Scenariusz zajęć
Klasa; II
Czas trwania; 3,5 godziny
Temat dnia; „Sprawdzamy, czy wiosna nadchodzi”
Miejsce tematu w podstawie programowej;
1.1a, 1.2b, 1.3acf, 5.5, 6.4, 7.7, 9.2c.
Miejsce tematu w programie pracy klasy;
Człowiek i jego emocje
przestrzeganie kultury osobistej
pomoc kolegom w rożnych sytuacjach
Rozwijanie zainteresowań przyrodą, kształtowanie właściwego stosunku do przyrody i tradycji
rozbudzanie zainteresowań przyrodą
kształtowanie postawy proekologicznej
kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt
zakaz zrywania i kupowania roślin znajdujących się pod ochroną
Cele zajęć
Cele ogólne;
rozwijanie wrażliwości słuchowej i spostrzegawczości
utrwalenie wiadomości na temat budowy rośliny
mnożenie i dzielenie w zakresie 30
Cele operacyjne;
ułoży pięć zdań z rozsypanki wyrazowej,
wypowie się co najmniej w czterech zdaniach na temat sposobów ochrony przyrody przez człowieka,
rozwiąże dwa zadania tekstowe na dzielenie i dwa na mnożenie
wykona ilustracje do działań matematycznych,
wymieni cztery czynności wykonywane wiosną,
wyszuka w tekście humorystyczne fragmenty,
wskaże cztery nieprawidłowości występujące w tekście,
wyjaśni co to jest przymiotnik,
zamieni cztery czasowniki liczby mnogiej na liczbę pojedynczą,
zinterpretuje ruchem ciała opowiadanie dotyczące rozwoju rośliny,
opisze ustnie dwa rodzaje kwiatów,
wyjaśni termin: „pod ochroną”
wymieni pięć roślin i zwierząt pod ochroną,
zredaguje opis sasanki,
ułoży pięć zdań z rozsypanki wyrazowej.
Materiał nauczania;
Wiedza na temat roślin pod ochroną. Wskazanie na budowę kwiatów wiosennych. Wysłuchanie opowiadanie J. Jesionowskiego pt. „Co robimy wiosną?” Wyróżnienie czynności wykonywanych wiosną. Praca z tekstem – wyszukiwanie humorystycznych fragmentów i podkreślenie tych niewłaściwych. Zamiana czasowników z liczby mnogiej na liczbę pojedynczą. Dbanie o dobro przyrody – wiedza na temat działań ludzkich sprzyjających ochronie przyrody. Redagowanie opisu sasanki. Rozwiązywanie zadań tekstowych z dzielenia i mnożenia w zakresie 30.
Metody uczenia się;
metoda asymilacji wiedzy: opis, pogadanka, wykład informacyjny, objaśnienie, praca z książką
metoda problemowa: nauczanie problemowe, wykład problemowy, dyskusja dydaktyczna
metoda badawcza
metoda eksponująca: wystawa, pokaz
Obszary edukacji;
Polonistyczno-społeczny, matematyczny, polonistyczno-przyrodniczy, polonistyczny, społeczno-przyrodniczy
Środki i materiały dydaktyczne;
30 kubeczków z fasolkami, zeszyty, kartony z narysowanymi liniami (2,3,4,5,6,), CD z muzyką relaksacyjną, odtwarzacz, M. cz. 2 z. 1,2,3 s. 41-42, ilustracje kwiatów pod ochroną, Ćw. cz. 3 z 1,2,3,4,5 s. 50-51, P. cz. 2 s. 35
Zadanie |
Obszar edukacji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Środki i materiały |
Samodzielne rezultaty |
Uwagi o realizacji |
1. Powitanie w kręgu. |
Polonistyczno-społeczny |
Nauczyciel zaprasza uczniów do kręgu. Mówi im, że przybył do szkoły czarodziej, który postanowił dać wszystkim dzieciom fasolki szczęścia. Nauczyciel rozdaje kubeczki z fasolkami i proponuje, by opowiedzieć o jakimś swoim marzeniu. Chętni uczniowie opowiadają. Zaznaczając, że traktujemy to z przymrużeniem oka, można „zaczarować” fasolę, by spełniła wszystkie dobre życzenia. |
Uczeń uważnie słucha nauczyciela. Trzyma w ręku kubeczek z fasolką szczęścia i chętny do odpowiedzi opowiada o swoich marzeniach. |
- 30 kubeczków z fasolkami. |
Uczeń: - wykaże się kulturą osobistą podczas powitania, - opowie o swoich marzeniach. |
|
2. Dzielenie poprzez mieszczenie. Działania na konkretach.
|
Matematyczny |
*Nauczyciel prosi uczniów, by usiedli w ławkach i przeliczyli swoje fasolki (powinno być 30). Proponuje głośne podanie wyniku. *Nauczyciel rozdaje uczniom kartony z narysowanymi liniami (2,3,4,5,6), objaśnia zadanie uczniów – ułożenie swoich fasolek tak, aby w każdej linii było ich tyle samo. *Nauczyciel sprawdza wynik pracy uczniów. Wspólnie z klasą zapisuje na tablicy odpowiednie działania. Prosi o przepisanie ich do zeszytu. |
Uczeń siedzi w ławce i wspólnie z pozostałymi przelicza fasolki. Głośno podaje ilość fasolek – 30.
