 11 listopada 1918 roku, kaseta z nagraniem pieśni legionowych, magnetofon. |
Uczeń; * wypowie się na temat świąt w listopadzie, * pozna znaczenie świątecznych uroczystości narodowych, * wzbudzi w sobie patriotyzm, * wysłucha pieśni ludowej prezentując swoją postawą obywatela Polski, * uważnie oglądnie ilustracje dotyczące przeszłości Polski. |
|
2. Czytanie tekstu pt. "Co się wydarzyło 11 listopada?" Rozmowa na temat przeczytanej czytanki. |
Polonistyczno - społeczny |
Nauczyciel czyta głośno tekst pt. "Co się wydarzyło 11 listopada?"
Zaprasza uczniów do wypowiadania się na temat wysłuchanego tekstu. Zadaje pytania; - Dlaczego 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości? - W jaki sposób obecnie świętujemy ten dzień? Nauczyciel opowiada o wydarzeniach z 11 listopada 1918r. Wspomina o dziejach Józefa Piłsudskiego. |
Uczeń słucha tekstu czytanego przez nauczyciela.
Wypowiada się na temat przeczytanego tekstu. Z zainteresowaniem wysłuchuje opowieści nauczyciela. |
P. cz. 1 s. 58 |
Uczeń; * dowie się co wydarzyło się 11 listopada 1918r.i zrozumie znaczenie tych wydarzeń dla narodu polskiego * wypowie się na temat treści przeczytanego tekstu, * powie jak obecnie świętujemy Święto Niepodległości, * pozna postać Józefa Piłsudskiego. |
|
3. Rozpoznawanie zilustrowanych wydarzeń ważnych dla dziejów Polski. |
Polonistyczno - społeczny |
Nauczyciel prosi o otworzenie podręczników na stronie 58 i oglądnięcie zamieszczonych ilustracji. Prosi o poprawne skojarzenie ich z danymi wydarzeniami Polski. |
Uczeń ogląda ilustracje zamieszczone w podręczniku. Rozpoznaje zilustrowane obrazki z ważnymi wydarzeniami Polski. Poprawnie odpowiada na pytanie nauczyciela. |
P. cz. 1 s. 58 |
Uczeń; * rozpozna ilustracje w podręczniku i skojarzy je z ważnymi wydarzeniami Polski, * poprawnie odpowie na pytanie nauczyciela. |
|
4. Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu. |
Polonistyczny |
Nuczyciel wskazuje danego ucznia i prosi o głośne indywidualne czytanie tekstu z podręcznika. Nauczyciel zachęca do otworzenia ćwiczeń na stronie 101, zadaje uczniom zadanie 1 do rozwiązania. Wyjaśnia polecenie – zapisanie odpowiedzi na pytanie "Jakie Święto obchodzimy 11 listopada?" |
Uczeń czyta, pozostali słuchają śledząc tekst w książce.
Uczeń otwiera ćwiczenia na podanej stronie. Samodzielnie zapisuje odpowiedź w 1 zadaniu. Gotowy do odpowiedzi podnosi rękę do góry. |
P. cz. 1 s. 58, Ćw. cz.1 z.1 s. 101 |
Uczeń; * samodzielnie przeczyta wskazany tekst w podręczniku, * zapisze odpowiedż na pytanie przestrzegając zasad pisowni gramatycznej, * utrawali wiadomości na temat obchodów Święta Niepodległości. |
|
5. Zabawa ruchowa – "Parada wojskowa". |
Ruchowy |
Nauczyciel zaprasza uczniów do koła. Wyjaśnia zasady zabawy. Proponuje uczniom marsz w kole w różnych kierunkach w rytm uderzeń bębenka. Nauczyciel sugeruje uczniom sposób maszerowania rytmem wystukiwanym na bębenku. Głośno dyktuje kierunek ruchu. Powtarza zabawę zmieniając zasady – marsz z zamkniętymi oczami, marsz po wyznaczonej lini. |
Uczeń maszeruje po obwodzie koła w lewo, w prawo, do wewnątrz. Tworzy czwórki i maszeruje na wprost, w lewo, w prawo, po skosie. Następnie wykonuje marsz po wyznaczonej lini z zamkniętymi oczami. |
Bębenek. |
Uczeń; * przestrzega zasad panujących podczas zabawy, * współdziała w grupie rówieśniczej, * wykonuje polecenia nauczyciela. |
|
6. Wysłuchanie wiersza L. Wiszniewskiego pt. "11 listopada". |
Polonistyczno - społeczny |
Nauczyciel głośno recytuje wiersz. Zachęca do uważnego słuchania i wypowiadania się na temat treści wiersza. Prosi o indywidualną recytacje. |
Uczeń słucha recytowanego wiersza, wypowiada się na temat treści. Chętny zgłasza się do samodzielnej recytacji. |
