KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ DLA KLASY III
Temat: Gry i zabawy w nauczaniu matematyki - dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 1000.
Cele:
Uczeń potrafi:
- dodawać, odejmować i porównywać liczby w zakresie 1000
- potrafi uczestniczyć w zabawach i grach matematycznych
- udzielać poprawnych odpowiedzi
- wyrażać, co czuje
- stosować się do reguł
- logicznie myśleć
- współpracować w zespole podczas rozwiązywania problemów
- dbać o ład i porządek podczas pracy
Uczeń umie:
- rozwiązywać zadania tekstowe
- napisać i odczytać liczby w zakresie 1000
- wykorzystać umiejętności matematyczne w grach i zabawach
Uczeń rozumie:
- zależności między dodawaniem a odejmowaniem
- znaczenie bezpieczeństwa podczas zabaw
Metody pracy: słowne: pogadanka, objaśnienie, dyskusja; czynne: gry dydaktyczne; oglądowe: pokaz połączony z przeżyciem
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: zabawy matematyczne: „Układanka", „Dobieranka", „Zagadka-szyfr", „Kwadrat magiczny”, kartoniki z liczbami, zadanie tekstowe, kostki do gry
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno porządkowe. Powitanie się uściskiem - „Zabawa iskiereczka"
2. Rachunek pamięciowy (praca zbiorowa)
- policz setkami
- oblicz sumę liczb
- oblicz różnicę liczb
3. Zabawa matematyczna „ Układanka"
Ułóż obok sumy odpowiednie działanie.
Uporządkuj liczby od najmniejszej do największej łącząc działania z wynikami i odczytaj hasło (praca w grupach):
400 700+20 T
720 600+50 A
650 400+400 O
800 300+100 L
Otrzymujemy hasło: LATO
4. Zabawa dramowa.
Zamykamy oczy, przypominamy sobie, jakie dary przyniosło nam minione lato. O czym pomyśleliście? (Dzieci wymieniają)
Uczniowie losują kartoniki z wyrazami, odczytują je i w nagrodę zostają zaczarowane w liczby. (Poziomki, maliny, słońce plaża, zboże, przygody, pamiątki)
5. Zabawa „Żywe liczby"
Kilkoro dzieci wychodzi na środek klasy i prowadzi rozmowę:,, Jestem liczbą 400, jestem od ciebie większy o 200".
6. Zabawa „Trójkąty" (praca indywidualna).
Każde dziecko ma po 4 trójkąty i po 2 znaki mniejszości i większości. Polecenie: Wpisz dowolną liczbę trzycyfrową, aby po wstawieniu znaku działanie było prawdziwe.
7. Zadanie tekstowe (praca indywidualna).
Do sklepu przywieziono 300 kg jabłek i 200 kg gruszek. Ile owoców przywieziono do sklepu?
Uświadomienie dzieciom o konieczności spożywania owoców i warzyw.
8. Gra matematyczna „Kostka"
Dzieci rzucają 3 razy kostką do gry i zapisują liczbę trzycyfrową. Zapisują kilka liczb i zapamiętują. Jedno z nich wychodzi z klasy. Podczas jego nieobecności jedna liczba znika. Uczeń przychodzi i odgaduje ją.
9. Zabawa „Zagadka szyfr " ( praca w grupach) - należy rozwiązać poszczególne działania i znaleźć do tej liczby odpowiednią literę zaszyfrowaną. Działania na dodawanie i odejmowanie.
1.100+100= A. 200 B. 400 C. 320
2.200+100= A. 100 B. O C. 300
3.400-100= A. 10 B. O C. 300
4.900+100= A. 1000 B. 800 C. 700
5.1000-200= A. 10 B. 200 C. 800
6.700+100= A. 800 B. 20 C. 100
7.900-500= A. 200 B. 100 C. 400
A B C
1 W O R
2 s Z A
3 D P K
4 A B Z
5 K L C
6 J N F
7 I Y E
Hasło: WAKACJE
10. Zabawa „ Malejące liczby"
Każda grupa otrzymuje kartki z liczbami i wyrazami. Układa liczby od największej do najmniejszej odczytując wakacyjne przestrogi.
Hasła:
NIE PRZEBYWAJ ZBYT DŁUGO NA SŁOŃCU!
KĄP SIĘ W BEZPIECZNYCH MIEJSCACH!
NIE ODDALAJ SIĘ OD OPIEKUNÓW!
11. Zabawa „Tworzymy pociągi"
Dzieci stoją z przypiętym kartonikiem z liczbą. Tworzą pociąg, którego lokomotywą będzie dziecko z największą liczbą. Pozostałe wagony to dzieci z kartonikami, na których zapisane liczby ustawione są w porządku malejącym. Następnie zmieniamy dzieciom kartoniki tak, aby powstały nowe pociągi. Przed wyruszeniem jedno dziecko sprawdza czy wszystkie wagony są prawidłowo ustawione. „Pociąg" jedzie, a dzieci śpiewają piosenkę „Jedzie pociąg z daleka..." i pokazują na mapie miasto, do którego zawiezie ich pociąg na wakacje.