KONSPEKT ZAJEĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Legenda o Czarciej Łapie” - teatrzyk kukiełkowy.
Cele:
nabywanie umiejętności formułowania wypowiedzi i prowadzenia rozmowy z użyciem poprawnych gramatycznie zdań odnoszących się do treści występujących w literaturze
budzenie zainteresowania historią swojego miasta poprzez słuchanie legendy
rozwijanie zdolności do rozumienia wartości uniwersalnych (dobro)
poznawanie języka literackiego poprzez kontakt z dziełem literackim
uczenie się kultury odbioru literatury
doskonalenie umiejętności dłuższego skupiania uwagi
Metody:
czynne:
- metoda zadań stawianych dzieciom
słowne:
- rozmowa
- objaśnienie
- metoda żywego słowa
Formy:
indywidualna
zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Teatrzyk, kukiełki z drewnianych łyżek (biedna wdowa, bogacz, sędzia, diabeł), legenda „Sąd diabelski” według Wandy Jagienki Oliwiny, odtwarzacz CD, płyta CD „Powitaj poranek”, ilustracje z odciskami łapy psa i ptaka, ręki człowieka i „Czarciej Łapy”, kartki, ołówki, kredki.
Przebieg zajęć:
1. Prezentacja legendy - teatrzyk kukiełkowy.
Dawno, bardzo dawno temu w Zamku Lubelskim stało się coś bardzo tajemniczego. Odbywał się tam sąd. Była tam biedna kobieta i zły bogacz, który chciał jej zabrać wszystko, co miała. Kobieta płakała i prosiła bogacza:
- Proszę, nie zabieraj mi wszystkiego, co mam. Ty masz wszystko - masz dużo jedzenia, dużo pieniędzy i piękny pałac, a ja nie mam prawie nic!
Bogacz odpowiedział:
- Mam wszystko i wszystko mi wolno, a ty kobieto i tak jesteś biedna, więc niewiele stracisz!
Biedna kobieta gorzko płakała, ale zły sędzia popatrzył chytrze i powiedział;
- Ty kobieto jesteś winna - oddaj wszystko co masz i pójdziesz do więzienia, a ty bogaczu bierz, co chcesz i idź zdrów.
Biedna kobieta krzyknęła z rozpaczą:
- Gdyby sądził mnie diabeł, to byłby bardziej sprawiedliwy, niż ty sędzio!
Tej nocy w Zamku stało się coś bardzo dziwnego. Ludzie mówią, że do Zamku przybył drugi sędzia - był ubrany na czarno, a jego twarz zakrywał kaptur. Mówią też, że spod kaptura wystawały mu rogi. Wysłuchał on biednej kobiety i złego bogacza i powiedział:
- Ta kobieta jest niewinna! - i położył rękę na stole.
Później ludzie zobaczyli na stole wypalony ślad tej ręki - ale nie była to ręka człowieka. Zły sędzia poniósł srogą karę za niesprawiedliwość - połamał nogi na schodach. Widzicie więc kochani, jak ważna jest dobroć i sprawiedliwe postępowanie. A ślad „Czarciej Łapy” można oglądać w Lubelskim Zamku po dziś dzień.
2. Rozmowa dotycząca treści legendy:
- Kto występuje w przedstawieniu?
- Kto był sądzony w Lubelskim Zamku?
- Kogo ukarał sędzia?
- Jak według Was postąpił sędzia?
- Co się stało w nocy?
- Kim okazał się drugi sędzia?
- Co on powiedział?
- Co to znaczy postąpić sprawiedliwie?
3. Zabawa ruchowa przy muzyce z dawnych czasów.
Nauczycielka włącza muzykę, prosząc dzieci, aby tańczyły tak, jak ona im podpowiada. Na przerwę w muzyce dzieci zatrzymują się, a nauczycielka mówi, co mają robić.
rycerze jadą na koniach
konie przechodzą po piachu
konie przechodzą po wodzie
konie pochylają się idąc pod gałęziami
konie przeskakują przez kamienie
4. Wyodrębnianie ilustracji przedstawiającej „Czarcią Łapę” spośród innych.
- Który obrazek przedstawia „Czarcią Łapę”?
- Dlaczego tak myślicie?
- Do kogo mogą należeć pozostałe odciski?
5. Obrysowywanie dłoni i ozdabianie ich według własnego pomysłu.
Dzieci otrzymują kartki i obrysowują na nich swoje dłonie, a następnie ozdabiają je według własnych pomysłów lub propozycji nauczycielki.
6. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
Nauczycielka pyta dzieci co podczas zajęć podobało im się najbardziej, a co im się nie podobało. Następnie dzieci dobierają się parami i tańczą, gdy gra muzyka. Na przerwę w muzyce dzieci stają naprzeciwko siebie i uderzają dłońmi o dłonie kolegi z pary.