Scenariusz zajęć klasa II Wiemy co pieszy nie powinien robic

Scenariusz zajęć


Klasa; II


Czas trwania; 3 godziny


Temat dnia; „Wiemy, czego pieszy nie powinien robić”



Miejsce tematu w podstawie programowej;

1.3cf, 5, 7.5, 7.7, 9.2c, 9.3ac, 10.3c


Miejsce tematu w programie pracy klasy;

Człowiek i jego emocje

Wyrobienie u uczniów sprawności fizycznej oraz dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo



Cele zajęć



Cele ogólne;





Cele operacyjne;


Materiał nauczania;

- „Gdy pieszy się spieszy, czyli jak bezpiecznie poruszać się po mieście” - słuchanie i omówienie tekstu informacyjnego czytanego przez nauczyciela. Redagowanie zasad bezpiecznego udziału w ruchu miejskim i omówienie konsekwencji ich nie przestrzegania – ilustrowanie wybranej zasady w grupach pracą plastyczną techniką malowania farbami. Niektóre znaki drogowe – przedstawienie ich znaczenia. Dzielenie jako mieszczenie się w zakresie 30 – rozwiązywanie prostych zadań tekstowych.


Metody uczenia się;

Obszary edukacji;


Środki i materiały dydaktyczne;

- P. cz. 2 s. 28, zeszyty, farby plakatowe, pędzle, duże arkusze papieru, kubki, M. cz. 3 s. 31 – 32, patyczki, Ćw. cz. 3 z. 1,2,4 s. 46, W. cz. 2 s. 106-107








Zadanie

Obszar edukacji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Środki i materiały

Samodzielne rezultaty

Uwagi o realizacji

1. Czytanie tekstu pt. „Gdy pieszy się spieszy, czyli jak bezpiecznie poruszać się po mieście”.

Polonistyczny

Nauczyciel głośno odczytuje tekst. Zachęca uczniów do rozmowy na temat jego treści.

Uczeń uważnie słucha czytanego tekstu. Wypowiada się na temat zasad bezpiecznego poruszania się po mieście.

- P. cz. 2 s. 28

Uczeń:

- zna podstawowe zasady uczestnictwa w ruchu drogowym,

- potrafi bezpiecznie przechodzić przez jezdnię.


2. Omówienie zasad prawidłowego i bezpiecznego poruszania się po mieście oraz wskazanie konsekwencji ich nieprzestrzegania.

Społeczno-polonistyczny

Nauczyciel wspólnie z uczniami ustala wykaz zasad na podstawie opracowanego wcześniej tekstu. Zachęca uczniów do dyskusji. Prosi o wskazanie przykładów z własnego doświadczenia potwierdzających konieczność stosowania i przestrzegania zasad bezpiecznego poruszania się po mieście. Zachęca wszystkich do rozmowy zadając pytanie:

* Co by było, gdyby nie przestrzegano zasad ruchu drogowego?

Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów,wraz z uczniami ustala końcowy wniosek rozmowy:

zasady bezpieczeństwa są konieczne i wszyscy użytkownicy dróg muszą ich bezwzględnie przestrzegać.

Uczeń wspólnie z pomocą nauczyciela określa zasady bezpieczeństwa na drodze. Swobodnie wypowiada się na temat konieczności stosowania i przestrzegania reguł bezpiecznego poruszania się po mieście. Podejmuje próbę przewidywania sytuacji, które zaistniałyby, gdyby użytkownicy w mieście nie znali i nie przestrzegali zasad ruchu drogowego. Wraz z nauczycielem formułuje wniosek kończący dyskusję.


Uczeń:

- rozumie konieczność przestrzegania zasad, przepisów ruchu drogowego,

- zdaje sobie sprawę z następstw niewłaściwych zachowań w czasie przemieszczania się po mieście,

- potrafi bezpiecznie przechodzić przez jezdnię i poruszać się po mieście


3. Czego nie wolno robić pieszemu? - redagowanie i zapisywanie zdań z zastosowaniem „nie” z czasownikami.

Polonistyczny

Nauczyciel zadaje uczniom pytanie:

* Czego nie wolno robić pieszemu?

