sHERBORNE scenariusz zajęć ruchowych 6 latki EWA 2


( zajęcia ruchowe)

METODA RUCHU ROZWIJAJĄCEGO WERONIKI SHERBORNE W GRUPIE 5-6 LATKÓW

Czas trwania: 50 min

Cele ogólne:

Cele szczegółowe, dziecko:

Forma- zajęcia grupowe

Metoda- Metoda Ruchu Rozwijającego W.Sherborne

Środki Dydaktyczne- tamburyno

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. POWITANIE

  1. Dzieci witają się różnymi częściami ciała ( łokciami, brzuchami, kolanami, głowami, barkami itd.)

  2. Rozgrzewanie części ciała od dolnych do górnych( od stóp do głowy)

  1. ĆWICZENIA PROWADZĄCE DO WYCZUCIA WŁASNEGO CIAŁA

a) Leżenie na brzuchu i ślizganie się wokoło- leżenie na plecach i ślizganie się wokoło- siad i kręcenie się na pośladkach wokoło

b) Siad prosty- przyciąganie obu nóg naraz do siebie ( ręce oparte wzdłuż boków) i odciąganie nóg do siadu prostego

c) Wyczuwamy teraz nasze pięty w siadzie prostym lekko stukamy piętami o podłogę( jednocześnie dwie pięty i naprzemiennie), teraz nasze palce staramy się dotknąć palcami podłogi ( jednocześnie dwie nogi i naprzemiennie)

d) Wyczuwamy nasze łokcie - w siadzie łokciami dotykami kolan i kładziemy się dotykamy łokciami podłogi ( jednocześnie dwa łokcie)

e) Dotykanie prawym łokciem lewego kolana i na odwrót

f) Swobodny marsz wysoko unosimy kolana- następnie marsz na sztywnych nogach- i na gumowych nogach

ROZLUŻNIENIE

Dzieci kładą się na ziemię, ręce wzdłuż ciała - napinanie i rozluźnianie mięśni

  1. ĆWICZENIA POMAGAJĄCE ZDOBYĆ PEWNOŚĆ SIEBIE I POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA

  1. Dzieci siadają w parach, tyłem do siebie ( aby plecy się dotykały) i starają się równocześnie wstawać- ćwiczący delikatnie kładzie się na plecy partnera, a ten stara się częściowo przyjąć ten ciężar

  2. Lustro- dzieci stają w parach- wykonują różne ruchy a drugie dziecko ma je powtórzyć

  3. Dalej w parach, dzieci uśmiechają się do siebie, robią miny, ściskają się mocno i lekko, przykładają do siebie swoje dłonie, stopy, nogi, oglądanie ich u siebie i u partnera

  4. Dzieci w parach trzymają się za ręce podskoki na jednej nodze ( równoczesne) i naprzemienne

  5. Waga dzieci w parach, trzymają się za ręce krzyżując je, robią wagę, raz jedno wstaje raz drugie kuca, naprzemiennie

  6. W parach jedno dziecko robi mostek, drugie przechodzi wokół, nad, pod i zmiana

  7. W parach- jedno dziecko robi domek ( w klęku podpartym) a drugie biega po Sali w rytm tamburyna, gdy tamburyno przestanie grać każdy szuka swego domku- i potem zmiana

  8. Paczka- jedno dziecko zwija się w paczkę a drugie stara się je rozwiązać

  9. ,,Roboty” jedna osoba ma zamknięte oczy zaś druga nią kieruje np. w prawo, prosto itp.

  10. Wahadło para stoi naprzeciw siebie trzecia osoba staje pomiędzy nimi, bezwładnie przechyla się raz do jednego dziecka raz do drugiego, dzieci łapią osobę w środku

  11. Dzieci siadają w siadzie skrzyżnym, jedno za drugim, tworząc okrąg- na wyciszenie masują sobie plecy, uszy, barki itd.

  1. ĆWICZENIA UŁATWIAJĄCE NAWIĄZYWANIE KONTAKTU I WSPÓŁPRACY Z PARTNEREM I GRUPĄ

  1. Walka kogutów- rozkładamy okręgi ( hulahop) do środka wchodzi para i w przysiadzie odpychają się dłońmi i zmiany aż wszystkie dzieci będą

  2. Tunel- grupa tworzy tunel- dzieci po kolei czołgają się pod nim na początku na brzuchu potem na plecach

  3. Każde dziecko podchodzi do studentek i robimy huśtawkę-hamak- trzymamy za ręce i za nogi i huśtamy na boki

  4. Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach, zwijamy dywan, jedno dziecko kładzie się na ziemię drugie je turla i na zmianę

  5. Dzieci biegają po sali w rytm tamburyna gdy studentka krzyknie STOP dzieci ustają nieruchomo w jakiejś pozycji ( muchy latają- pająk idzie)

  1. ZAKOŃCZENIE

  1. Zabawa w wiatr- wszystkie dzieci kładą się na podłogę, szeroko ręce i nogi, oczy zamknięte, panuje całkowita cisza, jedno dziecko ostrożnie obchodzi grupę kolegów, szumi jak wiatr, następnie wybiera inne dziecko, kładzie się na jego miejsce a to wybrane dziecko znowu obchodzi grupę i wybiera następne- aż wszystkie dzieci będą uczestniczyć ( dziecko które było już wiatrem odwraca się i leży na brzuchu nie może już być wybrane)

  1. Wszyscy siadamy w okręgu, trzymamy się za ręce i robimy Domino ( opadamy jeden na drugiego jak domino)

  2. WSTAJEMY- Żegnamy się pozostając dalej w okręgu- przesyłamy sobie ISKIERKĘ- uścisk dłoni ( idzie po kolei od każdego dziecka, dziecko gdy poczuje krzyczy MAM)


