Ośrodek Rewalidacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy w Piszu
Scenariusz zajęć klasa II
V Zespół Edukacyjno - Terapeutyczny.
Prowadząca: Agnieszka Bełdycka
Blok tematyczny: Wielkanoc.
Temat dnia: Wielkanocne zwyczaje.
Cele-uczeń:
Obserwuje otaczające go środowisko ze zwróceniem uwagi na stan pogody;
Spokojnie siedzi i słucha treść wiersza;
Uważnie ogląda obrazki o tematyce wielkanocnej;
Wie z czego składa się jajko;
Klasyfikuje karty pracy według podanego warunku;
Grupuje karty pracy według wielkości;
Porządkuje te same ozdoby;
Porównuje przez dosuwanie elementów: tyle samo, mniej, więcej;
Toczy kuleczki z plasteliny;
Nakleja plastelinę na kartkę;
Aktywnie uczestniczy zajęciach dydaktycznych
Aktywnie uczestniczy w ćwiczeniach ruchowych.
Metody pracy:
Metoda ośrodków pracy.
Podające: opis, rozmowa kierowana, swobodne wypowiedzi uczniów;
Oglądowe: obserwacja ukierunkowana, demonstracja;
Problemowe: metody aktywizujące, działalności praktycznej.
Formy pracy:
Indywidualna
Zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
lista obecności;
tekst wiersza Hanny Łochockiej: Na wielkanocnym stole;
tablica demonstracyjna: obrazki wielkanocne;
jajko;
karty pracy;
plastelina biała, żółta, czarna, czerwona;
rysunek baranka wielkanocnego;
emblematy: baranek, zajączek, pisanka, baba drożdżowa, gałązka borówki;
kartka z małym i dużym owalem;
mazak;
koszulka foliowa.
Przebieg zajęć.
1. Zajęcia wstępne
Zajęcia organizacyjno - porządkowe:
- ilustrowanie ruchem treści wiersza - dzieci stoją w kole wraz z nauczycielem i pomocą:
Do Ośrodka przychodzimy - maszerują w miejscu
Mamy bardzo dziarskie miny - pokazują sobie wesołe miny
Bo kolegów tutaj mamy - wskazują palcem osoby w kole
Których chętnie przywitamy - kłaniają się sobie
- Przywitanie się z dziećmi piosenką:
„witaj (imię) x2 wszyscy Cię witamy x2
jak się masz, x2 bądź wśród nas” x2 (na melodię piosenki „Panie Janie”
przywitanie indywidualnie każdego dziecka przez zaśpiewanie mu piosenki i podanie dłoni.
Każde dziecko wita się ze sobą przez podanie ręki.
- Zaznaczenie swojej obecności na liście;
Uczniowie kolejno rozpoznają się na zdjęciu i zaznaczają obecność znaczkiem odpowiedniego koloru.
- Ustalenie stanu pogody;
Uczniowie wychodzą przed budynek Ośrodka i obserwują stan pogody.
Wybierają etykiety symbolizujące określoną pogodę.
- Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć:
Nauczyciel przedstawia tablicę demonstracyjną ilustrującą zwyczaje wielkanocne. Rozmawia z dziećmi na temat poszczególnych obrazków: stół wielkanocny, pisanki, święconka, śmigus - dyngus.
Następnie nauczyciel zachęca do uważnego wysłuchania wiersza Hanny Łochockiej Na wielkanocnym stole.
2. Rozwinięcie
- Uczniowie słuchają treści wiersza inscenizowanego sylwetami wybranych postaci.
- rozmowa o treści wiersza.
Dzieci wskazują sylwety rekwizytów; baba drożdżowa, baranek, zajączek, pisanki, gałązka borówki w zależności od pytania nauczyciela.
- zabawa ruchowa: gdzie jest pisanka?
- Badanie Co jajko ma w środku?
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel pokazuje jajko i wypowiada zdania dotyczące wyglądu jajka, smaku, zapachu, koloru, potraw z jajek. Następnie rozbija jajko i nazywa poszczególne części składowe: skorupka, białko, żółtko pokazując je dzieciom. Omawia ich znaczenie.
- ćwiczenia ruchowo - graficzne. Dzieci kreślą w powietrzu kształt dużego jajka (duży owal), a potem kształt małego jajka (mały owal).
- ćwiczenia graficzne na folii. Dzieci rysują mały i duży owal przy rymowance:
Jajeczko, jajeczko,
będziesz pisaneczko.
- improwizacja wokalna wiersza Czesława Janczarskiego Chór pisanek. Nauczyciel śpiewa kolejne wersy wiersza na melodię My jesteśmy krasnoludki, a dzieci próbują śpiewać lalala…lalala…
My jesteśmy pisaneczki Malowany boczek, brzuszek
lalala…lalala…lalala… lalala…lalala…lalala…
Barwne mamy sukieneczki Tu motylek, tam kwiatuszek
lalala…lalala…lalala… lalala…lalala…lalala…
- Jak to ułożyć? - ćwiczenia klasyfikacyjne. Karty pracy.
Swobodne grupowanie kart przez dzieci.
Grupowanie kart według podanego warunki: np. wybór kart z barankiem
Porządkowanie baranków według wielkości. (duże, średnie i małe)
Rozkładanie kart na grupy, w których będą same duże ozdoby, same średniej wielkości ozdoby, same małe ozdoby.
Ile jest ozdób w dużym rozmiarze a ile w małym. (tyle samo, mniej, więcej)
- zabawa ruchowa: Spacer baranków. Zabawa do tekstu:
Bielutkie baranki sobie spacerują,
na Wielkanoc wyczekując, bee, bee
- wykonywanie pracy plastycznej: Plastelinowy baranek.
Toczenie kulek z białej, żółtej, czerwonej i czarnej plasteliny;
wskazywanie części ciała baranka, naklejanie kulek w wybranym kolorze;
wywieszenie prac plastycznych;
porządkowanie miejsca pracy.
- zabawa ruchowa: Gdzie jest kurczaczek? (Gdzie jest pisanka?, Gdzie jest baranek?, Gdzie jest zajączek?). Dzieci swobodnie biegają po sali. Na dany znak - emblemat, grupują się w wyznaczonym miejscu.
3. Zakończenie
Ocena pracy uczniów - uczniowie dostają ocenę w formie ustnej.
Czynności organizacyjno - porządkowe:
- porządkowanie miejsca pracy
- pożegnanie uczniów.