"Wybór wierszy okolicznościowych dla klas I-III" |
Uczeń; * chętnie i sprawnie recytuje wiersz, * wypowie się na temat treści wiersza. |
|
7. Ćwiczenie w rozpoznawaniu rodzajów rzeczowników w liczbie pojedynczej. |
Polonistyczny |
Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie ćwiczeń na stronie 101 i wykonanie zadania 2. Wyjaśnia polecenie – ustalenie rodzaju rzeczowników podanych w ramce, następnie prosi o przepisanie ich w wyznaczone miejsce w ćwiczeniach. |
Uczeń otwiera ćwiczenia na podanej stronie, uważnie słucha wskazówek nauczyciela, gotowy do odpowiedzi zgłasza się i przepisuje poprawne rzeczowniki w wskazane miejsce. |
Ćw. cz. 1 z. 2 s. 101 |
Uczeń; * utrwali wiadomości na temat rzeczownika i jego rodzaju, * przepisze w wyznaczone miejsce poprawne rzeczowniki. |
|
8. Ćwiczenia matematyczne - Dodawanie do 7 z przekroczeniem progu dziesiątkowego. |
Matematyczny |
Nauczyciel rozdaje każdemu z uczniów liczydło kolarowe. Proponuje wykonanie obliczeń z dodawania typu 7+4=, 7+5=, 7+9= |
Uczeń dokonuje wskazanych obliczeń na liczydle kolarowym. Wspólnie głośno odczytują wyniki działań. |
Liczydło kolarowe. |
Uczeń; * samodzielnie wykona działania z dodawania do 7 z przekroczeniem progu dziesiątkowego, * prawidłowo posłuży się liczydłem kolarowym. |
|
9. Rozwiązywanie zadań tekstowych. |
Matematyczny |
Nauczyciel zachęca uczniow do otworzenia ćwiczeń do matematyki na stronie 70-71. Prosi o samodzielne rozwiązywanie zadań tekstowych. Nadzoruje pracę uczniów. |
Uczeń otwiera ćwiczenia na podanych stronach. Idywidualnie rozwiązuje zadania tekstowe. Zgłasza się do odpowiedzi. |
M. cz. 1 s. 70-71 |
Uczeń; * poćwiczy czytanie tekstu ze zrozumieniem, * samodzielnie rozwiąze wskazane zadanie tekstowe. |
|
10. Wykonanie pracy plastyczno – technicznej "Biało-czerwone chorągiewki. |
Plastyczno - techniczny |
Nauczyciel wyjaśnia uczniom znaczenie flagi biało-czerwonej dla Polaków. Zachęca do stworzenia chorągiewki biało-czerwonej. Prezentuje wykonane już wcześniej przykłady prac przez innych uczniów . Narzuca technikę pracy plastycznej rozdając potrzebne materiały. Nauczyciel organizuję wystawę prac uczniów dekorując salę. Zachęca do samooceny i oceny innych uczniów. |
Uczeń uważnie słucha nauczyciela. Ogląda przykłady przedstawionych prac.Starannie wykonuje pracę plastyczno techniczną "Biało-czerwone chorągiewki" narzuconą techniką.
Uczniowie przyglądają się wszystkim wykonanym pracą. Dokonują samooceny i oceny pracy swoich kolegów. |
Wcześniej przygotowane przykłady prac, biała i czerwona bibuła lub kolorowy papier, nożyce, klej, patyczki. |
Uczeń; * pozna znaczenie symboli narodowych, * uważnie oglądnie przedstawione prace plastyczno-techniczne, * starannie wykona własną chorągiekę biało czerwoną, * wypowie się na temat prac swoich kolegów i dokona oceny.
|
|
Podsumowanie
Zadanie |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
1. " Jak obchodzone jest Święto Niepodległości w mojej miejscowości?" - spacer po najbliższej okolicy. |
Nauczyciel zaprasza wszystkich uczniów na spacer po okolicy. Tłumaczy cel tej pieszej wycieczki – szukanie oznak i symboli dotyczących obchodów święta. Zachęca do rozmowy na temat Święta Niepodległości. |
Uczniowie uczestniczą w wycieczce uważnie obserwując swoje otoczenie. Aktywnie uczestniczą w rozmowie. |
2. Ocena zajęć. |
Nauczyciel pyta uczniów; - Jak podobały się wam dzisiejsze zajęcia? - Co zapamiętaliście z zajęć? Nagradza aktywnych uczniów plusami. Wyraża swoją opinię na temat zaangażowania klasy w zajęcia. Dziękuje za uwagę. |
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
Dziękują na wiadomości zdobyte na lekcjach. |
........................................
Podpis opiekuna praktyk