Zachęca do wypowiedzi i redagowania zdań. Kolejno prosi uczniów o podejście do tablicy i zapisanie na niej ułożonych zdań. Następnie prosi uczniów o przepisanie tych zdań.

Uczeń odpowiada na pytanie nauczyciela. Redaguje zdanie z zastosowaniem „nie” z czasownikiem i zapisuje je na tablicy, następnie przepisuje do zeszytu.

- zeszyty

Uczeń:

- wie, czego nie wolno robić pieszemu,

- potrafi zredagować zdanie z zastosowanie „nie” z czasownikami,

- zna podstawowe zasady pisowni w języku polskim,

- wie, że zdanie rozpoczynamy dużą literą.


4. Malowanie farbami wybranej zasady bezpiecznego poruszania się po mieście – graca w grupach.

Plastyczny

Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy. Przydziela każdej z grupy jedną z zasad: zakaz ruchu drogowego, przejście dla pieszych, czerwone światło przy przechodzeniu przez jezdnię, pasy jako miejsce do przechodzenia przez jezdnię. Określa technikę wykonania pracy – malowanie farbami. Zachęca uczniów do wspólnej pracy w grupie.


Nauczyciel organizuje wystawę prac dzieci. Proponuje, aby kolejno każda z grup zaprezentowała swoją pracę.

Uczeń współdziała w grupie. Wykonuje pracę narzuconą przez nauczyciela określoną techniką plastyczną. Wspólnie z grupą prezentuje wykonaną pracę.

- farby plakatowe,

- pędzle,

- duże arkusze papieru,

- kubki

Uczeń:

- starannie wykona pracę w odpowiednich kolorach określoną techniką plastyczną,

- współpracuje z grupą,

- samodzielnie, pełnym zdaniem wyrazi opinię na temat innych prac,

- potrafi w dwóch zdaniach zaprezentować swoją pracę.

- dbanie o bezpieczeństwo dziecka,

- zwrócenie uwagi na czystość warsztatu pracy

5. Ćwiczenia przygotowujące do dzielenia

- rozwiązywanie zadań na mieszczenie w zakresie 30.

Matematyczny

Nauczyciel prosi o otworzenie ćwiczeń matematycznych i wykonanie zadań tekstowych zamieszczonych na stronie 31-31. Objaśnia polecenia i kontroluje pracę uczniów. Rozdaje uczniom zestawy patyczków wspomagające rozwiązanie zadań: pogrupuj, policz i uzupełnij zapis.

Uczeń uważnie przygląda się zadanym zadaniom. Wykorzystuje podane patyczki do rozwiązania działań. Uzupełnia zapis z ćwiczeniach. Chętni do odpowiedzi zgłaszają się podnosząc rękę do góry.

- M. cz. 3 s. 31 – 32,

- patyczki

Uczeń:

- rozwiąże podane zadania tekstowe na dzielenie w zakresie 30 wspomagając się patyczkami,



6. Wpisywanie w okienka odpowiednich liczb – tabliczka mnożenia w zakresie 30.

Matematyczny

Nauczyciel zachęca uczniów do wykonania ćwiczenia. Wyjaśnia polecenie: Wpisz w kratki odpowiednie liczby. Możesz korzystać z patyczków. Kontroluje prace uczniów.

Uczeń wykonuje ćwiczenie matematyczne z lukami. W odpowiednich miejscach wpisuje poprawną liczbę. Korzysta z pomocy patyczków.


Uczeń:

- mnoży w zakresie 30,

- potrafi sprawdzić mnożenie za pomocą dzielenia.