Uczeń rozkłada fasolki w ten sposób, aby na każdej linii narysowanej na kartonie była taka sama ich ilość.
Uczeń wspólnie z nauczycielem redaguje zapis działania i przepisuje go do zeszytu. |
- 30 kubeczków z fasolkami,
- kartony z narysowanymi liniami (2,3,4,5,6)
- zeszyty
|
Uczeń: - przeliczy wszystkie fasolki,
Uczeń: - podzieli fasolki według wskazówek nauczyciela
Uczeń: - zredaguje zapis działania na podstawie wykonanego dzielenia |
|
3. Rozwiązywanie zadań tekstowych – mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 30. Wykonywanie ilustracji do działań. |
Matematyczny |
Nauczyciel prosi uczniów o samodzielne rozwiązanie zadania z zeszycie ćwiczeń i wpisanie w wyznaczone miejsce poprawnej odpowiedzi. Kontroluje pracę uczniów sprawdzając wynik działania. Następnie zachęca do wykonania poprawnej ilustracji do działania 6x3= Wskazuje na indywidualną pracę. Po wykonaniu tych dwóch zadań nauczyciel zadaje kolejne ćwiczenie z zeszytu ćwiczeń – dzielenie przez 2 i zapisywanie wyników w okienkach. Kontroluje prace uczniów. Prosi o przeczytanie poprawnych rozwiązań. |
Uczeń uważnie przygląda się zadanemu ćwiczeniu. Rozwiązuje zadanie i wpisuje pełną odpowiedź. Chętny do odpowiedzi czyta na głos wynik rozwiązania.
Uczeń samodzielnie wykonuje ilustracje do podanego działania.
Uczeń dzieli liczby przez dwa i wpisuje w wyznaczone okienka prawidłowe wyniki. Zgłasza się do odpowiedzi. |
- M. cz. 2 z. 1,2,3 s. 41-42 |
Uczeń: - rozwiązuje zadania tekstowe, - wykonuje ilustracje do działań, - mnoży i dzieli liczby w zakresie 30. |
|
4. Słuchanie opowiadania J. Jesionowskiego pt. „Co robimy wiosną?” czytanego przez nauczyciela. - Wyszukiwanie fragmentów humorystycznych. - Szukanie ukrytych nieprawidłowości. |
Polonistyczno-przyrodniczy |
Nauczyciel głośno czyta tekst pt. „Co robimy wiosną?” Zachęca uczniów do rozmowy na temat wysłuchanego tekstu. Prosi o wyszukanie fragmentów humorystycznych zawartych w opowiadaniu. Następnie proponuje wyszukanie ukrytych w tekście nieprawidłowości. W tym celu sporządza na tablicy tabelkę, w której uczniowie dokonują porównania informacji z tekstu z rzeczywistymi. |
Uczeń uważnie słucha czytanego opowiadania. Rozmawia z nauczycielem na temat treści tekstu. Wyszukuje humorystyczne fragmenty tekstu. Zgłasza się do odpowiedzi. Uczeń analizuje czytany tekst wyszukując nieprawidłowych fragmentów związanych z czynnościami wykonywanymi wiosną. Chętny do odpowiedzi podnosi rękę do góry. Następnie dokonuje porównania fikcyjnych czynności z rzeczywistymi. |
- P. cz. 2 s. 35 |
Uczeń: - wyszuka w tekście fragmentów humorystycznych, - wie jakie czynności wykonujemy wiosną, - rozróżnia fikcję od rzeczywistości, - analizuje czytany tekst, - koncentruje się na czytanym tekście - rozmawia o swoich spostrzeżeniach związanych z teścią opowiadania |
|
5. Wyszukanie i kolorowanie ramek z przymiotnikami określającymi opowiadanie. |
Polonistyczny |
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadania w zeszycie ćwiczeń. Pokolorowanie odpowiednich ramek z przymiotnikami określającymi opowiadanie. |
Uczniowie kolorują ramki z przymiotnikami zgodnymi z treścią opowiadania. |
- Ćw. cz. 3 z. 1 s. 50 |
Uczeń: - potrafi wskazać przymiotniki określające opowiadanie, - starannie pokoloruje ramki, - wie, co to jest przymiotnik i na jakie pytanie odpowiada. |
|
6. Co robią ludzie wiosną w ogrodzie? - zmiana liczby mnogiej czasownika na pojedynczą. |
Polonistyczny |
Nauczyciel zachęca uczniów do wykonania następnego zadania – zmiany liczby czasownika. Proponuje zapis zmienionych wyrazów w liniaturze. Kontroluje pracę uczniów. |
Uczniowie dokonują zmiany liczby podanych czasowników (z mnogiej na pojedynczą). Chętni do odpowiedzi zgłaszają się. Zapisują zmienione wyrazy w zeszycie. |
- zeszyty, - Ćw. cz. 3 z. 2 s. 50 |
Uczeń: - zapisuje czasowniki w właściwej formie, - stosuje przecinek przy wyliczaniu, - uzupełnia zdania odpowiednimi wyrazami. |
|
7. Ćwiczenia dramowe – przedstawienie procesu wzrostu rośliny za pomocą plastyki ciała. |
Społeczno-przyrodniczy |
Nauczyciel puszcza uczniom nagranie z muzyką relaksacyjną. Zaprasza wszystkich na dywan. Wyjaśnia polecenie zadania czytając głośno opowiadanie relaksacyjne o roślinie. Prosi o interpretacje ruchem ciała treści opowiadania. |
Uczeń uważnie słucha nauczyciela. Wyobraża sobie losy małej roślinki i inscenizuje jej historie ruchem ciała. |
