Konspekt zajęć dydaktyczno-terapeutycznych dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
Dzień:19.12.2012 r
Uczestnicy zajęć: Emil Domaracki
Gr.II integracyjna. Przedszkole im. Jasia i Małgosi w Wołominie
Temat: Tworzymy opowiadanie
Cele ogólne:
Rozwijanie umiejętności dłuższej wypowiedzi
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
Tworzy kilkuzdaniową wypowiedź, która jest zainspirowana wykonana pracą plastyczną.
Wypowiada się na temat obrazka
Metody:
Czynne, samodzielne, doświadczenie zadania stawianego do wykonania
Słowne: instrukcja, rozmowa
Środki dydaktyczne:
Kartka z obrazkami, kredki, karton.
Przebieg zajęć:
1.Przywitanie
2. „ Co dorysować ? ”- dziecko otrzymuje karton, na którym znajduje się fragment obrazka (postać chłopca z psem), wypowiada się na temat tego obrazka. Następnie kończy obrazek , dorysowując według własnego pomysłu zakończenie.
3. „ Co przydarzyło się chłopcu? ” tworzenie opowiadania inspirowanego powstała praca plastyczną.
4.Rozmowa na temat opowiadania. Co było trudne, łatwe, co się najbardziej podobało.
Opowieść o chłopcu, który miał pieska.
W piękny , pogodny dzień chłopiec wyszedł ze swoim psem na spacer. Zobaczył kwiatki. Bawili się w chowanego i chłopczyk się schował za drzewem. Potem poszli do parku i zobaczyli tam tęczę, która zaprowadziła ich do łopatki za pomocą, której musieli wykopać skarb. Po wykopaniu skarbu zobaczyli słońce, chmury i kwiaty, które pięknie kwitły. Powoli dzień się kończył ,więc nazbierali kwiatów dla mamy i żyli długo i szczęśliwie.