7. Rozpoznawanie wybranych znaków drogowych.

Polonistyczny z elementami edukacji technicznej

Nauczyciel proponuje wykonanie zadania w parach. Zadaniem uczniów jest dobranie odpowiednich podpisów z wyklejanki do poszczególnych znaków drogowych.. Po wykonaniu zadania zachęca do zespołowego sprawdzenia poprawności wyników. Nauczyciel wskazanych uczniów o głośne odczytanie zdań rozkazujących z wyklejanki i odpowiednie przyklejenie ich pod dobranym znakiem.

Uczeń uważnie słucha nauczyciela. Czyta podpisy z wyklejanki, a następnie prawidłowo dopasowuje je do odpowiednich znaków drogowych. Wskazany głośno odczytuje zdania rozkazujące zamieszczone w wyklejance i pewny wyniku zadania zamieszcza zdanie pod znakiem drogowym.

- Ćw. cz. 3 z. 1 s. 46, W. cz. 2 s. 106-107

Uczeń:

- rozpozna wybrane znaki drogowe,

- potrafi umiejętnie dopasować zdania do poszczególnych znaków.


8. Przekształcanie zdań oznajmujących z zdania rozkazujące – pisownia „nie” z czasownikiem.

Polonistyczny

Nauczyciel prosi o wykonanie ćw. 2 str. 46. Wyjaśnia polecenie: Przekształć zdania oznajmujące z zdania rozkazujące. Przeczytaj głośno utworzone zdania. Proponuje wzajemne w parach sprawdzenie wykonanego ćwiczenia.

Uczeń przygląda się podanym zdaniom. Umiejętnie przekształca zdania oznajmujące z zdania pytające uwzględniając przy tym pisownie „nie” z czasownikiem. Sprawdza poprawność zadania z rówieśnikami.

- Ćw. cz. 3 z. 2 s. 46

Uczeń:

- potrafi przekształcić zdania oznajmujące w rozkazujące,

- poprawnie stosuje w zdaniach „nie” z czasownikiem,

- zna podstawowe zasady pisowni w języku polskim.


9. Zdania prawdziwe i fałszywe.

Polonistyczny

Nauczyciel zachęca do wykonania z. 4 s. 47. Wskazuje danych uczniów do głośnego przeczytania podanych zdań. Wspólnie z klasą zastanawia się nad poprawnością zdań. Zachęca uczniów do odpowiedzi, czy zdanie jest fałszywe, czy prawdziwe. Zadaniem uczniów jest pokolorowanie okienka obok zdań prawdziwych.

Uczeń głośno czyta zdania. Wspólnie z klasą zastanawia się nad fałszem lub prawdą zdań. Koloruje w ćwiczeniach okienko obok zdań prawdziwych.

- Ćw. cz. 3 z. 4 s. 47

Uczeń:

- utrwala poznane wiadomości,

- poprawnie wykonuje zadanie wykazując się wiedzą na temat ruchu drogowego.


10. Podsumowanie zajęć – technika niedokończonych zdań.

Polonistyczny

Nauczyciel zaprasza uczniów do kręgu. Zachęca dzieci do rozmowy zaczynając zdania (jedno zdanie dla jednego ucznia). Dzieci usadzone w kręgu kończą zdanie rozpoczęte przez nauczyciela



np. Kiedy mam światło zielone to....Jeśli autobus zasłania mi drogę, to....Gdy wejdę na jezdnię, to...Kiedy wracam do domu ze szkoły, to przechodzę przez....

Po wypowiedziach wszystkich uczniów nauczyciel dokonuje podsumowania i wspólnie z uczniami formułuje wniosek z zajęć: Jeśli światło masz zielone, to ruszaj i idź śmiało. Nie wybiegaj na jezdnię, nie baw się w jej pobliżu. Nie przebywaj tak, gdzie jest zakaz ruchu pieszych.

Uczniowie aktywnie uczestniczą w podsumowaniu zajęć kończąc poprawnie zdania podane przez nauczyciela. Wspólnie z nauczycielem tworzą wniosek podsumowujący zajęcia.


Uczeń:

- utrwali nowo poznane wiadomości,

- zna zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.








…..........................................

podpis opiekuna praktyk

