Scenariusz zajęć przeprowadzonych metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne w grupie 3 latków.
Data: 24.02.2010 r.
Temat : „Wesołe zabawy” -ćwiczymy razem.
Cele ogólne :
wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka
kształtowanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji samego siebie
integrowanie się z grupą
wyczucie własnego ciała
rozwijanie sprawności ruchowej
kształtowanie pozytywnych odczuć w kontakcie z innym dzieckiem, z osobą dorosłą
Cele operacyjne ( dziecko ) :
- kontroluje własne zachowania
współdziała w grupie
swobodnie wykonuje postawione przed nim zadania
współpracuje z partnerem
akceptuje siebie i innych
bezpiecznie zachowuje się podczas ćwiczeń
odczuwa radość ze wspólnej zabawy
Forma - zajęcie z całą grupą i rodzicami
Metoda - metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
Środki dydaktyczne - magnetofon, płytka CD „ Muzyka relaksacyjna”
Literatura :
Program ABC XX ...I wieku - A. Łady - Grodzickiej
Ruch rozwijający dla dzieci - W. Sherborne
Metoda W. Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka - M. Bogdanowicz, M. Przysnyska
Przebieg :
Powitanie : dzieci i rodzice maszerują po dywanie w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce witają się różnymi częściami ciała : łokciami, kolanami, głowami, barkami itd.
Ćwiczenia prowadzące do wyczucia własnego ciała (ćwiczą same dzieci):
leżenie na plecach i jazda na podłodze
ślizganie się na brzuchu po podłodze
siedząc - kręcenie się w kółko na pośladkach
turlanie się po podłodze
chodzenie i bieganie na sztywnych nogach
maszerowanie z podnoszeniem kolan
3 .Ćwiczenia z partnerem (dziecko z rodzicem):
„ Mosty `' - jedno dziecko robi mostek, a drugie dziecko przechodzi wokół, nad, pod
„ Paczka” - dziecko zwija się w kłębek, mocno splata dłonie, a rodzic próbuje rozwiązać paczkę, zmiana ról
„ Ciężar” - dziecko leży nieruchomo na brzuchu na podłodze, a rodzic stara się je przewrócić na plecy lub poruszyć, zmiana ról
„ Waga” - dziecko i rodzici stoją naprzeciw siebie i chwytają się za ręce, wykonują na przemian przysiady
„ Przepychanki” - dziecko i rodzic siedzą w siadzie odwróceni do siebie plecami i przepychają się
Ćwiczenia wyciszające - dzieci kładą się na plecach, zamykają oczy, słuchają muzyki relaksacyjnej.
Ćwiczenie w grupie (ćwiczą tylko dzieci):
„ Zwijamy dywan” - dzieci kładą się ciasno na podłodze jedno obok drugiego. Pierwsze dziecko kładzie się na dywanik i turla się po nim, aż do końca dywanu, następne dziecko itp.
7. Pożegnanie w kręgu - „ Iskierka” uścisk dłoni.
Opracowała
Kamila Kołodziej - Śliwa
Przedszkole nr 109
we Wrocławiu