KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Listopad” - rozmowa kierowana na podstawie wiersza.
Cele:
rozwijanie umiejętności formułowania wypowiedzi z użyciem poprawnych gramatycznie zdań odnoszących się do treści występujących w literaturze
poszerzanie wiadomości na temat pochodzenia nazwy miesiąca
dostrzeganie zmian zachodzących w aurze pogodowej jesienią i rozumienie konieczności dobierania ubioru do pogody
wdrażanie do oczekiwania na swoją kolej podczas wypowiadania się
Metody:
czynne:
- metoda kierowania własną działalnością dzieci
- metoda zadań stawianych dzieciom
słowne:
- wiersz
- rozmowa kierowana
percepcyjne:
- metoda obserwacji
Formy:
zbiorowa
zespołowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Koło pogody i symbole ilustrujące różne warunki pogodowe, chusta, magnetofon, płyta CD z utworem muzycznym „Jesień” A. Vivaldiego, wiersz W. Grodzieńskiej „Listopad”, dwa duże koszyki, obrazki charakterystyczne dla poszczególnych pór roku, kartki, kredki świecowe.
Przebieg zajęć:
1. „Jaka jest dziś pogoda?” - zaznaczanie odpowiednich symboli na kole pogody w oparciu o obserwację przez okno aury pogodowej.
Nauczycielka kieruje obserwacją, zadając pytania:
- Jaki kolor ma niebo?
- Jak wyglądają ulice i chodniki? (Czy są suche?)
- Co dzieje się z gałęziami drzew i krzewów?
Dzieci odnajdują na kole pogody symbole adekwatne do aktualnych warunków pogodowych, posługując się określeniami: zachmurzone niebo, nie widać słońca, wieje silny wiatr, pada drobny deszcz.
2. „Liście na wietrze” - zabawa ruchowa.
Jedno z dzieci otrzymuje chustę, którą naśladuje podmuchy wiatru. Gdy gra muzyka dziecko z chustą biega po sali, pozostałe dzieci naśladują wirujące liście. Na przerwę w muzyce dziecko z chustą zastyga w bezruchu, a „listki” swobodnie „opadają” na podłogę.
3. „Listopad” - słuchanie wiersza i omówienie jego treści.
Wyszedł sobie do ogrodu
stary, siwy pan Listopad.
Grube palto wdział od chłodu
i kalosze ma na stopach.
Deszcz zacina, wiatr dokucza,
pustka, smutek dziś w ogrodzie.
Pan Listopad cicho mruczy
"Nic nie szkodzi, nic nie szkodzi".
Po listowiu kroczy sypkim
na ławeczce sobie siada:
"Chłód i zimno, mam dziś chrypkę.
Trudna rada! Trudna rada!"
- W co ubrał się pan Listopad?
- Jaka była pogoda?
- Po czym deptał pan Listopad?
4. „Listopadowe obrazki” - porządkowanie obrazków.
Na podłodze w koszykach znajdują się obrazki charakterystyczne dla różnych pór roku. Przy jednym koszyku gromadzą się dziewczynki, przy drugim chłopcy. Ich zadaniem jest wybranie obrazków pasujących do omawianego dziś wiersza. Każde z dzieci próbuje uzasadnić dokonany wybór.
5. „Szaro i zimno” - rysowanie kredkami świecowymi.
Dzieci otrzymują kartki i kredki świecowe. Przy użyciu odpowiednich barw przedstawiają listopadową szarugę.
6. Wspólne oglądanie wykonanych prac i zakończenie zajęć piosenką „Szedł Listopad”.
Szedł Listopad polną drogą, zerwał liście z drzewa,
Pada deszcz, pada deszcz, a ja sobie śpiewam - bis
Zimne wiatry wieją chłodem, idzie mróz, ulewa,
Pada deszcz, pada deszcz, a ja sobie śpiewam - bis
Słonko wstaje późnym rankiem, ziemi nie ogrzewa,
Pada deszcz, pada deszcz, a ja sobie śpiewam - bis.