- CD z muzyką relaksacyjną, - odtwarzacz. |
Uczeń: - przedstawia proces wzrostu rośliny za pomocą plastyki ciała. |
- dbanie o bezpieczeństwo dzieci. |
8. Kwiaty chronione – ustne opisywanie ich wyglądu.
Przyklejenie nazw kwiatów z wyklejanki. |
Polonistyczno-przyrodniczy
|
Nauczyciel prezentuje uczniom ilustracje kwiatów będących pod ochroną. Zadaje uczniom pytania: - Co to znaczy, że roślina jest pod ochroną? - Czy tylko rośliny są pod ochroną? Jakie inne gatunki objęte są ochroną w Polsce? Prosi o opisanie wyglądu poszczególnych kwiatów. Opowiada ciekawostki związane z wskazanymi roślinami.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie z. 3 s. 51. Objaśnia polecenie – przyklejenie z wyklejanki pod kwiatami odpowiednich ich nazw. |
Uczeń uważnie słucha nauczyciela. Odpowiada na zadane pytania. Wyjaśnia termin : „pod ochroną”. Wymieni gatunki objęte w Polsce ochroną. Ustnie opisze wygląd prezentowanych przez nauczyciela kwiatów.
Uczeń przykleja pod kwiatami poprawne ich nazwy. |
- ilustracje kwiatów pod ochroną, - Ćw. cz. 3 z. 3 s. 51 |
Uczeń: - zna rośliny i zwierzęta pod ochroną, - potrafi wyjaśnić termin: „pod ochroną” - ustnie opisze wygląd prezentowanych kwiatów.
Uczeń: - dopiera podpisy do ilustracji. |
|
9. Opis sasanki – uzupełnienie tekstu z lukami, przepisywanie do zeszytu. |
Polonistyczno-przyrodniczy |
Nauczyciel zachęca uczniów do ustnego opisywania sasanki z wykorzystaniem przygotowanych zdań i słownictwa wybranego z ramek w ćwiczeniach. Następnie prosi o uzupełnienie tekstu z lukami dotyczącego opisu sasanki. Proponuje przepisanie poprawnego opisu do zeszytu. |
Uczeń dokonuje ustnego opisania sasanki z pomocą przygotowanych zdań i słownictwa w ćwiczeniach.
Uzupełnia tekst z lukami i przepisuje poprawnie wykonane zadanie do zeszytu. |
- Ćw. cz. 3 z. 4 s. 51 - zeszyty |
Uczeń: - redaguje opis sasanki, - potrafi uzupełnić tekst z lukami.
|
|
10. Układanie zdań rozkazujących. |
Polonistyczny |
Nauczyciel prosi o wykonanie następnego zadania w ćwiczeniach z. 5 s. 51 – ułożenie zdania z rozsypanki wyrazowej dotyczącego ochrony przyrody. Nauczyciel zadaje uczniom pytania: - Dlaczego tak ważna jest ochrona przyrody? - Co możemy zrobić, aby chronić przyrodę? |
Uczeń układa zdania z rozsypanki wyrazowej. Wypowiada się na temat ochrony przyrody. Wymienia czynności, które możemy zrobić dla dobra przyrody. |
- Ćw. cz. 3 z. 5 s. 51 |
Uczeń: - potrafi ułożyć zdania z rozsypanki wyrazowej, - zrozumie istotę ochrony przyrody, - potrafi powiedzieć jakie czynności może zrobić człowiek dla dobra przyrody. |
|
11. Posumowanie zajęć – technika niedokończonych zdań. |
Społeczno-polonistyczny |
Nauczyciel zaprasza uczniów do kręgu. Zachęca dzieci do rozmowy zaczynając zdania (jedno zdanie dla jednego ucznia). Dzieci usadzone w kręgu kończą zdania |
Uczniowie aktywnie uczestniczą w podsumowaniu zajęć kończąc poprawnie zdania podane przez nauczyciela. |
|
Uczeń: - utrwali nowo poznane wiadomości.. |
|